Close

Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 65
  1. #11

    Domyślnie

    @marti5 w Sigmie trzeba "wyeliminować" błędy AF, u mnie zadowolenie pojawiło się po kalibracji Ciężko jest coś ustrzelić z ręki, jeżeli już próbujesz, to koniecznie ze stabilizacją. Jeżeli chcesz maksimum ostrości, to daj aparat na statyw, wyłącz stabilizację, włącz AF i spróbuj na live view zrobić zdjęcia. Powinno być w punkt na 100%. No i oczywiście na pełnym otworze z małej odległości, głębią jest bardzo płytka. Ja uważam Sigmy do makro na 5.6-22 nawet...

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Ja uważam Sigmy do makro na 5.6-22 nawet...
    Nie zrobiłem żadnego zdjęcia poniżej f10 taka jest bardzo płytka GO. Większość na f16, f20 a kilka nawet na f29.
    Robiłem na statywie z wył. OS. Dzisiaj spróbuję jeszcze na LiveView z AF
    D850 + Irix 11/4 + N24-70/2.8 + N70-200/2.8 FL + N105/1.4E ED + S35/1.4 + S50/1.4 + S135/1.8 + T17-35/2.8-4 + T85/1.8 VC + SB910 + Navigator X + trochę umiejętności i dużo planów

  3. #13

    Domyślnie

    Skoro może być obiektyw pod APS-C to dziwne, że nikt nie polecił Tamrona 60/2. Nic się nie wysuwa, malutki, zgrabny, najlepsze światełko z wyżej wymienionych, ostry jak brzytwa, ma też przyzwoitą odległość roboczą, lepszą niż inne 60tki, porównywalną ze starszą wersją Tamrona 90 (tą bez VC). Świetnie mi się robiło nim zdjęcia z ręki. Właściwie uważam, że jest on stworzony do ganiania po łączkach bez statywu. Miałem w tym samym czasie oba tamrony: 60/2 i 90VC. Ostatecznie został ten drugi, ale po jakimś czasie zaczęło mi brakować mojego maluszka. Używany ok 900PLN, nówka ok 1500PLN. Myślę, że do rozważenia. Wkleiłbym małe porównanie Tamronów 90VC i 60/2, które tu kiedyś popełniłem, ale widzę, że zdjęcia amba zeżarła i ostało się jeno słowo pisane.
    Ostatnio edytowane przez cz4rnuch ; 17-05-2017 o 09:13

  4. #14

    Domyślnie

    W sumie racja, zapomniałem że to do DXa szkło ma być, a Tamron 60 zbierał tylko dobre opinie

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marti5 Zobacz posta
    Może ktoś jeszcze mógłby się wypowiedzieć na temat Nikkora 105/2.8 AI-S
    Generalnie jest tak, że - jak to już wspomniał Zosiek - większość zdjęć trzeba i tak robić ze statywu. A wtedy AF nie jest potrzebny, wręcz przeciwnie. Lepiej mieć porządne manualne szkło, które pozwala na bardzo precyzyjne ustawianie ostrości. Pierścień ręcznego ostrzenia w większości AFowych obiektywów to właściwie atrapa, nie umywa się nawet do słabego manuala.

    A manualne Micro-Nikkory to nie słabeusze, to klasyka Tak więc 105 2.8 to dobry pomysł, podobnie jak jego ciemniejszy brat 105 4.0. Oba pancerne, bardzo dobre optycznie i dające duży komfort pracy. Pierwszy kosztuje około 1000 zł, drugi można wyrwać nawet połowę taniej.

    Tak więc sugeruję odpuścić sobie AFowe plastiki. Kup którąś 105tkę, dołóż do tego 55 2.8 AI-s (kolejne świetne manualne szkło za kilkaset złotych) - będziesz miał makro zestaw jak się patrzy, a pozostałą kupę pieniędzy możesz wydać na dobry statyw, albo - jeżeli takowy już masz - na skrzyneczkę czegoś mocniejszego

  6. #16

    Domyślnie

    Tylko trzeba zwrócić uwagę czy szkiełko nie ma maksymalne skali odwzorowania 1:2

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dinus Zobacz posta
    Tylko trzeba zwrócić uwagę czy szkiełko nie ma maksymalne skali odwzorowania 1:2
    No właśnie te 2 Nikkory manualne 55 i 105 mają skalę odwzorowania 1:2 więc bez pierścienia nie obyłoby się.
    Czy takiego Tamrona 60 faktycznie gorzej się ostrzy ręcznie od takiego typowego manuala? W czym jest różnica? W czułości, dokładności czy samej ostrości?
    D850 + Irix 11/4 + N24-70/2.8 + N70-200/2.8 FL + N105/1.4E ED + S35/1.4 + S50/1.4 + S135/1.8 + T17-35/2.8-4 + T85/1.8 VC + SB910 + Navigator X + trochę umiejętności i dużo planów

  8. #18

    Domyślnie

    Na pewno z Tamronem 60 (i z większością współczesnych makrówek) będzie się współpracować gorzej niż z manualną klasyką, ale nie robiłbym z tego wielkiego halo, bo nawet współczesne obiektywy makro z AF to bajka w porównaniu ze zwykłymi obiektywami i umożliwiają precyzyjne ustawienie ostrości. Pierścień z T60/2 na pewno nie jest topowy, ale da się z nim spokojnie pracować. A sam obiektyw ostry jest aż za bardzo. Z minusów to ma zwykły silniczek AF, który nie jest ani szybki ani jakoś super cichy (choć głośny też nie jest). No i brak ogranicznika. Nie wciskałbym też wszystkim jak mają robić zdjęcia. Ja kiedyś się w makro bawiłem i zdjęć ze statywu prawie nie robiłem, bo tak lubiłem. Ze statywu nie da się też zrobić wszystkiego, dodatkowo jesteśmy praktycznie skazani na wczesne ranki lub wieczory a z ręki możemy focić cały dzień (to co się rusza oczywiście). Ja w sumie pierścieni ostrzenia w makro i tak używałem tylko do uzyskania skali odwzorowania, która mnie interesowała, resztę ustawiałem "gibaniem". Na statywie za to jest tyle czasu, że można ostrość ustawić na kilka sposobów(pierścień, AF w LV lub fazowy z ewentualną korektą, szyna) i zawsze będzie precyzyjnie. Moim zdaniem wybór makrówki to w gruncie rzeczy bardzo prosta sprawa. Wszystkie są ostre (o ile nie są zepsute) i w zależności od tego jaki styl mamy i ile kasy dobieramy interesującą nas ogniskową. I tyle. Za obiektywem z AFem przemawia może to, że takie konstrukcje są bardziej uniwersalne i często też mogą robić za obiektyw innego typu, np portretówkę czy krótkie tele.

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
    Moim zdaniem wybór makrówki to w gruncie rzeczy bardzo prosta sprawa. Wszystkie są ostre (o ile nie są zepsute) i w zależności od tego jaki styl mamy i ile kasy dobieramy interesującą nas ogniskową. I tyle.
    Do takiego samego wniosku doszedłem, jak szukałem makro w okolicy 100... Wszystkie, Tokina 100, Sigma 105, Nikkor 105, Tamron 90, były tak samo doskonałe optycznie, podobnie zresztą jak moja 60 Micro, którą posiadałem. Chciałem mieć stabilizację i limiter, pasowała mi ogniskowa 105, nie chciałem wydawać ponad 3000 i dlatego skończyłem z Sigmą
    Co do ostrzenia manualnego, najlepsze są do tego Nikkory Ai i starsze. Natomiast Sigma 105 i Nikkor 60 mają bardzo precyzyjny pierścień ostrości. Owszem, w Ai mam poczucie pełnego panowania nad ostrzeniem, ale wcale nie mam problemów na Sigmie z uzyskaniem ostrości tam, gdzie chcę...

  10. #20

    Domyślnie

    Nie wciskam nikomu, jak ma robić zdjęcia - uświadamiam tylko Kolegę, że istnieją możliwości alternatywne względem tych, które dotąd rozważał. Co mu najbardziej odpowiada, sam musi ocenić.

    Co do skali odwzorowania - jeśli chcesz 1:1 albo większą, to w przypadku tych manuali potrzeba stosownego pierścienia pośredniego. W jednym z poprzednich wpisów był wspomniany taki na 105 2.8. Podobny jest do 55 2.8 (PK-13, o ile mnie pamięć nie myli).

    A na czym polega różnica w ostrzeniu? Nie chodzi o to, że AFowymi się nie da - jak wspomniał Zosiek, niektórymi można bez problemu trafić tam, gdzie się chce. Różnica jest w czymś, co nazwałbym komfortem pracy, a co ma podstawę w zakresie, w jakim obraca się pierścień. W np. Sigmie wynosi jakieś 140 stopni. W manualnych Nikkorach - ponad 300. Musi być różnica w praktyce.

    Ale czy ta różnica jest ważna dla autora wątku, to (na nasze szczęście) już on sam musi ocenić Stabilizacja też ma swoje zalety, zależy co kto chce robić.

    ...a tak w ogóle: 55 2.8 czy 105tki nie mogą służyć jako portretówki lub krótkie tele? Dobrze wiedzieć

Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Alternatywa (tańsza) dla grafilite
    By piom in forum Komputery
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-09-2015, 12:20
  2. Tańsza alternatywa dla WT-5 (Nikon d4)
    By wywar in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 22-03-2014, 13:56
  3. N85/1.8 czy N105/1.8
    By amnon in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 27-03-2009, 11:30
  4. Lampa makro-tania alternatywa??
    By Lucid in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 16-02-2008, 10:29

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •