Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Nikorr 300mm F4 AF-S IF ED brak vr - wpływ na jakośc zdjęc "z ręki"

    Witam, jestem posiadaczem obiektywu tamron 150-600 pierwszej generacji.Zastanawiam się nad zmianą na nikkora 300 f4 af-s dodatkowo z nikon tc 1.4 II .
    Słyszałem bardzo dobre opinie o tym zestawie jeśli chodzi o jakośc oferowanych zdjęc i wspólną pracę. Nie wiem tylko czy brak vr w nikonie będzie miał duży wpływ na wykonywanie zdjęc bez statywu- jestem zwolennikiem przemieszczania się ze sprzętem (chodzę sporo po lesie i po łąkach i polanach), czatownie odpadają.Nikkor z telekonwertem ma mniejszą oginskową ale chyba oferowanych zdjęc nawet po cropowaniu będzie dużo wyższa . Miał ktoś już podobne doświadczenia z tymi zestawami?

  2. #2

    Domyślnie

    Też mam tego Tamrona. Przed jego zakupem zastanawiałem się nad N300/4, ale po wejściu na rynek T150-600 odszedłem od tego zamiaru. Nie wiem gdzie przeczytałeś, że N300/4 z TC1.4 ma jakieś lepsze parametry od T150-600. Nie spotkałem też na forach przyrodniczych ażeby ktoś robił zamianę w tym kierunku, reguła jest odwrotna N300/4 na T 150-600. Gdyby chodziło o zamianę na N300/2.8 VR to inna sprawa, ale też inna pólka cenowa. Mozna ewentualnie myśleć o dokupieniu do T150-600, N300/4 w celu użycia go w sytuacjach gdzie F4 ma duże znaczenie, ale czy warto, to zależy co chcesz uzyskać?

  3. #3

    Domyślnie

    Brak stabilizacji będzie doskwierał na czasach dłuższych niż 1/300-1/400, oczywiście pracując z ręki.
    Przy czasach krótszych niż powyżej powinno być bezproblemowo.
    Nie wiem jak jest przy zdjęciach przyrodniczych, ale przy lotnictwie robiąc zdjęcia na 1/30 byłbym bez szans ze swoimi trzęsącymi się łapami. Dzięki VR udaje się coś złapać
    Ostatnio edytowane przez Frodo ; 07-08-2017 o 22:20

  4. #4

    Domyślnie

    Dodam że tamron jest podpięty pod D7100. Wcześniej miałem D5100 ale auto focus nie dawał rady.
    Gdy przeglądam zdj. robione 300-setką mam wrażenie że na zbliżeniach są niesamowicie szczegółowe.
    Od dwóch lat robię fotki amatorsko tamim przeważnie na zakresie 500-600,na wyświetlaczu lcd lub monitorze wyglądają ostro ale robiąc zbliżenie widac że troszke im brakuje ostrości. Byc może jest to spowodowane że ciężko podejsc dostatecznie blisko do zwierzyny lub ptaszków i odległośc powoduje straty w obrazie.

  5. #5

    Domyślnie

    Rumi, to chyba zły pomysł, jeżeli aktywnie podchodzisz, nie masz się o co oprzeć to będzie ciężko. Robi się 450 mm, a jeżeli jeszcze na DX i wspominasz coś o kropowaniu...
    W podchodzie praktyka (i warunki terenowo-pogodowe) czyni mistrza. Przy ssakach 300 mm na DX wcale nie jest za mało.
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 08-08-2017 o 22:29

  6. #6

    Domyślnie

    Zostaw tamronaw. Gdybyś był gotowy używać tylko 300 setki bez tc to ok. Dostajesz ostrzejszy obraz, f/4, szybszy AF. Ale jak masz zamienić i focic głównie z tc to nie ma sensu. Pracuj nad techniką focenia z włączonym VC bo on bardzo pomaga by uzyskać ostre obrazy. Przymykaj szkło do f7.1/8 jeżeli jest więcej światła.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rumi971 Zobacz posta
    Dodam że tamron jest podpięty pod D7100. Wcześniej miałem D5100 ale auto focus nie dawał rady.
    Gdy przeglądam zdj. robione 300-setką mam wrażenie że na zbliżeniach są niesamowicie szczegółowe.
    Od dwóch lat robię fotki amatorsko tamim przeważnie na zakresie 500-600,na wyświetlaczu lcd lub monitorze wyglądają ostro ale robiąc zbliżenie widac że troszke im brakuje ostrości. Byc może jest to spowodowane że ciężko podejsc dostatecznie blisko do zwierzyny lub ptaszków i odległośc powoduje straty w obrazie.
    Na podstawie mojego doświadczenia przypuszczam, że ten brak ostrości o którym piszesz na zakresie 500-600 wynika z poruszenia a nie ze słabej optyki. Przy takich ogniskowych na DX nawet na statywie łatwo poruszyć zdjęcie. Jeżeli zmienisz obiektyw na taki bez stabilizacji będzie tylko gorzej. Trzeba trenować technikę fotografowania i stosować koniecznie jakiekolwiek podparcie obiektywu. Minimum to monopod, a najlepiej statyw i robić koniecznie serie bo zawsze można coś wybrać. Jeżeli nie opanujesz techniki kamuflażu i techniki robienia zdjęć ptakow czy zwierząt, to nawet jak wydasz 100 000 PLN na sprzęt zdjęcia dalej będą słabe.

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki za rady,chyba zostanę przy tamronie. Monopod posiadam ale niezawsze jest poręczny, zwłaszcza w lesie i przy szybko nadlatujących ptakach.
    Faktycznie na długich ogniskowych bez statywu tylko vr może pomóc (w tym modelu niestety vc szału nie robi).
    No i oczywiscie umiejętności.

  9. #9

    Domyślnie

    Ten Tamron ma zupełnie dobry VR jak i inne parametry w tej klasie sprzętu, no może przy panoramowaniu jest trochę kiepsko. Co do monopodu, to ja często używam mocowany do pierścienia obiektywu i złożony jako wygodny uchwyt do noszenia zestawu i fotografowania z ręki, a jak potrzeba to jednym ruchem można wypuścić teleskop na potrzebną wysokość i podeprzeć na ziemi. Fotografowanie przyrody to jednak głównie wiedza jak znaleźć się odpowiednio blisko tego co chcemy sfotografować i do tego trochę szczęścia a dopiero w następnej kolejności sprzęt. Proponuję wejdź na www.fotoprzyroda.pl tam znajdziesz dużo porad jak robią to inni i po raz kolejny polecę podręcznik braci Kłosowskich "Fotografujemy ptaki".

  10. #10

    Domyślnie

    Miałem ten zestaw - D7100 + 300/4 +TC14II. Dzisiaj wstawiłem z niego wilgę w sekcji przyroda.
    Powiem tak, zestaw świetny ale niestety trzeba dużo czasu poświęcić na nauczenie się go i dobrą współpracę.
    Tami + D7100 to bardzo dobry zestaw i na Twoim miejscu bardziej bym popracował nad techniką niż na wymianie szkła. Raczej byłoby gorzej , szczególnie z TC.
    Posłuchaj kolegów i powalcz jeszcze tym co masz.
    Gdybyś miał jakieś pytania wal na Priv.
    D5 + .

Podobne wątki

  1. brak ostrości, koloru - zdjęcie "zaśnieżone"
    By fruuuit in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 24-10-2013, 20:07
  2. Odpowiedzi: 95
    Ostatni post / autor: 05-10-2010, 08:26
  3. [ Przyroda ] goscie w "ogrodzie" (slaba jakosc zdjec)
    By repti in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 29-10-2009, 12:08
  4. Jakość wykonania "tanich" pierścieni
    By jpyt in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 14-04-2009, 20:52
  5. Ogniskowa a czas "z ręki" inaczej
    By Pawel Pawlak in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 11-03-2005, 09:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •