Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 34
  1. #1

    Domyślnie Problem z parą, która nie ma ochoty zapłacić za zdjęcia.

    Witajcie. Mam taką sytuację - ślub pod koniec kwietnia, termin oddania młodym zdjęć wpisany do umowy to koniec czerwca. W międzyczasie przedkładali 3 razy sesję plenerową, w ostateczności zrezygnowali w dniu przylotu do Polski (mieszkają w Niemczech, co dodatkowo komplikuje sprawę). Umówiliśmy się więc, że oddaję im zdjęcia bez pleneru, sami zaproponowali żebym podał numer konta, to zrobią przelew, po czym ja wyślę im zdjęcia. No i od tamtej pory mija tydzień i z ich strony zero odzewu. Nie mamy kontaktu telefonicznego, jedynie mail i Facebook, ale moje wiadomości kompletnie ignorują. Wygląda że najwidoczniej postanowili olać sprawę i nie zapłacić. Nie znam niestety ich adresu zamieszkania, jedynie adresy zameldowania tutaj w Polsce. Myślałem o wysłaniu na adres młodej jakiegoś pisma ponaglającego o zapłatę, ale prawdę mówiąc nie wiem jak to sformułować, bo nigdy czegoś takiego nie pisałem. Czy jest tutaj ktoś ze "ślubniaków" kto miał podobny problem i podpowie jakieś sensowne rozwiązanie?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gerronimo Zobacz posta
    No i od tamtej pory mija tydzień i z ich strony zero odzewu. Nie mamy kontaktu telefonicznego, jedynie mail i Facebook, ale moje wiadomości kompletnie ignorują. Wygląda że najwidoczniej postanowili olać sprawę i nie zapłacić.
    Tygodniowe opóźnienie jeszcze o niczym nie świadczy. Odczekaj jeszcze ze dwa tygodnie i się delikatnie przypomnij. A może to tylko chwilowy brak kasy?

  3. #3

    Domyślnie

    Wiesz, z reguły jestem cierpliwy, ale kontakt z tą PM powoduje u mnie palpitacje serca Od samego początku miałem z nimi problemy. Taki przykład - godzinę ślubu i nazwę kościoła poznałem dopiero w dniu ślubu, bo wcześniej nie odpisywali na moje maile. Po prostu kontakt z nimi jest tragiczny, a jak jeszcze widzę, że moje wiadomości na FB odczytują, ale nie odpisują, to się we mnie gotuje. Co do chwilowego braku kasy, nie wydaje mi się, na biednych nie wyglądali

  4. #4

    Domyślnie

    Tragedia. Coraz więcej takich par. Poczekaj troszkę, może są gdzieś na wakacjach. Robisz tak: wysyłasz materiał na adres który podali w umowie, z potwierdzeniem odbioru, pismo z prośbą o zapłatę, też z potwierdzeniem odbioru. Jeśli nic nie da, zabawa po sądach. Ja mam na tyle dobrze że moja żona, pracuje w branży prawej, gdzie takie pisma tworzy na kolanie w 3minuty Druga opcja, szukasz kontaktu, piszesz maila, że materiał trzymasz do miesiąca, później wszystko kasujesz. Dopisujesz do tego że stracisz pieniadze, oni pamiątkę na całe życie. Ja miałem tak dwa razy, para młoda nawet 3tyg odrzucała nawet moje telefony, ewidentnie mieli jakiś problem z tym żeby oddać kasę, po SMS i mailu następnego dnia zadzwonili i odebrali sprzęt. Mój znajomy kamerzysta, młodzi zero odzewu tygodniami mial, nie odbierali telefonów, wyszukał ich gdzieś po miejscach pracy, tam zadzwonił do nich i zaskoczeni byli bardzo poskutkowało.

  5. #5

    Domyślnie

    Jeżeli trafi się na ludzi zapominalskich ale uczciwych to zapłacą po takim wezwaniu. Jak trafisz na oszustów to na zabawę w sądy wydasz dodatkowe pieniądze, młodzi załatwią sobie rozprawę przed sądem w Niemczech i tam będziesz musiał się udać na swój koszt razem z tłumaczem. Takie sprawy mają 2 rozwiązania: polubowne i do bani. Sprawa zdjęć bardzo się przeciągnęła, jak młodzi zaczęli się w międzyczasie kłócić ze sobą to i te zdjęcia nie są im potrzebne. Foty ze ślubu są cenne następnego dnia po imprezie. Po kilku miesiącach są prehistorią.
    Moja rada: nie dawaj im zdjęć, może za rok, dwa, ktoś z ich rodziny sobie przypomni i się odezwie do ciebie. Na przyszłość: unikamy podejrzanych klientów. Jak coś brzydko pachnie to się od tego trzymamy z daleka. Nie unikniesz takich sytuacji na przyszłość, ale zminimalizujesz ich ilość. Mówię to z perspektywy gościa, który kieruje 2-3 sprawy do sądu rocznie. Na pieniądze od jednego dłużnika czekam od 2006 roku i raczej się nie doczekam. Jest działalność, jest ryzyko, jest od czasu do pory wpadka.
    A7III, A7IV, GFX50s

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za odzew. W przeszłości spotykałem problematyczne pary, ale na taką to jeszcze nie trafiłem. Nic nie wskazywało na jakieś kłopoty, bo para była z polecenia, parę lat temu robiłem zdjęcia na ślubie brata tej dziewczyny i nie było żadnych problemów. Na razie jestem, że tak powiem, na etapie prób polubownego rozwiązania sprawy. Przypomnę się im jeszcze z 2 razy na maila i zobaczymy co dalej. W sądy nie zamierzam się bawić, koszty byłyby wyższe niż te 2,5 tysiaka, które są mi winni. Trochę pluję sobie w brodę, że nie wziąłem większego zadatku i że nie pobrałem 50% pozostałej wpłaty w dniu ślubu. Może wtedy bardziej by im zależało na odebraniu zdjęć. A teraz to sytuacja jest dla mnie dziwna, bo mam ich wśród znajomych na FB i widzę, że byli teraz przez tydzień w Polsce i mieli czas zrobić plener z kamerzystą (wrzucili fotki na FB), no a z pleneru ze mną zrezygnowali, bo niby pogoda nieciekawa. Wyobraźcie sobie - ludzie przyjeżdżają do Polski średnio raz na pół roku, a nawet nie próbują się ze mną skontaktować i umówić na chociażby godzinny plener. No ale najwidoczniej na zdjęciach im nie zależy. Jedyne co im wcześniej pokazałem to krótka zajawka dwa dni po ślubie. Zresztą zauważyłem, że już zdążyli parę zdjęć wrzucić sobie na FB, oczywiście z wyciętym moim logo.

  7. #7

    Domyślnie

    Poczekaj miesiąc i wyślij za pobraniem na adres jaki masz zapisany w umowie, równolegle wyślij malja z informacją i numerem listu. Zawartość przesyłki: zdjęcia ze ślubu X i Y, data. Jak nie odbiorą to będziesz miał pamiątkę dla siebie

    A tak od siebie spytam, w jakim celu przekazałeś te zdjęcia wcześniej?
    D814 | 12-300/1.4-4

  8. #8

    Domyślnie

    Chyba rzeczywiście tak zrobię, ale nie za miesiąc, a za max. 2 tygodnie. Co do tych zdjęć. Często 2-3 dni po ślubie robię na FB małą zajawkę. Młodzi potem te zdjęcia linkują, robi się ruch na moim FB, zdarzają się też od razu zapytania o wolne terminy. Traktuję to po prostu jako formę reklamy.

  9. #9

    Domyślnie

    Firma fotograficzna, w której kiedyś pracowałem załatwiała takie sprawy w ten sposób że na FB tworzyli wpis iż parę taką i taką wzywa się do przedsądowego uregulowania należności. Kiedy post rozchodził się po znajomych młody i potem ich znajomych, bardzo szybko takie "zapominalskie" pary pojawiały się i płaciły co należne.
    Ostatnio edytowane przez Zibi1970 ; 10-07-2017 o 12:40
    Usunięto komercyjną stopkę w podpisie!

  10. #10

    Domyślnie

    Z tym wysyłaniem zdjęć przed zapłatą to zależy co masz w umowie. Przykład: u mnie albo odbierają osobiście, wtedy najpierw oglądają potem płacą zabierając zdjęcia do domu, albo odbierają wysyłkowo, ale w umowie mam zapis że w takim wypadku najpierw idzie przelew. Dzięki temu jeśli miałbym parę która nie chce zapłacić to aby wywiązać się z mojej części umowy nie musiałbym im wysyłać zdjęć w ciemno bez kasy.

    Jeśli masz w umowie zapis że czy osobiście czy na odległość najpierw mają dostać zdjęcia to niestety ale nic nie zrobisz, musisz je wysłać. Bo dopiero po wysyłce możesz żądać zapłaty, jak Ty swoją część umowy wypełni.

    Cytat Zamieszczone przez Zibi1970 Zobacz posta
    Firma fotograficzna, w której kiedyś pracowałem załatwiała takie sprawy w ten sposób że na FB tworzyli wpis iż parę taką i taką wzywa się do przedsądowego uregulowania należności. Kiedy post rozchodził się po znajomych młody i potem ich znajomych, bardzo szybko takie "zapominalskie" pary pojawiały się i płaciły co należne.
    To już jest ostateczność przed sądem, ale faktycznie na większość par raczej zadziała.
    ;]

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Szukam osoby która pomoże mi w obróbce zdjęć w LR (zdjęcia na imprezie)
    By mbaszeski in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 17-02-2017, 15:13
  2. Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 22-05-2013, 19:31
  3. Zdjęcia produktów która lustrzanka, i błyskać czy świecić?
    By aimon in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 25-02-2013, 20:23
  4. Nie chce zapłacić...
    By nem in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 22-09-2010, 13:42
  5. ile wziąć za zdjęcia od dziewczyny, która chce pozować
    By Łukasz F. in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 08-07-2008, 23:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •