Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 43
  1. #1

    Domyślnie Ozonator czy warto ...

    Witam

    Zastanawiam się nad ewentualnym zakupem tego urządzenia. Celem ma być odgrzybianie klimy w aucie, oraz ewentualne zastosowanie w domu (sypialnia, legowiska psa, kota, itp.)
    Chodzi mi głównie o opinie czy warto kupić i jak się sprawdza w odgrzybianiu w samochodzie. Są już od 200zł wzwyż dostępne o mocy od 400mg ozonu na / 1h, ale im więcej tym lepiej i drożej.
    Czy macie jakieś spostrzeżenia ? Zakup w perspektywie wielu lat może być opłacalny, tym bardziej, że można stosować częściej niż 1-2 razy w roku jeżdżąc do serwisu i płacąc za taką usługę.
    Nikon i podróże ...


  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Usługa ozonowania w samochodzie jest tania 20-30zł, a przy okazji wymieniasz i tak filtry co jest nawet ważniejsze, sens ozonowania pomieszczeń jest wtedy jeśli masz dość duży generator, który będzie potrafił wypełnić całe pomieszczenie, inaczej to nie ma sensu, do tego nie wiem czy wiesz ale ozonowanie polega na tym że pozbywasz się tlenu i w trakcie ozonowania musisz używać masek z tlenem.
    Jeśli mas zna myśli jakieś "popsikanie" maszynką z chin to szkoda kasy.

  3. #3

    Domyślnie

    Wiele rzeczy sam robię w aucie bo po prostu lubię, jak wymiana oleju, filtrów, etc...
    Te "tanie" ozonatory faktycznie co najwyżej mogą przeozonować kabinę auta ale już nie kilkanaście m3 pokoju.
    Mimo wszystko trochę ludzi pokupowało te urządzenia i sobie chwalą, wolałem zapytać na "własnym podwórku" Was.
    Nikon i podróże ...


  4. #4

    Domyślnie

    Kupiłem taki tani ozonator i generalnie był to zakup udany. Trzeba go wstawić do auta na 2-3 sesje po 30 min i zapachy znikają. Z takich hardkorów miałem auto, które stało przez cały dzień w hali, gdzie krojono cebulę. Zapach przeokropny w środku, wietrzenie niewiele dawało i ten mały ozonator na kilka sesji zapach usunął. Ozonator usuwa powierzchowne zapachy, jeżeli masz np. przegniłe dywaniki to powietrze odświeży, ale na dzień, dwa. Kiedyś kot nasikał mi na kanapę, położyłem na niej ozonator, przykryłem miską i zapach zlikwidowałem.
    Nie udało mi się nim wyczyścić klimy. Włączenie klimy z włączonym obiegiem zamkniętym, z ozonatorem w środku, coś tam dawało ale i tak potrzebna była pianka psikana do środka. Ozonator padł, bo chętnych zrobiło się na czyszczenie tylu, że urwał się kabelek zasilający i zaiskrzyło.
    A7III, A7IV, GFX50s

  5. #5

    Domyślnie

    Kolejna uwaga cenna, dzięki.
    Wychodzi na to że "coś " daje, ale przy mocno zapuszczonej klimie nie bardzo.
    Wydatek 200-400zł na wiele lat użytkowania można przeżyć, natomiast w kontekście skuteczności, no widać różnie jest.
    Nikon i podróże ...


  6. #6

    Domyślnie

    I tak powstaja miejskie legendy...
    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Usługa ozonowania w samochodzie jest tania 20-30zł, a przy okazji wymieniasz i tak filtry co jest nawet ważniejsze
    Sama wymiana filtrów nie wystarczy i wcale nie jest ważniejsza. Filtr przeciwpyłkowy znajduje się pomiędzy wlotem z zewnątrz, a parownikiem klimatyzacji. jego wymiana nie usunie pleśni z układu wentylacyjnego samochodu.
    do tego nie wiem czy wiesz ale ozonowanie polega na tym że pozbywasz się tlenu i w trakcie ozonowania musisz używać masek z tlenem.
    Ozonator nie "pozbawia tlenu", ale produkuje ozon, który jest toksyczny. Długotrwałe wdychanie ozonu wywołuje najpierw bóle głowy, potem obrzęk płuc, a w końcu śmierć. Dlatego nosi się maski. A najlepiej unikać miejsc gdzie się ozonuje.
    Jeśli mas zna myśli jakieś "popsikanie" maszynką z chin to szkoda kasy.
    Maszynki z Chin działają na tej samej zasadzie co maszynki "niezchin". Ozon produkuje się albo poprzez wyładowania koronowe, albo promieniami UV. Generator to przetwornica elektryczna która zasila albo mocną lampę UV, albo wytwarza wysokie napięcie które przykłada się do siatki położonej miedzy dwoma dielektrykami. Powstaja miniaturowe "pioruny", które zmuszają tlen do łaczenia sie w 3-atomowa czasteczkę.
    Własciwe, prawie wszystkie dostępne na rynku urzadzenia do ozonowania mają "chińskie bebechy". Także tego ...

    Żeby urzadzenie było skuteczne potrzebujesz wydajność co najmniej 5G/h. Mniejsze wydajności, to jak głaskanie kotka.
    Mam ozonator o wydajności ok. 7g/h. Porządne odgrzybienie klimatyzacji w samochodzie, to 2 sesje po 40 minut. Trzeba odpowiednio przygotowac samochód do ozonowania, nie wystarczy włozyc urzadzenie do środka i zamknąc drzwi. Po ozonowaniu, zanim się uzyje samochód (albo pomieszczenie) trzeba je dobrze wywietrzyć. Okres półtrwania ozonu to około 30 minut więc sam z siebie rozpada się jakiś czas.
    Jeśli nie spałeś na ZPT to możesz sobie sam złożyć ozonator. Bebechy wspomnianej wydajności kosztują około 100 PLN. Potrzeba jakąś obudowę, wentylator i trochę pracy.

    Bardzo polecam posiadanie ozonatora, bardzo się przydaje po malowaniu, przy nowych meblach, nowych panelach, palaczach, i wszędzie tam, gdzie już wysprzątano, ale nadal zapach doskwiera.
    Ostatnio edytowane przez mirekkania ; 28-03-2017 o 14:25
    W razie potrzeby, prosze do mnie pisac raczej na e-mail: "mirekkania na yahoo kropka com kropka au"
    www.analogowiortodoksi.pl

  7. #7

    Domyślnie

    Trochę w elektronice wykonałem już urządzeń łącznie z pomiarami. Faktycznie ten kierunek jest dobrym pomysłem, kwestia rozgryzienia tematu i znalezienia fajnego schematu ...

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Na znanym portalu aukcyjnym znalazłem generator + płyta ceramiczna wyładowcza za 200zł, wydajność 4000mg/h. Zabudować go w dużej tubie, 2 wentylatory po 2 stronach (wywiewny i zaciągający)... To dobry chyba pomysł, szkoda że mało ofert na dostępne części ...
    Nikon i podróże ...


  8. #8
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mirekkania Zobacz posta
    I tak powstaja miejskie legendy...
    A dlaczego to miejska legenda, jedziesz na przegląd klimatyzacji, zmieniasz filtry, olej, sprawdzenie wydajności i ozonowanie 30 minut, koszt całości to grosze plus cena filtrów.
    Ozon jest toksyczny i wypiera tlen, dlatego w mało szczelnym samochodzie przy pracującej klimatyzacji tak dobrze działa ozonowanie z wydajną maszynką.
    Chińskie miałem na myśli jak wiele innych rzeczy, przykładowo wkładki do butów ozonujące i uv, okazują się bez ozonowania z niebieską diodą led, a poszło na allegro ~300szt

  9. #9

    Domyślnie

    No jeśli już poruszamy ten temat, to nie bierzmy pod uwagę urządzeń za kilkanaście zł do włożenia w gniazdo zapalniczki, tylko o odpowiedniej wydajności.
    Ja wiele tematów z autem lubię realizować sam, bo lubię, bo oszczędność i poznanie czegoś nowego oraz przede wszystkim niezależność. Przykład: drugi komplet kół lato/zima... wymiana samemu bez umawiania się i kolejek...
    Nikon i podróże ...


  10. #10
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ja akurat zmianę gum łącze z przeglądem zawieszenie, sprawdzenie zbieżności, stanu hamulców itd, a przy drugiej zmianie robię zawsze przegląd klimy i ozonowanie

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Ozonator - czy i jaki wybrać.
    By KaleidoStar in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19-02-2013, 09:33
  2. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 18-04-2011, 12:51
  3. warto zobaczyć - warto przeczytać
    By bogdi64 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 28-12-2010, 09:30
  4. Warto??? ;]
    By bazar5 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 15-09-2008, 19:04
  5. Warto, czy nie warto?
    By Mata_Hari in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 05-03-2007, 13:43

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •