Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie baterie Coolpix L340

    Witam. Czy do Nikona Coolpix L340 mogę włożyć baterie Ni-MH? Ten nikon jest zasilany alkaicznymi bateriami paluszkami, ale po poprzednim aparacie zostały mi Ni-MH Kodak i zastanawiam się czy nie uszkodzę Nikona, gdy je włożę. Mam też zwykła ładowarkę do paluszków Ni-MH. A jeśli nie to jakie baterie polecacie do Nikona L340?

  2. #2

    Domyślnie

    Odpowiem ogólnie odnośnie baterii i akumulatorów. Bateria (AA czyli paluszek - każda z osobna) ma napięcie 1,5 V natomiast akumulator (też każde ogniowo tego tyu! z osobna) ma napięcie 1,2 V. Uszkodzić to nie uszkodzisz aparatu ani żadnego innego urządzenia na takie baterie jeśli wstawisz zamiast nich akumulatorki. Licz się jednak z tym, że na akumulatorkach podziałasz zauważalnie krócej.

  3. #3

    Domyślnie

    Tak, ale akumulatorki można ładować, a baterie zwykłe po wyczerpaniu są do wyrzucenia.

  4. #4

    Domyślnie

    tak, masz rację. Wyjaśniłem tylko różnice. Aparatu nie uszkodzisz, próbuj. Jeśli komfort użytkowania nie spadnie poniżej Twoich oczekiwań to ok.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dzienniarz Zobacz posta
    Licz się jednak z tym, że na akumulatorkach podziałasz zauważalnie krócej.
    W jaki sposób doszedłeś do takiego wniosku? Napięcie nijak się ma do pojemności. Pojemność przyzwoitych akumulatorków AA jest zdecydowanie większa niż baterii alkalicznych. Nawet Nikon w specyfikacji L340 podaje 370 zdjęć na bateriach alkalicznych i 600 zdjęć na akumulatorkach EN-MH2, które są zwykłymi NiMh (chyba 2300 mAh) w kosmicznej cenie.

  6. #6

    Domyślnie

    Właśnie!. Akumulatory EN-MH2 typu AA kosztują ok 100zł i trzeba jeszcze dokupić do nich specjalną ładowarkę. Za zwykłą ładowarkę do Kodaka wraz z bateriami Ni-MH 2100mAh zapłaciłam niecałe 30zł.
    Tylko nie byłam pewna, czy te kodakowe mogę używać w Nikonie.

  7. #7

    Domyślnie

    Tomeqp: Masz rację!! Dlatego napisałem, że ogólnie o bateriach i akumulatorach piszę. Pojemność to podstawa ale różne urządzenia różnie oceniają stan źródła zasilania. Istotne jest napięcie referencyjne. Niejednokrotnie miałem styczność z różnymi urządzeniami, w których zamiana baterii na akumulator powodowała błędne interpretacje stanu źródła zasilania. Ale to nie ważne, tak jak napisałem, masz rację.

    Co do reszty - najważniejsze, że nick-onka możesz sobie bez obaw używać, bo co by nie było to nie uszkodzisz aparatu i tym się nie przejmuj

  8. #8

    Domyślnie

    Trochę OT wyjdzie, ale może się komuś przyda.

    Cytat Zamieszczone przez dziennikarz Zobacz posta
    Pojemność to podstawa ale różne urządzenia różnie oceniają stan źródła zasilania. Istotne jest napięcie referencyjne.
    Dlatego pisząc, że "napięcie nijak się ma do pojemności" też nie napisałem do końca prawdy. Napięcie napisane na pudełku, owszem - nijak. Ważne jest przy jakim napięciu urządzenie stwierdza, że baterie są rozładowane. Następnie należałoby obejrzeć charakterystykę rozładowania akumulatorka lub baterii (napięcia od oddanej pojemności) i odczytać jaką część pojemności dane urządzenie wykorzysta. Im "lepsza" charakterystyka rozładowania tym bardziej "płaska", czyli tym dłużej akumulator utrzymuje względnie stałe (powoli malejące) napięcie i tym później osiąga napięcie minimalne dla danego urządzenia. Zawsze na początku i na końcu rozładowywania napięcie opada bardziej stromo.

    Cytat Zamieszczone przez dziennikarz Zobacz posta
    Niejednokrotnie miałem styczność z różnymi urządzeniami, w których zamiana baterii na akumulator powodowała błędne interpretacje stanu źródła zasilania.
    Dlatego wiele urządzeń zasilanych bateriami alkalicznymi czy akumulatorkami NiMh (przykładowo lampy błyskowe) w ogóle nie pokazuje poziomu naładowania ogniw (jeśli już to wartość napięcia do zinterpretowania przez użytkownika), bo to bezcelowe bez znajomości ich charakterystyki. Ma to sens jedynie w przypadku dedykowanych akumulatorów*.

    Nie wszystkie urządzenia działają dobrze po wymianie baterii alkalicznych na akumulatorki, ale zdecydowana większość tak. Przykładowo przyrządy pomiarowe (zwłaszcza te z niższej półki) już potrafią sprawiać problemy takie jak pływanie wskazań lub zera.

    * To może dlatego Nikon wciska te swoje EN-MH1/2? Nigdy nie miałem kompaktowego Nikona - one pokazują poziom baterii?

  9. #9

    Domyślnie

    Tomeqp: Racja. Co do lampy to akurat sprawa jest prosta. Tam liczą się coulomby a nie czas w jakim się lampa naładuje do wymaganego poziomu Co do charakterystyki to akurat baterie alkaliczne mają tę charakterystykę bardziej płaską niż akumulatory oparte na niklu. Ale zgodzę się z tym, że jeśli producent przewidział stosowanie zamiennie baterii i akumulatorów w postaci wymiennych ogniw bez żadnego dodatkowego sposobu rozróżniania ich rodzaju, to różnica napięć nie będzie miała znaczenia, bo napięcie referencyjne po prostu będzie niższe. Natomiast zwróciłem uwagę na ewentualny problem, bo nie znam tego aparatu i nie wiem jak producent to w jego wypadku rozwiązał.

    Tak czy inaczej, żeby OT nie było do końca, to nie uszkodzi się aparat w tym wypadku.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dziennikarz Zobacz posta
    Co do charakterystyki to akurat baterie alkaliczne mają tę charakterystykę bardziej płaską niż akumulatory oparte na niklu.
    Tak, tutaj główną rolę odgrywa pojemność, która w przypadku akumulatorków jest zwyczajnie większa. Natomiast porównując między sobą akumulatorki różnych producentów (zwłaszcza w przypadku Li-Ion) różnice między charakterystykami rozładowania potrafią być spore i nie zawsze ogniwa o większej pojemności w danym, konkretnym urządzeniu, okażą się lepsze. Zwłaszcza, jeśli ogniwo producenta X katalogowo rozładowuje się głębiej niż ogniwo producenta Y, a nasze urządzenie nie pozwoli na tak głębokie rozładowanie. No i również wtedy, gdy kultura/jakość pracy urządzenia zależy bezpośrednio od napięcia zasilania, wtedy również lepiej mieć bardziej płaską charakterystykę niż dodatkową energię przy bardzo niskim napięciu.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon Coolpix L340 - Komunikat "Słaba bateria"
    By aul30 in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 12-04-2016, 17:57
  2. L340 czy L840 ?
    By suchy221 in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-11-2015, 17:44
  3. Nikon COOLPIX L340 z Biedronki :P
    By czarnoksieznikn in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 29-07-2015, 03:08
  4. Jakie baterie do Coolpix L25
    By igorrro in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 08-09-2012, 22:31
  5. Był Coolpix L18 szukam Coolpix z stabilizacją optyczną .
    By mbit in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 26-02-2012, 00:29

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •