Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Nikon do 4K: body + obiektywy

    Cześć,

    Przymierzam się do kupna pierwszej lustrzanki (wcześniej pracowałem na dwóch kompaktach). Prosiłbym o pomoc w wyborze modelu body + obiektywów (mogą być używane), budżet 4k. Głównie będę fotografował krajobrazy (górskie), parę portretów oraz trochę przyrody (zwierzątka + makro).

    Jeśli chodzi o body - zależy mi na nowym, jest sens kupować coś co miało premierę w ciągu ostatniego roku?

    Z góry dziękuję za wszelką pomoc. Jeżeli nie napisałem jeszcze jakiś istotnych rzeczy potrzebnych do określenia konkretnych modeli, proszę o informację, uzupełnię dane.

    Myślałem o D5600, ale ni kumam jak samo body może być za 3k
    https://www.pasazfoto.pl/nikon-d5600...is-w-magazynie
    a z obiektywem kitowym tylko 50 pln więcej
    https://www.pasazfoto.pl/nikon-d5600...is-w-magazynie

  2. #2

    Domyślnie

    Krajobraz i portret ciężko "oblecieć" jednym obiektywem więc już na start potrzebne są co najmniej dwa.
    Body z serii 5xxx + UWA + 90/100/105 macro to taki okrojony zestaw minimalny do Twojej fotografiii.
    Jakiś standard też zapewne się przyda.
    Budżet jest mocno napięty ale da się za te pieniądze coś mądrego ( używanego) złożyć.

  3. #3

    Domyślnie

    Po pierwsze, to na d5600 masz promocję Nikona i zwrot paru stówek, podobnie na niektóre obiektywy. Ale aby z tego skorzystać, musisz kupić towar z polskiej dystrybucji, co nie jest oczywiste i warto dopytywać, bądź skorzystać z listy sklepów.
    Portret i krajobraz zrobisz Sigmą 17-50/2.8, nie jest super szeroko, ale do większości zastosowań powinno wystarczyć. Zakres 35-50 do portretu też powinien być ok z odpowiednią głębią ostrości.
    Do przyrody to moim zdaniem warto zacząć od Nikkora 70-300 vr AF-P, aktualnie w promocji niewiele ponad 1000 zł po zwrocie. Może to też być namiastka makro, do kwiatków, motylków, itp. ze skalą odwzorowania ok.1:4. Dobry obiektyw makro to koszt ok.2000 zł, a jako tele to i tak będzie krotko.
    Teraz policz, ile zostało na body, trzeba albo zejść na niższy, ew. starszy model lub rozciągnąć budżet.

    Możesz taniej kupić Nikkory 18-55 AF-P oraz 55-200 VRII (najnowszy jest najlepszy), to taniocha, zwłaszcza u Chińczyka, ale 55-200 jest trochę słabszy od ww 70-300, a 18-55 sporo słabszy od S17-50, przede wszystkim nie to światło. Ale fakt, kupisz za grosze i da radę robić zdjęcia.

  4. #4

    Domyślnie

    Myślałem o 3 obiektywach:
    I. 10-20 - chyba, że lepiej stałka (tańsze są?). Mają duże znaczenie te 10 mm ruchu?
    II. 50mm stałkę do portretu
    III. 70-300 do przyrody
    Na razie w sumie mógłbym zrezygnować z tego 3-go, aby zmieścić się w budżecie. Jeśli ktoś mógłby mi wskazać konkretne obiektywy + body, które powinienem kupić, będę wdzięczny. Gdzie szukać używek?

  5. #5

    Domyślnie

    ad I. UWA typu 10-20 to specyficzne obiektywy, z dużymi przekłamaniami perspektywy, wymagające pewnej wprawy i uwagi przy kadrowaniu. Według mnie podstawowy zoom zaczynające się od 16-18 mm będzie na początek lepszy.Według mnie nie warto też nadużywać szerokiego kąta, bo i szybko się to nudzi i nie ma jakiejś swobody doboru kadru.
    ad II. 50 są fajne, ale wąskie na DX, co ogranicza zastosowanie, np. w pomieszczeniach. Według mnie bardziej uniwersalna jest 35 (przy okazji N35DX jest trochę tańszy od 50). Tak czy inaczej te obiektywy kosztują ok. 1000 zł, Sigma 17-50 ok.1,5k, w praktyce masz kilka stałek w jednym szkle
    ad III. Jakoś dużo taniej niż za 1k ne kupisz nawet używanego szkła w tym zakresie. Nowy 70-300 AFP VR to aktualnie najlepsza propozycja cenowa, nie wiem, czy warto kusić się na używane (np. Tamron 70-300 USD, n55-300) dla oszczędności ~200 zł. Te Sigmy i Tamrony w marketach za ~700 zł to są b. słabiutkie.

  6. #6
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    hmm... troszkę mało kasy na wszystko, teoretycznie nikkorem Micro 40mm można zastąpić stałke 35 czy 50mm i mamy obiektyw makro ale zależy jakie to ma być makro, do krajobrazu to kwestia czy ma być szerzej jak 18mm bo jeśli nie to sigma 10-20 lub nowy nikkor 10-20 co miał premiere teraz ale brak testów, tele można szukać 55-300VR używane 800zł, tamron 70-300 usd 1000zł.

Podobne wątki

  1. Obiektywy DX do body FX
    By majora in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 12-07-2013, 19:39
  2. Problem z AF - body Nikon D90 czy obiektywy
    By kanias in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 02-08-2012, 17:19
  3. które obiektywy do którego body
    By aikidudi in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 28-01-2012, 16:37
  4. Obiektywy z D50 a body D3100- czy będą pasowały do nowego body ?
    By Dramaturg in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 23-07-2011, 19:11
  5. obiektywy Minolta / body Nikon
    By kh29228 in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 12-01-2008, 23:47

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •