Close

Strona 5 z 6 PierwszyPierwszy ... 3456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 57
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Czekam na obszerniejszą relację kolegi @marti5 albo muszę znów spróbować pożyczyć to szkło i zbadać, tym razem z D500...
    Nie wiem, co mogę jeszcze obszerniejszego napisać, oprócz tego co już tutaj nasmarowałem. Po plenerze i imprezie z okazji 18urodzin, mogę ponownie napisać że:
    AF Sigmy nie jest tak pewny jak w Nikkorze, ale jakoś przeboleję. Nie ma dużo odrzutu. Na 930 zdjęć jakieś 50 były nietrafione, więc to tak ok 5% - można z tym żyć. I nie ma znaczenia czy to było światło zastane, lampa, sceny statyczne czy dynamiczne, AF wielopolowy czy jednopunktowy. Zawsze tak robiłem, ale teraz jeszcze bardziej o tym pamiętam, żeby każde ujęcie zrobić na 2-3 razy np, na minimalnie różnych ogniskowych albo z nieco innej perspektywy. Wtedy zawsze z każdej sceny mam super ostrą fotę i jestem zadowolony. Największym problemem S18-35/1.8 jest ostrzenie na większe odległości niż 3-4m. To właśnie wtedy najwięcej nie ostrzy, bo do 2m to praktycznie 100% celności.
    Zdjęcie grupowe (ok 35 osób) okazało się największą porażką. 7 strzałów w serii i wszystkie jakieś "nijakie". Nie ma ewidentnego FF czy FF tylko w dużym powiększeniu twarze ludzi jakieś lekko rozmazane. Robiłem w pomieszczeniu z lampą na f4, z wielopunktowym AF. Następnym razem jeszcze przymknę przysłonę i będę ustawiać ostrość na 1 polowym AF. Ale pozostałe grupowe (lampa, f/2.8, ok 10 osób w kadrze - "żyleta po całości"
    Okazało się także, że moja Sigma 50-100/1.8 również ma troszkę "dziwny" AF. Nieudanych kadrów było tylko kilkanaście, ale wcześniej wydawało mi się, że jest nieomylna. Ostrzyłem na oko/brew - ostrość poszła na kok. Za chwilę kolejnych kilkadziesiąt strzałów w punkt.

    Za tydzień gościnne występy na ślubie i weselu - po doświadczeniach z ubiegłego weekendu mam nadzieję, że pójdzie o wiele lepiej

    pozdrawiam
    D850 + Irix 11/4 + N24-70/2.8 + N70-200/2.8 FL + N105/1.4E ED + S35/1.4 + S50/1.4 + S135/1.8 + T17-35/2.8-4 + T85/1.8 VC + SB910 + Navigator X + trochę umiejętności i dużo planów

  2. #42

    Domyślnie

    No więc właśnie ja przez tą dziwną nieprzewidywalność Sigmy nie kupiłem... A używasz centralnego, czy czasem też bocznych punktów? Ja bym dzisiaj jednak wysłał ją do Gdyni, bo patrzę na swoją 24 i 50, i stwierdzam że jednak robią to bardzo dobrze. Na żadnej odległości nie ma problemu, wszystko pewnie i celnie. Jedynie skrajne punkty w D700 się czasem mylą, ale wszystkie w obrębie trzech od centralnego są idealne. Tak jak pisałem, spróbuję ją pożyczyć jeszcze raz, może nawet z 50-100

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    A używasz centralnego, czy czasem też bocznych punktów?
    W statycznych ujęciach raczej centralny i boczne, ale bez skrajnych. W dynamicznych scenach tylko AF wielopolowy i do 2m prawie 100% skuteczności.
    Tak jak pisałem największym problemem jest większa odległość z AF wielopolowym. Mam wrażenie, że właśnie to uśrednianie pomiędzy rozrzuconymi w kadrze punktami powoduje brak ostrości. Kalibrując na środkowym a nawet teraz przy luźnych strzałach te dalsze odległości na 1 pkt AF nie stanowią większego problemu. Zdarza się mydło ale sporadycznie.
    Myślałem żeby wysłać komplet do Gdyni, ale teraz to raczej ciężko byłoby mi bez sprzętu. Może późną jesienią. Liczę że uda się jeszcze kupić Sigme 105 macro, więc wtedy miałbym D500 + 3x S
    Trochę mnie odstrasza to, że opisywane były przypadki jak to wracały Sigmy z serwisu i było gorzej.
    D850 + Irix 11/4 + N24-70/2.8 + N70-200/2.8 FL + N105/1.4E ED + S35/1.4 + S50/1.4 + S135/1.8 + T17-35/2.8-4 + T85/1.8 VC + SB910 + Navigator X + trochę umiejętności i dużo planów

  4. #44

    Domyślnie

    Swoją drogą to mam świadomość, że może z tą "swoją ostrością" lekko przesadzam
    Robiąc portret nawet na 35mm mam np pół osoby w całym kadrze i wszystko ostre. Takiej samej ostrości oczekuję na twarzach kilku-kilkunastu osób wypełniających kadr. Wtedy zbliżenie całej twarzy daje ten sam wycinek co powiększenie samego oka z pojedynczego portretu. Fajnie byłoby mieć żylete nawet przy takich powiększeniach
    D850 + Irix 11/4 + N24-70/2.8 + N70-200/2.8 FL + N105/1.4E ED + S35/1.4 + S50/1.4 + S135/1.8 + T17-35/2.8-4 + T85/1.8 VC + SB910 + Navigator X + trochę umiejętności i dużo planów

  5. #45

    Domyślnie

    W moim przypadku problemów z celność af w zasadzie nie zaobserwowałem. Uzywam tylko punktów krzyżowych i glownie centralnego. Dotyczy to także światła sztucznego. Znakomitą większość zdjęć ( nie licze ale myslw ze grubo ponad 90 %) mam trafionych. Niestety na skrajnych punktach jest dokładnie na odwrot. Prawie wszystkie foty są rozmyte. I to obok braku 50mm jest wadą tej sigmy w porownaniu do nikkora 17 55.
    Oczywiście sa też zalety

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marti5 Zobacz posta
    W statycznych ujęciach raczej centralny i boczne, ale bez skrajnych. W dynamicznych scenach tylko AF wielopolowy i do 2m prawie 100% skuteczności.
    Tak jak pisałem największym problemem jest większa odległość z AF wielopolowym. Mam wrażenie, że właśnie to uśrednianie pomiędzy rozrzuconymi w kadrze punktami powoduje brak ostrości. Kalibrując na środkowym a nawet teraz przy luźnych strzałach te dalsze odległości na 1 pkt AF nie stanowią większego problemu. Zdarza się mydło ale sporadycznie.
    Witam.
    Jestem po trzeciej majowej imprezie. Tym razem ślub i góralskie wesele
    Jeszcze przed wyjazdem bardzo dogłębnie przeanalizowałem "przypadki" S18-35 z poprzednich sesji. Wcześniej pisałem, że "I nie ma znaczenia czy to było światło zastane, lampa, sceny statyczne czy dynamiczne, AF wielopolowy czy jednopunktowy", ale faktycznie jest tak, że ewidentnym problemem jest AF wielopolowy, szczególnie bez lampy (czyli bez wspomagania AF).
    Profilaktycznie jeszcze raz "przeleciałem" obiektywem po tablicy wzorcowej, ale nie doszukałem się czegoś do korygowania USB Dock'iem. Spakowałem graty i pojechałem na drugi koniec Polski.
    Tam prawie w ogóle nie używałem AF wielopolowego. W zdecydowanej większości był to 1 punktowy AF zarówno na AF-S czy AF-C. I okazało się, że mam prawie 98% celnych strzałów. Oczywiście, że zdarzyło się nie trafić, szczególnie tańczących, ale to już były przypadki jednostkowe. Ale na pewno nie pojawił się już ten sam problem z fotografowaniem większej grupy ludzi z odległości ponad 4m. Wcześniej na wielopolowym nawet na f4 była "kupa", a teraz na 1 polowym na f2.8 jest pięknie.
    Wczoraj rozmawiałem z kolegą nikoniarzem, który tylko potwierdził z własnego doświadczenia, że niestety Sigma (a bardziej niesystemowe szkła), jakością pracy AF w konkretnych warunkach i parametrach zawsze będą odstawały mniej lub bardziej od Nikkorów. Dla wielu pewnie Ameryki nie odkrył, ale ja przez wiele lat miałem do czynienia wyłącznie z Nikkorami. Tak jak już pisałem wcześniej, z N35 nie mam najmniejszych problemów, a algorytmy uśredniające z wielopolowego AF Sigmy są niestety niedoskonałe. Nie umiem tego wytłumaczyć dlaczego tak jest z S18-35, bo przecież takie obliczenia dokonuje body na podstawie danych z obiektywu (który potem ustawia się tak jak mu body rozkazuje). I powtarzam, nie jest to jakiś ewidentny BF czy FF, tylko brak idealnej ostrości w całym kadrze. Ta ostrość jest, ale taka nijaka, lekko rozmydlona. Może to być dla kogoś dziwne, czemu tak namiętnie używam wielopolowego, ale poprzedni mój zestaw D7100 z N35 po prostu tak znakomicie współpracował na wielopolowym, że przez kilka lat na takich ustawieniach zrobiłem kilkanaście tys. znakomitych zdjęć. Wygoda była, bo wystarczyło dobrze skadrować i nacisnąć spust. Ale teraz mając D500 z S18-35 oraz ŚWIADOMOŚĆ co ten zestaw potrafi na 1 pkt AF, można z tym żyć (i nie używać wielopolowego AF), a nawet być bardzo zadowolonym z efektów, bo obrazek z ARTów jest nade wszystko cudny i pierwszej jakości
    Wczoraj jeszcze z ciekawości pod wieczór wyszedłem przed dom i zacząłem pstrykać równą "ścianę" drzew z odległości 6-7m. Na centralnym oraz na punktach z centrum kadru, na wszystkich ogniskowych:
    - dla f1.8 zawsze żyleta w centrum kadru, na bokach kadru minimalne rozmycie (wynika to z bardzo płytkiej GO oraz z tego, że GO rozkłada się w postaci sfery (zakrzywiona oś głębi ostrości))
    - od f2.8 zawsze żyleta w całym kadrze
    Na wielopolowym w zakresie f1.8 do f4 mydło w całym kadrze.
    Tak więc tym samym, udowodniłem (przynajmniej sobie), że (przynajmniej moja sztuka) największy problem ma z AF wielopolowym. Dla pojedynczych punktów też zdarza się nie trafić (wtedy to objawia się przesunięciem z reguły w kierunku BF), ale na prawdę to już są pojedyncze przypadki w skali kilkuset zdjęć z 1 imprezy.

    Cytat Zamieszczone przez marti5 Zobacz posta
    Myślałem żeby wysłać komplet do Gdyni, ...
    Na razie mi przeszło
    D850 + Irix 11/4 + N24-70/2.8 + N70-200/2.8 FL + N105/1.4E ED + S35/1.4 + S50/1.4 + S135/1.8 + T17-35/2.8-4 + T85/1.8 VC + SB910 + Navigator X + trochę umiejętności i dużo planów

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marti5 Zobacz posta
    Nie wiem, co mogę jeszcze obszerniejszego napisać, oprócz tego co już tutaj nasmarowałem. Po plenerze i imprezie z okazji 18urodzin, mogę ponownie napisać że:
    AF Sigmy nie jest tak pewny jak w Nikkorze, ale jakoś przeboleję. Nie ma dużo odrzutu. Na 930 zdjęć jakieś 50 były nietrafione, więc to tak ok 5% - można z tym żyć. I nie ma znaczenia czy to było światło zastane, lampa, sceny statyczne czy dynamiczne, AF wielopolowy czy jednopunktowy. Zawsze tak robiłem, ale teraz jeszcze bardziej o tym pamiętam, żeby każde ujęcie zrobić na 2-3 razy np, na minimalnie różnych ogniskowych albo z nieco innej perspektywy. Wtedy zawsze z każdej sceny mam super ostrą fotę i jestem zadowolony. Największym problemem S18-35/1.8 jest ostrzenie na większe odległości niż 3-4m. To właśnie wtedy najwięcej nie ostrzy, bo do 2m to praktycznie 100% celności.
    Zdjęcie grupowe (ok 35 osób) okazało się największą porażką. 7 strzałów w serii i wszystkie jakieś "nijakie". Nie ma ewidentnego FF czy FF tylko w dużym powiększeniu twarze ludzi jakieś lekko rozmazane. Robiłem w pomieszczeniu z lampą na f4, z wielopunktowym AF. Następnym razem jeszcze przymknę przysłonę i będę ustawiać ostrość na 1 polowym AF. Ale pozostałe grupowe (lampa, f/2.8, ok 10 osób w kadrze - "żyleta po całości"
    Okazało się także, że moja Sigma 50-100/1.8 również ma troszkę "dziwny" AF. Nieudanych kadrów było tylko kilkanaście, ale wcześniej wydawało mi się, że jest nieomylna. Ostrzyłem na oko/brew - ostrość poszła na kok. Za chwilę kolejnych kilkadziesiąt strzałów w punkt.

    Za tydzień gościnne występy na ślubie i weselu - po doświadczeniach z ubiegłego weekendu mam nadzieję, że pójdzie o wiele lepiej

    pozdrawiam
    Witam.
    Ja bardzo udałem ad Nikona. Po zakupie sigma i próbie kalibracji USB Dock wystąpił problem znany dalsze odległości. Wysłałem do serwisu byli lepiej. Jednak za drugim razem było już ok teraz twierdzę że jak jest jakieś nietrafione zdjęcie to bardziej wina d7100 lub moja z wiadomych problemów niż wina sigmy.

    Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka
    Z6, D 7100, D80 + 18-35/1.8 + 24-70/4 s, 85/1.8 s, +50/1.8 af-s +70-300vr +SB900 +....

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fader_audio Zobacz posta
    Witam.
    Ja bardzo udałem ad Nikona. Po zakupie sigma i próbie kalibracji USB Dock wystąpił problem znany dalsze odległości. Wysłałem do serwisu byli lepiej. Jednak za drugim razem było już ok teraz twierdzę że jak jest jakieś nietrafione zdjęcie to bardziej wina d7100 lub moja z wiadomych problemów niż wina sigmy.

    Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka
    prawie po polsku...

  9. #49

    Domyślnie

    Jak jest z tą prędkością AFu w Sigmie 18-35? Nada się do reportażu, czy kompletnie odpada? Noszę się z zamiarem sprzedaży 24-70 i kupienia tej sigmy (mam stałkę 50mm)
    Nikon D7200 + Sigma 18-35 ART + Nikkor 50mm F1.8D
    Strona domowa

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wojtek321 Zobacz posta
    Jak jest z tą prędkością AFu w Sigmie 18-35? Nada się do reportażu, czy kompletnie odpada? Noszę się z zamiarem sprzedaży 24-70 i kupienia tej sigmy (mam stałkę 50mm)
    A masz 50 Art? Jeżeli tak, to jest trochę wolniej. Do 24-70 jest daleko, ale moim zdaniem daje radę. Mnie bardziej niż prędkość, zawodziła przewidywalność, szczególnie w sztucznym świetle...

Strona 5 z 6 PierwszyPierwszy ... 3456 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 27-10-2009, 01:22
  2. Sigma 30mm 1.4 Nikkor 50 1.4 AFS G, Sigma 50mm 1.4
    By BART3skiing in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22-09-2009, 19:18
  3. Nikkor 70-200 f2.8 VR +TC 17 czy SIGMA Sigma 150-500
    By Pielgrzym in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 31-03-2009, 01:02
  4. D70 + Nikkor 18-55DX, + Nikkor 70-300G, +Sigma 50/2.8 EX
    By zloty_2000 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 08-04-2006, 10:53

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •