Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Domyślnie Nikon & Canon (analogowy)

    Cześć Wszystkim, może ktoś pomoże mi z wyborem starszego analoga. Temat zapewne odgrzewam, ale w analogu mam obecnie Pentaxa Super Program z którego jestem zadowolony. Chodzi mi o drugą puszkę i tu mam dylemat Nikon - FE, FE2, FA, FG, czy może coś z Canona - A-1, AE-1, AE-1 Program ? Jak widać celuję w półkę do 500 zł, ma to być drugi równoległy system do B/W. Mogę prosić o jakieś za i przeciw wymienionych wcześniej, poza tematami których mnóstwo w necie. Coś pcha mnie w stronę Nikona, zapewne przez wieloletnią dobrą współpracę z moim D300s i D700. Znam walory F4 i nowszych, ale to nie ta wielkość puszki, jeśli już to średni format 6x6 ale jeszcze nie teraz.
    Pozdrawiam.

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    Mój pierwszy japoniec to był Canon A1 - mam sentyment do tego body. To był bajer - w wizjerze wyświetlał się czas i przysłona. Bateryjka wystarczała na 2 lata. Bardzo fajny sprzet, ma M i preselekcje czasu i przysłony, czyli to co potrzeba.
    Z nikonów nie znam FG, mam FA i FE. W wizjerze wskazanie światłomierza igłą bądź diodami, przysłona widoczna przez pryzmacik, który "kuka" na pierścien przysłon na obiektywie (taki z drobnymi cyferkami, przy bagnecie). Aparaty zdecydowanie mniej nafaszerowane elektronika niż canon, ale bateryjki żrą szybciej. Dziwne, ale tak jest. FA ma preselekcje czasu i przysłony - jak Canon A1. Trzymając nikona ma się wrażenie obcowania ze starym, mechanicznym sprzętem (choc jest tam elektronika), trzymając canona wiesz, że to cudeńko elektroniczne.
    Canon migawka materiałowa o ile pamiętam, nikony metalowa.
    Zarówno Canona A1 jak i Nikona FA wspominam z rozrzewnieniem. Polecam. Oba FE2 też.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cichy757 Zobacz posta
    Mogę prosić o jakieś za i przeciw wymienionych wcześniej, poza tematami których mnóstwo w necie.
    Co konkretnie masz na myśli?

    Używałem te, które wymieniłeś, oprócz FG. Dla mnie zdecydowanie Nikon. Migawka metalowa z synchro 1/250s w FM2/FE2/FA, kontra szmaciana w Canonie z 1/60s. Nikon jest znacznie bardziej ergonomiczny, jest sporo niuansów ułatwiających obsługę, a pierwszym z brzegu będzie brak wyłącznika, bowiem aparat włącza się odchylając dźwignię naciągu do pozycji roboczej. Poza tym do Nikona można dokupić fabrycznie nowe manualne Nikkory, jak np. 50/1.2 za rozsądne pieniądze, ewentualnie coś z serii D, a do Canona już nie bardzo.

  4. #4

    Domyślnie

    Mam FM2n i FG.
    Zaletą FG jest posiadanie programu P i A oraz nieco lepiej wyprofilowany uchwyt. Z tego względu częściej używałem FG niż FM2n.

    - FM2 ma na stopce lampy 2 styki a FG 4 czyli ma lepszą współpracę z lampą.
    - FG ma korekcję ekspozycji -2 do +2. W FM2n trzeba kombinować z ISO jeżeli ktoś chce używać korektę.
    - FM2 ma podgląd na roboczej przysłonie, FG nie ma
    - FM2 ma przy matówce tylko + 0 - FG ma całą skalę czasów i przy regulacji przesłony świeci się małą dioda przy skali czasu
    - Góra aparatu w FG wygląda na metalową ale jest to pomalowany plastik.

    Niestety FG posiadają wadę, która objawia się niespodziewanym zawieszeniem lustra.
    Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy przełączyć aparat na czas 90 i aparat się odwiesza
    Dostałem go za darmo od znajomego bo okazało się, że koszt tej naprawy w serwisie jest nieopłacalny.
    Po kilku latach przypadkowo znalazłem na internecie informację jak go odwiesić.
    Ponoć przyczyną jest słaba bateria ale zawieszania występowały również na nowej.

    Końcowa opinia jest taka, że nigdy nie lubiłem centralnego pomiaru światła w Nikonach, więc jak tylko była okazja to zamiast FG czy FM2n brałem N8008s (F801s) z fantastycznym 5 polowym pomiarem matrycowym
    Amatorzy – martwią się o sprzet. Profesjonaliści – martwią się o pieniądze. Mistrzowie – martwią się o światło.

  5. #5

    Domyślnie

    U mnie w analogii jest tak: F90X (matówka z klinem i rastrem) do kazdego Nikkora wlacznie z AF-S i Nikkormat FT2 jako old shool z Nikkorem-S.C Auto 50mm 1.4

  6. #6

    Domyślnie

    Jak już się siedzi w systemie nikona to był wykorzystał jego zaletę, że ma ten sam bagnet od dawna i kupił jakiegoś analoga od nikona. Ja bym też spojrzał na nikona F301, pierwsza lustrzanka nikona z automatycznym ładowaniem filmu, tańsza niż wymienione wcześniej puszki, a bardzo przyjemna, tryb M, A, P, normalne baterie, bardzo przyjemne body, a zostanie więcej na jakieś fajne stare szkiełko.
    D5100 + 50/1.8G | | F501 + 50/1.8 AIS | | F75 + 35/2 D | 15/2.8 | 85/1.8 D | 58/1.4

  7. #7

    Domyślnie

    Kiedyś używałem Canona A1 - baaaaardzo fajny aparat i swego czasu bardzo mi się podobał.
    Można go znależć w DOBRYM stanie w przeciwieństwie do F1 lub Nikon F3...Ja bym polował na Nikona 8080 lub F90x - śmieszne ceny są za te aparaty a możesz podpiąc obiektywy starsze AIS.
    W sumie body to tylko puszka - czy to Leica czy Canon czy Nikon - szkłą robią robotę
    Życzę udanego wyboru!
    Pozdrawiam. Piotr
    Leica M9 + MP + Summilux 35/1.4 ASPH + Noctilux 50/0,95

  8. #8

    Domyślnie

    Bardzo dobrze powiedziane! Sam uwazam ze F90X jest super a tum bardziej jak ktos nosi okulary.

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    Sam mam F801. Silnik, AF - to niby ciagle analog, ale jakos juz tak za bardzo elektroniczny. Jak ktoś ma ciągoty do retro to kupi coś z naciagiem ręcznym. I oczywiscie bez AF.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10

    Domyślnie

    Bo w tym naciągu ręcznym jest właśnie cała ta "magia" analoga! Motor wbudowany to juz nie to...

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 135
    Ostatni post / autor: 16-08-2016, 11:42
  2. Nikon Analogowy a nowe szkla z AFS
    By Greg77 in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 45
    Ostatni post / autor: 13-08-2013, 10:58
  3. Analogowy nikon + obiektywy z serii G
    By myczek in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 86
    Ostatni post / autor: 17-02-2012, 09:20
  4. analogowy nikon
    By kursman12 in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 05-01-2010, 00:11
  5. CLS i Nikon analogowy
    By Norbs in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 04-01-2010, 18:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •