Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Prawa autorskie, jak to wygląda

    Witam
    Mam pytanko dotyczące wykorzystania mojego zdjęcia na plakacie informacyjnym. Sprawa przedstwaia się tak....jakiś czas temu robiłem zdjęcia na imprezie masowej za darmo/nie komercyjnie(nadmienię że jestem amatorem fotografem) . Była to impreza charytatywna (maraton Zumby) i rozdałem wszystkim instruktorkom które ten maraton prowadziły moje zdjęcia jak tańczą na scenie(zdjęcia zawsze podpisuję swoim logiem). I jeżeli osoba której dałem zdjęcie dała je do instytucji X w celu umieszczenia na plakacie to czy grafik robiący plakat musi umieścić autora zdjęcia (zdjęcie było podpisane) jak to jest odnośnie praw autorskich
    Nikon D7000
    obiektywy: Nikkor AF-S 18-105mmG DX VR ED, Nikkor 55-300mm VRII DX ED, Sigma 10-20mm DC EX, Nikkor 35mm 1:1,8DX

  2. #2

    Domyślnie

    Dz.U. 1994 Nr 24 poz. 83
    tj. Dz.U. 2017 poz. 880


    Rozdział 3, Oddział 1, Art. 16.

    Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą
    zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, a w szczególności prawo do:
    1) autorstwa utworu;
    2) oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo;
    3) nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania;
    4) decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności;
    5) nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.

    Jak wynika z powyższego tekstu grafik musi umieścić informacje o Twoim autorstwie, jeśli tylko sobie tego zażyczysz. Pomijając wszystkie kwestie finansowe masz prawo żądać oznaczania swoich prac i nie musi być nazwisko. Wiadomo, że na plakacie wstawianie na zdjęcie loga może być słabym pomysłem, ale umieszczenie gdzieś z boku napisu z nazwiskiem/pseudonimem nie powinno spotkać się z oporem.

    PS: To, że komuś udostępniłeś zdjęcie to jedno. Nie oznacza to prawa do jego publikacji. Jeśli ktoś chce to zdjęcie wrzucić na plakaty, stronę internetową lub inaczej je rozpowszechniać to powinien wcześniej zapytać Cię o zgodę i ustalić zasady publikacji. Najlepiej to wszystko mieć na piśmie.
    Ostatnio edytowane przez pmm ; 12-07-2017 o 15:43

  3. #3

    Domyślnie

    Jeżeli dałeś zdjęcia gratis i nie zastrzegłeś pod jakimi warunkami je dałeś to ktoś je wykorzystał według własnego widzimisię. Następnym razem wysyłaj fotki z informacją, że w przypadku wykorzystania ich komercyjnie życzysz sobie... W sądzie niczego nie wskórasz, możesz wysłać e-mail z prośbą o dołożenie informacji, że jesteś autorem zdjęcia, ale jeżeli focisz amatorsko i na reklamie ci nie zależy to po co robić zadymę.
    A7III

  4. #4

    Domyślnie

    Nie zgadzam się z Krzychoo_. Zdjęcie "gratis" można komuś przesłać, co nie oznacza zgody na jego publikację. Przekazanie komuś zdjęcia bez przekazania autorskich praw majątkowych jest jedynie udostępnieniem foty do "domowego archiwum" a nawet zgoda na publikację nie oznacza rezygnacji z osobistych praw autorskich w tym prawa do uznania autorstwa poprzez podpisanie dzieła.

    Nie jestem prawnikiem, więc jeśli mój wywód zawiera błędy prawne lub logiczne, to mi to bez skrępowania wypomnijcie.

  5. #5

    Domyślnie

    Autor decyduje gdzie, jak i kiedy chce publikować swoje prace. Złamali twoje prawa autorskie. Jeśli trzepią na tym kasę, to masz szansę na odszkodowanie.

  6. #6

    Domyślnie

    Na odszkodowanie w formie pieniężnej nie ma najmniejszej szansy.
    Jeżeli zdjęcia robi fotograf, który z tego żyje i ma założoną działalność to każde jego zdjęcie można jakoś wycenić. Jeżeli zdjęcia robi amator, który nie spodziewa się nawet kasy za swoją pracę, to na odszkodowanie pieniężne żaden sąd zgody nie wyrazi. Przeprosiny, ogłoszenie w prasie, sprostowanie, uzupełnienie podpisu pod zdjęciem, to możesz dostać. Wiedziałeś z góry, że robisz coś darmo to kasy nie będzie.
    O odszkodowaniu pieniężnym możemy mówić, gdy uda się udowodnić, że pani zarobiła wyłącznie dzięki temu konkretnemu zdjęciu jakąś kwotę i bez tego zdjęcia by się to jej nie udała. Można się upomnieć o kawałek tortu, jak uda się go precyzyjnie wyliczy. Powodzenia.
    Amator-autor zdjęcia ma prawo wypowiedzieć się w temacie jego wykorzystania, poprosić o to czy tamto, ale druga strona nie ma już prawnego obowiązku się do tego dostosować. Może się zgodzić z grzeczności, jeżeli grzecznościowo zdjęcie dostała. Jeżeli nie chcesz, żeby twoje zdjęcia ktoś publikował to ich nie dajesz. Jak dałeś to domyślnie wyraziłeś zgodę na ich wykorzystanie.
    A7III

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzychoo_ Zobacz posta
    Jeżeli nie chcesz, żeby twoje zdjęcia ktoś publikował to ich nie dajesz. Jak dałeś to domyślnie wyraziłeś zgodę na ich wykorzystanie.
    Bzdura. To, że ofiarował komuś zdjęcia nie upoważnia tej osoby do wykorzystywania tego zdjęcia w jakikolwiek sposób bez zgody autora.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzychoo_ Zobacz posta
    Na odszkodowanie w formie pieniężnej nie ma najmniejszej szansy.
    Dużo zależy od celu wykorzystania zdjęcia. Jeśli na użytek komercyjny to jest szansa na odszkodowanie. Wyceny można dokonać na podstawie jakichś typowych cenników, na przykład tabeli minimalnych wynagrodzeń ZPAF.

    Cytat Zamieszczone przez Krzychoo_ Zobacz posta
    Jeżeli zdjęcia robi fotograf, który z tego żyje i ma założoną działalność to każde jego zdjęcie można jakoś wycenić. Jeżeli zdjęcia robi amator, który nie spodziewa się nawet kasy za swoją pracę, to na odszkodowanie pieniężne żaden sąd zgody nie wyrazi. (...) Amator-autor zdjęcia ma prawo wypowiedzieć się w temacie jego wykorzystania, poprosić o to czy tamto, ale druga strona nie ma już prawnego obowiązku się do tego dostosować. Może się zgodzić z grzeczności, jeżeli grzecznościowo zdjęcie dostała. Jeżeli nie chcesz, żeby twoje zdjęcia ktoś publikował to ich nie dajesz. Jak dałeś to domyślnie wyraziłeś zgodę na ich wykorzystanie.
    Nie zgodzę się. Osobiste prawa autorskie oraz autorskie prawa majątkowe do dzieła przysługują niezależnie od tego, czy autor prowadzi działalność gospodarczą. Prawo nie wprowadza tutaj również podziału na amatora-hobbystę i profesjonalistę. Autor decyduje komu, na jakich zasadach (zakres eksploatacji, warunki finansowe) i z jaką formą uznania autorstwa udostępnia swoje dzieła. To prawo autora osadzone w ustawodawstwie i nie ma potrzeby prosić "o to czy tamto" licząc na grzeczność. Fakt udostępnienia kopii zdjęcia (pliku lub odbitki) jest wyłącznie udostępnieniem kopii zdjęcia bez prawa do publikacji, powielania itp. Jeśli ktoś chce zdjęcia użyć na plakacie to nie upoważnia do tego fakt posiadania pliku a umowa z autorem dzieła (najlepiej w formie pisemnej), który udziela prawa do wykorzystania swojej pracy w określonym zakresie, na konkretnym terytorium i przez określony czas.

    Czasem w różnych celach przesyłam swoje amatorskie zdjęcia różnym osobom (dyskusja o jakości zdjęcia i popełnionych błędach, zapytanie o porady dotyczące postprodukcji, kopie dla modelek TFP itp). Nie wyobrażam sobie, aby ktoś takie zdjęcie opublikował argumentując, że przecież wysłałem mu plik i grzecznościowo może podać moje autorstwo.
    Ostatnio edytowane przez pmm ; 12-07-2017 o 20:34

  9. #9

    Domyślnie

    Prowadzę firmę działającą w branży przemysłowej. Robię zdjęcia produktów i umieszczam na swojej stronie www. Kilka takich zdjęć zostało skopiowanych przez konkurencję i umieszczonych na ich stronie. Czyli kradzież + wykorzystanie w celach zarobkowych. Miałem ogromną chęć wytoczyć im sprawę w sądzie, choćby dla papierka z wyrokiem, który będę mógł pokazać innym złodziejaszkom. Uciąłem sobie dłuższą pogawędkę z kancelarią prawną, która nam pomaga w różnych sprawach i stanęło na tym, że mogę jedynie wysłać im pismo z żądaniem usunięcia zdjęć. O odszkodowaniu pieniężnym, z powodów, które opisałem powyżej nie ma szans. A jest to przykład drastycznego złamania moich praw.
    W opisanej sprawie fotograf wysłał komuś zdjęcia, których ta pani nie zamawiała, nie zgadzała się wcześniej na zapłatę ani o nie nie prosiła. O zapłacie nie ma mowy. W ramach praw autorskich można się jedynie domagać usunięcia zdjęcia. Natomiast jeżeli pani zdjęcia nie usunie to mam wątpliwości czy będzie można jej coś zrobić.
    A7III

Podobne wątki

  1. Prawa autorskie
    By tomaszekj3 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 12-11-2011, 21:21
  2. Prawa autorskie
    By GRZECH_22 in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 29-05-2009, 00:36
  3. Używanie znaków firmowych - jak to wygląda w świetle prawa?
    By Bartek Witek in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 06-05-2008, 09:08
  4. Prawa autorskie?
    By poisson5 in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 20-03-2008, 15:24
  5. prawa autorskie
    By aldina in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 04-10-2007, 21:04

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •