Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22
  1. #1

    Talking Lustrzanka dla początkującej

    Witajcie,
    Szukam już dłuższy czas dobrej lustrzanki dla początkującej. Znam podstawy fotografii, chcę zajmować się nią bardziej na poważnie.
    Zastanawiam się jak rozegrać ten zakup... Wybrać coś z serii D3XXX czy D5XXX i mieć więcej na obiektywy, czy może kupić D7XXX (bo słyszałam, że lepsze uszczelnienie i jakość zdjęć) i wstępnie jeden jakiś porządny obiektyw (a z czasem więcej)? Fotografia, jaką będę wykonywać to sportowa (piłka nożna) na orlikach, czasem hale, lotnicza, krajobrazowa (zachody słońca... i właśnie, czy do zdjęć pod tak mocne światło, potrzebna jest jakaś soczewka?). Czytałam, że w halach obiektyw potrzebny jest f2.8, czy na orlikach też? Wstępnie nie zależy mi aż tak bardzo na super fotografii w hali, dlatego najpierw bym się skupiła na obiektywie, który nadawałby się do krajobrazów, orlików i lotnictwa.

    Budżet aktualnie to max 5000zł.

    E: Słyszałam również o jakiejś mikrokalibracji, która jest istotna do fotografii sportowej... Czy jest to faktycznie niezbędne? Jakie modele posiadają mikrokalibrację?
    Ostatnio edytowane przez polarnaja ; 24-07-2017 o 22:51

  2. #2
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    04 2009
    Miasto
    Koło / Poznań
    Posty
    196

    Domyślnie

    Mikrokalibracja będzie tylko w d7xxx. Jest to funkcja w aparacie, dzięki której można wprowadzić korektę autofokusa, czyli jeżeli AF nie trafia tam gdzie powinien to można to skorygować.
    Co do obiektywów to do piłki potrzeba dłuższej ogniskowej (tak z 200mm), na hale najlepiej ze światłem 2,8 czyli najlepiej jakieś 70-200 f2,8. Do lotnictwa na początek też się nada. Do krajobrazów coś szerszego.
    Napisz jeszcze czy sprzęty nowe czy używane. Z nowymi ciężko będzie się w budżecie zmieścić...

  3. #3

    Domyślnie

    5000 to sporo. Jeżeli nie wchodzą w gę używki to proponuję to: D7100 + Sigma 17 50 f2.8

    https://www.mediaexpert.pl/lustrzank...Fc2bGAodZfkAWQ

    plus

    https://www.euro.com.pl/obiektywy/si...FUGIsgodX8gE0Q

    To generalnie bardzo dobre połączenie ale ma pewne wady więc zanim kupisz przeczytaj to np:

    http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=232057

    Jeżeli możesz z tym żyć to kupuj. Jeżeli nie, to masz trochę problem bo ciężko o sensowny zamiennik w cenie tej sigmy z takim światłem i zakresem ogniskowych


    Drugi wariant to: D3300 (lub D5300 jeżeli znajdziesz poniżej 2K)+ Sigma 18 35 F1.8 (Będzie trochę śmiesznie wyglądać taki wielki obiektyw na takiej małej puszce ale co tam...)

    http://www.cyfrowe.pl/aparaty/lustrz...dy-czarny.html

    plus

    http://www.cyfrowe.pl/aparaty/obiekt...-hsm-nikon.htm

    Drugie rozwiązanie jest mniej uniwersalne ale... też ma swoje plusy

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    04 2009
    Miasto
    Koło / Poznań
    Posty
    196

    Domyślnie

    Tak tylko 35mm to trochę za krótko do piłki i samolocików...
    D7100 (2000zł) + S17-50 f2,8 (1200zł) + T70-200 f2,8 Di (1800zł) wszystko używane i mamy super zestaw na początek
    Ostatnio edytowane przez klekacz ; 25-07-2017 o 00:03

  5. #5
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    klekacz dobrze sugeruje jeśli może być używany sprzęt, w tak dobrej cenie trudno coś innego kupić nadającego się do w/w zastosowania.

  6. #6

    Domyślnie

    Do tego co piszesz, ze chcesz fotografowac to potrzebujesz 70-200/2,8
    Moze byc 1-szej generacji i rzecz jasna uzywany
    i na dobra sprawe Twoj budzet sie skonczyl :^(

    Nie chce zrazac do zawodu - ale zeby nie bylo zawodu - to trzeba przynajmniej sprzetowo (na poczatek) dorownac istniejacej a SILNEJ konkurencji.
    Doswadczenie jest olbrzymia bronia ale bez sprzetu to jest tylko wielki sen ...

  7. #7

    Domyślnie

    Trzeba zacząć od tego że jak do sportu to najlepiej żeby jakiś bufor był i dlatego proponuje d7200 (d7500 za drogi na tą chwile) do tego na początek AF-P 70-300 i kita 18-55 vr II.

    Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

  8. #8

    Domyślnie

    Tak, jak pisze Dzasek - przy zdjęciach sportowych, lotniczych ważna jest m.in. "szybkostrzelność" (ilość zdjęć na sekundę) i przyzwoity bufor. Rzeczywiście D7200 jest tutaj o.k., to najlepszy (optymalny) wybór. Doskonale tez funkcjonuje czułość matrycy (ISO), równie ważne. A i do szybkości i celności oraz trybów AF trudno mieć zastrzeżenia. D7200 ma też funkcje mikrokalibracji do obiektywów, ale nie zawsze jest to konieczne - mam D7200 i świetnie ostrzy z N70-200 f/4 bez żadnych dodatkowych kalibracji. Myślę, że na dziś D7200 to jest "puszeczka", o której powinnaś myśleć.
    Do hali sportowej - czym "jaśniejszy" obiektyw, tym lepiej. Do "orlików" dobry jest np. N70-200 f/4, w hali też daje radę.
    Krajobrazy, spacery, inne zdjęcia itp. - doskonale na poczatek sprawdzi się przyzwoity zoom o większym zakresie - np. sprawdzony i tani N18-105 lub N18-140. Ewentualnie Sigma 17-50 f/2,8, ale jak dla mnie ma za mały zakres i szybciej zużywa baterię... chociaz lubię nią robić zdjęcia. Mam i S17-50 i N18-140, oba są o.k., chociaz mniej kłopotów z Nikkorem.
    Jednak z budżetem 5 tys zł może być trudno znaleźć coś, co by Cię "zaspokoiło" na dłuższy okres zwłaszcza pod kątem "sportowo-lotniczym". Sam obiektyw do tego rodzaju zdjęć na "przyzwoitym" poziomie (do hali) to conajmniej takie pieniądze... i większe.
    "Fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem..." - Don McCullin

  9. #9

    Domyślnie

    f/4 do większości hal to za ciemno...

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuję za wszystkie komentarze.
    Co do sprzętu, to preferowałabym nowy. Nie znam się na tyle, by ryzykować, że coś kupię nie takie jak trzeba.

    A czym różni się AF-S od AF-P? Jakie ma znaczenie AF-P? Łatwo znaleźć czym jest AF-S, ale o AF-P nie mogę się doszukać...
    Ostatnio edytowane przez polarnaja ; 25-07-2017 o 14:38

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Aparat dla początkującej...
    By foxepc in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 30-10-2016, 13:46
  2. Program do obróbki dla początkującej
    By CookieCookie in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 13-01-2016, 05:27
  3. Rady dla początkującej z D3200
    By CookieCookie in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 11-01-2016, 16:01
  4. Lustrzanka do zdjęć kulinarnych dla początkującej
    By herkules85 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 21-01-2015, 22:24
  5. Statyw dla początkującej
    By radek_jan in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 03-01-2014, 22:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •