Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie P900 - Ostrość, nieskończoność

    Mam pytanie. Jeśli dobrze zrozumiałem instrukcję (obawiam się, że tu może leżeć źródło mojego problemu) to aparat ma dwa tryby nieskończoności. W instrukcji są one oznaczone symbolem "góry"/"szczytu" oraz drugi oznaczony symbolem nieskończoności. Ten pierwszy wybieram z menu "focusa" natomiast drugiego nigdzie w menu nie znalazłem. Instrukcja wyraźnie rozróżnia te dwa ustawienia. Pytam gdyż po ustawieniu AF na tryb nieskończoności aparat w trybie pracy M tak czy inaczej próbuje tę ostrość nastawiać a chodzi po prostu o wymuszenie nastawienia ostrości na nieskończoność.

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli nie chcesz, żeby aparat szukał ostrość, to włącz ręczne ustawianie ostrości - w trybie fotografowania wciśnij kursor w dół (symbol kwiatka) i wybierz MF. Strona 40 instrukcji - "funkcje fotografowania".

  3. #3

    Domyślnie

    Tak chciałem, ale chodzi o zdjęcia robione w nocy. Manualne ustawienie ostrości nie wchodzi w grę bo nic nie widać, dlatego chciałem wymusić na aparacie aby zafixował się na stałe na nieskończoności i nie bardzo wiem jak. Owszem, chyba działa rozwiązanie takie, że ustawie tryb nieskończoność w AF, nacisnę spust migawki a potem przełączę na MF, ale w takiej sytuacji też ten pierwszy raz poszuka. Będę też musiał powtórzyć ten manewr za każdym razem przy zmianie ogniskowej więc to już jest hackowanie rzeczywistości. Czy mam rozumieć, że ten aparat nie ma możliwości zafiźowania ostrości na nieskończoność ?

  4. #4

    Domyślnie

    Faktycznie. Zdaje się, że "leżąca ósemka" nie jest dostępna w trybie M. Jest ona dostępna tylko w trybach sztuczne ognie, nocne niebo i smugi gwiezdne.
    W trybie M musisz po prostu pokręcić ręcznie fokusem do końca w lewo, czyli na nieskończoność i potem nie ruszać.

  5. #5

    Domyślnie

    Czyli z trybem to jednak nie moja głupota tylko ten typ tak ma. Natomiast co do tej rady aby na MF pojechać do końca to nie działa, bo punkt ostrości, zależnie od ogniskowej jest wcześniej. Nie udało mi się osiągnąć ostrego obrazu przy maksymalnym wychyleniu wskaźnika manualnego focusa. Trzeba ją ustawić a w nocy widoczność jest zbyt mała. Pozostaje tylko to co pisałem wcześniej czyli przełączenie na AF w tryb nieskończoności, naciśnięcie spustu żeby się wykalibrował i przełączenie z powrotem na MF. AF w trybie nieskończoności nawet przy zakrytym obiektywie (założona osłona) kalibruje się właściwie dla danej ogniskowej. Tylko, że to jest uciążliwe. Szkoda w takim razie, że nie ma takiej funkcji nieskończoności z automatyczną kalibracją do ogniskowej.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sl011 Zobacz posta
    Faktycznie. Zdaje się, że "leżąca ósemka" nie jest dostępna w trybie M. Jest ona dostępna tylko w trybach sztuczne ognie, nocne niebo i smugi gwiezdne.
    Tego trybu smugi gwiezdne jakoś nie wdzę. Gdzie to jest i jak ma działać?

  7. #7

    Domyślnie

    Może inaczej się nazywa. Zależy jaką masz wersję oprogramowania. Ja mam z nocnych Księżyc, Sztuczne ognie, Zmierzch/Świt. Chyba że jeszcze jakieś pod menu jest.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MarcinL Zobacz posta
    Może inaczej się nazywa. Zależy jaką masz wersję oprogramowania. Ja mam z nocnych Księżyc, Sztuczne ognie, Zmierzch/Świt. Chyba że jeszcze jakieś pod menu jest.

    No, te właśnie widzę u siebie. I jakoś sobie mało wyobrażam smugi gwiezdne robione przy maksymalnym czasie migawki 15 sekund. 15 minut byłoby mało

    Wersja 1.3 czyli najnowsza. Z resztą nie ma w opisach zmian wersji żadnej wzmianki o tak poważnej zmianie, w zasadzie głównie kosmetyka. Nawiasem mówiąc szkoda, bo jest jeden moim zdaniem spory błąd.

  9. #9

    Talking

    Dzisiaj pogrzebałem w ustawieniach i wygląda to tak:
    - wybór trybu na M
    - wybierak wielofunkcyjny 24 w dół (na kwiatuszek) i wybierasz tryb ustawienia ostrości manualny.
    - wchodzi od razu w tryb manualnego ustawienia.
    - ja mam manualne ustawienie ostrości przyporządkowane do zooma przy obiektywie i ustawiam ostrość zatwierdzasz OK i gotowe. Można też korzystać z pokrętła sterowania 17.
    tak mam u siebie skonfigurowane.

    A widzisz tyle było propozycji, że straciłem główny wątek. , faktycznie to ustawienie na nieskończoność w manualu nie wypala ale jak jest ustawiony na nieskończoność w automacie to po przytrzymaniu spustu utrzymuje pomiar.
    Ostatnio edytowane przez MarcinL ; 18-04-2017 o 20:52

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MarcinL Zobacz posta
    A widzisz tyle było propozycji, że straciłem główny wątek. , faktycznie to ustawienie na nieskończoność w manualu nie wypala ale jak jest ustawiony na nieskończoność w automacie to po przytrzymaniu spustu utrzymuje pomiar.
    Tylko nie o to chodzi. Pisałem, że jak jest ciemno to AF bardzo często nie umie złapać tej ostrości, zwłaszcza na dłuższych ogniskowych i dlatego uznałem to za sporą wadę

Podobne wątki

  1. P900 - jest !
    By wasilewk in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 104
    Ostatni post / autor: 30-07-2018, 18:15
  2. Nikon P900 OSTROŚĆ
    By 89karolina in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 01-05-2017, 23:04
  3. Statyw Do Nikona p900
    By wojciech998 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-04-2017, 14:48
  4. Ostrosc na nieskonczonosc
    By skreczsz in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 22-12-2013, 23:53

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •