Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Nikon d5200 - odblokowanie pomiaru światła i potwierdzenia ostrości w trybie M

    Dzień dobry,

    witam wszystkich na forum, jest to mój pierwszy wpis, więc bądźcie wyrozumiali . Posiadam już jakiś czas Nikona d5200, zazwyczaj współpracuje on ze mną bardzo dobrze, ale czasem napotykam na głupie utrudnienia, których nie ma na przykład w Canonie czy Pentaxie. Przebolałem już fakt, że jestem zmuszony do przerabiania szkieł m42, ale denerwuje mnie brak pomiaru światła oraz potwierdzenia ostrości w trybie M. Głupie jest to z tego powodu, że potwierdzenie ostrości działa wzorowo ze szkłami m42, ale tylko wtedy gdy się ustawi na każdy inny tryb niż M. Czyli foty nie zrobię, ale wyostrzyć wyostrzę. Z założonym szkłem m42 w trybie Auto (znowu zdjęcia nie zrobię) mam i potwierdzenie ostrości jak i wskazania pomiaru światła, czyli dostaję proponowaną wartość czasu i ISO, czemu podobnych rozwiązań nie można dodać do trybu M?
    Po prostu sprowadza się to wszystko do kręcenia gałką, żeby przynajmniej otrzymać wskazanie ostrości, a więc tracę czas i de facto ostrość i tak mi ucieka.

    I w końcu do sedna, mam do Was pytanie, czy ktokolwiek z Was modował software lustrzanki, żeby dostać te wskazania również w trybie M? Jeśli tak, to jak to zrobić?

    Dziękuję bardzo za wszystkie porady i pozdrawiam
    Tomasz

  2. #2

    Domyślnie

    Nie ma pomiaru światła dla szkieł bez procesora w całej serii D5xxx, więc nie da się tego zrobić w żaden sposób. Potwierdzenie ostrości na kropkę działa chyba w każdym aparacie, a jak chcesz pomiar światła, to zbieraj na D7xxx

  3. #3

    Domyślnie

    Nie potrzebuję droższego aparatu tylko potwierdzenie ostrości i pomiar światła szkoda że Nikon nie przewidział, że ktoś będzie próbował łączyć szkła m42. Sprzedawać szkoda, ale tani Canon ma niestety to co mi jest potrzebne, i w dodatku jeszcze silnik w body i tanie zamienniki szkieł.

  4. #4
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jak nikon robił bagnet F to raczej nie zwracał uwagi na to czy się da podpinać m42
    Druga sprawa, jeśli nie potrzebujesz droższego aparatu jak D5200 to możesz kupić używany D300 lub D7000 i będziesz miał pomiar światła, a nawet dużo tańsze aparaty D80, D90, D200, canon ma bardzo podobnie zapewniam cie.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    D80, D90
    One też nie mają pomiaru. Niestety, Nikon przewidział że amator, który kupuje D3xxx/5xxx chce mieć po prostu luszczankę i fajne zdjęcia na trybach auto, a nie że będzie pleśniaki chciał podłączać... Pomiar światła, to kwestia kilku prób, potwierdzenie ostrości masz na kropkę, ja kiedyś D5000 jakoś dawałem radę

  6. #6
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ale mają silnik

  7. #7

    Domyślnie

    Aż się dziwię że wypuszczają kolejne lustrzanki amatorskie, przecież bezlusterkowce i mocniejsze kompakty robią tę samą robotę w rękach typowego "pana Janusza", co lustrzanka, a są sporo tańsze.

  8. #8
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    A dokładnie jakieś przykłady, które są tańsze i oferują to co lustrzanka amatorska ?
    Tak dla przykłądu dam ci mój obecny zestaw, którym się bardzo cieszę D5100 + Sigma 2.8/17-50 OS, cena za używany to tak 1800zł, możesz śmiało podać przykłady bezluster z obiektywami w tej cenie nawet używane

  9. #9

    Domyślnie

    Swoją drogą Twoja sigma to całkiem przyjemne szkiełko, ale mam 18-105, a często fotografuję na dłuższych ogniskowych, drugiego zooma nie chcę kupować, ale światło kusi . Może i dla mnie byłby to docelowy obiektyw, plus drugi troszkę dłuższy zoom.

  10. #10

    Domyślnie

    Canony nie mają silnika w body. Chyba też nigdy nie miały, bo w Canonie AF zawsze miał silnik w obiektywie. Tylko Sony PlayStation Pentax mają silnik we wszystkich półkach.
    Za to Canon nie ma potwierdzenia ostrości z M42. Ma tylko pomiar światła. Do potwierdzenia ostrości trzeba dokładać elektronikę.
    W Nikonie trzeba ją dokładać do pomiaru światła.

    W Nikonie potwierdzenie ostrości jest w każdym trybie. W manualu nie ma jedynie dalmierza na drabince ekspozycji (jeśli aparat taką funkcję ma - czyli wskazania jak daleko i w którą stronę jest przesunięta ostrość).
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Podobne wątki

  1. Punkt pomiaru światła a punkt ostrości.
    By damian.dab85 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 19-07-2018, 15:16
  2. Nikon F100 - wybierak trybu pomiaru światła
    By madebyzosiek in forum Serwis
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 11-10-2016, 13:16
  3. Nikon FA - dźwignia pomiaru światła
    By pezet in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 01-02-2012, 14:17
  4. Nikon D3100 - brak potwierdzenia ostrosci LV
    By Przemas-Glasgow in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 19-08-2011, 14:23
  5. Martwy zakres pomiaru światła w trybie M
    By expertios in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 08-04-2009, 17:27

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •