Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Co wybrać do fotografii ślubnej jaki sprzęt

    Witam wszystkich.
    Chce się zając fotografia ślubna i dlatego potrzebuje Waszej pomocy w dobrze sprzętu. Zastanawiam się nad wyborem body pełno klatkowym czy od razu nowy czy używany wybrać. Wiadomo ze początki są trudne a zleceń jeszcze nie mam. Chce na początku wykonać zdjęcia jako drugi fotograf w celu sprawdzenia umiejętności w sytuacjach nie powtarzalnych i stresowych jakimi są sluby.
    Dodam ze jako drugie body zapasowe chciałem zostawić sobie D5100 z kit-owym obiektywem 18-55
    Dlatego prosze o pomoc;
    1. Jakie body pełno klatkowe wybrać
    2. zastanawiałem sie nad obiektywami i planuje stalki 35mm, 50mm oraz 24-105
    Proszę o pomoc

  2. #2

    Domyślnie

    Kup sobie D610 i stalki 35,50,85. Ciężko będzie Ci żonglować nimi, ale da się. D5100 jakoś zapas bym odpuścił.
    Przed zakupem zastanów się dwa razy czy na pewno chcesz kupować sprzęt jeśli okaże się ze Ci się to nie podoba. Robiłeś juz jakieś zdjęcia?


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  3. #3

    Domyślnie

    Co do zmian obiektywów to nie ma problemu.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pawełgm Zobacz posta
    Co do zmian obiektywów to nie ma problemu.
    Pewnie z koleżanką na spacerze w parku nie będzie problemu ze zmianą obiektywów na jedno body. :P
    Na reportażach ślubnych, będziesz miał problem. Biegasz wtedy praktycznie z torbą przy sobie i musisz błyskawicznie zmieniać szkła do danej sytuacji. Zakładając taką 85, możesz mieć fajną sytuacje "obrączki" cokolwiek, gdzie nie będziesz mógł z daleka tego sfotografować, wtedy biegniesz do torby po taką 35, szukasz szkła, ściągasz i zakładasz dekielki, zamieniasz szkła i dopa, nim to zrobisz będzie za późno. To jeden z setek przykładów. Możesz mieć torbę zawsze na sobie, ale bezsensu po kościele tak chodzić z plecakiem foto, lub torbą. Są też sakwy, ale wygląda się wtedy jak "komandofoka" i też trzeba zmienić dekle, poprzekładać obiektywy i w tym momencie ucieka Ci akcja.

    Weź sobie jakiegoś zooma, jak zaczynasz i planujesz na jedno body. Masz szybkiego, dobrego optycznego Nikkora 24-70 2.8 - lubianego bardzo przez ślubniaków.
    Później jak się rozkręcisz, to inwestujesz w stałki i drugie dobre body, i robisz na dwa aparaty nie martwiąc się o jakieś częste przekładanie stałek. Może być tak że Nikkor 24-70 przypasuję Ci i nie będziesz chciał stałek.

    Lampa obowiązkowo, najlepiej jakaś SB. Pamiętaj o tym że dobrze mieć niektóre rzeczy x 2.

    Co do konkretnego wybrania sprzętu, nikt Ci nie odpowie za Ciebie, nie podałeś jaki masz budżet na sprzęt, czy chcesz używane, czy nowe, jakie masz doświadczenie... Generalnie każdy lubi sobie robić po swojemu. Szkieł i aparatów, którymi można focić swobodnie śluby, na rynku jest od koloru do wyboru i raczej jak planujesz się zabrać za coś konkretnie, w tym przypadku za reportaże ślubne, powinieneś chociaż minimalnie wiedzieć z jakim sprzętem sobie poradzisz.
    Ostatnio edytowane przez kurczeblade ; 03-05-2017 o 10:50

  5. #5

    Domyślnie

    Imprezę ślubną zrobisz bez problemu zoomem 24-105. Wszystko inne co wymieniłeś, to narzędzia oferujące specyficzne obrazowanie przy odpowiednim sposobie ich używania. Jeśli wiesz jak, po co i potrafisz z tego sensownie skorzystać -kupuj. Jeśli nie, niepotrzebnie zdublujesz zakresy ogniskowych. Stałko-wyznawcy, łeding-macherzy dość często prezentują umiarkowane zdjęcia, które zyskiwać mają z powodu wykonania ich stałoogniskowym obiektywem właśnie. A w kadrze standard do wykonania słoikiem po drzemie. Nie wiem, czy umiesz powiązać możliwości narzędzia z treścią zdjęcia, czy twoi klienci to dostrzegą i docenią w pieniądzach. Oceń się sam. Oceń czy przyprawienie całości materiału zdjęciami ze stałoogniskowych obiektywów jest warte wydanych pieniędzy.
    Każdym pełnoklatkowym czy niepełnoklatkowym body - po rozpoznaniu jego zalet i ograniczeń zrobisz materiał ze ślubu Każdym. Na forum są świetne zdjęcia robione współcześnie D70. Dawało się na filmie ISO 400, dawało się d100, d200, d300, d700, d800 itd - każda odpowiedź będzie jedynie odbiciem osobistych doświadczeń konkretnej osoby. Ja widzę to tak, że sprzęt fotograficzny wspiął się na na taki poziom, że przestaje być ograniczeniem w realizacji zlecenia. Raczej jest to brak umiejętności czy wyobraźni operatora tego sprzętu. Cokolwiek wybierzesz - wystarczy żeby zrobić ślub - ale czy ty dasz radę?
    myślę co piszę

  6. #6
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Znam osobę co robi śluby D700 + D300, a tu na forum jest osoba co robi ładne sesje ślubne D7000.

  7. #7

    Domyślnie

    Wiele cennych informacji przedmówcy napisali a ja tylko dodam, że zanim cokolwiek Kupisz to weż ten sprzęt, który posiadasz i pocykaj jako drugi fotograf bez zobowiązań.
    Użytkuje X t2 TTArtisan 35 1.4 Fujinon 23 F2
    Było FEED 5, Kodak P850, Nikon D90, D300 D7100 D600 SB-900 Grip Md-10 50 F2 Canon 6D
    Szkiełka 18-105, 35 1.8G, T70-300 VC, T90 Macro , N70-210 F4, N35 1,8G FX, N80-200D ED 2,8, N85 1,8G S 24-35 F2 ART N28-105 N50 1.8G T24-70VC

  8. #8

    Domyślnie

    W zamiarze ma własnie wykonanie paru slubów jako drugi fotograf bez zobowiązań co pozwoli mi również na uzyskanie portfolio. Wiem ze nawet swoim d5100 można zrobic ciekawe zdjęcie wystarczy odpowiednie ustawienie ale co najważniejsze to dostrzeżenie odpowiedniego momentu, detalu. Co do szkieł stalki jasne myslalem żeby mieć do ciemnych kościołów lub przyjęć bo momentami moze być ciemno. Sam nie jestem zwolennikiem używania dużo lampy blyskowej bo nieraz bylem na weselu i nieraz podchodzi fotograf i robi zdjęcia i cyka 2 3 zdjęcia i ludzi nastepnie przymykaja oczy bo wali lampa na wprost.
    Zoom napewno jakiś wybiore napisalem ze 24-105 ale również tego 24-70 2.8 biore pod uwage.
    Co do mojego D5100 to planuje tylko na początku mieć jako drugiego bo przecież nie odrazu Polskę zbudowano.

  9. #9

    Domyślnie

    Zaczynałem podobnie, bo od D5100 więc się wypowiem.

    1. D5100 jako zapas
    Działanie na krótką metę, sam zrobiłem nim jeden ślub cywilny i jedna komunię po czym kupiłem D700, D5100 został jako zapas. Wiesz ile zrobiłem reportaży takim zestawem (do tego N18-105, N35,N50, N85, lampa) ? Jeden i to były chrzciny Bałem się wziąć cokolwiek innego (czyt. ślub), wiedząc że w razie awarii D700 zostanie mi tylko D5100. Też sobie mówiłem, że takim zestawem jakiś czas "pociągnę", ale uwierz mi, po zakupie puszki FX zobaczysz różnicę w porównaniu do D5100, który od razu Ci zbrzydnie (sam uwielbiałem ten aparacik przez 3 lata i złego słowa o nim nie powiem), ale jeśli chcesz mieć pewność i jakość w przypadku awarii głównego body, to zaręczam Cię, że taki zapas nie da Ci spokoju. Co więcej, z powodu braku obycia, doświadczania w repo. będzie to dodatkowy stres, bo wciąż będziesz myślał "a co jeśli mi padnie główne body". Owszem, są ludzie, którzy robią podobnym, a może i gorszym sprzętem śluby, ale mają doświadczenie, znają możliwości sprzętu.
    2. " Co do zmiany obiektywów to nie problem"
    Zgodzę się tutaj z kolegą Kurczeblade, to może być problem i to duży. Wyobraź sobie przysięgę w kościele, gdzie chcesz zrobić szerszy kadr, gdzie widać całą parę młodą, po czym chcesz zrobić zbliżenie na zakładaną obrączkę lub zbliżenie na twarz PM, a nie możesz podejść zbyt blisko PM. Spróbuj to zrobić zmieniając np. N35 na N85 Gwarantuję Ci, że nie zdążysz.

    Reasumując, można, ale na dłuższą metę sam będziesz gryzł się z myślami i zastanawiał, "czy brać zlecenia i ryzykować", czy kompletować sprzęt. Zacznij, tak jak koledzy radzą, jako drugi fotograf u kogoś, aby zdobyć doświadczenie i pewność siebie. Rzucanie się od razu na głęboka wodę jest ciężkie i gwarantuje nieprzespane noce)
    Z6II, Z6, D750; N24-70/2.8ed; N35 1.8S, N50 1.8S, N58 1.4, S135 1.8, S150-600C

  10. #10

    Domyślnie

    Swoją drogą...

    Zacznij, tak jak koledzy radzą, jako drugi fotograf
    Z tym że to nie jest takie łatwe, zaczepić się o jakiegoś fotografa na rynku... bo po co brać amatora fotografa, który chcę wykorzystać kogoś umiejętności, żeby później robić na własny rachunek ?
    Druga sprawa, drugi fotograf często przeszkadza na ślubach - szczególnie kiedy jest amatorem. Drugi fotograf dla PM to kolejne miejsce na weselu które PM musi wykupić.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jaki obiektyw do fotografii ślubnej - USC
    By Robson_zg in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 16-03-2016, 20:24
  2. Jaki kurs fotografii ślubnej we Wroclawiu
    By 6marcin6 in forum Warsztaty i plenery
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 01-03-2016, 07:42
  3. Jaki sprzęt do fotografii podróżniczej
    By halihead in forum Turystyka fotograficzna
    Odpowiedzi: 81
    Ostatni post / autor: 27-01-2012, 12:09
  4. Sprzęt do fotografii ślubnej
    By andi87 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 06-02-2011, 23:58
  5. jaki sprzęt do fotografii sportowej?
    By crazyyman in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-08-2010, 22:11

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •