Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 46
  1. #1

    Question Filtr polaryzacyjny oraz szary

    Mam pytanko odnośnie wyboru filtrów. Chcę zakupić dwa filtry pierwszy to polaryzacyjny drugi to szara ósemka.
    Stawiam głównie na Marumi lub Hoya. Natomiast widzę, że każda z tych firm poza typowo budżetowymi produktami ma również te z kosmiczną technologią.
    Które z tych filtrów najlepiej wybrać jako optymalny stosunek jakości do ceny?
    Wdziałem, też że z obu firm można dostać ewentualnie całe trójpaki z dwoma powyższymi filtrami oraz UV. Ewentualnie może jak ma być takie coś taniej, to mógłbym wziąć. Co prawda UV raczej nie używam.
    Jeśli to ma znaczenia to chcę kupić filtry na gwint 77mm.

    Pozdrawiam
    NIKON D750+MB-D16, N50 1.8G, N85 1.8G, N16-35 VR, N24-120 VR, N70-200 VR, N105 2.8G micro, SB-700, Helios 44M, Jupiter 37A

  2. #2

    Domyślnie

    @Fludi Odradzam kupowanie filtrów szarych nakręcanych, z obiektywami szerokokątnymi powodują spadek światła na brzegach. Przy duecie polar i szary to już będzie mocny spadek i mogą pojawiać się ramki filtrów. Wszystko mnoży się w zależności od mocy szarego. Czym mocniejszy tym bardziej winieta będzie zauważalna.

    Najlepiej kupić na początek jakiś tani zestawy 100x100 albo jeszcze lepiej 150x100
    https://www.amazon.co.uk/Neutral-Den...=cokin+filters

    Filtry są dość delikatne i łatwo je zarysować więc do nauki jak się z nimi obchodzić w sam raz nadadzą się w/w. Przy całym szarym nie będzie też większych problemów z ustawieniem naturalnego BW.

    Co do polara to tutaj jest już bardziej skomplikowana sprawa. Najlepiej kupić najlepszy na jaki cię stać i dbać o niego. Tanie polary przekłamują kolory większość też ma problemy z obiektywami szerszymi od 24mm.
    Osobiście mogę polecić firmy B+W
    A jak już będziesz szukał czegoś na poważnie to Lee

    tutaj masz test.
    http://www.optyczne.pl/23.1-Inne_tes...nych_2015.html
    Ostatnio edytowane przez 90s ; 25-07-2017 o 18:32

  3. #3

    Domyślnie

    To nie będą moje pierwsze filtry... Kilka lat temu kupowałem już i stawiałem na marumi, ale budżetowe. Teraz do lepszego obiektywu chcę wziąć też coś lepszej klasy.

    Zestaw cokin nie jest raczej dla mnie, aż tak dużo nie fotografuję i tyle wariantów będzie mnie zbędne. Poza tym za dużo tego do noszenia
    Aczkolwiek już kiedyś się zastanawiałem nad tym i dałem sobie spokój.

    Nigdy nie zdarzyło się mnie również używać dwu filtrów na raz, więc nie spodziewam się winietowania...

    hoya digital HD albo marumi dhg będą dobrymi wyborami czy jednak w tej kwocie może być coś lepszego?

    Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka
    NIKON D750+MB-D16, N50 1.8G, N85 1.8G, N16-35 VR, N24-120 VR, N70-200 VR, N105 2.8G micro, SB-700, Helios 44M, Jupiter 37A

  4. #4

    Domyślnie

    Pozwolę sobie wyrazić nieco odnienną opinię niż 90s.
    Używanie filtrów prostokątnych do obiektywu, do którego jest możliwość dokręcenia filtra, to proszenie się o dodatkowe kłopoty.
    Rozmiar 77 mm nie wskazuje, żeby chodziło o UWA, więc zwykły nakręcany filtr jest lepszym wyborem.

    Filtry w rozmiarze 150x100 to filtry gradientowe i nie sądze, żeby o takie autor wątku pytał.

    Konkrety:
    ND8 - Hoya ProND
    Polar: Marumi Exus, jęsli fitr ma zabierać mało światła lub Hoya Fusion

  5. #5

    Domyślnie

    @pysson "Używanie filtrów prostokątnych do obiektywu, do którego jest możliwość dokręcenia filtra, to proszenie się o dodatkowe kłopoty."
    Mógłbyś napisać o jakie kłopoty dokładnie chodzi?

    Przerabiałem obie metody, zaczynając od nakręcanych. Nawet slim dużo nie pomagał jak szedł polar z big stoperem.

    Do tego proponowałbym nie zakładać że nie będzie się stosować kilku filtrów jednocześnie, zwłaszcza w fotografii krajobrazowej.
    A jak już wydajemy konkretne pieniądze to lepiej wydać je na system rozwojowy który w razie potrzeby rozbudujemy o kolejne filtry i nie będzie nas ograniczał.

    Myślę że zgodzicie się że nakręcane szare połówki to nieporozumienie, tak samo używanie polara z szarą połówką i kręcenie pierścieniami.
    Trochę dziwne też zakładanie z góry że albo będzie sam polar albo sam szary bez opcji założenia obu. Albo że nie myśli się o kupnie choćby w przyszłości szarych połówek.

    Chyba że Fluid potrzebujesz tego zestawy do innego typu zdjęć jak krajobraz. W innym wypadku proponowałbym na spokojnie przemyśleć raz jeszcze wady i zalety. Zwłaszcza jak zależy ci na jakości, możliwościach a nie wadze i pojemności plecaka.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 90s Zobacz posta
    Mógłbyś napisać o jakie kłopoty dokładnie chodzi?
    1. trzeba nosić dodatkowy sprzęt
    2. aparat i obiektyw są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne
    3. przy silniejszym wietrze są większe problemy z ostrością obrazu
    4. nawet niewielkie opady deszcze często uniemożliwiają użycie filrów prostakątnych
    5. podatność na dodatkowe odblaski z tyłu zestawu

  7. #7

    Domyślnie

    Potrzebuje do krajobrazu jak najbardziej. Natomiast wcześniej mając 18-105 i oba filtry wiem, że nigdy nie używałem obu na raz. Dlatego zakładam, że teraz będzie podobnie. Polarka myślę, że na pewno biorę kołowego. Nad szarym będę musiał pomyśleć. Może faktycznie zainwestuje w cokin'a...

    Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka
    NIKON D750+MB-D16, N50 1.8G, N85 1.8G, N16-35 VR, N24-120 VR, N70-200 VR, N105 2.8G micro, SB-700, Helios 44M, Jupiter 37A

  8. #8

    Domyślnie

    Tak przy okazji pytanie do używających szarych kwadratów: czy przy długich czasach naświetlania nie łapią lewego światła ?

  9. #9

    Domyślnie

    1. To żadna waga ani jakieś niebotyczne gabaryty, za to możliwości nieporównywalnie większe jak nakręcane.
    2. Nadal nie wiem jak ma taki sprzęt uszkodzić cokolwiek, chyba że jakiś turbo wiatr który przewróci cały aparat i obwinianie filtra za to.
    3. Ogólnie blokuje się ciałem aparat przed wiatrem podczas wykonywania zdjęcia, pasek na szyje większe problemy sprawia jak lata luzem.
    4.Tutaj sie zgodzę, dodam też że nie da się założyć osłony przeciwsłonecznej. Dlatego też czasami trzyma się rękę nad filtrami.
    5. @eMGie przy długich czasach zalecane jest zakrycie całego aparatu wraz z filtrami, Przez bagnet też może sie dostać światło dlatego wielu nakłada pokrowiec lub czapkę na cały sprzęt, ale to tyczy się czasów powyżej minuty. Przez wizjer też dostaje się światło i tak samo niezauważalny spadek na krawędziach przez nakręcane rośnie do rangi problemu nie do rozwiązania prze ekspozycji kilkuminutowej.
    Dodatkowym plusem płytek jest to że nie trzeba ich zakładać. Możesz trzymać szarą połówkę w ręce przed obiektywem i lekko poruszać by uzyskać jaknajbarsziej pożądany efekt.

    Nie chce tutaj sie spierać ale Przerabiałem temat na własnej skórze.Polar nakręcany jak najbardziej reszta płytki moim zdaniem zwłaszcza jak ktoś chce używać 17-18mm

    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Nie widzę tych nieporównywalnie większych możliwości .
    Używam trzech filtrów prostokątnych, bo do 14-24 nie nakręcę żadnego filtra - big stopper, polar i odwrócony gradient (bardzo rzadko), zamiast zwykłych połówek - SNS-HDR

    Blokowanie ciałem, trzymanie w ręce, zasłanianie ręką lub czapką to raczej wygody korzystania nie zwiększa.
    Czasami nie ma wyjścia, ale jeśli jest , to po co się męczyć?

    Co do "lewego światła"- nie ma osłony przeciwsłonecznej, więc cały zestaw jest bardziej podatny na takie atrakcje, dotyczy to także światła padającego z tyłu. Mam pierwszą wersję holdera NiSi, więc rogi filtrów zakleiłem papierem.

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. CaptureNX-D - filtr polaryzacyjny, połówkowy i szary
    By MarekD3100 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-12-2015, 21:48
  2. Filtr szary/polaryzacyjny do Nikona D3200
    By Aravil in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 01-08-2015, 21:43
  3. Filtr UV oraz POLARYZACYJNY do SIGMA 17-50 f/2,8
    By cepcio in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 15-07-2014, 16:23
  4. Szara połówka i filtr szary pod N24-70 oraz N70-200vr2
    By Lulek39 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 23-02-2012, 14:08
  5. Filtr szary i polaryzacyjny
    By triggerman in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 30-08-2010, 22:09

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •