Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Problem z filtrem połówkowym szarym

    Cześć fotomaniacy
    Zwracam się do Was z prostym pytaniem/prośbą. Gdzie kupujecie filtry i czy możecie coś podlinkować ?
    Już wyjaśniam dlaczego pytam o tak "błahą" sprawę.
    Otóż wybieram się niedługo w okresie urlopowym w dość ciekawe krajobrazowo miejsca i pomyślałem nad filtrem połówkowym szarym. Często bowiem aby doświetlić dół czas jest na tyle długi że niebo jak się domyślacie jest cąłkowicie przepalone. Kiedy czas skrócę na tyle aby niebo było ok to dół jest praktycznie czarny i nawet z nowych matryc, w Rawie przy wyciąganiu z cieni robi się ...sami wiecie co. Statyw i kilka ekspozycji odpada bo nie będę miał jak zabrac ze soba go. Dlatego jedynym sensowanym rozwiązaniem wydaje mi się filtr szary połówkowy. I tu zaczyna się problem bo....prawie wszędzie sa dostępne filry ale:
    - albo całe szare
    - albo połowkowe ale z jakąś dominatą (nie są neutralne) i dodatkowo z przejściem dośc ostrym a nie miękkim
    - albo gradacyjne, które nawet mają te przejścia łagodne ale zaciemniają też dół nie tylko górę, do tego sa piekielnie drogie.

    Myślałem nad jakims filtrem marumi, hoya za około 150 zł i okazało się że praktycznie nie występują już. Na stronach producenta nawet nie widnieją. W kilku sklepach był tylko najtanszy filtr połowkowy marumi ale....z ostrym przejściem i do tego wprowadzający błekitną dominatę.
    Stąd pytanie....gdzie kupujecie swoje filtry, czy producenci czasem nie zrezygnowali z produkcji filtrów o jakich pisze ?
    Niestety z uwagi na mobilność filtry z mocowaniem typu Cokin odpadają. W grę wchodzą tylko filtry nakręcane kołowe.
    Jeszcze takie pytanko do znawców. W przypadku krajobrazów głównie pod słońce (zachó/wschód) jak ciemną połówkę należy wziąć (tak z doświadczenia) ND4, ND8 ?

    dzięki za jakiekolwiek sugestie w tym temacie.

  2. #2

    Domyślnie

    Używam prostokątnych filtrów marki Lee. Są b wysokiej jakości, prawie idealnie szare bez dominującego koloru. Są z miękkim i twardym przejściem, jakie chcesz.
    Nakręcane filtry w foto krajobrazowej są bez sensu, nie polecam ci takich bo wymuszają przejście w połowie kadru. To już lepiej nauczyć się porządnie wyciągać cienie z raw

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez badtorro Zobacz posta
    Używam prostokątnych filtrów marki Lee. Są b wysokiej jakości, prawie idealnie szare bez dominującego koloru. Są z miękkim i twardym przejściem, jakie chcesz.
    Nakręcane filtry w foto krajobrazowej są bez sensu, nie polecam ci takich bo wymuszają przejście w połowie kadru. To już lepiej nauczyć się porządnie wyciągać cienie z raw

    Jak już nadmieniłem kwadratowe mimo zalet nie wchodzą w grę.,
    Umiejętności wyciągania numiejętnościami ale fizycznych właściwości matrycy nie pokonam,. Jest jaka jest i w przypadku kiedy na dole zdjęcie jest czarne jak smoła to choćbyś geniuszem był pojawia sie banding i inne sraczki i nie zalezy to od umiejętności a od tego że matryca jest jaka jest.
    Jeśli przejście jest łagodne to nie wymuszają w połowie bo przy połowie jest już zdecydowanie mniejsze zaciemnienie z ktorym poradzę sobie w postprodukcji, głównie ma zakryć górną część połowki i zaryzykowąłbym gdybym tylko miał namiary gdzie kupić, zadne "normalne" sklepy ktorym mozna zaufać nie posiadają prawie takich filtrów.
    Ostatnio edytowane przez czomolungma ; 26-05-2017 o 11:35

  4. #4

    Domyślnie

    Mogę się tylko domyślać ze nikt tego nie sprzedaje, bo nikt ni chce ich kupować

    Dlaczego przekreślasz filtry prostokątne?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez badtorro Zobacz posta
    Mogę się tylko domyślać ze nikt tego nie sprzedaje, bo nikt ni chce ich kupować

    Dlaczego przekreślasz filtry prostokątne?
    Z uwagi na prostote montażu. Bedę potrzebował raz miec założony filtr, raz nie - a na wszystko będzie kilkanaście sekund. Nie będe miał czasu montowac holdera i wkładac filtrów. łatwiej mi szybko nakręcić i gotowe. Chyba że taki holder może pozostać na stałe i tylko wkładać te szybki. Po drugie w podróż muszę zabrac bardzo malutki aparat X-T10. Ogromny holder na ta małym obiektywie będzie wygladał komicznie, i nosic go wraz z nim to będzie tez uciążliwe. Odrzucam prostokątne tylko dlatego że nie sa w tej sytuacji mobilne. Poza tym we wszystkim wiem że lepsze byłyby prostokątne.

    A jaki byłby koszt i co musiałbym kupić aby miec taki jeden komplet ? co w sklad niego wchodzi? widizalem ze tkai holder jakby, filtr czyli płytka i coś jeszcze ? do 200 zł w ogole jest szansa cokolwiek sensownego kupić ?
    czy moglby ktos obeznany podlinkowac co mosialbym kupic w przypadku gdybym jednak wybral prostokątny i chcial zamontowac to na ovbiektywie o średnicy 58mm (X-t10) ?
    Przy 58 mm lepiej system A czy P ?
    Ostatnio edytowane przez czomolungma ; 26-05-2017 o 14:34

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czomolungma Zobacz posta
    Z uwagi na prostote montażu. Bedę potrzebował raz miec założony filtr, raz nie - a na wszystko będzie kilkanaście sekund. Nie będe miał czasu montowac holdera i wkładac filtrów. łatwiej mi szybko nakręcić i gotowe. Chyba że taki holder może pozostać na stałe i tylko wkładać te szybki. Po drugie w podróż muszę zabrac bardzo malutki aparat X-T10. Ogromny holder na ta małym obiektywie będzie wygladał komicznie, i nosic go wraz z nim to będzie tez uciążliwe. Odrzucam prostokątne tylko dlatego że nie sa w tej sytuacji mobilne. Poza tym we wszystkim wiem że lepsze byłyby prostokątne.

    A jaki byłby koszt i co musiałbym kupić aby miec taki jeden komplet ? co w sklad niego wchodzi? widizalem ze tkai holder jakby, filtr czyli płytka i coś jeszcze ? do 200 zł w ogole jest szansa cokolwiek sensownego kupić ?
    czy moglby ktos obeznany podlinkowac co mosialbym kupic w przypadku gdybym jednak wybral prostokątny i chcial zamontowac to na ovbiektywie o średnicy 58mm (X-t10) ?
    Przy 58 mm lepiej system A czy P ?
    Zostawiasz nakręcony na obiektyw pierścień, a holder zakładasz w miarę potrzeb. Instalacja holdera i w nim filtrów trwa mniej więcej tyle samo, ile nakręcenie filtra kołowego (a na upartego, jeśli filtry zostawisz na czas "transportu" w holderze, to pewnie nawet szybciej). Do 200PLN z prostokątnych to chyba tylko Cokin P (kolder i uchwyt około 100 PLN i ze dwa, może 3 filtry). Taniej można kupić zamienniki (czyt. tanie chińczyki), ale raczej maja kiepskie opinie. Zdecydowanie holder warto kupic markowy (miałem Cokin i mialem chińczyka, został Cokin: nie obraca się luźno sam z siebie na pierścieniu i nie ma luzów w slotach na filtry). Pierścień możesz kupić tańi, to tylko kawałek blaszki z gwintem (mam jeden orginalny Cokina i jeden nieorginalny i nie czuc różnicy). Co do filtrów, to jak pisałem, warto chyba zainwestować w orginalne.
    Lubię robić zdjęcia Na razie pstrykam

  7. #7
    maniak666
    Gość

    Domyślnie

    Popatrz na to . Do X-T10 chyba seria 75x90 http://camerafilters.eu/12-full-nd-filters Mam pełnowymiarowe i polecam. MAm również Lee i je tym bardziej polecam Nakręcane-tym bardziej połówki są kompletnie bez sensu. Wczesniej ktos już o tym pisał. To prawda znana nie od dzis, i nie mogę zrozumieć potrzeby wyważania otwartych drzwi. Albo oslego uporu jak kto woli

    A do zachodów, wschodów to Reverse się nadadzą. W tej ofercie są również.
    Ostatnio edytowane przez maniak666 ; 26-05-2017 o 17:22

  8. #8

    Domyślnie

    No dobra przekonaliście mnie do prostokątnych
    Jako, że to pierwsze filtry i nie wiem czy pójdę w tym kierunku to na początek takie podstawowe zamówiłem http://www.cyfrowe.pl/aparaty/zestaw...-p-bp-400.html. Jak potwierdzę ich sens to pomyślę o czyms lepszym.
    Dzięki,

  9. #9

    Domyślnie

    To już Ci powiem, że na 100% nie będziesz zniechęcony (jeśli nie gorzej) do tych filtrów.
    Filtry szare rozmiar 85mm (Cokin P) od Cokina są byle jakie. Równie dobrze mogłeś kupić najtańsze chińczyki na allegro.

    W tym rozmiarze na naszym rynku chyba tylko Lee i HiTech.
    Są jeszcze Nisi i Haida, ale nie wiem jak z dostępnością w Polsce.
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 29-05-2017 o 10:10
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    To już Ci powiem, że na 100% nie będziesz zniechęcony (jeśli nie gorzej) do tych filtrów.
    Filtry szare rozmiar 85mm (Cokin P) od Cokina są byle jakie. Równie dobrze mogłeś kupić najtańsze chińczyki na allegro.
    a 100mm Cokina jest lepsze?


    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    W tym rozmiarze na naszym rynku chyba tylko Lee i HiTech.
    Są jeszcze Nisi i Haida, ale nie wiem jak z dostępnością w Polsce.
    cos namieszales... Lee nie robi 85mm, maja mniejszy system Seven (75mm), kompatybilny tylko z soba samym. Nisi i Haida w ogole nie klepia 85mm. albo 100 albo 150, dostepne z Amazona (do Polski tez wysylaja).


    co do dylematu autora... nie widze koniecznosci zakladania holdera. jak sa filtry z miekkim gradientem to je mozna zawsze w lapie przytrzymac przed obiektywem, nawet jak sie nie foci ze statywu.


    nakrecane polowki swoja droga tez mialem, przerabialem. mozna uzywac, czasem maja zdecydowana przewage nad prostokatnymi (np. kiedy chce sie w deszczu focic teleobiektywem). ale problem jest taki, ze z dostepnych na rynku wiekszosc to ND4 gdzie tak naprawde dopiero na krawedzi filtra sa 2 dzialki. wiec koniec koncow to jest zbyt slabe, zeby zauwazyc jakis efekt....

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Problem z filtrem ND
    By Kemyd in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 02-09-2016, 21:00
  2. Problem z filtrem szarym
    By myrele in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 27-04-2015, 21:31
  3. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 07-09-2008, 18:20
  4. Lekcja z filtrem szarym połówkowym
    By barracuda in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 46
    Ostatni post / autor: 19-05-2008, 14:13
  5. Pomiar ekspozycji z filtrem połówkowym Cokin.
    By jaromir in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 01-09-2005, 15:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •