Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Cześć. Witam. Jestem nowym forumowiczem

    Cześć, witam.

    Jestem nowym forumowiczem.
    Od kilku lat jestem właścicielem aparatu Nikon D7000 i staram się pstrykać zdjęcia, kiedy tylko pozwala mi na to czas. Napisałem pstrykać, bo uważam, że moje umiejętności są zamałe, żeby napisać, że fotografuję i robię zdjęcia. Wciąż zdarza mi się czasem korzystać z programu auto. Mam jednak bardzo entuzjastyczne podejście, sprawia mi to przyjemność i chciałbym się w tym kierunku rozwijać. Sam obrabiam swoje zdjęcia, przebyłem etap walki z profilami kolorystycznymi (czemu zdjęcie w aparacie wygląda tak, na monitorze inaczej a jeszcze inaczej po wydruku) i jestem zadowolony z rezultatów.
    Często podróżuję i z czysto praktycznych względów korzystam z aparatu Sony RX-100 M4.

    Korzystając z Nikona D7000 najczęściej używam obiektywu 50mm/1.8.
    Czasem używam obiektywu kitowego. Nie kupowałem obiektywów DX, bo wiedziałem, że będę miał aparat z pełną klatką. Nie wiedziałem tylko jaki.

    Obecnie chciałbym zakupić nowy aparat FX i odpowiednie do moich zainteresowań obiektywy.

    Popełniłem błąd, bo bardzo długo decydowałem się na wejście w odpowiedni dla siebie system, zamiast doskonalić warsztat i robić zdjęcia korzystając z różnych obiektywów i posiadanego aparatu. Ponieważ zestaw obiektywów jest droższy niż body, nie chciałem inwestować w szkła i cały czas zastanawiałem się, do jakiego aparatu je podpiąć. Nie muszę pisać, że cały czas zadawałem sobie pytanie, na jaki system się zdecydować. Canon czy Nikon.

    Czytając wszelkie fora i wszelkiego rodzaju review niestety raczej trudno się zdecydować, bo albo każdy chwali swoje, albo napotyka się jakąś ukrytą reklamę produktu lub też chęć zdyskredytowania innego. Czasem będąc już zdecydowanym, znajduję się coś, co nagle zmienia już prawie podjętą decyzję. Uważam, że w pewnym momencie, jeśli robienie zdjęć wciągnie, może się stać dość kosztownym hobby. Podejmując decyzję, trzeba się liczyć z jej następstwami. Nie chodzi o to, czy jest na coś stać, czy nie ale raczej o to, żeby czuć satysfakcję z dobrze wydanych środków. W moim przypadku nie była to łatwa decyzja.

    Mając ochotę na zakup Nikona D810 czekałem na Canona 5D Mark IV.
    Aparat to jednak nie wszystko. Z tego, co zauważyłem podczas mojej foto aktywności, więcej zależy od obiektywu. Dodając do aparatu obiektywy, z których nigdy się nie korzystało, a chęć ich posiadania wynika z jakiegoś wpisu na forum albo blogu mówiącego o tym, że ten akurat obiektyw jest niezbędny do danego celu, dochodzi się do ceny pakietu, który wciąż mieści się gdzieś w pułapie cenowym, aczkolwiek w wypadku niepełnej satysfakcji wywoła szybsze bicie serca i ciche przekleństwa nie tylko moje, ale i mojej małżonki.

    Decyzję podjąłem z czysto praktycznych względów. Biorąc pod uwagę za i przeciw, finansową stronę projektu, przeczytane artykuły (starałem się zbierać obiektywne informacje), swoje potrzeby, poziom doświadczenia i zdjęcia, które oglądałem zdecydowałem się na Nikona D750.
    Mam wrażenie, że to taki aparat po trochę do wszystkiego. Ma dobry autofokus. Imponujące jest wyciąganie detali z cieni na ciemnych zdjęciach. Dobra cena. Zostanie więcej finansów na obiektywy i podróże. Za jakiś czas, kiedy udoskonalę swoje umiejętności zakupię być może jakiegoś następcę D810. Trochę się obawiam pewnych mankamentów technicznych w D750 opisywanych w internecie, ale mam nadzieję, że kupując ten aparat teraz w roku 2017, można się stać posiadaczem w pełni dorobionego egzemplarza.

    Czyli Nikon D750.

    Fotografuję .......wszystko. Teraz najczęściej swoje dzieciaki.
    Interesuję mnie fotografia portretowa i reporterska.
    Zamierzam stworzyć sobie domowe studio fotograficzne na prywatne potrzeby.

    Na początek zdecydowałem się na następujące obiektywy.

    Mam już 50/1.8 (chociaż to nie 1.4, ale na moje potrzeby na razie wystarcza).
    Chcę kupić Nikona 28-300 (cena około 4 tysięcy) dlatego, żeby zobaczyć, z jakiego obiektywu tak naprawdę będę najczęściej korzystał. Czytałem, że to całkiem niezły obiektyw, pomimo że taki...turystyczny zoom.
    Chciałem kupić Nikona 85/1.8, żeby sprawdzić, czy to naprawdę obiektyw, którym będę robił portrety. Zdecydowałem się jednak poczekać i zobaczyć jak polubię to 85, używając 28-300.
    Jeśli to rzeczywiście jest ta ogniskowa, to przymierzam się do zakupu Sigmy 85/1.4 Art. To tak, żeby uniknąć płacenia dwa razy za 85 Nikona. (85/1.8 i potem 85/1.4)
    Następnie pewnie będę się zastanawiał nad Nikonem 24-70/2.8 i 70-200/2.8.
    Jeśli chodzi o ten ostatni, to również skłaniam się tu ku najnowszej Sigmie niż najnowszemu Nikonowi, który jest ponad dwa razy droższy.
    I tu pytanie do forumowiczów: czy to dobra decyzja, żeby kupować szkła trzeciego producenta?
    Czy ta Sigma będzie równie dobrze współpracowała z D750, jak Nikkor? Czy będzie jakaś różnica w pracy np. autofokusu?

    Przepraszam, że trochę się rozpisałem, ale przez rejestrację i rozmowy na forum mam nadzieję na wzbogacenie swojego doświadczenia, wiedzy i umiejętności. To chyba wymaga tego, żeby się lepiej poznać.

    Będę bardzo wdzięczny za konstruktywne uwagi odnośnie do mojej pisaniny i planów fotograficznych.


    Czy we Wrocławiu można liczyć na fachową pomoc (odpłatnie oczywiście), jeśli chodzi o obejrzenie mojego D7000? Mam wrażenie, że nie zawsze ostrzy tak jakbym chciał.

    Również zapraszam do dyskusji tutaj lub na privie, jeśli ktoś chciałby mi pomóc w moich dylematach natury fotograficznej. Utwierdzić mnie w trafności mojej decyzji lub tez od niej całkowicie odwieść .

    Ostatnie pytanie: czy na taki plener "modelkowy" może jechać każdy, czy też wymagany jest odpowiedni poziom wtajemniczenia?

    Serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów i mam nadzieję na udaną współpracę.

    Czytam na forum teraz wpisy o warsztatach we Wrocławiu lub Poznaniu. Pewnie z niektórymi forumowiczami będzie się można spotkać na żywo.

    Seawolf
    Ostatnio edytowane przez seawolf001 ; 17-04-2017 o 07:19

  2. #2

    Domyślnie

    Witam, widzę, że masz sporo przemyśleń, więc podejmujesz jak najbardziej świadomą decyzję. To, co rzuciło mi się w oczy, to N28-300, który będzie odstawał jakością od pozostałych szkieł, które rozważasz.
    http://www.dxomark.com/Lenses/Compar...23_865_321_975
    Popatrz jeszcze na 70-200 Tamrona, są również chwalone.

  3. #3
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 771

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez seawolf001 Zobacz posta
    Jestem nowym forumowiczem.
    Korzystając z Nikona D7000 najczęściej używam obiektywu 50mm/1.8.
    Czasem używam obiektywu kitowego. Nie kupowałem obiektywów DX,

    Obecnie chciałbym zakupić nowy aparat FX i odpowiednie do moich zainteresowań obiektywy...
    zdecydowałem się na Nikona D750.
    Mam wrażenie, że to taki aparat po trochę do wszystkiego.

    Fotografuję .......wszystko. Teraz najczęściej swoje dzieciaki.
    Interesuję mnie fotografia portretowa i reporterska.
    Zamierzam stworzyć sobie domowe studio fotograficzne na prywatne potrzeby.

    Na początek zdecydowałem się na następujące obiektywy.
    Chcę kupić Nikona 28-300 (cena około 4 tysięcy) dlatego, żeby zobaczyć, z jakiego obiektywu tak naprawdę będę najczęściej korzystał. Czytałem, że to całkiem niezły obiektyw, pomimo że taki...turystyczny zoom.
    Chciałem kupić Nikona 85/1.8, żeby sprawdzić, czy to naprawdę obiektyw, którym będę robił portrety. Zdecydowałem się jednak poczekać i zobaczyć jak polubię to 85, używając 28-300.
    Jeśli to rzeczywiście jest ta ogniskowa, to przymierzam się do zakupu Sigmy 85/1.4 Art. To tak, żeby uniknąć płacenia dwa razy za 85 Nikona. (85/1.8 i potem 85/1.4)
    Następnie pewnie będę się zastanawiał nad Nikonem 24-70/2.8 i 70-200/2.8.
    Jeśli chodzi o ten ostatni, to również skłaniam się tu ku najnowszej Sigmie niż najnowszemu Nikonowi, który jest ponad dwa razy droższy.
    I tu pytanie do forumowiczów: czy to dobra decyzja, żeby kupować szkła trzeciego producenta?
    Czy ta Sigma będzie równie dobrze współpracowała z D750, jak Nikkor? Czy będzie jakaś różnica w pracy np. autofokusu?

    Ostatnie pytanie: czy na taki plener "modelkowy" może jechać każdy, czy też wymagany jest odpowiedni poziom wtajemniczenia?
    Odniosę się do tego co zostawiłem z twojej wypowiedzi.
    D750 bardzo dobry wybór. Jednak ten 28-300 to naprawdę taki spacerowy zoom, a sam zauważasz, że wybór szkieł to ważna sprawa. Zalecam ci zamiast tego kupno czegoś innego. Podział tej ogniskowej na pół i kupno np. Tamrona 24-70VC i dajmy na to Nikkora 70-300VR. To tak byś miał pokryty ten sam zakres ogniskowych. Potem tego nikkora wymienisz na jasnego 70-200.
    Sigmę ART możesz kupować spokojnie, tak samo jak ostatnie Tamrony. Nie musisz się opierać na Nikkorach.
    Choć ... widzę, że w planach masz wydanie ze 20 tys. ... więc może zamiast rozkładać to na lata kup na razie zamiast ARTa Nikkora 85 1.8 G, zamiast Nikkora 24-70 kup Tamrona.

    Co do plenerów - jeśli chodzi o te moje to sądzę, że poczatkujący zyskują na nich więcej wiedzy niż ci doświadczeni. Ci ostatni w jakiejś części jadą po to by się spotkać ze znajomymi z poprzednich imprez
    Przy okazji to podepniesz sobie obiektywy o jakich myślisz.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #4

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za odpowiedź i radę

    Do tej pory używałem 50mm na Nikonie D7000 jako obiektywu portretowego. Nie wiem jaka ogniskowa przypadnie mi do gustu na pełnej klatce.
    Stąd ten obiektyw 28-200 Nikona. Zakładałem , że używając tego Nikona uda mi się znaleźć ogniskową , której najczęściej będę używać i bazując na tym kupić obiektywy stało-ogniskowe.
    Interesuję się teraz obiektywem Tamron 70-200mm f/2.8 G2. Dla mnie jest to tańsza alternatywa dla najnowszego Nikona 70-200. Jako początkujący portrecista i tak pewnie nie będę widział różnicy.
    To co zostanie z zakupu dołożę do następnego obiektywu lub do wyposażenia studia , takiego na swoje potrzeby.
    Tak naprawdę nie wiem jakiego obiektywu potrzebuję . Myślę , że posiadając 24-70/2.8 i 70-200/2.8 tak jak radzisz, będę mógł już działać i dojdę do tego co naprawdę powinienem mieć.
    Do wydania trochę więcej ale chciałbym kupić coś z czego naprawdę będę zadowolony i naprawdę potrzebuję.
    Jeśli chodzi o 24-70/2.8 to raczej przymierzam się do Nikkora. 70-200/2.8 to będzie Tamron 70-200mm f/2.8 G2.

    Fajnie , że można tu z kimś porozmawiać .

    Jeśli chodzi o aparat to szczerze mówiąc Canon 5D mark IV albo Nikon D810 był pierwszym wyborem.
    D750 oglądałem i jakoś niespecjalnie leżał mi w dłoniach.
    Podejście do sprawy zmieniły zdjęcia , które widziałem .
    Z prawie całkowicie ciemnego zdjęcia można uzyskać prawie normalne zdjęcie robione w normalnych warunkach. Doświadczyłem tego problemu na D7000 i widzę , że można go rozwiązać.
    Postanowiłem zacząć od tego aparatu .
    Te dwa pierwsze to chyba w moim przypadku kupowanie czegoś na bardzo duży wyrost. Jak będę w pełni gotów to pewnie będzie już nowy D810.
    Pora wreszcie zacząć robić zdjęcia.

    Kupiłem teraz filtr polaryzacyjny B+W digital MRC nano i nie mogę się doczekać powrotu do domu ,żeby go założyć na 50mm. Bardzo jestem ciekaw rezultatów.

    Jeśli chodzi o ten plener to bardzo mnie interesuje ten wyjazd. Widzę jednak ,że finansowo trzeba rozwiązać problem do 4 tego Maja a ja jestem teraz na środku Pacyfiku i wracam dopiero 8 maja.
    Zobaczę jak wrócę i będą wciąż wolne miejsca i nie będę miał żadnego wyjazdu rodzinnego to chętnie się zgłoszę.

    Jeszcze raz dzięki za odpowiedź i rady.

  5. #5

    Domyślnie

    Witam

    Wątek można zamknąć. Temat z mojej strony wyczerpany.

    Pozdrawiam

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 771

    Domyślnie

    Nie zamknę
    Lepiej powiedz (innym) czy ten plener cos ci dał.

  7. #7

    Domyślnie

    Dał
    Ekspresowa szkoła fotografii w bardzo fajnej atmosferze. Takiej ilości informacji , wymiany doświadczeń , możliwości "organoleptycznego" zapoznania się z różnym sprzętem nie oferuje żadne forum , blog czy tutorial internetowy.
    Dodatkowo można poznać fajnych ludzi pasjonujących się fotografią, którzy razem reprezentują wiele lat doświadczenia , którym się chętnie się dzielą.
    Bardzo się cieszę , że się zdecydowałem.
    Szczerze polecam.

    PS. Jestem już po drugiej sesji fotograficznej

  8. #8

    Domyślnie

    Teraz już temat jest naprawdę wyczerpany....

Podobne wątki

  1. Cześć, jestem Adaś
    By photoaction in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 08-08-2011, 09:31
  2. Cześć jestem deoc i jestem....
    By deoc in forum Plenery i warsztaty rok 2009 (Międzyzdroje, Karkonosze, Rewal, Zakopane)
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 18-01-2009, 11:44
  3. Witam, Witam I Prosze O Porade
    By jacksun in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 03-04-2008, 17:54
  4. Witam, jestem tu nowy :)
    By sandej in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-09-2005, 10:16

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •