Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Sumaryczna liczba przewodnia kilku lamp

    Czy ktoś z Forumowiczów zna (albo pamięta) wzór pozwalający obliczyć łączną liczbę przewodnią wspólnie wyzwalanych czterech lamp błyskowych świecących w tym samym kierunku.
    Ta liczba nie jest oczywiście średnią arytmetyczną wyliczoną z czterech pojedynczych liczb przewodnich ani też prostą ich sumą. Gdzieś już z takim wzorem się spotkałem, ale go nie zapisałem - niestety.
    Chodzi mi po głowie pierwiastek z sumy kwadratów poszczególnych liczb przewodnich, ale nie jestem pewien swego.
    Liczę zatem na bratnią, nikoniarską, pomoc...
    Ostatnio edytowane przez jamnik ; 21-05-2017 o 12:45

  2. #2

    Domyślnie

    Wynik "sumowania" jest dość prosty - to pierwiastek sumy kwadratów:
    suma = sqrt(a^2+b^2)
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki, GonzoG.
    Rozumiem, że potwierdzasz to, co "chodzi mi po głowie".
    Przeliczyłem i wyszło mi, że cztery lampy YN 560II ustawione na 35 mm i pełną moc posiądą łączną liczbę przewodnią 78. Całkiem nieźle.
    Wygląda na to, że spokojnie dam radę dopalić cienie przy dużym zdjęciu zbiorowym.

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Po co liczyć LP. Lepiej liczyć przysłony.
    2x więcej światła (czyli 2 lampy) to 1 EV, czyli 1 przysłona więcej.
    Kolejne 1 EV to znowu 2x więcej, czyli 4 lampy. By mieć zysk 3 EV trzeba już 8 lamp.

  5. #5

    Domyślnie

    @Jacek_Z
    To nie jest takie oczywiste, że dodanie drugiej lampy powoduje dwukrotny przyrost "luxów" i w efekcie daje możliwość zjechania z ekspozycją o 1 EV.
    Gdyby tak było, nie zadawałbym pytania.
    Żeby to sprawdzić, weź flashmeter i dokonaj dwóch pomiarów - z jedną i z dwiema lampami (oczywiście o tej samej mocy).
    Ostatnio edytowane przez jamnik ; 26-05-2017 o 08:16

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Cała ekspozycja bazuje na takich założeniach. 2x więcej światła to jest 1 EV więcej. Obojetne jak uzyskane. 2x większa powierzchnia "dziury", 2x dłuższy czas i wreszcie 2x więcej światła.
    Wzór który przytoczył Gonzo to też jest coś co wychodzi z teorii. To co mamy w praktyce jest tej teorii bardzo bliskie. Jeśli kwestionujesz to co piszę to też kwestionujesz wzór od Gonzo - zakłada sytuacje idealną, teoretyczną.
    I tak - otrzymam ekspozycje o 1EV wyższą, jeśli lampy będą w jednym punkcie (niemożliwe - muszą być co najwyżej obok siebie, stykając się), z taką sama nasadką, tej samej mocy. Solidnego producenta (stabilność błysku). Z dokładnością do 0,1 EV.

  7. #7

    Domyślnie

    Jacku, jeszcze raz proszę: włącz sobie żarówkę 100 W, zmierz światło w pomieszczeniu. Potem włącz drugą żarówkę o identycznej mocy i ponownie zmierz światło. Porównaj wyniki. Cóż mam Ci więcej powiedzieć?

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Zrobię to. Jak będę w studiu (najwcześniej w poniedziałek). W mieszkaniu mam jasno, a co oczywiste światło zastane zafałszuje efekt.

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Właśnie zrobiłem pomiary. Zgadza sie wszystko z dokładnością absolutną . Tzn ja mam dokładność 0.1 EV (Sekonic 758 DR) i .. nie było odchylki nawet o tyle.
    Aha. By nie bylo ze sobie tak piszę to filmowalem to w jednym dlugim ujęciu. Jak nauczę się wstawiać filmy i odzyskam jakies wieki temu założone konto na YT to podam link do filmu.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 30-05-2017 o 17:59

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    https://youtu.be/EYqVfOXdYmM



    Lampy ustawiłem wcześniej tak, by dawały taką samą przysłonę na flashmeterze (Sekonic 758DR) - w tym przypadku było to 5,6. Lampy ELFO Quant 500 miały ustawioną energię na wartość 3,6 - tak wyszło przy tej odległości w jakiej był zamocowany światłomierz. Do lamp podpięte były odbiorniki radiowe Pocket Wizard Plus II. Wyzwalał je światłomierz (ma wbudowany nadajnik radiowy). Jak widać kolejno wyzwalane lampy dawały 5,6 0, a suma dwóch lamp dała 8,0 0 - czyli z dokładnością do 0,1 EV otrzymałem wynik idealny. Studio ma*trzy ściany i sufit szare, czwarta ściana czarna. Okno - roleta opuszczona. Piloty lamp błyskowych - wyłączone. W studio byłoby totalnie ciemno, gdyby nie żarówka pod sufitem - musiało być ciut światła by kręcić film (telefonem). Lampy były bez nasadek, o różnym stopniu zużycia palników (wizualnie) a mino to wyregulowane idealnie - to tak na marginesie. Aż się zdziwiłem. No i zmiana o 0,1 EV na lampie to też 0,1 EV na światłomierzu. To było widać gdy zmieniałem z 3,5 na 3,6 - światłomierz miał zmianę z 4.0 9 na 5,6 0 - dokładnie 0,1 EV. Spróbujcie mieć taką dokładność wyskalowania*na chińczykach za kilkaset zł. A nasze stare ELFO - bez problemu.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 01-06-2017 o 01:05

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. I-TTL - Praca kilku lamp po kabelku
    By kielbach in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-02-2009, 13:41
  2. Odpalanie kilku lamp - schemat
    By Madro in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 21-12-2006, 01:24
  3. Liczba przewodnia?
    By Levy in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 09-09-2006, 00:07
  4. [ Reportaż ] Katia by Liczba
    By Liczba in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 08-03-2006, 10:26
  5. kilku super gości :) + jeszcze kilku ;)
    By Pawel Pawlak in forum Plenery i warsztaty rok 2005 (Mysłakowice, Tomaszów Mazowiecki)
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 24-04-2005, 23:53

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •