Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Moje makro - crucialdamisss

    Hej

    Na wstępie chciałbym przywitać wszystkich pomimo że na forum jestem zarejestrowany od dłuższego czasu jakoś nie odważyłem się wrzucić jakiś moich prac, teraz także mam obawy bo oglądając zdjęcia innych użytkowników moja amatorka się chowa, ale co tam trzeba się w końcu przełamać

    Jakiś czas temu zakupiłem do swojego kita 18-55 pierścień odwrotnego mocowania oraz blendę na lampę błyskową wbudowaną w aparat i wczoraj wyruszyłem na łąkę.

    Jedno z pierwszych zdjęć jak obrobię resztę to wrzucę
    Liczę na jakieś rady co i jak poprawić, wydaje mi się że przy tym zdjęciu za słabo wyciągnąłem detale z cienia ale całą opinię zostawiam wam

    1.

    Pozdrawiam

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    witaj,
    pokombinuj z dyfuzorem na lampę (jeśli musisz jej używać), aby światło było jeszcze bardziej miękkie- są fajne tutki na forach makro na przeróżne dyfuzory (sam kiedyś zrobiłem taki z kartonu i kalki).
    2 mi się podoba, choć kadr dziwnie wywrócony.

    Powodzenia!
    "Nie chcieć to znaczy chcieć nie chcieć." Mundek

  4. #4

    Domyślnie

    Witaj na naszym forum. Faktycznie , zdjęci , które tu nam pokazałeś ma wiele niedoskonałości.
    -kadrowanie, poobcinałeś końcówki nóg pajączka, dobrze by było jakby miał trochę przestrzeni wokół siebie
    -oświetlenie, wbudowana lampa błyskowa to nie jest dobre rozwiązanie dla oświetlenia tak małego obiektu. Nawet jak dyfuzorem rozproszysz światło, to i tak ono będzie padało z góry
    tworząc cień w dolnych partiach owada. Na twoim zdjęciu widać to dokładnie, pewne partie liścia zostały prześwietlone , a część pajączka jest w głębokim cieniu. Trudno z takiego
    fragmentu obrazu wydobyć jakieś szczegóły. Namawiam Cię abyś zrezygnował z świecenia lampą, a do doświetlania zacienionej części używał blendy. Da ona łagodne rozproszone
    światło, które nie spowoduje takich głębokich cieni. Unikaj też ostrego słonecznego oświetlenia.
    Na łąkę lepiej się wybrać wczesnym rankiem, owady są wtedy zziębnięte i często zroszone, więc łatwo je podejść i spokojnie przyłożyć się do zdjęcia. Jeżeli będziesz chciał coś więcej
    osiągnąć w tej dziedzinie fotografii to musisz jednak posiadać dobry obiektyw makro. To co w tej chwili posiadasz to tylko namiastka obiektywu makro i chyba już nic gorszego nie można
    używać do fotografowania małych obiektów.

  5. #5

    Domyślnie

    kazzi dziękuję Ci za opinie
    a więc tak co do kadrowania masz rację faktycznie za ciasno kadruję chcąc uzyskac jak największe powiększenie i to jest mój błąd będę pamiętał następnym razem aby dać tej przestrzeni dzięki
    Co do rezygnacji z lampy to powiem tak mam straszną dylerkę w rękach jak zaczynam kadrować wszystko mi "lata" i bez fasha robiąc zdjęcia przy czasach 1/200 - 1/320 zdjęcia są poruszone niestety, lampa bardzo mi pomaga z tym problemem i dobrze mrozi moje poruszenia, staram się używać jak najmniejszej mocy lampy tzn 1/32 bądź 1/16 mocy aby tylko pomogła mi zamrozić mój ruch, dobrym rozwiązaniem byłby statyw ale coś małego a posiadam w domu tylko duży 120cm-190 cm gdzie ciężko nim manewrować.
    Myślałem też za jakiś czas kupić coś na m42 i z tym pokombinować bo chwilo wypsztykalem się z kasy na Nikkora 35 1.8
    Masz rację to rozwiązanie z odwróconym obiektywem ma mega wiele minusów złapać ostrość na małym robaku przez wizjer i utrzymanie tego jest mega mega trudne, dodatkowo nie ma regulacji przysłony tzn. jest ale nie wiadomo na jaką wartość się ją ustawia dociołem sobie 3 listki z karty którymi blokuję przysłonę na 3 pozycję jeden na maksa otwarta drugi otwarta na 2/4 i trzeci otwarta na 1/2 natomiast nigdy dokładnie nie wiadomo jakiej wartości ona jest.
    Co do tego czy chcę coś osiągnąć to wiadomo że miło by było pokazać coś ciekawego, natomiast zdaję sobie sprawę z ograniczeń mojego "składaka" chodź nie powiem że jak na razie wkręciłem się mega i szukam gdzie tylko się da jakiegoś ciekawego obiektu
    Za jakiś czas pewnie poszukam jakiegoś obiektywu do makro coś sensownego mam nadzieję że do 1000 zł wyrwę

    emet_b właśnie muszę coś wykombinować jak na razie korzystam z czegoś takiego:


    i jest na pewno lepiej niż bez tego ustrojstwa ale światło nadal wydaje mi się za ostre :/
    Co do kadru to faktycznie mogłem go przerzucić może o 90 stopni i było by lepiej, natomiast sam pająk stał do góry nogami na ściętym drewnie i dlatego musiałem z dołu jakoś go uchwycić
    Ostatnio edytowane przez CrucialDamisss ; 16-05-2017 o 12:48

  6. #6

    Domyślnie

    Idąc za waszymi radami zmieniłem trochę swojego sprzętu (nadal budżetowo) oraz przyłożyłem się trochę lepiej do owych zdjęć no i mam nadzieję że widać różnicę w tym co było a co jest teraz

    3.


    4.


    Co jakiś czas będę coś dorzucał może coś komuś wpadnie w oko
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Dorzucam kolejne 2 strzały może trochę ożywi się ten wątek

    5.


    6.

Podobne wątki

  1. [ Makro ] Moje makro .
    By nachos in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 91
    Ostatni post / autor: 25-02-2014, 11:34
  2. [ Przyroda ] Moje makro
    By ixeska in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-10-2012, 13:43
  3. [ Makro ] moje makro
    By Szardin in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 16-10-2011, 13:33
  4. [ Makro ] Moje makro
    By wojtas0009 in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 27-05-2010, 15:33
  5. [ Makro ] moje makro
    By andrzejb191066 in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-06-2009, 14:12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •