Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 46
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nikomat Zobacz posta
    12-24/4 - moj ukochany obiektyw juz ponad 10 lat
    filtr 77mm przykreca sie tradycyjnie
    polecam

    Jest jeszcze jeden bardzo fajny obiektyw - prawe nigdy tu nie przytaczany
    10.5/2.8
    mialem juz taki 2 razy
    i pewnie kiedys znow kupie :^))
    Masz na myśli standardowe filtry kołowe czy cokin'a?
    @90s plany są, ale na dalszy okres czasu

    Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka
    NIKON D750+MB-D16, N50 1.8G, N85 1.8G, N16-35 VR, N24-120 VR, N70-200 VR, N105 2.8G micro, SB-700, Helios 44M, Jupiter 37A

  2. #22

    Domyślnie

    Każdy system mocowania filtrów prostokątnych sklada się zasadniczo z dwóch elementów:
    1. adapter
    2. holder

    Adapter to najczęściej pierścień wkręcany z jednej strony do obiektywu, a z drugiej łączony z ramką na filtry.
    Przeważnie jest możliwość stosowania adapterów o róznej średnicy, a więc tego samego holdera można używać z różnymi obiektywami zmieniając tylko adapter.
    Jak to działa pokazuje ten film:




    Problem jest z obiektywami UVA o dużej, wypukłej przedniej soczewce, która uniemożliwia nakręcanie fitrów i stał się dość powszechny, gdy wyszedł nikkor 2.8/14-24.
    Najpierw pojawiły się zintegrowane mocowania - adapter i holder dedykowany do jednego, konkretnego obiektywu.
    Obecnie Lee i NiSi (być może tez inni producenci) mają systemy, których adapter może być dedykowany pod różne obiektywy z wielgachną soczewką z przodu i jednocześnie jest możliwość połaczenia holdera metoda "tradycyjną" przez dokręcany pierścień i używania go z "normalnymi" obiektywami.

    I na koniec, żeby rozwiać wątpliwośći - system Cokin zasadniczo korzysta z mocowania fitrów kołowych, o ile jest taka możliwość.
    Ostatnio edytowane przez pysson ; 30-07-2017 o 12:08

  3. #23

    Domyślnie

    I małe post scriptum.
    Polara i big stoppera nie da się zastapić.
    Zamiast filtrów połówkowych o wiele wygodniej jest użyć jakiejś sklejarki HDR-ów.

  4. #24

    Domyślnie

    Różnice w cokin a Lee czy nisi już mniej więcej ogarnąłem... Aczkolwiek cokin też ma uniwersalny montaż bez gwintu jak widziałem. https://www.photo4b.pl/index.php?p24...rsalny-cokin-p

    Bardziej jak wspomniałem zastanawiam się nad użytecznością wersji P, a Z przy 77mm i czy nie będzie winiety na UWA. Klasyki f2.8 raczej dla mojego cykania na własne potrzeby to przerost formy nad treścią. Więc dzięki temu chyba problemu dużej soczewki mieć nie będę
    Aczkolwiek taki 10.5 fisheye czasami chodzi mnie dla zabawy po głowie by zakupić podobnie jak i 60makro

    Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka
    NIKON D750+MB-D16, N50 1.8G, N85 1.8G, N16-35 VR, N24-120 VR, N70-200 VR, N105 2.8G micro, SB-700, Helios 44M, Jupiter 37A

  5. #25

    Domyślnie

    Według Cokina:

    P-series recommended for:
    SLR or APS-C D-SLR with standard or kit lens (e.g. 18-55).

    Z-series recommended for:
    SLR, Full Frame or APS-C D-SLR with wide-angle lens from Ø72.

  6. #26

    Domyślnie

    Jest trochę tych holderów pod standardowe mocowanie. Niekoniecznie też holder z pierścieniami musi być tej samej firmy co płytki.
    HDRy w moim przypadku to była porażka, bardziej już bracketing ale i tu więcej zachodu niż to warte.
    Dlatego za cel zawsze stawiałem sobie jak najlepiej wykonane zdjęcie.
    Chociaż mój stary sprzęt miał bardzo kiepską dynamikę tonalną. stąd filtry gęsto i często stosowałem.

    Natomiast co do minimum to zamiast Big stopera wybrałbym little jakbym nie mógł mieć obu jednocześnie.
    Daje większe pole możliwości. Co do polara to tutaj bezdyskusyjnie.
    Jedna miękka średnia szara połówka też powinna wystarczyć na start. Zwłaszcza trzymając ją przed obiektywem i ruszając.

  7. #27

    Domyślnie

    @Fludi : Myślę, że wersja Z będzie dla Ciebie odpowiednia.
    Jest przeznaczona dla filtrów o szerokości 100 mm, a to bardzo popularny rozmiar i nie będziesz skazany na jednego producenta filtrów.
    Z nikkorem 4/12-24 nie będzie winietowania.

    Weż tylko pod uwagę, że w linku który podałeś najpradopodobniej jest sprzedawany Cokin "made in China".
    Nie musi to mieć wielkiego znaczenia.
    Gdy już wybierzesz swój obiektyw, to zacznij jednak od standardowego mocowania z nakręcanym pierścieniem.


    Cytat Zamieszczone przez 90s Zobacz posta
    HDRy w moim przypadku to była porażka, bardziej już bracketing ...
    Zawsze mi się wydawało, że do zrobienia HDRów można użyć bracketingu.
    Ostatnio edytowane przez pysson ; 30-07-2017 o 14:30

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pysson Zobacz posta

    Zawsze mi się wydawało, że do zrobienia HDRów można użyć bracketingu.
    Chodzi o składanie nie robienie, nie wiem jak teraz ale jak ja się w to bawiłem z 7 Lat temu to programowo wyglądały sztucznie jak ręcznie to kupa pracy na maskach w zależności od zdjęcia.
    Tak czy owak wolałem zabawę z filtrami i mieć jedno dobre zdjęcie niż później retuszować jakieś artefakty i inie syfy wynikłe z różnic położenia liści chmur itd.

  9. #29

    Domyślnie

    Świat się zmienia, oprogramowanie też.
    Ściagnij sobie darmową wersję np. SNS-HDR i wypróbuj.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fludi Zobacz posta
    Masz na myśli standardowe filtry kołowe czy cokin'a?
    @90s plany są, ale na dalszy okres czasu

    Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka
    Standardowe, przykrecane.
    Nakupilem cala mase roznych fitrow, tanszych i bardzo drogich, okraglych i kwadratowych ...
    I co - stwierdzilem, ze zabawa z fitrami to nie moja zabawa i wszystkie wyladowaly w szufladach jakies +- 10 lat temu.
    Robie wszystko bez.
    Naturystycznie

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. CaptureNX-D - filtr polaryzacyjny, połówkowy i szary
    By MarekD3100 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-12-2015, 21:48
  2. Filtr szary/polaryzacyjny do Nikona D3200
    By Aravil in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 01-08-2015, 21:43
  3. Filtr UV oraz POLARYZACYJNY do SIGMA 17-50 f/2,8
    By cepcio in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 15-07-2014, 16:23
  4. Szara połówka i filtr szary pod N24-70 oraz N70-200vr2
    By Lulek39 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 23-02-2012, 14:08
  5. Filtr szary i polaryzacyjny
    By triggerman in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 30-08-2010, 22:09

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •