Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Architektura by kundziorro - wątek rozwojowy

    Cześć

    Zakładam ten wątek żeby poznać Wasze zdanie o moich zdjęciach architektury. Zajmuję się fotografią już od jakiegoś czasu i coś tam wiem ale architektura zawsze sprawiała mi problemy i z wakacji przywoziłem zazwyczaj kilka fajnych fotek i jakieś koślawe domki. Postanowiłem się trochę podszkolić w temacie i proszę Was o pomoc, jako doświadczonych wyjadaczy

    Pierwsza porcja z Łodzi, z własnego podwórka bo blisko i łatwo Nowe centrum Łodzi. Zapraszam wszystkich do oglądania i komentowania. Gdyby ktoś był ciekaw to na BW zdecydowałem się ponieważ zmieniając ISO, zmieniłem też jakość zdjęcia z RAW na JPG Generalnie robię w kolorze.

    Sprzęt: D7100+Sigma 17-50 2.8

    50mm ISO100 f/8 1/15s

    29mm ISO100 f/8 1/25s

    22mm ISO100 f/8 1/4s

    17mm ISO100 f/8 0,4s

    24mm ISO100 f/9 1,3s

    17mm ISO100 f/8 0,4s

    50mm ISO100 f/11 1,3s

  2. #2

    Domyślnie

    Wątek w tytule szumnie twierdzi że miał być rozwojowy, ale widzę, że po jednym poście rozwój się trochę zatrzymał, a może szkoda... To jest forum fotograficzne, a nikt rad nie daje - też może szkoda.

    Otóż co widać na tych zdjęciach? Widać że autor szuka kadrów, wie że kompozycja jakaś by się przydała (z tym bywa różnie - raz lepiej, raz gorzej), wie że lepiej jak piony stoją niż jak się kładą, że detal może być interesującym dopełnieniem jeśli się już jakiś interesujący znajdzie... OK, widać że podstawy i szanse na coś więcej są, ale to co widać najbardziej, to niestety potężny minus: brak obróbki.

    Te zdjęcia można rozpatrywać z wielu bardzo różnych punktów widzenia (kompozycji, kadrowania, i takich rzeczy), ale jak sądzę nikomu się nawet nie chciało o tym pomyśleć, bo te zdjęcia są mdłe. Mdłe, szaro-bure i bez życia, mają smak tektury... Nie twierdzę, ze wszystko musi być kolorowe, cudne i pełne słodkości (lub z drugiego końca spektrum przegięte jak ponure HDRy z poprzemysłowych śmietnisk) - nie, nie twierdzę tego. Nie twierdzę też, że z kiepskich zdjęć obróbka zrobi arcydzieło - ale stanowczo twierdzę, że dobra obróbka może zdecydowanie pomóc.

    A przynajmniej uczynić zdjęcia mniej nijakie.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #3

    Domyślnie

    Kadry zbyt ciasne, jak na mój gust. Ciekawy jestem czy kolor dałby tutaj jakieś ciekawe kontrasty. Brakuje na tych zdjęciach punktu zaczepienia oka.

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję, że jednak ktoś coś powiedział. @2pompony, kilka słów i wszystkie trafione w punkt. Dziękuję za uwagi. Zdjęcia przez przypadek były robione w .jpg stąd brak obróbki. Dzień też był szaro-bury i taki mamy efekt. Nie były to zdjęcia aspirujące na arcydzieła a wprawka do tematu. Nie zmienia to faktu że miałeś rację. Będę dążył do czegoś lepszego

    A tymczasem kolejna porcja, tym razem z Krakowa . Długo to trwało ale się udało. Mam nadzieję że tym razem lepiej i zapraszam do komentowania.

    1
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3289.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	7,23 MB
ID:	3862

    2
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3268.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	9,16 MB
ID:	3863

    3
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3287.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	10,82 MB
ID:	3861

    4
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3309.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	5,66 MB
ID:	3864

    5
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3330.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	6,79 MB
ID:	3865

    6
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3331.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	10,01 MB
ID:	3860

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kundziorro Zobacz posta
    Dziękuję, że jednak ktoś coś powiedział. @2pompony, kilka słów i wszystkie trafione w punkt. Dziękuję za uwagi. Zdjęcia przez przypadek były robione w .jpg stąd brak obróbki. Dzień też był szaro-bury i taki mamy efekt. Nie były to zdjęcia aspirujące na arcydzieła a wprawka do tematu. Nie zmienia to faktu że miałeś rację. Będę dążył do czegoś lepszego
    Chwilunia, nie ma tak lekko!

    To, że robiłeś w jpgach nie zmienia tego co powiedziałem - obróbka jest potrzebna tak czy owak, żeby te zdjęcia w jakikolwiek sposób ożywić. I da się też obrabiać jpgi, więc ta wymówka nie działa. Po drugie mówisz, że to wprawki - to wprawiaj się! Weź na warsztat któreś z tych poprzednich zdjęć i dołóż coś, nie wiem co, coś co jest potrzebne, żeby było lepiej.

    Już nawet niekoniecznie do pokazania tutaj, na forum - tylko dla siebie, żeby się czegoś nauczyć. CHoćby tak, jak poniżej - jak tego nie poćwiczysz, to tego potem nawet na RAWach nie zrobisz... Poniższa obróbka odbyła się w całości w LRze (poza zrobieniem samego gifa oczywiście) - czyli w sumie same suwaki.






    A nawet jak Ci nei wyjdzie za pierwszym razem, za którymś w końcu wyjdzie. Jak to mawiają górale (zwłaszcza ci bardziej miastowi): jak sie nie wywrócis, to sie nie naucys.







    OK, a teraz garść uwag co do nowych zdjęć. Jest lepiej - co już jest pewnym plusem w porównaniu do poprzedniego zestawu - o tyle, że przynajmniej próbujesz zdjęcia obrabiać. Kłopot niestety w tym, że zamiast zaczynać ostrożnie i przykładać wagę do podstaw, zaczynasz jechać dalej trochę za bardzo na wariackich papierach i szarżując za mocno, nie widząc że wcześniej coś się wydarza niedobrego.

    Po pierwsze balans bieli - spójrz na zdjęcie np. 3 (przegięte w zielone) i potem na zdj. 5 (przegięte w czerwone). Ja rozumiem, że to są dwa miejsca w sumie odległe, ale musisz tego pilnować, bo raz przeginasz w stronę zielonego, raz w przeciwną. Jak tego nie dopilnujesz na wstępie, to potem żadne manipulacje nie pomogą, dobrego koloru się nei uzyska i zostaną już jakieś rozpaczliwe działania, jakie często robią łebki bez pojęcia: ściągają jakieś filtry i robią tak, żeby było dziwniej. Myślą naiwnie, że im dziwniej, tym lepiej - bo nie będzie widać, że mimo stawania na rzęsach nie wychodzi im jakiś znośny przynajmniej kolor. Nie idź tą drogą.

    Po prostu - nawet w brzydką pogodę spróbuj zrobić zdjęćia normalne; nie crossy, nie symulacje negatywu, pozytywu, czy inne szmondackie cuda - po prostu staraj się uzyskaać dobre kolory, Może za pierwszym razem nei wyjdzie, ale uwaga jest taka jak poprzednio: jak nie poćwiczysz, to Ci nigdy nei wyjdzie. Czy chodniki w Krakowie są granatowe jak na ostatnim? Nie bardzo... Wychodząc z Dymu nawet na ciężkim gazie nigdy nie było tak różowo jak na zdj. 5. Spróbowałbym zrobić kolory normalne, za to w całym zestawie utrzymane w miarę jednakowo - to będzie wyzwanie, bo nie każdemu się tak udaje.

    Na Twoim miejscu bym tej kolorystyce poświęcił więcej uwagi, ale wiesz - każdy sobie sterem, żeglarzem i obrabiaczem.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  6. #6

    Domyślnie

    Miło mi, że poświęciłeś czas na obróbkę i opis. Na pewno wrócę do tych zdjęć i zobaczymy co udało się uzyskać.

    Myślą naiwnie, że im dziwniej, tym lepiej - bo nie będzie widać, że mimo stawania na rzęsach nie wychodzi im jakiś znośny przynajmniej kolor. Nie idź tą drogą.
    Daleki jestem od pójścia tą drogą. Lubię delikatną obróbkę, nie podobają mi się przegięte zdjęcia. Masz rację, że kolor fioletowy jest tutaj próbą ratowania zdjęcia, bo w cieniu, w pochmurny dzień ciężko o dobre kolory. Wizja była inna, ale nie podołałem. Mimo wszystko z efektu jestem zadowolony. Inaczej bym nie wstawił.

    Co do spójności materiału. Ostatnie zdjęcia były robione jednego dnia w przybliżonej lokalizacji i tutaj starałem się zachować podobną paletę barw. Faktycznie, widać to zdecydowanie bardziej kiedy zastawi się je z pierwszą trójką.

    Pomimo tego, że zdjęć swoich będę bronił to z krytyką muszę się zgodzić. Widziałem zdjęcia z stopki więc widzę, że na głupiego nie trafiłem (szacunek), więc do rad należałoby się stosować.
    Być może temat został wyczerpany, ale liczę też na opinię innych. Zapraszam!

Podobne wątki

  1. Radom 2015 dla wytrwałych - wątek rozwojowy
    By Przemekkk666 in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 05-01-2016, 18:18
  2. Dni NATO 2015_wątek rozwojowy
    By Przemekkk666 in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 20-12-2015, 20:28
  3. Aerofest - wątek rozwojowy
    By Przemekkk666 in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18-06-2015, 19:49
  4. Architektura
    By NiKtos in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 10-06-2012, 01:17
  5. [ Architektura ] Architektura....
    By Rafał63 in forum Architektura
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 10-02-2009, 11:00

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •