Close

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 33

Wątek: Pierwszy taniec

  1. #21
    Sith Hospodar Impaler Awatar Dex
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Alpy Transylwańskie
    Posty
    5 166

    Domyślnie

    Chyba użytkownicy nie mają takich uprawnień do załączników

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez josephebeloki Zobacz posta
    Bardzo bardzo prosto. Na niektóre parametry lampa błyskowa ma wpływ, a na niektóre nie ma.
    W książce "Lampa błyskowa w fotografii ślubnej. Profesjonalne techniki w praktyce" są takie problemy opisane z przykładami jak to się robi.

    Czyli
    Załącznik 335
    lub
    Załącznik 336
    lub
    Załącznik 337


    Dziękuję, nie podejmuję kolejnej dyskusji na ten temat.

    Pozdrawiam.
    Oczywiście, że tak jest, można wpuścić np więcej światła zastanego wydłużając czas otwarcia migawki, tylko że to się nie sprawdzi w tym przypadku, gdyż prześwietli parę młodą. Reasumując kolego, słyszysz dzwon, ale nie za bardzo wiesz gdzie on.
    Sony A7III + SY AF 35 1.4 + SY AF 85 1.4 + S 135 1.8 A

  3. #23

    Domyślnie

    @Xavier80 - zapewniam Cię, że da się.
    http://foto.jasiu.pl/13.html
    Sęk w tym, że... "@josephebeloki - o jakiej lampie mówisz?
    Ja tu widzę jedno mocne źródło światła z lewej strony, dwa kinkiety na ścianach. O dalszym planie w tle nie mówię. Nie widzę tu użytego światła lampy. Autor wątku najpewniej nie miał lampy do dyspozycji, ewentualnie wbudowaną."
    Miałem posta przygotowanego do wysłania. Autor napisał, że lampy nie miał.

    Możemy sobie dywagować: co można było zrobić lepiej mając do dyspozycji lampę, lub jej nie mając.
    Ostatnio edytowane przez FelTom ; 19-06-2017 o 16:43
    Światła i cienie...
    http://nozaki.flog.pl
    Samsung i Nikon

  4. #24

    Domyślnie

    Żeby nie być gołosłownym, dwa przykłady na szybko robione o których pisałem wcześniej, warunki nie do końca takie jak być powinny, ale zamysł chyba widać.
    Pierwszy pstryk - światło zastane na pierwszy plan, drugi pstryk - parametry takie same + lampa na sankach. Brak cieni od błysku (taka moja schiza i wyjarania na misiu z pierwszego planu
    1. https://www.dropbox.com/s/zruc4wrves...F1264.JPG?dl=0
    2. https://www.dropbox.com/s/cajvusn88v...F1269.JPG?dl=0

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez FelTom Zobacz posta
    @Xavier80 - zapewniam Cię, że da się.
    http://foto.jasiu.pl/13.html
    Sęk w tym, że... "@josephebeloki - o jakiej lampie mówisz?
    Ja tu widzę jedno mocne źródło światła z lewej strony, dwa kinkiety na ścianach. O dalszym planie w tle nie mówię. Nie widzę tu użytego światła lampy. Autor wątku najpewniej nie miał lampy do dyspozycji, ewentualnie wbudowaną."
    Miałem posta przygotowanego do wysłania. Autor napisał, że lampy nie miał.

    Możemy sobie dywagować: co można było zrobić lepiej mając do dyspozycji lampę, lub jej nie mając.
    A zerknąłeś w ten link? Sytuacja ta ma się nijak do tego co pokazałeś. To co podlinkowałeś to klasyczna sytuacja balansowania błysku i zastanego, ale w sytuacji gdy ekspozycja na tło powoduje niedoświetlenie pierwszego planu, natomiast ekspozycja na pierwszy plan powoduje prześwietlenie tła. Z lampą na sankach nie ma możliwości doświetlenia tła bez doświetlenia jednocześnie pierwszego planu, deal with it.

    Zobacz na przykład z sakso, który zamieścił kolega, a teraz wróć do pierwszego zdjęcia w wątku i zobacz jak dalece bardziej niedoświetlenie jest tło względem pierwszego planu.
    Sony A7III + SY AF 35 1.4 + SY AF 85 1.4 + S 135 1.8 A

  6. #26

    Domyślnie

    Właśnie te moje przykłady miały pokazać, że jest możliwość doświetlenia tła bez ruszania pierwszego planu, ale tylko w pewnych okolicznościach: odpowiednio wysoko sufit, odpowiednio daleko pierwszy plan od drugiego i lampa z niezłym kopem, no i najważniejsze "komin" na lampie. W przykładach wymiary są nie bardzo i może tego efektu za dobrze nie widać ale naprawdę się da. A co do zdjęcia wątkowego, to by się akurat nie udało. Sufit za nisko i by mi pewnie mocy lampy do fujika brakło przy parametrach zdjęcia.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jalk Zobacz posta
    Właśnie te moje przykłady miały pokazać, że jest możliwość doświetlenia tła bez ruszania pierwszego planu, ale tylko w pewnych okolicznościach: odpowiednio wysoko sufit, odpowiednio daleko pierwszy plan od drugiego i lampa z niezłym kopem, no i najważniejsze "komin" na lampie. W przykładach wymiary są nie bardzo i może tego efektu za dobrze nie widać ale naprawdę się da. A co do zdjęcia wątkowego, to by się akurat nie udało. Sufit za nisko i by mi pewnie mocy lampy do fujika brakło przy parametrach zdjęcia.
    Tyle, że w przykładach, które podałeś:

    1. Dysproporcja w jasności między pierwszym planem a tłem jest znacznie, znaaacznie mniejsza,
    2. Żródło światła głównego jest znacznie większe przez co światło się inaczej rozkłada,
    3. W podanych przekładach przy użyciu lampy sakso też dostał więcej światła, tyle, że z lampy
    Sony A7III + SY AF 35 1.4 + SY AF 85 1.4 + S 135 1.8 A

  8. #28

    Domyślnie

    Z 3 się nie zgodzę Saxo dostał więcej światła, ale nie z przodu, tylko z góry znad drugiego planu. Wiem bo robiłem

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Xavier80 Zobacz posta
    A zerknąłeś w ten link? Sytuacja ta ma się nijak do tego co pokazałeś. To co podlinkowałeś to klasyczna sytuacja balansowania błysku i zastanego, ale w sytuacji gdy ekspozycja na tło powoduje niedoświetlenie pierwszego planu, natomiast ekspozycja na pierwszy plan powoduje prześwietlenie tła. Z lampą na sankach nie ma możliwości doświetlenia tła bez doświetlenia jednocześnie pierwszego planu, deal with it.

    Zobacz na przykład z sakso, który zamieścił kolega, a teraz wróć do pierwszego zdjęcia w wątku i zobacz jak dalece bardziej niedoświetlenie jest tło względem pierwszego planu.
    Niestety, albo nie oglądałeś, albo nie doczytałeś.
    Zarówno w zdjęciu z tego wątku, jak i linku znajduje się biała suknia. Już to powinno dać do myślenia.
    W zdjęciu tego wątku występuje kilka "problemów". Mocne źródło światła z lewej strony, które to powoduje przepalenia na sukni ślubnej.
    W linku zastosowanie lampy - kontrola kontrastu. Kontrast to największy problem zdjęcia z tego tematu. W linku mocno naświetlony jest fragment za oknem. W zdjęciu z tego wątku - suknia panny młodej, albo raczej jej fragment. Duży kontrast pomiędzy wnętrzem a terenem za oknem został zniwelowany poprzez doświetlenie wnętrza. Tu jest trudniej, ale zasada podobna. Drugi problem to właśnie główne źródło światła - mocne i mało rozproszone. Też obniżenie ekspozycji i doświetlenie lampą.
    Pierwsza rzecz, to obniżenie ekspozycji, żeby pozbyć się przepaleń. Druga rzecz to doświetlenie.
    Najprostsze rozwiązanie - jak napisał autor wątku - w sufit. @jalk dał dokładnie taki przykład jak chciałeś, z trochę mniejszym kontrastem. Punkt odbicia od sufitu decyduje o ilości światła padającego na pierwszy lub drugi plan. Bliżej - więcej pada na pierwszy, dalej - na drugi. W zdjęciu z wątku oprócz oczywistego sufitu, można próbować odbicia od ściany lub filaru - z prawej strony. Mogę się założyć, że tu nie było jednak takiej możliwości.
    Już nawet w D80, można było ściągnąć lampę z sanek, chwycić w prawą dłoń i doświetlać z prawej strony, wyzwalając bezprzewodowo...
    Doświetlenie drugiego planu? Nawet bym się o to za bardzo nie starał. Tzn nie szedł w tym kierunku, żeby coś w tej kwestii osiągnąć. Odbijając od sufitu, chcąc nie chcąc drugi plan będzie doświetlony. Odbijając od hipotetycznej ściany lub filaru z prawej strony, lub wyzwalając bezprzewodowo z prawej strony, doświetli się głównie pierwszy plan - PM. Bezprzewodowo światło mniej rozproszone, lub z odbicia - bardziej rozproszone.
    Albo jak napisał autor - porozstawiać lampy... Tylko wtedy mocno odbiegamy od sytuacji gościa na weselu...
    http://foto.jasiu.pl/02.html przykład odbicia od ściany z lewej strony. Bardziej karkołomna sprawa. Ale efekty ciekawsze - w linku zniwelowanie cieni pomiędzy ławkami.

    Cytat Zamieszczone przez Xavier80 Zobacz posta
    Tyle, że w przykładach, które podałeś:

    1. Dysproporcja w jasności między pierwszym planem a tłem jest znacznie, znaaacznie mniejsza,
    2. Żródło światła głównego jest znacznie większe przez co światło się inaczej rozkłada,
    3. W podanych przekładach przy użyciu lampy sakso też dostał więcej światła, tyle, że z lampy
    1. 2. 3. Ma mniejsze znaczenie, jeśli zachować odpowiednie proporcje pomiędzy głównymi źródłami światła zastanego, a doświetleniem z lampy.
    Światła i cienie...
    http://nozaki.flog.pl
    Samsung i Nikon

  10. #30

    Domyślnie

    Jeszcze tak na szybko moje podstawowe narzędzie przy błyskaniu, które sobie kiedyś wymyśliłem
    https://www.dropbox.com/s/0cpiydkrjv...F1422.JPG?dl=0
    Tutaj w wersji dla sb800 Można dzięki temu dość precyzyjnie odbić błysk, tam gdzie się ma ochotę i są możliwości.

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Pierwszy taniec
    By slawooo in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 28-10-2015, 10:50
  2. [K+D] Pierwszy taniec
    By PabloT79 in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 03-10-2012, 12:25
  3. pierwszy taniec
    By hanibal in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 20-09-2011, 20:51
  4. pierwszy taniec
    By noise13 in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 12-10-2009, 23:23
  5. Pierwszy Taniec
    By Rurek in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 03-08-2008, 15:00

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •