Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Wątek: P900 makro

  1. #1

    Domyślnie P900 makro

    Witam, chciałbym się dowiedzieć jak się robi tym aparatem zdjęcia makro, bo wydaje mi się, że moje zdjęcia makro nie do końca takie są.

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Zapewne chodzi o to że odwzorowanie podchodzące pod makro tym aparatem zrobisz trzymając obiekt bardzo blisko obiektywu, pewnie 1-2cm od soczewki.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeszcze nie udało mi się zrobić zdjęcia tym aparatem 1-2 cm od soczewki (brak ostrości), nie wiem jakie ustawienia ma mieć aparat. Po prostu robię normalne zdjęcie z bliska a nie makro, chyba że ten aparat nie ma takiej możliwości.

  4. #4

    Domyślnie

    nie bardzo wiem czego nie rozumiesz więc pobaw się. Proponuję żebyś po pierwsze osłonił sobie obiektyw najlepiej filtrem UV. Kosztuje grosze a warto zabezpieczyć obiektyw. Po drugie pobaw się na dwa sposoby. Włącz tryb pełnej automatyki, ustaw AF na makro (taki symbol kwiatuszka) i zrób zdjęcie np. faktury materiału z bardzo bliskiej odległości paru cm od obiektywu. Drugi sposób to włącz SCENE i wybierz program MAKRO z menu i pobaw się tak samo. Zobaczysz o co chodzi.

  5. #5

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że nie ma różnicy w normalnym zdjęciu z automatyką (czy bez), a ustawianiem w trybie makro (nawet w funkcji SCENE), dlatego powtarzam robię normalne zdjęcie a nie makro.

  6. #6

    Domyślnie

    Wiesz, trzeba zacząć od tego czym jest makrofotografia. Jest kilka definicji. Ustawienia w sumie niewiele mają do tego, bo to sprawa optyki, głębi ostrości. Pisałem żebyś popróbował w tych trybach, bo pisałeś o problemach z ostrością. Daj najkrótszą ogniskową, przełącz AF na makro, podejdź do krzaka, listek 2-3 cm od obiektywu i musi złapać ostrość. Wiesz, nie bardzo rozumiem w czym problem jest z tym, że się zastanawiasz czy to jest makro czy nie. Zrobiłeś takie zdjęcie jak chciałeś?

  7. #7

    Domyślnie

    U mnie w ustawieniu SCENE w trybie MAKRO ostrzy z odległości ok 2cm. Mam założonego tulipana więc służy za miarkę . Ponadto w trybie makro ma problemy ze złapaniem ostrości przy ogniskowej powyżej 100mm. Więc nie zrobisz zdjęcia na maks zoom z większej odległości ale to nie idea makrofotografii (o ile o takiej można mówić przy kompakcie). W trybie makro masz pełną automatykę parametrów. Ustawienie w manualu ostrości z AF na makro powoduje możliwość ostrzenia z małych odległości i można się bawić. Wolę M i włącznie ostrzenia na makro bo sam program z tego co zaobserwowałem preferuje podbijanie ISO przy doborze parametrów a w przypadku P900 ISO powyżej 400 to już szału nie robi, szczególnie jak musisz użyć cropa. Generalnie robiłem próby na ogniskowych od 24 do 100 i najbardziej podchodzi mi 24 bo daje największe światło i pozwala pozostać na ISO 100-200 i resztę korygować czasem. Szczegółowych porównań dla poszczególnych ogniskowych nie robiłem. Efekt końcowy może nie jest taki jak przy typowym makro ale całkiem przyzwoity.
    Podsumowując zastosowałem w praktyce porady dziennikarza nie wiedząc o nich. Dorzucę foto jak wrócę do domu.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MarcinL Zobacz posta
    Mam założonego tulipana więc służy za miarkę .
    Możesz zapodać jaki to "tulipan" ??? i czy nie widać go na ogniskowej 24 mm? Bo ja kupiłem takiego jak tu na forum radzono, z redukcją na 82 mm rzecz jasna, ale niestety jest widoczny. Musi być krótszy ale ciężko mi coś znaleźć.

  9. #9

    Domyślnie

    Też kupiłem takiego jak na forum i trzeba go ustawić odpowiednio bo przy niektórych kątach go widać a jak jest dłuższymi listkami w pionie to nie zauważyłem winiety. Tylko ja generalnie mam wzrok nie najlepszy i jeszcze astygmatyzm więc może coś mi umknęło.
    http://allegro.pl/oslona-przeciwslon...933273316.html

    A to moje próby:



    zrobiony crop i trochę podciągnięty w NX-D. Na suwakach się nie znam więc nie kombinuję na razie. Robione w trybie makro ustawionym w SCENE. Jak pisałem idealne makro to nie jest i pewnie nie będzie bo inaczej nie było by super obiektywów dedykowanych, pierścieni mieszków itd ale przy odrobinie szczęścia i dopracowaniu techniki można na wycieczce w lesie popróbować coś zlapać.

  10. #10

    Domyślnie

    No to ja jednak muszę poszukać czegoś innego. U mnie widać nawet przy takim ustawieniu. Poza tym osłona nie ma być ustawiona tak żeby jej nie było widać tylko tak aby spełniała swoją funkcję. Ja myślę o jakiejś okrągłej, tak ok 2 cm. Takiej nie będzie widać a trochę pomoże.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. P900 - jest !
    By wasilewk in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 104
    Ostatni post / autor: 30-07-2018, 18:15
  2. P900 akumulator
    By dziennikarz in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 05-01-2018, 14:46
  3. Nikon P900 OSTROŚĆ
    By 89karolina in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 01-05-2017, 23:04
  4. P900 - Ostrość, nieskończoność
    By dziennikarz in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19-04-2017, 07:10

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •