Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
  1. #1

    Domyślnie Sanktuarium szeroko - inne podejście

    Witajcie!

    Oczywiście tytuł tego wątku nawiązuje do innego, w którym rozmawialiśmy o kościele w Łagiewnikach, dzielnicy Krakowa. Trochę się wzdragam mówić o kościele per sanktuarium, bo rdzeń świadczyłby o tym że mamy do czynienia z czymś świętym, a tutaj widzę tylko kościół, no ale niech już będzie dla pewnej ciągłości. Obiecałem tam, że opiszę go pokrótce i pokażę na obrazku.

    Sama budowla mieści się nieco na obrzeżach (choć nei strasznie odległych, bywają dalsze) Krakowa, w dzielnicy Łagiewniki. Dla interesujących się sprawami okołopolitycznymi mogę powiedzieć, że swego czasu dyskutując nad sprawami kościoła w polityce polskiej, rozważano dwa nurty tegoż kościoła: toruński (wiadomo od czego) i łagiewnicki - to właśnie od tej budowli.

    Nie wnikając bardziej szczegółowo w sprawy polityczne wracam do architektury. Jak już mówiłem, poza samym faktem budowania tak potężnego kompleksu kościelno-pielgrzymkowego (z nadzwyczaj licznymi przedsięwzięciami typowo biznesowymi) co może budzić kontrowersje swoim rozbuchaniem - sama architektura kościoła wbrew pozorom nawet się broni. Nie jest to co prawda jakiś nowatorski wyczyn - na tle światowej architektury sakralnej powiedziałbym, ze to nawet przejaw pewnego konserwatyzmu - ale wstydu nie ma. Jak na krakówek z jego zaściankowym gustem nie tylko może być, ale nawet jest nieźle. W Krakowie kościół uchodzi za nowoczesny, ładny i z charakterem.

    Kompleks stoi na olbrzymim pustym placu (jakby ktoś chciał zapewnić miejsce dla kilkudziesięciu czy może nawet więcej tysięcy ludzi zebranych na modły) i obecnie stwarza wrażenie nieco opuszczonego. Gdzieś na horyzoncie snują się jakieś pojedyncze postacie, sam kościół o potężnej nawie przyjmuje na nabożeństwa około setkę ludzi, co wygląda nieco karykaturalnie, zwłaszcza jak się obejrzy zaplecze, piwnice.

    Otóż pod olbrzymią nawą główną mieści się spory labirynt biznesowo-konferencyjny: kilka (może nawet kilkanaście) malutkich kaplic do odprawiania nabożeństw osobnym tokiem (wzmagamy sprzedaż), pomieszczenia konferencyjne, sklepy (obecnie całkiem puste), przestronne ciągi piesze - to wszystko obszedłem bez spotkania jednego choćby człowieka z zewnątrz, pod czujnym okiem ochrony. Na szczęście poza nawą główną nei ma zakazu fotografowania, więć nawet nie musiałem się jakoś specjalnie tłumaczyć.

    Dobra, to jazda z tymi obrazkami. Na początek z wierzchu:



    1. Kampanila się ładnie odcina od budynku głównego






    2.






    3. Ponieważ już wiecie jakie kolory, jako trzecie pozwalam sobie dać B7W jakie lubię






    I teraz pora na środek (ale sama nawa główna). Piwnice są rozległe ale nieciekawe, więc pozwalam sobie pominąć.







    4. Widok ogólny






    5. Dla wielbicieli sufitów ujęcie z większą zawartością sufitu w suficie






    6. I ołtarz trochę bliżej





    Na koniec, niejako poza konkursem i nei do oceny - blik jakiego złapałem zupełnym przypadkiem, który to blik mi się nawet podoba, choć sam kadr jest nijaki. Szkoda tylko, że jakaś ekologicznie nastawiona kucharka zaczęła właśnie gotować obiad paląc w piecu oponami (jak to zwykle w Krakowie), więc i powietrze się zrobiło mniej ten tego, przyjazne...









    Zdjęcia robione dwa i pół roku temu, leciwym już wtedy Nikonem D80 (kochałem to body). Może obecnie jest tam inaczej pod względem zagospodarowania terenu, ale myślę, że samego kościoła jeszcze nie przebudowali - w razie, gdyby ktoś z Was tam pojechał.

    Mam wrażenie że niepotrzebnie wystawiłem tak oszałamiającą ilość zdjęć, że na parę lat mi starczy wysiłku. Dziękuję za uwagę.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  2. #2

    Domyślnie

    Klasa, zarówno zestaw zewnętrzny - podany tak pogodnie (poza tym szarym habemus papam), jak i wewnętrzny, jasny i sterylny. Minimalnie wyróżnię 1 i 5. B&W dobre, klasyczne dla Ciebie, mam jednak zastrzeżenie do zlewania się szczytu wieży z niebem.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za wizytę Creep!

    Widzę, że na pozostałych kolegów też mogę liczyć jeśli idzie o uwagi. Ale wiem już gdzie zrobiłem straszny błąd: za dużo zdjęć, choć to jeszce byłoby do przeżycia, w końcu to obrazki... Przede wszystkim dałem straszliwie za dużo textu na początku. Wydaje mi się, że tylko Ty Creep się przez to przedarłeś. Dobrze świadczy!
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  4. #4

    Domyślnie

    Ależ my nadal zbieramy szczęki z podłogi, wkładamy mózgi na swoje miejsce, resetujemy umysły. Bo po pierwsze jest fajnie i lekko napisane a po drugie zdjęcia są bardzo dobre.
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  5. #5

    Domyślnie

    Tere fere...

    Zbieracie szczęki, bo za dużo literek jest na początku.

    Ale spoko, pojąłem swój błąd.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  6. #6

    Domyślnie

    Bombel, nie kokietuj. Sam znasz swoją wartość i wiesz że niewielu tutaj mogłoby Ci jakiekolwiek rady dawać.
    Mnie te zdjęcia dodatkowo ucieszyły, bo akurat ta kategoria jest na forum niewystarczająco reprezentowana (speców od archi na palcach dwóch rąk bym zliczył), i każde dobre zdjęcia są w cenie. Poza tym zauważyłem że ten rodzaj zdjęć, jaki obydwaj lubimy nie jest najpopularniejszy, stąd też pewnie cisza.
    Co ciekawe, ten budynek nie jest nie wiadomo gdzie, daleko i niedostępny, więc dziwi że tak mało jego zdjęć do tej pory było tu pokazane. Może to ten zakaz fotografowania?
    PS. Dzisiaj do zestawu faworytów dołączam szóstkę

  7. #7

    Domyślnie

    1, 4 i 6 są fantastyczne, bardzo dobre pod każdym względem

  8. #8

    Domyślnie

    notdot ma całkowitą rację
    Czytamy i podziwiamy. Powiem więcej, do ilości literek w Twoich postach jesteśmy (przynajmniej ja) przyzwyczajeni Ja tam je czytam zawsze bardzo uważnie.
    Jedyny niedosyt jaki odczuwam, to zbyt rzadka możliwość podziwiania Twoich zdjęć

    EDIT: W międzyczasie creep trafnie to skomentował:
    "Bombel, nie kokietuj. Sam znasz swoją wartość i wiesz że niewielu tutaj mogłoby Ci jakiekolwiek rady dawać."
    Ostatnio edytowane przez Johny42 ; 13-01-2016 o 19:27
    Nie ma się czym chwalić

  9. #9

    Domyślnie

    Dla mnie osobiście, oceniając zdjęcia a nie wstęp czy samą architekturę, szóstka piękna i interesująca, reszta do bólu poprawna - tylko, albo aż
    ['O]

  10. #10

    Domyślnie

    Nie wiem, nie byłem, nie widziałem. Monumentalnie i mimo wszystko groteskowo. Wieża jak wieża lotów wygląda. Zdjęcia ciekawe. Prezentują nadmiar powierzchni. Podobają się. Czarne ramki już nie.
    Tutaj jest... podpis

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Architektura ] Sanktuarium szeroko
    By bulardinio in forum Architektura
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 12-01-2016, 20:48
  2. [ Architektura ] Plac Unii - podejście pierwsze (inne spojrzenie)
    By ~lxs in forum Architektura
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 01-06-2014, 13:05
  3. Nikkor 16-85mm vs 18-200mm inne podejśćie
    By grzesiu7 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 16-10-2012, 12:12
  4. Szeroko, ale nie za szeroko
    By mathu in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 18-10-2010, 11:16
  5. [ Krajobraz ] Dolina CD Szeroko och szeroko
    By ADAS in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 10-04-2009, 20:42

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •