Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 39
  1. #1

    Domyślnie Wybór pierwszego aparatu - D3300 czy coś innego?

    Witam,

    Jestem nowym użytkownikiem tego forum i z racji tego chciałbym się najpierw przedstawić i opisać mój problem. Mam na imię Patryk, kończę w tym roku technikum o profilu informatycznym i interesuję się ogólnie nowinkami technologicznymi - można powiedzieć, że jestem fanem różnego rodzaju gadżetów. Od dłuższego czasu chodzi za mną pomysł kupienia aparatu fotograficznego. Do tej pory mieliśmy w domu jakieś małe kompakty, które można dorwać za 4 stówki w różnych Media i RTV. Jako że teraz mam możliwość by kupić coś dla siebie za własne pieniądze zwracam się do forumowiczów z prośbą o pomoc w wyborze właściwego sprzętu. Nie szukam aparatu idealnego bo w każdym modelu można znaleźć plusy i minusy, w jednych mniejsze w innych większe. Myślę jednak, że na początku mojej drogi z fotografią (nie kupuję aparatu ot tak z kaprysu - mam nadzieję, że przerodzi się to w hobby a może pasję) niektóre z bolączek tańszych modeli będzie można przetrwać - jeśli będę sobie radził i to polubię, pójdę w to dalej a jeśli nie, sprzęt zawsze może zadowolić kogoś innego. Tak więc bez przedłużania przejdę teraz do najważniejszych rzeczy.

    Jak już wspomniałem będzie to mój pierwszy własny aparat, na którym mam nadzieję uczyć się rzemiosła. W ostatnim czasie przeglądałem przeróżne strony internetowe z propozycjami i wyliczaniem za i przeciw różnym modelom/typom urządzeń.

    Według niektórych lustrzanka na początek to zbyt cięzki orzech dlatego gdy po pierwotnym rozważaniu modeli Canon EOS 1300d oraz Nikon D3300 zaczałem powątpiewać w słuszność kupowania "luszczanki". Następnie górę wzięły kompakty oraz aparaty bezlusterkowe. W nich usilnie szukałem wizjera ale również te bez niego były ciekawe.

    Podstawowe kryteria jakimi się kieruję to przynajmniej dobra jakość wykonania, wygoda w noszeniu sprzętu (stąd właśnie wątpliwości co do kupna lustrzanki ale nie jest to warunek przy którym świecą mi się 3 czerwone lampki gdy nie jest spełniony), możliwości sprzętu czy ergonomia. Bardzo trudno mi jest określić to jakie zdjęcia będę robił. Nie oczekuję jednak możliwości z aparatów profesjonalnych czy z teleobiektywów, prawdopodobnie nie będę robił nic z makrofotografii - chcę aby ten aparat pomógł mi to odkryć.

    Oczywiście wszystko to na miarę budżetu jakim dysponuję a jest to maksymalnie 2000-2500 złotych. Cudów nie oczekuję, myślę że chociaż w tutaj jestem świadomy czego mogę za tę cenę oczekiwać

    A oto te, które przyciągnęły moją uwagę (możliwe, że niesłusznie):



    W lustrzankach (Canon EOS 1300D oraz Nikon D3300 (w tym temacie http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=280282 D3300 opisany jest jako ciekawy wybór)) zainteresowały mnie przede wszystkim te zestawy:

    Nikon D3300 z obiektywem 18-55 w wersji ze stabilizacją http://www.euro.com.pl/lustrzanki/ni...FUeVGAodlD8CSA Dostępny jest też ten aparat z tym samym obiektywem jednak bez "VR" i jest to zestaw tańszy o 50 złotych http://www.euro.com.pl/lustrzanki/ni...FZSVGAodo3ALbA - prosiłbym tutaj o komentarz co do zasadności wydawania dodatkowych pieniędzy na tę stabilizację.
    oraz

    Również D3300 ale w bardziej rozszerzonym zestawie http://www.euro.com.pl/lustrzanki/ni...arta-8gb.bhtml
    a także

    Canon EOS 1300d w różnych konfiguracjach http://www.euro.com.pl/search.bhtml?...5|products-all
    Wyżej podane oferty nie muszą być koniecznie tymi, z których skorzystam. Gdyby inny sklep miałby dany aparat w korzystniejszej cenie na pewno warto byłoby z tego skorzystać.

    Wiem, że proszę o bardzo wiele wkładu ze strony was, forumowiczów, lecz jest to dla mnie bardzo ważna sprawa gdyż samemu aparatu wybrać nie potrafię. Dziękuję serdecznie za pomoc a w razie jakichkolwiek pytań postaram się jak najszybciej i jak najdokładniej odpowiadać.

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jeśli nie lustrzanka to ja bym rozglądał się za bezlustrami z matrycami aps-c Sony A6000, Canon EOS M3, Fujifilm X-A10.

  3. #3

    Domyślnie

    Chcesz Canona czy Nikona? Jesli nie wiesz, idz do sklepu i pomacaj sprzet. Ten ktory lepiej lezy w lapie jest Twoj.

    Nie zwracaj uwagi na specyfikacje, w tych modelach to jest ale bida z nedza. W zestawieniu z ciemnym zoomem to nic ciekawego, ale na poczatek musi wystarczyc.

    Zostaw pare zlotych na statyw, to dobra inwestycja na poczatek.

  4. #4

    Domyślnie

    Mi się wydaje że lepiej było by się jeszcze zastanowić co chcesz fotografować.
    Piszesz że w domu już coś masz "Do tej pory mieliśmy w domu jakieś małe kompakty, które można dorwać za 4 stówki w różnych Media i RTV." może dobrze jest się zastanowić jakie zdjęcia do tej pory robiłeś.
    Ja przed lustrzanką miałem Fujifilm FinePix. Zakres ogniskowych w których robię zdjęcia raczej się nie zmienił Raczej zawsze brakowało mi światła. Stąd głównie używam D3300 i N35mm f1.8.

    Może lepiej poczekać na okazję lub dołożyć trochę do D3300 + Sigma 17-50 f2.8. Problem tylko z wagą takiego zestawu bo np. w górach może to być mało wygodne

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nachzehrer Zobacz posta
    Mi się wydaje że lepiej było by się jeszcze zastanowić co chcesz fotografować.
    Piszesz że w domu już coś masz "Do tej pory mieliśmy w domu jakieś małe kompakty, które można dorwać za 4 stówki w różnych Media i RTV." może dobrze jest się zastanowić jakie zdjęcia do tej pory robiłeś.
    Ja przed lustrzanką miałem Fujifilm FinePix. Zakres ogniskowych w których robię zdjęcia raczej się nie zmienił Raczej zawsze brakowało mi światła. Stąd głównie używam D3300 i N35mm f1.8.

    Może lepiej poczekać na okazję lub dołożyć trochę do D3300 + Sigma 17-50 f2.8. Problem tylko z wagą takiego zestawu bo np. w górach może to być mało wygodne
    Właśnie gdybym tylko mógł czekać aż będę miał kwotę na aparat + ten obiektyw Sigma to na pewno bym tak zrobił ale niestety nie bardzo mam taką możliwość. Nie dlatego, że jestem niecierpliwy (chociaż w sumie to trochę jestem :P) lecz z powodu tego, że pieniądze, za które chcę kupić aparat pochodzą ze stypendium. Jakkolwiek o warunkach jego dysponowania by nie mówić, dobrze jest je mieć, ale w niedługim czasie muszę te środki wydać. Nie chcę kupić byle czego bo jak już mam to kupić bo aparat to na prawdę fajna i przydatna rzecz niech to będzie dobry sprzęt. Wiem, cudów nie znajdę za cenę około 2 tysięcy ale może jednak?

    PS.

    A co do fragmentu o tym co w domu już mam - poprawiłbym to na to, że coś miałem bo w sumie te kompakciki już nie trybią :/ a nawet kiedy działały to jedyne zdjęcia jakie przyszło mi tym zrobić to jakieś zdjęcia okolicy domu w zimie czy to w lecie, czasem jakieś zdjęcie rodzinne - ogólnie nic specjalnego. Co chciałbym fotografować? Krajobrazy podczas wycieczek (nie jest to priorytet), jakieś ciekawe monumenty, pomniki, miejsca, budynki napotkane na drodze.
    Ostatnio edytowane przez exzhibit97 ; 22-03-2017 o 00:37

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli ma to być aparat, na którym sam chcesz odkryć co będzie obiektem Twoich kadrów, z perspektywy Nikona D3300 zamiast dwóch zestawów o których wspomniałeś pomyślałbym o trzecim - z obiektywem 18-105. Jest to ciągle kit ale zdaje się być lepszy optycznie od pozostałych wymienionych. W stosunku do 18-55 zyskujesz dluzsze ogniskowe a w stosunku do drugiego zestawu zyskujesz na kilogramach (1 obiektyw zamiast dwóch - gdzie drugi to już małe tele, podczas gdy wspomniałeś, że teleobiektyw raczej Cię nie interesuje).

    Ja nabyłem właśnie taki zestaw jako amator i jestem z niego zadowolony.
    Pozdrawiam, wasciu
    Więcej zdjęć na: Instagram, Facebook
    //-----Nikon D3300 || Nikkor AF-S DX 18-105mm / Nikkor AF-S 50mm-----//

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez exzhibit97 Zobacz posta
    Właśnie gdybym tylko mógł czekać aż będę miał kwotę na aparat + ten obiektyw Sigma to na pewno bym tak zrobił ale niestety nie bardzo mam taką możliwość. Nie dlatego, że jestem niecierpliwy (chociaż w sumie to trochę jestem :P) lecz z powodu tego, że pieniądze, za które chcę kupić aparat pochodzą ze stypendium. Jakkolwiek o warunkach jego dysponowania by nie mówić, dobrze jest je mieć, ale w niedługim czasie muszę te środki wydać. Nie chcę kupić byle czego bo jak już mam to kupić bo aparat to na prawdę fajna i przydatna rzecz niech to będzie dobry sprzęt. Wiem, cudów nie znajdę za cenę około 2 tysięcy ale może jednak?

    PS.

    A co do fragmentu o tym co w domu już mam - poprawiłbym to na to, że coś miałem bo w sumie te kompakciki już nie trybią :/ a nawet kiedy działały to jedyne zdjęcia jakie przyszło mi tym zrobić to jakieś zdjęcia okolicy domu w zimie czy to w lecie, czasem jakieś zdjęcie rodzinne - ogólnie nic specjalnego. Co chciałbym fotografować? Krajobrazy podczas wycieczek (nie jest to priorytet), jakieś ciekawe monumenty, pomniki, miejsca, budynki napotkane na drodze.
    W zasadzie to każdy wybór będzie dobry na początek: na pewno efekty (po pewnym czsasie, nie licz, że od razu) będą lepsze niż w przypadku tanich kompaktów. Jak sugerował jeden z kolegów powyżej: idź do dobrego sklepu (to taki, gdzie sprzedawca poświęci Ci trochę czasu, pozwoli włączyć aparat i zrobić nim kilka zdjęć) i porównaj "organoleptycznie" zestawy, którymi jesteś zainteresowany. Sprawdź, który Ci leży w rękach najlepiej i ten wybierz, jeśli się mieści w budżecie. Ja ze swojej strony proponowałbym Ci zakup Sony a6000 z kitowym obiektywem (zmieścisz się w zakładanym budżecie). Poza rewelacyjną matrycą, całkiem niezłą ergonomią ma jedną ogromną zaletę: za nieduże pieniądze jestes w stanie dokupić do niego naprawdę fajne obiektywy manualne (oczywiście z przejściówką). Niestety w tym hobby najdroższe są obiektywy (dobre obiektywy). A to one robią całą tę "magię". Naprawdę dobre obiektywy stałoogniskowe np. M42 jesteś w stanie kupic za ok 100-300 PLN, gdzie ich współczesne odpowiedniki kosztują w najlepszym razie 3x tyle (licząć te 300 PLN). A jeśli hobby Cię wciągnie, będziesz już bardziej świadomy potrzeb i ograniczeń, wtedy sam juz będziesz wiedział, na co zmienić
    Lubię robić zdjęcia Na razie pstrykam

  8. #8
    Rycerz
    Gość

    Domyślnie

    http://www.cyfrowe.pl/aparaty/lustrz...dy-czarny.html najtańszy od ręki 1419zł

    plus używany 18-105/3.5-5.6 na forumowej giełdzie za około 500zł i masz super zestaw za 2k

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez blaszak Zobacz posta
    http://www.cyfrowe.pl/aparaty/lustrz...dy-czarny.html najtańszy od ręki 1419zł

    plus używany 18-105/3.5-5.6 na forumowej giełdzie za około 500zł i masz super zestaw za 2k
    Kupując pierwszy taki sprzęt w życiu, chyba wolałbym jednak dołożyć z 10% i kupić komplet nówkę.

    Moim zdaniem zestaw d3300 + 18-105 da najlepszą jakość zdjęć na start spośród tu proponowanych i dużą uniwersalność (oprócz makro). I dużą możliwość rozbudowy (czyli kolejnych kosztów ). Ale... będzie to sprzęt duży i mało poręczny. I praktycznie zapomnij o live view (kadrowaniu ekranikiem).
    Z drugiej strony porównaj sobie np Panasonica LX 100. Możliwość rozbudowy jest dla niego zerowa. Jakość zdjęć porównywalna do powyższego - matryca nieco gorsza, ale ten jasny obiektyw! A mobilność? Bez porównania większa.
    Na drugim końcu są kieszonkowce (RX100, G9 x). Jakość spoko. Mobilność? Wrzucasz do kieszeni i w drogę!

    exzhibit97, Musisz wybrać między jakością, uniwersalnością i mobilnością. I zastanów się, czy potrzebujesz wizjer.
    Do nauki dobry będzie każdy sprzęt posiadający tryb ręczny i priorytetu przysłony/migawki - czyli zdaje się wszystkie wymienione w tym wątku.
    Na początek pomacaj sobie w sklepie, który najprzyjemniej się trzyma i obsługuje. I obejrzyj sobie galerie z różnych testów, jakie jpegi wychodzą z tych aparatów, bo jednym podobają się kolory z Fuji, innym z Nikona, Canona czy Olympusa. Wbrew pozorom na początku może to mieć znaczenie.
    Ostatnio edytowane przez sl011 ; 22-03-2017 o 10:13

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za wszystkie dotychczasowe odpowiedzi Nowy Nikon D3300 z obiektywem 18-105 można znaleźćw cenie około 2200-2400 złotych i jest to kwota jaką jestem w stanie przyjąć. Byłem dzisiaj w RTV Euro i miałem okazję trzymać go w rękach (szkoda że tylko tyle) i jest to ciekawy aparat, jest stosunkowo nieduży - w porównaniu np. do będącego również na wystawie D7200 czy którejś z większych lustrzanek SONY, ale był z doczepionym obiektywem 18-55 więc nie wiem jak wyglądałby z 18-105 ( pewnie obiektyw jest większy).

    Co do posta @sl011 przyznam że ten Panas jest bardzo ciekawy. Wnioskując po zdaniu, że jest on o "zerowych możliwościach rozbudowy" oznacza to, że kupuję go takim jaki jest i za dużo nie mogę w nim zmienić tak (niemożliwa wymiana optyki)? Chciałbym coś usłyszeć również na temat Olympusów, które podałem w pierwszym poście - czy są to opcje warte rozważenia? A co do wizjera - jak tak myślę o aparacie no to raczej chciałbym aby ten wizjer był. Jakoś tak czuję, że wolałbym robić zdjęcia patrząc przez wizjer.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Wybór aparatu
    By rozpruwacz in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 23-03-2016, 21:17
  2. Wybór aparatu
    By Daniel10 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 08-11-2014, 14:45
  3. wybór aparatu
    By anibod in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 14-12-2011, 06:15
  4. zakup pierwszego aparatu
    By MoVeR in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 12-05-2007, 10:53
  5. Wybór aparatu
    By Oneil in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-04-2006, 22:02

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •