Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Filtry połówkowe vs sklejarka HDRów do krajobrazu

    Typowa sytuacja krajobrazowa - rozpiętość tonalna jest zbyt duża i trzeba coś z tym fantem zrobić.

    Regularnie na forum pojawiają się pytania o użycie filtrów połówkowych.
    Zaczyna się polecanie różnych holderów i fltrów, których używanie uważam za mocno upierdliwe.
    Bezdyskusyjne jest dla mnie używanie polara i big stoppera, ale prostokątnych połówkowych już niekoniecznie, a o połówkowych nakręcanych należy zapomnieć.

    Moim sposobem jest zrobienie kilku ekspozycji różniących się czasem naświetlania i złożenie tego w dedykowanym programie (korzystam z SNS-HDR).
    Aparat na statywie, manualna ekspozycja, więc całośc przebiega dośc sprawnie.
    Obróbka w komputerze nie wymaga bawienia się w maski i jakoś dużo czasu nie zajmuje.

    Być może zbyt szybko zniechęciłem się do połówek, ale to chyba nie tylko mój problem.

    Zapraszam do dyskusji o wadach i zaletach obu sposobów.

    Pozdrawiam
    pss

  2. #2
    maniak666
    Gość

    Domyślnie

    Wiesz -faktem jest że obecne matryce i soft pozwalają na wiele. Ale jak z sensem dobierzesz połówkę, to masz dużo więcej czasu na cos innego niż slęczenie przed kompem. Ja co prawda osobiscie lubię zabawy postprocesowe różnym softem w ramach eksperymentowania. Ale na plenerze to wolę kadrów szukac aniżeli robić kilka ekspozycji, choć to przecież ułamki sekund są. Ile użyszkodników tyle opinii. Consensusu raczej się nie spodziewaj. Aczkolwiek skłamałbym jakbym się zarzekał że nie robię bracketingiem. Bardzo często, a że potem okazuję się że wystarcza jedna klatka to już inna para kaloszy. A tak na poważ to na miejscu warunki konkretnie okreslają co nam się lepiej sprawdzi. Ja na razie bazuję głównie na połówkach i nie przypominam sobie sytuacji żebym żałował braku bracketingu ( Mój Boże jakie masło maslane)

    Demonizujesz uciązliwosci wynikające z koniecznosci stosowania uchwytów. Za to podpisuję się pod opinią o bezsensie nakręcanych połówek.
    Ostatnio edytowane przez maniak666 ; 30-07-2017 o 18:51

  3. #3

    Domyślnie

    pysson możesz dać jakieś sample warte uwagi jak ten program łączy zdjęcia, bo to co pokazuje google nie nadaje się.
    https://www.google.co.uk/search?q=SN...h=1091#imgrc=_
    Odpaliłem sobie ten programik ale dla mnie zachowywanie takich programów jest zbyt inwazyjne.

    Niestety z tego co pokazuje wujek google nadal taka technika jest słabym pomysłem a jedyne HDRy które w miarę sensownie wyglądają, są zrobione przy rozpiętości która jest osiągalna do uzyskania poprzez jedno ujęcie.
    Nawet po miniaturkach widać że zdjęcia mają dziwną ostrość a raczej jej nie mają i są sztucznie wyostrzane przez program, krajobrazy wyglądają jak kartonowe, szum i przesadzona kolorystyka.
    We wnętrzach jeszcze to jakoś wygląda, ale szczerze jakbym miał robić zdjęcie we wnętrzu to bym sobie je lampą doświetlił. Każdy krajobraz jaki tam widziałem ma coś nie tak.

    Kolejną moim zdaniem wadą takiej metody jest obróbka. Nie ma opcji pracy na smart obiektach, a większość pracy jaką trzeba byłoby włożyć w takie zdjęcie to naprawianie wad jakie powstały podczas łączenia ich w takim programie.
    Jak miniaturach widać szumy, problemy z ostrymi kontrastowymi krawędziami to na powiększeniu musi być jeszcze gorzej.

    Wadą szarej połówki jest to że ściemnia równo jak idzie gradient. Przez to obrywa się wierzchołkom gór i drzew ale da się ten problem w pewnym stopniu zniwelować.

    Krajobraz jest wymagający a rozkładanie sprzętu wraz z filtrami trwa sporo. Może to wada a może zaleta.
    Na pewno na byle jaki pstryk nie warto tego robić przez co mamy już jakąś selekcje.Takie składaki raczej rozleniwiają bo zakładamy że może coś z tego w domu wyjdzie.

    Nie znam też ani jednego dobrego krajobrazisty co by używał HDRów a czasami widzę takie fotki że szczękę z podłogi zbieram. Nigdy też nie widziałem składanego HDRa co by mnie zachwycił.

  4. #4
    maniak666
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 90s Zobacz posta

    Nie znam też ani jednego dobrego krajobrazisty co by używał HDRów a czasami widzę takie fotki że szczękę z podłogi zbieram. Nigdy też nie widziałem składanego HDRa co by mnie zachwycił.
    Hmmm myslę żebys niezle się zdziwił jakbys się dowiedział ilu jak wspominasz dobrych krajobrazistów używa HDR. Inna para kaloszy to to czy widać że to HDR. Dobrego nie powinienes widzieć. A jak choć trochę wali po gałach to dla mnie jest to już dyskwalifikujące.

  5. #5

    Domyślnie

    @maniak666 Jeżeli mówimy o ręcznej robocie w zwiększeniem dynamiki to zgadzam się że w pewnych warunkach używają kilku ujęć o różnej ekspozycji. Nie wierzę natomiast że ktokolwiek używa do tego programów bo zmiany są zbyt duże i obejmują całe zdjęcie.

    Zgadzam się natomiast w 100% co do pierwszego Twojego posta. Nowe aparaty mają ogromny potencjał. Moja kamera ma 14EV więc dawno nie widziałem założonej połówki, jednak dobra obróbka dla mnie to prawdziwe dziś wyzwanie.

    Swego czasu zainwestowałem trochę w ten panel oraz tutki Enrico Fossati. http://goodlight.us/writing/actionspanel/panel.html
    https://www.flickr.com/photos/efossati

    Większość to pojedyncze ujęcia a proces obróbki to już rzemiosło i dłubanina, nie zabawa suwakami i oglądanie jak się całe zdjęcie zmienia.
    Dlatego nie wyobrażam sobie by ktoś używał programów do HDRa jak takie obrazy wyciągają z pojedynczego ujęcia.
    Ostatnio edytowane przez 90s ; 30-07-2017 o 19:46

  6. #6

    Domyślnie

    Pocztówka z wakacji, zdjęcia zrobione 3 tygodnie temu.
    Bez obróbki, zero ruszania suwaczkami.
    Oryginalny RAW wczytany do LRa, pomniejszony, skonwertowany do jpga i sRGB, wyostrzanie standardowe dla monitora
    Analogicznie z tiff-em ze sklejarki.

    RAW:


    TIFF


    i detale, najpierw raw, póżniej tiff






    Zdjęcia dobrane specjanie, sytuacja klasyczna do użycia połówki.

Podobne wątki

  1. filtry połówkowe do 14-24 - kompatybilność holderów
    By pysson in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 24-11-2017, 16:16
  2. Pomiar ekspozycji a filtry połówkowe - metody
    By blazko in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-01-2010, 22:39
  3. filtry połówkowe Active Industries
    By wolnyslimak in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 10-06-2009, 20:13
  4. Filtry połówkowe?
    By Lukas7 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 10-06-2008, 18:18
  5. filtry do krajobrazu
    By sebah in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 04-09-2007, 23:35

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •