Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Question D3, Err przy domykaniu przysłony

    Czołem!

    Miałem wczoraj ciekawy przypadek z testowanym D3. Po podpięciu Tokiny 80-200/2.8 korpus wyświetla Err po zrobieniu zdjęcia. Po krótkim dochodzeniu okazało się, że błąd nie blokuje pracy aparatu z wyjątkiem niewyświetlania parametrów ekspozycji (pokazuje Err), ekspozycja jest prawidłowa, domyka przysłonę do żądanej wartości, można zmieniać wartość przysłony (choć nie pokazuje wartości), zapisuje prawidłowe parametry w exif, błąd pojawia przy każdym domknięciu przysłony (zdjęcie, sprawdzenie głębii, LV) - na pełnej dziurze nie ma problemu. Puszka nie ma problemu na innych szkłach (jedyna różnica, że nie miały pierścienia regulacji przysłony), ta sama Tokina na innej puszce nie ma problemu. Po przekręceniu pierścienia przysłony pokazuje normalnie fEE. Po wyłączeniu i włączeniu zachowuje się tak samo. O co kaman?!
    Szukam mocnej lampy do doświetlania księżyca

  2. #2

    Domyślnie

    Chyba coś z przekazywaniem danych z obiektywu. Czyściłeś styki? Jaki przebieg?

  3. #3

    Domyślnie

    Przebieg ok 240tys, styki przetarłem na sucho - nie miałem przy sobie gorzały. Ale wyglądały ok i w puszce i na szkle.
    Szukam mocnej lampy do doświetlania księżyca

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 771

    Domyślnie

    To raczej problem z bardzo starą Tokiną 80-20. Stareńkie Sigmy też potrafią zamieszać.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    Tydzień temu macałem D3s i nie było najmniejszego problemu z tym szkłem...
    Szukam mocnej lampy do doświetlania księżyca

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 771

    Domyślnie

    Ja kiedyś testowałem Jakąś długą Tokinę a potem długą Sigmę. Chyba 400/4.5 - na body właścicieli działały, a mój aparat (nowszy model) z nimi nie chciał za bardzo gadać. W tokinie co chwilę nie chciał po prostu działać AF. Raz działał, raz nie. Exif - bzdurne wpisy.
    Receptą jest wymiana oprogramowania w szkle. Ale w tych modelach to tylko serwis, bo USB Dock itp. to działają tylko z nowymi konstrukcjami.
    O ile to u ciebie to to co myślę.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 16-03-2017 o 10:44
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    Ale do tej teorii nie pasuje mi fakt, że szkło hula z d3s bez problemu. Exify są ok i poza wyświetlaniem err współpracuje że szkłem bez zarzutu.
    Szukam mocnej lampy do doświetlania księżyca

  8. #8

    Domyślnie

    Prawdopodobnie wygięty wybierak przysłony, możliwe że zarówno w aparacie jak i obiektywie.

  9. #9

    Domyślnie

    No ale przysłonę domyka...
    Szukam mocnej lampy do doświetlania księżyca

  10. #10

    Domyślnie

    No i co z tego Rozmawiałem swego czasu z serwisantami, bo miałem podobny problem (D3s + TC + 400/2.8 i zdjęcia w pionie, bo w poziomie było ok). Popychacz w obiektywie może być delikatnie wygięty, ale nie na tyle, żeby sprawiał problemy z innymi aparatami, a w aparacie może być delikatnie wygięty w drugą stronę*i inne szkła nie sprawiają problemu. Ale zestaw widocznie jest zbyt rozregulowany i aparat sypie błędami.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 15-04-2014, 21:24
  2. zniszczenie przesłony
    By TYPEK in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 18-07-2009, 20:58
  3. D300 -preselekcja przesłony
    By siedemczwartych in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 26-04-2009, 06:28
  4. ustawianie przesłony
    By rybaak in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 27-07-2007, 23:02
  5. Największy numer przesłony f/8
    By AMI in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 09-05-2007, 07:53

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •