Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 28
  1. #11
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Tzn masz na myśli problem wyregulowania z obiektywach nie kompatybilnych z sigma dock ?

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Tzn masz na myśli problem wyregulowania z obiektywach nie kompatybilnych z sigma dock ?
    Dokładnie tak, chodzi mi o zoomy Nikkora, czy chociażby Sigmę 17-50 2.8. Regulacja w body radzi sobie jakoś ze stałkami, ale do zoomów... Albo rozwiązanie Sigmy, albo serwis...

  3. #13

    Domyślnie

    Na pewno można porównać działanie AF przed wysłaniem do serwisu z jego działaniem po serwisie. Metoda daje odpowiedź czy nastąpiła poprawa.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    .... jedno mnie jeszcze ciekawi bo tym sposobem możemy teoretycznie ustawić "środek" głębi ostrości, ....
    Chyba nie, choć powinno to być dość blisko. Głównym założeniem metody jest przyjęcie bezbłędności pomiaru na matrycy w trybie LiveView jako nie obarczonego błędami FF i BF.

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Regulacja w body radzi sobie jakoś ze stałkami, ale do zoomów...
    Ale do zoomów też się nadaje. Mam wprowadzoną korektę dla wszystkich szkieł (obecnie mam same zoomy) w trzech body. Skuteczną korektę...

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    Ale do zoomów też się nadaje. Mam wprowadzoną korektę dla wszystkich szkieł (obecnie mam same zoomy) w trzech body. Skuteczną korektę...
    To znaczy, że Twoje szkła mają regularną wadę w całym zakresie. Ja mam Nikkora 17-55 2.8, który w każdym zakresie miał inne niespodzianki. Po regulacji serwisowej wyrywa z butów, przed - regulacja w body nic nie dawała...

  6. #16

    Domyślnie

    Przedstawiona metoda mikro kalibracji wygląda bardzo interesująco. Przyznaję, że pierwszy raz spotkałem propozycję mikro kalibracji opartą o obiektywne wskazania czujników aparatu. Natomiast zastosowanie wyliczeń matematycznych do doboru ustawienia korekcji jest strzałem w dziesiątkę. Tyle ogólnie. Nie zdążyłem przeprowadzić sprawdzenia kalibracji jakiegoś obiektywu ale wykonałem kilka prób punktowych (jedna ogniskowa, jedna odległość) oraz popatrzyłem na arkusz Excela i nasunęły mi się takie uwagi.
    1. Przy szukaniu odchyłki poprzez ustawianie mikro kalibracji w zakresie +/- strefa nieczułości to prawie cały zakres regulacji w aparacie ( u mnie dla Sigmy 17-50 z D7100 było +20, -14). Nasuwa się wiec pytanie o dokładność takiego pomiaru. Jak będzie więcej światła to spróbuję jeszcze raz, ale nawet w przykładowym arkuszu kalkulacyjnym widać, że ta strefa nieczułości jest bardzo szeroka. Jeżeli jednak ta metoda okaże się dostatecznie precyzyjna to jest ona znacznie wygodniejsza i szybsza niż tradycyjne metody subiektywne.
    2. Dołączony arkusz kalkulacyjny jest jak mi się zdaje w wersji roboczej, dlatego osoby nie wykonujące obliczeń w Excelu mogą mieć problem z wykorzystaniem go do obliczeń dla innych obiektywów.
    3. Zaprezentowaną metodę obliczeń do optymalizacji precyzyjnego ustawienia AF można wykorzystać przy klasycznym subiektywnym sposobie ustalania odchyłek AF.

    Propozycja wygląda bardzo obiecująco, ale wymaga sprawdzenia dokładności metody pomiarowej na większej ilości obiektywów i aparatów, więc można tylko zaapelować o włączenie się do jej sprawdzenia.

  7. #17

    Domyślnie

    @mmluty Masz rację, to jest wersja robocza. Mając jakiś pomysł, spróbowałem zrobić to jak najmniejszym kosztem. Dlatego też zaprezentowałem Wam ideę by poddać ją krytyce. Jeśli ocenicie, że sposób jest wart tego aby go rozwijać, to poświęcę mu jeszcze trochę czasu. I nie wykluczam napisania programu z wizualizacją graficzną dla bardziej przyjaznego obrazowania uzyskanych wyników.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    ...
    1. Przy szukaniu odchyłki poprzez ustawianie mikro kalibracji w zakresie +/- strefa nieczułości to prawie cały zakres regulacji w aparacie ( u mnie dla Sigmy 17-50 z D7100 było +20, -14). ...
    Zastosowany rachunek matematyczny w dużym stopniu niweluje wpływ szerokości strefy pomiędzy dolnym a górnym skrajem strefy ostrości.

  8. #18

    Domyślnie

    Moim zdaniem pomysł jest bardzo dobry. Natomiast jego praktyczne wykorzystanie zależy od precyzji tego narzędzia które wykorzystujesz czyli pomiar LV i korekcja drabinką AF. Jeżeli są na ten temat jakieś dostępne materiały to będę zobowiązany za ich wskazanie. Można bowiem wykorzystać Twój arkusz kalkulacyjny przy dowolnym sposobie ustalania odchyłek dla poszczególnych odległości i ogniskowych jednak pracochłonność takiej zabawy jest taka, że dla mnie traci to wtedy sens.
    Ja nie jestem metrologiem, ale jeżeli błąd stały ociera się o zakres pomiaru (drabinka korekcji AF +/- 20) to ja mam wątpliwość czy mierzymy to co chcemy zmierzyć, czy może jakiś błąd przypadkowy.
    Ostatnio edytowane przez mmluty ; 18-03-2017 o 13:47

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Moim zdaniem pomysł jest bardzo dobry. Natomiast jego praktyczne wykorzystanie zależy od precyzji tego narzędzia które wykorzystujesz czyli pomiar LV i korekcja drabinką AF. Jeżeli są na ten temat jakieś dostępne materiały to będę zobowiązany za ich wskazanie.
    Nie znam żadnych opracowań na ten temat.

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Można bowiem wykorzystać Twój arkusz kalkulacyjny przy dowolnym sposobie ustalania odchyłek dla poszczególnych odległości i ogniskowych jednak pracochłonność takiej zabawy jest taka, że dla mnie traci to wtedy sens.
    Każda metoda ma swoje plusy i minusy, pracochłonność to niewątpliwie duży minus w tym przypadku. Ale wyobraź sobie sytuację, masz duże zlecenie, aparat Ci spadł w wyniku czego AF zfiksował a na skorzystanie z serwisu nie ma czasu. Każdy sposób podregulowania sprzętu który daje szansę realizacji zlecenia jest cenny. Oczywiście jeśli odchyłki są do skorygowania.

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Ja nie jestem metrologiem, ale jeżeli błąd stały ociera się o zakres pomiaru (drabinka korekcji AF +/- 20) to ja mam wątpliwość czy mierzymy to co chcemy zmierzyć, czy może jakiś błąd przypadkowy.
    Raczej błąd systematyczny. Tu dotknąłeś drugi minus mojej metody, co jeśli pomiar przekracza skalę ? Na razie zastanawiam się jak wykorzystać pozostałe pomiary by zminimalizować wpływ przekroczenia skali na ocenę optymalnej korekty. Jeszcze nie wiem, choć mam pomysł który muszę sprawdzić empirycznie.

    Wspomniany wyżej w dyskusji program FoCal wykorzystuje protokoły komunikacji korpus-obiektyw, trzeba je znać. Gdybyście natrafili w sieci na nie, to byłbym wdzięczny. Tak samo jak za kody sterujące aparatem z poziomu komputera. Możliwość odczytania kilku istotnych parametrów na pewno byłaby cenna.

  10. #20

    Domyślnie

    Błąd?
    W tabelce GGO na pierwszej zakładce zmiana wartości nie powoduje zmiany w obliczeniach, trzeba to poprawić lub wpisywać wyniki na 2 zakładce exela gdzie są obliczenia.
    Nikon Z7 Z14-30/4 Z24-70/2,8; S50/1,4;S70-200 2,8; S60-600

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Miniporadnik - jak sprawdzić w sklepie czy obiektyw ma BF/FF
    By Zbigniew in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 149
    Ostatni post / autor: 30-11-2017, 15:34
  2. Obiektyw ze stabilizacją VR - jak sprawdzić czy działa?
    By nijou in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 08-12-2009, 01:12
  3. Jak sprawdzić czy obiektyw jest nowy?
    By meledhel in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 04-11-2008, 15:15
  4. Jak sprawdzic uzywany ostatnio kupiony obiektyw
    By bahuone in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 01-11-2008, 00:08
  5. obiektyw czy konwenter do d80 i jak sprawdzić ostrość obiektywu
    By piotrmarlon in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25-07-2008, 12:48

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •