Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Nikon D5300 - problem z autofocusem, serwis nie pomógł, co robić?

    Cześć,

    Jako świeży użytkownik witam wszystkich. Jak to pewnie często bywa, konto założyłem pod wpływem niezbyt przyjemnych okoliczności

    Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem aparatu Nikon D5300. Pstrykałem nim sobie fotki i byłem w sumie zadowolony. Aż podkusiło mnie kupić obiektyw Nikkor 35mm 1.8G...
    Pstryknąłem parę fotek i stwierdziłem, że coś tu nie gra, a obiektyw nie ostrzy jak należy.
    Po domowych testach doszedłem jednak do wniosku, że to raczej nie wina obiektywu, a aparatu i problem z auto-focusem jest też na kitowym obiektywie, czego jednak nie dostrzegłem wcześniej tak wyraźnie, z powodu ciemniejszego szkła. W nowym obiektywie mniejsza głębia ostrości uwypukliła problem.
    Ewidentny back focus.

    No to co... Aparat i obiektyw wysłałem do serwisu producenta... Serwis stwierdził, że "przywrócili standardowe ustawienia producenta w aparacie", cokolwiek to miało znaczyć, gdyż żadne ustawienia inne niż z poziomu menu aparatu, nie były w nim nigdy zmieniane... No ale cóż. Po odebraniu aparatu zrobiłem kolejne testy i okazało się że...
    Tym razem jest lekki front focus...

    Zastanawiałem się już nawet, czy nie machnąć na to ręką, bo było to mniej dokuczliwe niż wcześniej. No ale uznałem, że nie po to wydaję tyle pieniędzy na lustrzankę, żeby nie działała.

    Drugi raz wysyłka do serwisu producenta.
    Tym razem info, że aparat był przedmiotem długich i wnikliwych testów i nie stwierdzili usterki... Natomiast tu znów, przywrócili domyślne ustawienia obiektywu... (te też nie były nijak przeze mnie modyfikowane).

    No dobra, skoro nic nie zmieniali w aparacie, a tylko testowali, to sprawdzamy...
    Front focus jak ja pie...... rniczę. Masakra, nie ma nawet mowy o jakiejś fotografii zbliżeniowej... I to wina body, bo na każdym obiektywie mam podobnie No ale według serwisu usterki nie ma...

    Teraz zrezygnowany oddałem aparat i obiektyw do warszawskiego FotoDoktora, zachęcony świetnymi opiniami. Niestety... Dziś przez telefon dowiedziałem się, że mimo prób naprawy przez ich technika, aparat nadal ostrzy przed punktem i że pozostaje mi chyba wysłanie go do Czech do serwisu producenta...

    Dodam jeszcze, że oczywiście problem jest przy strzelaniu przez wizjer, w trybie Live View ostrzy idealnie... No ale znów... chyba nie od tego jest lustrzanka, żeby każdą fotę robić przez Live View...

    I teraz tak... Aparat jest na gwarancji jeszcze do grudnia tego roku, obiektyw znacznie dłużej (no ale to raczej nie w nim tkwi problem).
    Poradźcie, co robić? Wysyłać to do Czech? Szczerze mówiąc mam już po dziurki w nosie serwisu producenta. Od stycznia bujam się z aparatem w tę i z powrotem... Do tego czytałem jeszcze gorsze opinie o serwisie w Czechach....
    Co byście zrobili na moim miejscu? Aparat mało używany (uczciwie mówię, jestem totalnym amatorem i po trochu uczę się pstrykać), wychuchany i teraz problemy... Boję się, że skończy się tak, że dostanę go w końcu w gorszym stanie niż wysyłałem (w zasadzie auto focus już taki jest), skończy się gwrancja i tyle.

    Słać kolejny raz? Czy może da się ubiegać o wymianę na nowy egzemplarz, skoro serwis już dwa razy nic nie pomógł? Pisać do producenta, czy do sprzedawcy (po prawie dwóch latach)?
    Proszę o jakieś rady...

    TL;DR
    Aparat ma front focus, serwis producenta w Warszawie 2x nie pomógł (i nie widzi problemu), serwis zewnętrzny nie pomógł (ale problem potwierdził). Gwarancja do grudnia. Co robić?
    Ostatnio edytowane przez kuba79 ; 06-07-2017 o 14:48

  2. #2

    Domyślnie

    Skontaktuj się z kolegą @Studio5s i do niego wyślij aparat i szkło na kalibrację. Raczej skończy się sukcesem tym razem
    Dodać warto, że problem FF to jednak bardziej problem 35 niż D5300, ale warto skalibrować aparat do wzorca i obiektyw do wzorca. Na 18-105 nie widać takich problemów, bo GO jest za duża. Pod tym względem D7xxx jest lepsza, bo ma regulację AF, która takie problemy załatwia. Podsumowując... Wyślij aparat i szkło do Studio5s
    Ostatnio edytowane przez madebyzosiek ; 06-07-2017 o 14:52

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za radę, chyba spróbuję
    No podejrzewam, że ta kalibracja do wzorca, to pewnie to co robił serwis producenta... Po ich zabiegach jest gorzej niż było :/ Zastanawiam się, co się dzieje, skoro w FotoDoctor sobie nie dali rady, a też mają dobre opinie chyba.
    Jest dokładnie tak jak napisałeś, w kitowym (akurat mam 18-55, ale to szczegół) nie było widać problemu, bo szkło ciemne, jak się zmobilizowałem i popstrykałem planszę, to się da zauważyć to samo.
    Teraz też już wiem, że w D7xxx nie miałbym problemu Już nawet rozważałem, czy nie zmienić sobie body. Chociaż po doświadczeniach z serwisem Nikona i zapoznaniu się z opiniami innych o nim, to nie wiem czy chcę się pakować w kolejny produkt tej marki... (pewnie to niezbyt polityczna opinia na tym forum)

  4. #4

    Domyślnie

    Serwis zapewne skalibrował Ci body do wzorca i raczej zrobił to dobrze. Ale obiektyw też trzeba było wysłać na kalibrację i wtedy byłoby ok. Często, szczególnie w jasnych szkłach, wymagana jest kalibracja i nie ma innej drogi. Zmiana sytemu? Jeżeli nie na bezlustra, to nic nie da. Miałem przez jakiś czas cztery aparaty, każdy miał inną cechę w zakresie BF/FF, do tego każdy obiektyw miał inne korekty, wszystko wysłałem do Studio5s i dopiero poczułem spokój Każdy aparat i szkło AFs tam wysyłam po zakupie i na prawdę nie ma rozczarowania. Czemu FotoDoctor nie dał rady...? Nie chcę się wypowiadać, dla mnie Studio5s ma pewniejszą opinię

  5. #5

    Domyślnie

    Może nie napisałem tego jasno, w przydługim poście. Za każdym razem do serwisu było wysłane body i obiektyw. Za pierwszym razem serwis stwierdził, że kalibrowali body. Za drugim, że testowali body i nie znaleźli problemu, ale skalibrowali obiektyw... Tak czy inaczej problem z body nadal jest i to gorszy niż na początku. Jak odbiorę aparat to przetestuję to dokładnie jak to wygląda teraz. Ja tylko zaczynam główkować, co się dzieje, że kolejny serwis stwierdził, że niestety nie udało się tego poprawić. Na początku też mi się zdawało, że to musi być prosta kwestia regulacji i tyle, ale zaczynam mieć złe przeczucia. W każdym razie, jak już będę miał aparat to przetestuję i za radą skontaktuję się ze Studio5s.

  6. #6

    Domyślnie

    Chłopie nawet się nie zastanawiaj tylko wysyłaj do Studio5S. Jeśli tylko naprawiają sprzęty bez utraty gwarancji to w ciemno. Ale jest jeszcze jedna ostateczność. Niezgodność towaru z umową. Skontaktuj się z rzecznikiem praw konsumenta. W każdym mieście powinien być. On doradzi co i jak. Ja parę razy korzystałem z reklamacji z tego tytułu i z pomocą rzecznika udało się na moją korzyść. Co do serwisu właśnie jestem w trakcie oczekiwania na efekt kalibracji mojego D90 gdyż też wyszły cuda z AF po podpięciu N 35mm 1.8 G. Powodzenia. Pozdrawiam. ?

  7. #7

    Domyślnie

    Tak więc jestem już po regulacji AF w puszcze i N 35mm 1.8G ostrzy jak należy. Polecam Studio 5S. ?

Podobne wątki

  1. Nikon D3300 + 18-105 --> Problem z autofocusem.
    By Singlet in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 02-04-2017, 09:22
  2. Problem z Nikon d5300
    By stefanchm in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 17-02-2015, 21:42
  3. Nikon D5100 - problem z autofocusem
    By lilly768 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 02-04-2014, 09:34
  4. nikon D200 problem z autofocusem
    By mirek79 in forum Serwis
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 06-03-2014, 12:28
  5. Nikon 5600, problem z autofocusem?
    By czubakabra in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16-09-2006, 10:19

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •