Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Nikon d7100 obiektywy dla amatora

    Witam wszystkich serdecznie.
    Od roku jestem szczęśliwa posiadaczką nikona d7100 zakupionego z kitowym obiektywem 18-105 mm. Z racji, że jestem totalnym amatorem i uczę się głównie na własnych doświadczeniach w pewnym momencie kit przestał mi wystarczać i w grudniu dokupilam dokupilam 50mm 1.8d. Aparat służy mi głównie do robienią zdjęć w pomieszczeniach, rodzinne posiedzenia ale też jakieś małe kulturalne wypady, głównie kameralne koncerty. I nadal mi mało.. kit za ciemny, 50 mm za wąski. Czas na trzeci obiektyw. Budżet nieokreślony - w granicach rozsądku pamiętając że moje zdjęcia to amatorszyzma która chce się rozwijać jestem zielona w temacie dlatego liczę szczerze na Wasze podpowiedzi.

    Pozdrawiam
    Klucha

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ale najważniejsze czego dokładnie brakuje, czy szerokości jak np w polecanym często obiektywie sigma 10-20 czy czegoś podobnego do 50mm ale żeby było szerzej np 35mm 1.8 albo może sprzedać wszystkie i kupić sigme 17-50 2.8 co jest kompromisem ale bardzo zacnym.

  3. #3

    Domyślnie

    Kolega zadał słuszne pytanie.

    Do wnętrz 50 to trochę wąsko. Na dx ten obiektyw sprawdza się świetnie do portretów ale uwiecznianie imprez rodzinnych w pomieszczenich mieszkalnych o typowo polskich gabarytach bedzie raczej trudne.

    Oprócz słusznych propozycji kolegi Koesha czyli stalki 35mm 1.8f i zoma sigmy 17 50 2.8f dorzucił bym jeszcze propozycje nieco bardziej hardcorowa czyli pancerne szklo 18-35 1.8f sigmy. To specyficzny obiektyw (ciężkie bydle, duży gabaryt i mały zakres ogniskowych) ale ociera się o genialność obrazu... i to światło. Cena okolo 3k.

    Można też zastanowić się nad lampą. Szczególnie gdy fotografujesz w niewielkich pomieszczeniach gdzie lampa jest wstanie oświetlić zarówno tlo jak i pierwszy plan.

    Wadą obiektywów sigmy jest ryzyko konieczności kalibracji AF (w zasadzie dotyczy to wszystkich obiektywów nawet tych nikona. Choć ich akurat w najmniejszym stopniu). Serwis sigmy zrobi to za darmo w ramach gwarancji ale trzeba im posłać sprzet na okolo 2-3 tygodnie. W przypadku 18-35 mozna kupić usb docka za 200 pln i samemu zrobić kalibracje. Zanim kupisz jakąś sigme poczytaj na forum. Mogą być drobne problemy (ale do zaakceptowania) z kompatybilnościa z twoim body.

    Najbezpieczniej moim zdaniem 35mm 1.8. Zanim kupisz sprawdź na zoomie czy ci ogniskowa odpowiada. Znam ludzi którzy mają tylko taki obiektyw i dają radę.

    1
    Ostatnio edytowane przez BambusZMikronezji ; 06-05-2017 o 01:23

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez BambusZMikronezji Zobacz posta
    Wadą obiektywów sigmy jest ryzyko konieczności kalibracji AF (w zasadzie dotyczy to wszystkich obiektywów nawet tych nikona. Choć ich akurat w najmniejszym stopniu). Serwis sigmy zrobi to za darmo w ramach gwarancji ale trzeba im posłać sprzet na okolo 2-3 tygodnie. W przypadku 18-35 mozna kupić usb docka za 200 pln i samemu zrobić kalibracje. Zanim kupisz jakąś sigme poczytaj na forum. Mogą być drobne problemy (ale do zaakceptowania) z kompatybilnościa z twoim body.
    Straszna mitologia... Kalibracja tyczy się każdego obiektywu, wcale Sigma nie jest bardziej szczególna w tym zakresie, zwłaszcza na tle N35DX... Faktycznie można kupić Docka, ale tylko do nowych Sigm (seria A, C, S), jednak wysyłka do serwisu daje pewniejszy efekt. Nie trwa to 2-3 tygodni, ja wysyłałem trzy obiektywy i serwis wyrobił się w tydzień. Sigmy nie są niekompatybilne z nowymi Nikonami, tylko zdarzają się niedogodności (przykładowo Sigmy 17-50 2.8 z D7100), ale kompatybilność jest pełna...
    Co do pytania o szkło do pomieszczeń, Sigma 17-50 2.8 jest doskonałym rozwiązaniem. Najlepiej pojechać do sklepu i sprawdzić celność przed zakupem (ja miałem sztukę, której nie kalibrowałem), albo kupić pierwszą z brzegu i wysłać na kalibrację (w ramach gwarancji koszt, to wysyłka kurierem w jedną stronę)

  5. #5

    Domyślnie

    Ależ kolego zosiek masz w zasadzie całkowitą racje. Ale mam wrazenie że chyba nie czytałes uważnie lub nie zrozumiałeś mojego posta.

    Napisałem ze kalibracja moze dotyczyć kazdego obiektywu nawet nikona ale jego chyba w mniejszym stopniu. Piszę z własnych doświadczeń. Kalibrowalem swoja 50 1.8, 35 1.8 oraz body d7200 w nikonie i 18 35 1.8f sigmy w sigmie. Rozjad w nikonie 50 1.8 byl taki wielki ze aż strach. Cóż Nikon czasem nie przyklada się do fabrycznej kalibracji swoich produktów. Mimo że mógłby

    Co do drobnej niekompatybilności sigmy 17 50 to możemy to nazwac drobnymi nidogodnosciami. Nie istotne. Bo fakt ze sa drobne.

    Ja czekalem okolo 2 tygodni na zalatwienie sprawy w sigmie (jestem z poludnia Polski a serwis zdaje się Gdańsk)

    Co do szukania najlepszej sztuki. Szukajac sigmy 18 35 zjezdzilem sklepy w promieniu 150 km i testowalem 5 moze 6 sztuk. Bo tyle znalazlem a potem i tak musialem korygować bo nic nie bylo idealne.

    Nie zgodze sie tylko w jednym. Serwis sigmy nie zrobil super roboty i tak musialem sobie poprawki zrobic usd dockiem. A poslalem im body po kalibracji w nikonie. Ale to moje indywidualne i pojedyncze doswiadczenie. Zakladam ze masz wieksze i zwykle im sie lepiej udaje

    Jakie sa twoje doświadczenia ze skrajnymi punktami AF z sigmią 18 35 1.8f. Mnie i serwsowi się nie udalo zapanować nad ustawianiem ostrości w tych punktach. Wiem że kalibrowaleś przynajmniej jedną taką sztukę. Udało się? Jezeli tak to jakim sposobem?
    Ostatnio edytowane przez BambusZMikronezji ; 06-05-2017 o 08:42

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez BambusZMikronezji Zobacz posta
    Napisałem ze kalibracja moze dotyczyć kazdego obiektywu nawet nikona ale jego chyba w mniejszym stopniu. Piszę z własnych doświadczeń. Kalibrowalem swoja 50 1.8, 35 1.8 oraz body d7200 w nikonie i 18 35 1.8f sigmy w sigmie. Rozjad w nikonie 50 1.8 byl taki wielki ze aż strach. Cóż Nikon czasem nie przyklada się do fabrycznej kalibracji swoich produktów. Mimo że mógłby
    Doskoanle to rozumiem, bo ja tez miałem kalibrowane wszystkie aparaty i wszystkie szkła, nawet legendarne 17-55 2.8, które nie było wzorcowe. 50 i 85 Nikkora miałem z kolei idealne, za to 35 miała BF, do ogarnięcia regulacją z body.

    Cytat Zamieszczone przez BambusZMikronezji Zobacz posta
    Co do drobnej niekompatybilności sigmy 17 50 to możemy to nazwac drobnymi nidogodnosciami. Nie istotne. Bo fakt ze sa drobne.
    Słowo niekompatybilne będzie zrozumiane jako niedziałające, a to nie prawda...

    Cytat Zamieszczone przez BambusZMikronezji Zobacz posta
    Ja czekalem okolo 2 tygodni na zalatwienie sprawy w sigmie (jestem z poludnia Polski a serwis zdaje się Gdańsk)
    Dokładniej w Gdyni Też jestem z południa i wysyłałem aparat, trzy obiektywy (24 i 50 Art oraz 105 Makro) i lampę SB910 z prośbą o kalibrację ze wspomaganiem AF z lampy.

    Cytat Zamieszczone przez BambusZMikronezji Zobacz posta
    Co do szukania najlepszej sztuki. Szukajac sigmy 18 35 zjezdzilem sklepy w promieniu 150 km i testowalem 5 moze 6 sztuk. Bo tyle znalazlem a potem i tak musialem korygować bo nic nie bylo idealne.
    Ja tak próbowałem szukać 24 i 50 Art, w rezultacie i tak sztuki, które wybrałem, po kilku zabawach dockiem, wysłałem do Gdyni (trochę z lenistwa, trochę dla świętego spokoju)

    Cytat Zamieszczone przez BambusZMikronezji Zobacz posta
    Nie zgodze sie tylko w jednym. Serwis sigmy nie zrobil super roboty i tak musialem sobie poprawki zrobic usd dockiem. A poslalem im body po kalibracji w nikonie. Ale to moje indywidualne i pojedyncze doswiadczenie. Zakladam ze masz wieksze i zwykle im sie lepiej udaje
    Jakie sa twoje doświadczenia ze skrajnymi punktami AF z sigmią 18 35 1.8f. Mnie i serwsowi się nie udalo zapanować nad ustawianiem ostrości w tych punktach. Wiem że kalibrowaleś przynajmniej jedną taką sztukę. Udało się? Jezeli tak to jakim sposobem?
    Nie mam złych doświadczeń z Sigmą, każdy z trzech obiektywów jest skalibrowany idealnie. Sigmę 18-35 kalibrowałem dla znajomego, podobnie jak 50-100 i 50 Art. Działałem dockiem, w tym wątku: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=272175 opisywałem jak taka zabawa u mnie wygląda. Udało się bez większych trudności, jednak z 18-35 bawiłem się kilkukrotnie, z dwukrotnym resetem wszystkich poprawek i zaczynaniem zabawy od nowa. Jeżeli chodzi o skrajne w S18-35 na D7100, było poprawnie jeżeli chodzi o celność, ale AF w tej Sigmie był dla mnie za mało przewidywalny, dlatego skończyłem z Nikkorem 17-55, ale kusi mnie żeby ją teraz pożyczyć ponownie i sprawdzić z D500. Jeżeli chodzi o arty kalibrowane przez serwis, na D500 i D700 trafiają bez trudu na każdym punkcie.

  7. #7
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Tu nie ma się co wiele zastanawiać, sigma 18-35 jak i 17-50 to świetne obiektywy i wymagane jest ich kalibrowanie, wysyłka na darmową kalibracje jesli mamy nowe obiektywy z Polskiej dystrybucji i po kłopocie, własna kalibracja usb dockiem ale tylko w nowych obiektywach ale tylko dla cierpliwych i potrafiących cały proces poprawnie kontrolować.
    Czy dla amatora sigma 18-35 jest dobrym obiektywe, nie wiem bo trzeba zacząć od podpięcia go do aparatu i pomacania, jeśli pasuje to obiektyw genialny, plusem jest jeszcze to że bardzo często ogniskowa 18-35 jest najczęściej używana, a do kompletu jakieś tanie 50-300 lub 70-300 VR/VC i zestaw uzupełnia się zwłaszcza posiadając stałke 50mm.

    Wszystko kwestia budżetu i pomacania sprzętu.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    ...Słowo niekompatybilne będzie zrozumiane jako niedziałające, a to nie prawda...
    Zosiek. Nawet sama Sigma umieszczała na pudełku tego obiektywu "D5300 compatible". W przypadku D5300 problemy był jeszcze bardziej złożony, ale obiektyw ogólnie działał a firma sama się przyznała tym oznaczeniem, że wcześniejsza wersja była niekompatybilna. Podobnie jest w przypadku D7100. Kolega bambus wspomniał o tym, że mogą być drobne problemy z kompatybilnością. Jedyne z czym się nie zgadzam to, że słowo "mogą" zamieniłbym na "będą". Bo bateria będzie się szybciej drenować, a żeby mieć płynne przewijanie powiększonego zdjęcia trzeba będzie chwilę odczekać lub zrobić małe czary mary.

Podobne wątki

  1. Obiektywy pod dx dla amatora (standardowe i stałka)
    By IIGrzesiekII in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 19-05-2016, 13:13
  2. Nikon D7100 - obiektywy dla amatora
    By marcinkkk in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 05-02-2016, 13:32
  3. Nikon D7100 Obiektywy
    By oskarmalyy in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 04-11-2014, 19:37
  4. Jakie obiektywy najlepsze do d5100 dla amatora?
    By byneck in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 03-01-2013, 15:52
  5. jakie obiektywy dla wymagającego amatora?
    By piter 78 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 28-11-2008, 20:28

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •