Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie Jak robić zdjęcia w słońcu?

    Witam, mam kilka pytań. Jestem miłośnikiem i amatorem footgrafii portretowej. Mam kilka pytań odnośnie tego jak dobrze ustawić aparat / modela przy fotografowaniu w dość ostrym słońcu.

    1. Prawdą jest że ja jako fotograf powinienem mieć słońce za plecami?
    2. Jak dobrze ustawić balans bieli dla światła słoncznego?
    3. Jak dobrze używać opcji D-Lighting?
    4. Jak zrobić aby portretowana osoba (skóra, twarz) tak mocno nie odbiegały od tła i nie były tak mocno "rozświetlone"
    5. Jakie pomiaru ekspozycji najlepiej używać? Matrycowego , centralnie ważonego czy punktowego?
    6. Czy filtr szary pomógłby mi zredukować prześwietloną twarz?

    Tylko tyle pytań nasuwa mi się na myśl. Jak ktoś ma jakieś ciekawe rady to chętnie posłucham.

    P.S Mam zamiar kupić duża blendę do poprawy doświetlenia twarzy. Będzie to dobry pomysł? Oraz jak dobrze z niej korzystać.

    Dodam jeszcze, że fotografowanie w lekkich warunkach (słabsze słońce itd.) idzie mi bardzo dobrze. Mam problem jedynie z fotografowaniem w lecie

    Pozdrawiam i z góry dziękuję za jakieś odpowiedzi

  2. #2

    Domyślnie

    ad.1. Nie jest to prawdą. Słońce może być gdzie się chce. Trzeba tylko umieć odpowiednio doświetlić.
    Ad.2. Najlepiej nie ustawiać wcale. Robić w RAWach i WB ustawia się na komputerze.
    Ad.3. Nie używać. Nie ma ona żadnego znaczenia przy RAWach.
    Ad.4. Odpowiednio ustawić ekspozycję, a w razie potrzeby doświetlić osobę blendą lub lampą.
    Ad.5. odpowiedniego do warunków i oczekiwanego efektu. Przykładowo przy lampie błyskowej TTL-BL nie działa przy punktowym.
    Ad.6. A skąd filtr ma wiedzieć co masz w kadrze. Działa on na cały kadr jednakowo.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    ad.1. Nie jest to prawdą. Słońce może być gdzie się chce. Trzeba tylko umieć odpowiednio doświetlić.
    Ad.2. Najlepiej nie ustawiać wcale. Robić w RAWach i WB ustawia się na komputerze.
    Ad.3. Nie używać. Nie ma ona żadnego znaczenia przy RAWach.
    Ad.4. Odpowiednio ustawić ekspozycję, a w razie potrzeby doświetlić osobę blendą lub lampą.
    Ad.5. odpowiedniego do warunków i oczekiwanego efektu. Przykładowo przy lampie błyskowej TTL-BL nie działa przy punktowym.
    Ad.6. A skąd filtr ma wiedzieć co masz w kadrze. Działa on na cały kadr jednakowo.
    Dziękuje za odpowiedź co do fotografowania w RAW'ach mam jeden problem, PS ani LR nie chce odczytywać mi RAW'ach przynajmniej 14bitowych - nie wiem jak jest z 12 biotowymi ;c

  4. #4

    Domyślnie

    PS sam w sobie od nie czyta RAWów. Jest od tego wtyczka Camera RAW, ktora może się nie instalować automatycznie. Może też być za stara i wymagać aktualizacji.
    Z LR jest podobnie - jak jest starszy od aparatu, to nie będzie otwierał plików, bo nie się jak. Trzeba nowszego.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #5

    Domyślnie

    Wiem, że PS nie czyta RAW'ow sam z siebie aż tak głupi nie jestem. Camera RAW nie była aż tak stara ale robię właśnie update i dam znać.

  6. #6
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jaki aparat i jaka wersja Lr/Ps ?
    Jeśli do tej pory robiłeś zdjęcia w jpg i efekty końcowe zadowalały ciebie to bardzo dobrze bo jak zaczniesz obrabiać raw to dostrzeżesz możliwości.
    Za dużą ilość słońca padającą na twarz można przysłonić blendą transparentną, dodatkowo będzie zmiękczenie ale to kwestia co chcesz uzyskać.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Jaki aparat i jaka wersja Lr/Ps ?
    Jeśli do tej pory robiłeś zdjęcia w jpg i efekty końcowe zadowalały ciebie to bardzo dobrze bo jak zaczniesz obrabiać raw to dostrzeżesz możliwości.
    Za dużą ilość słońca padającą na twarz można przysłonić blendą transparentną, dodatkowo będzie zmiękczenie ale to kwestia co chcesz uzyskać.
    Wszystko już gra z RAW'ami zrobiłem update LR i PS i wszystko jest okej. Co do apratu do Nikon D5300.
    Jeszcze takie jedno pytanko jak uczyć się obrabiać rawy ? Najlepiej uczyć się samemu (testować i szukać odpowiedniego dla siebie efektu?) czy może lepiej podszkolić się poradnikami/poradami innych? Jak macie jakieś porady to chętnie posłucham

  8. #8
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Poradników jest pełno, poszukaj oglądnij i pomyśl czy chcesz to kopiować czy sam coś wymyślisz.

  9. #9

    Domyślnie

    A tak zapytam - koniecznie musisz fotografować w ostrym słońcu? W takiej sytuacji najlepiej po prostu poszukać cienia i ewentualnie jak trzeba, to doświetlać blendą lub lampą.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gerronimo Zobacz posta
    A tak zapytam - koniecznie musisz fotografować w ostrym słońcu? W takiej sytuacji najlepiej po prostu poszukać cienia i ewentualnie jak trzeba, to doświetlać blendą lub lampą.
    Niby nie muszę, ale czasem tak bywa, że szkoła + dorywcza praca i nie ma się kiedy wybrać a czasem zostaje wolne "południe" i zabieram koleżanki czy siostrę i lecimy w plener. Ale dzięki chłopaki za pomoc

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jak robić zdjęcia?
    By aniolek2265 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 06-05-2013, 20:47
  2. Jak robić zdjęcia we wnętrzach?
    By ooolla94 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 27-01-2010, 12:44
  3. W jakim rozmiarze robić zdjęcia?
    By Kosti68 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 52
    Ostatni post / autor: 19-11-2008, 12:34
  4. Jak robić zdjęcia z VR
    By Mrozu in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 25-01-2008, 12:37
  5. Zdjęcia sportowe w pełnym słońcu
    By Lucky_Luck in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 10-06-2007, 13:58

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •