Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 49
  1. #21

    Domyślnie

    To może ja na chłopski rozum Dwa body, dwa szkła. Robisz zdjęcia wzornika w kilku źródłach światła np w słońcu, w cieniu, w świetle błyskowym, przy świetlówce energooszczędnej, przy żarówce ledowej, przy jarzeniówce (jeszcze sobie można te źródła światła pomieszać jak masz ochotę i masz załatwione jakieś 95 % sytuacji zdjęciowych i niezły punkt wyjścia do dalszej obróbki. Oczywiście purysta powie że trzeba za każdym razem ale to jest w zupełności wystarczające. A jak słucham mądrości co po niektórych fachowców od ślubów to mnie krew zalewa ))

  2. #22

    Domyślnie

    Wystarczy zrobić jeden profil dla każdego z aparatów w świetle dziennym, by zbliżyć je kolorystycznie. Reportaż to nie produktówka.
    D814 | 12-300/1.4-4

  3. #23

    Domyślnie

    Szlak by trafił tapatalka, który nie pyta o zapisanie wersji roboczej.

    Chłopaki - światło dzienne... To takie abstrakcyjne pojęcie, jak... Pogoda. Nie określa absolutnie nic.

    Światło słoneczne jest bardzo zmienne. Zmienia się w zależności od pory dnia, pory roku, położenia geograficznego, a przede wszystkim - warunków atmosferycznych. O tyle o ile pora roku czy położenie geograficzne nie zmienia się tak łatwo, to w ciągu dnia ślubu pora dnia zmienia się diametralnie, zaś warunki atmosferyczne mogą także.

    I tak, zmienia się nie tylko temp barwowa: http://centrumoswietlenia.pl/oswietl...ka-slonce.html
    Ale także widmo światła: https://www.google.pl/url?q=http://w...Ajz837JMe14EUQ

    Jeśli dołożymy do tego takie zmienne jak: witraże w kościele (większy wpływ im jaśniej na zewnątrz), różne źródła światła, dołożenie światła błyskowego do każdej z tych sytuacji (mnoży ilość x2), zdjęcia w parku/lesie, gdzie zielona dominanta zależy ilości światła padającego na liście i od odległości liści (jako barwiącego dyfuzora) od fotografowanych osób...

    Tych wszystkich bardzo różnych kombinacji nie da rady obskoczyć kilkoma presetami.
    Ostatnio edytowane przez FelTom ; 15-05-2017 o 21:53
    Światła i cienie...
    http://nozaki.flog.pl
    Samsung i Nikon

  4. #24

    Domyślnie

    Profil dla normalnego dziennego światła (nie ma znaczenia czy w słońcu przy przez chmury, ważne, że wszystkie próbki z puszek w tych samych warunkach) i ustawianie WB zależnie od sytuacji, to wystarczy by materiał reportażowy z różnych matryc wyglądał spójnie.
    D814 | 12-300/1.4-4

  5. #25
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Dokładnie tak, światło dzienne traktujemy jako hmm... uniwersalne tak samo jak te profile, które zrobimy, a czy witraże będę czy ksiądz z latarką to nie ma znaczenia bo nie dyskutujemy przecież o obrabianiu tylko o zrobieniu z dwóch puszek podobnych efektów po zastosowania profili koloru, tak jak wspomniano to nie studio i perfekcyjne podejście do odwzorowania tylko zlikwidowanie różnic między puchami.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jalk Zobacz posta
    To może ja na chłopski rozum Dwa body, dwa szkła. Robisz zdjęcia wzornika w kilku źródłach światła np w słońcu, w cieniu, w świetle błyskowym, przy świetlówce energooszczędnej, przy żarówce ledowej, przy jarzeniówce (jeszcze sobie można te źródła światła pomieszać jak masz ochotę i masz załatwione jakieś 95 % sytuacji zdjęciowych i niezły punkt wyjścia do dalszej obróbki. Oczywiście purysta powie że trzeba za każdym razem ale to jest w zupełności wystarczające. A jak słucham mądrości co po niektórych fachowców od ślubów to mnie krew zalewa ))
    O właśnie, dzięki. Owszem to niektórzy "fachowcy" mi namieszali, stąd moja dociekliwość.
    Ale skoro piszesz, żeby pstryknąć wzornik przy różnych światłach, również tych pomieszanych, to co stoi na przeszkodzie, żeby zrobić wzornik dokładnie tam gdzie będę robił reportaż? Będę miał dokładnie to światło, to body, te szkła, których użyje w repo. Stad zamiast mieć 95% jak piszesz, to będę miał 100%


    Cytat Zamieszczone przez dandan Zobacz posta
    Wystarczy zrobić jeden profil dla każdego z aparatów w świetle dziennym, by zbliżyć je kolorystycznie. Reportaż to nie produktówka.
    Co znaczy "zbliżyć". Ja nie chcę nic zbliżać.
    Ja chcę mieć profil odpowiadający temu co robiłem np. w kościele przy ledowym oświetleniu, które ma się nijak do światła dziennego


    Cytat Zamieszczone przez FelTom Zobacz posta

    Tych wszystkich bardzo różnych kombinacji nie da rady obskoczyć kilkoma presetami.
    Czyli, najlepiej zrobić profilowanie w sytuacji w której aktualnie chcę robić zdjęcia?


    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    ...bo nie dyskutujemy przecież o obrabianiu tylko o zrobieniu z dwóch puszek podobnych efektów po zastosowania profili koloru
    No ale jak chcesz mieć zdjęcia z dwóch puszek wyglądające tak samo, to je obrabiasz, tak?
    Więc po to robisz profile, żeby sobie to ułatwić.
    Ja tak to rozumiem, robię profil aparatu w danych warunkach oświetleniowych i wiem, że kolory biały, zielony, sraczkowaty (nie ważne który) będą takie jak powinny być podczas obróbki (czytaj: wywoływania zdjęcia w LR). Zero przekłamań.
    Potem biorę drugą puszkę i jeśli jest też skalibrowana w tych samych warunkach oświetleniowych, to też w LR otrzymam finalnie te same nieprzekłamane kolory.
    Nie ważne, że dwie puszki ten kolory inaczej zapisały do nefa, czy zrobiły z nimi inną jeszcze magię, to mnie w sumie nie obchodzi.
    Dzięki profilowaniu, wiem, że żółta sukienka w ledowym, niebieskawym oświetleniu w kościele będzie na zdjęciu (na jpg który oddam na płytce/pendrive) wyglądał na żółtą a nie zieloną (żółty + niebieski).
    I nie ważne z którego body będzie pochodziło to zdjęcie. Tak samo ta żółta sukienka w naturalnym oświetleniu słonecznym też będzie taka sama, żółta.
    Potem masz wesele, w sali z pomarańczowym sufitem i halogenowym oświetleniem, dzięki profilowaniu wiesz, że sukienka na zdjęciu nadal będzie żółta, a nie fioletowa, zielona czy pomarańczowa.
    Ostatnio edytowane przez notdot ; 15-05-2017 o 22:56
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  7. #27

    Domyślnie

    Chodzi pewnie o to, że jak masz profil dla jednego i drugiego aparatu w świetle dziennym, to cały proces "zrównania" kolorów ogranicza się do balansu bieli, niezależnie od światła w jakim później pracujesz. To ma sens, bo pstrykanie wzornika w każdych warunkach wcale niczego nie ułatwia i nie przyspiesza

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Chodzi pewnie o to, że jak masz profil dla jednego i drugiego aparatu w świetle dziennym, to cały proces "zrównania" kolorów ogranicza się do balansu bieli, niezależnie od światła w jakim później pracujesz. To ma sens, bo pstrykanie wzornika w każdych warunkach wcale niczego nie ułatwia i nie przyspiesza
    Hmmm, a czy balans bieli w mieszanym oświetleniu jest łatwo ustawić? Ustawiasz (sama nazwa na to wskazuje) biel, ale czy czerwienie, zielenie, żółcie, itd też masz dobrze odwzorowane?
    Cały czas też piszecie o "zrównaniu", "zbliżeniu" dwóch puszek do siebie. A ja się pytam po co do siebie je zbliżać? Zbliżcie je do wzorca absolutnego (jeśli mogę się tak wyrazić).
    To co ma być zielone niech będzie prawdziwie zielone, niezależnie z której puszki, w jakich warunkach oświetleniowych
    Przy czym, zielone ma być zielone (wzorcowe, jak na lekcji fizyki, fala o długości iluś tam nanometrów) a nie zielone takie samo jak w drugiej puszce.
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  9. #29
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    notdot, jeśli robiłbyś profile przy każdej okazji w każdej sytuacji to tak wtedy dążysz do perfekcji i minimalizowania różnic ale jeśli jeden aparat szaleje z czerwienią, a drugi z żółtym i to w tych samych warunkach to masz taki profil uniwersalny i te różnice zmniejszasz i pozostaje ci tylko wywołanie już normalne z balansem bieli itd.
    Pytanie było odnośnie jak ułatwić sobie życie z w obrabianiu różnych zdjęć jakie wypluwa D700 i D750, najprostsze i pochłaniające najmniej czasu jest wałkowane od kilku postów zrobienie profili uniwersalnych, które nie będą perfekcyjne ale rozwiążą problem i zmniejszą pracę nad zdjęciami.

    Profil kolorów jest po to by źle odwzorowane kolory w puszce ściągnąć do jakiegoś wzorca, a to czy ten zielony osoba wywołująca chce mieć taki czy siaki to już jego sprawa, ważne by surowy plik mieć podobny z obu puszek, problemu mieszanego światła nie rozwiążesz wzornikiem i nie o to tu chodzi, praca pozostaje nadal spora nad zdjęciami ale nie musisz tego robić na dwa sposoby i dwa razy z paczkami zdjęć z aparatu X i Y.
    Ostatnio edytowane przez ksh ; 15-05-2017 o 23:09

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    a to czy ten zielony osoba wywołująca chce mieć taki czy siaki to już jego sprawa, .
    ok, dzięki za odpowiedź, już rozumiem, chociaż myślałem, że dzięki wzornikowi zielony to nie jest "taki czy siaki" tylko dokładnie taki jak na wzorniku
    ileś tam nanometrów czy jakieś tam liczby hex RGB
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon D700/D750 - flagowanie/oznaczanie zdjęć w body
    By WronaN in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 21-09-2016, 20:25
  2. Różnica w kolorach na wydrukach.
    By 2marekm in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 16-01-2014, 13:14
  3. Różnica w kolorach
    By emzetor in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 11-07-2013, 17:07
  4. Polar a różnica w kolorach ??
    By King in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 08-10-2006, 15:52

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •