Close

Strona 10 z 12 PierwszyPierwszy ... 89101112 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 91 do 100 z 112
  1. #91

    Domyślnie

    W calej dyskusji tylko FelTom twierdzil, ze jedyna sluszna ogniskowa, to 130mm. Podobno wszytkie pozostale znieksztalcaja....
    Hobby polega na tym, by przy maksymalnych nakładach osiągnąć minimalny efekt.

  2. #92

    Domyślnie

    No tak, tylko jak by mu to wytłumaczyć na zwykły chłopski rozum...? Gdyby wszyscy trzymali się określonych reguł, wyznaczników i praw to dzisiaj nasz gatunek dalej łupałby kamienie gdzieś na Kamczatce... Więc nie musisz się z FelTomem zgadzać. Każdy ma własną wizję fotografii. Niech sobie robi zdjęcia swoją słuszną ogniskową. Róbmy swoje jak to śpiewał św. pamięci Wojciech Młynarski.
    Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się. Zarobiony jestem.

  3. #93
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ja bym chciał usłyszeć opinii na temat jaka ogniskowa jest najlepsza do portretu na aps-c ale od ludzi co w tym rzemiośle mają praktykę solidną.
    Sam często zastanawiałem się między różnicami jakie są między cropem czy m4/3, a pełną klatką czy nawet średnim formatem, same przeliczniki wiele nie dają bo mamy spore rozbierzności w głębi ostrości i separacji tła, do tego dochodzi przesłona/jasność możliwa do osiągnięcia w danym formacie, no i na koniec mamy magiczne słowa jak "przerysowania" czy "plastyka".

  4. #94

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez otwieracz Zobacz posta
    Gdyby wszyscy trzymali się określonych reguł, wyznaczników i praw to dzisiaj nasz gatunek dalej łupałby kamienie gdzieś na Kamczatce...
    Pozwolę się przyczepić: zanim ludzie dotarli na Kamczatkę, nasz gatunek potrafił już wykonywać narzędzia z metali
    www.sarwinski.coml | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  5. #95

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koberek Zobacz posta
    Dobra Panowie dzięki
    ze względu na ceny obiektywów
    jednak kupiłem OMD m10 z oly 14-42, oly 25/1,8, oly 45/1,8 i jeszcze kasy zostało na inne,
    dziękuje wszystkim i zamykam temat
    Pozdrawiam
    I będziesz Pan zadowolony. Mam, używam i nawet "mała" matryca nie przeszkadza w robieniu wielkich zdjęć. Pozdrawiam i radości z nabytku.

  6. #96
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jeśli taki zestaw obiektywów to na wypasie i będzie można szaleć

  7. #97

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koberek Zobacz posta
    Dobra Panowie dzięki
    ze względu na ceny obiektywów
    jednak kupiłem OMD m10 z oly 14-42, oly 25/1,8, oly 45/1,8 i jeszcze kasy zostało na inne,
    dziękuje wszystkim i zamykam temat
    Pozdrawiam
    Rzeczywiście sukces, że po całym zamieszaniu udało się Tobie coś rozsądnego wybrać. Przepraszam za mój w tym udział.

    Miałem już nie pisać, bo szkoda czasu na kopanie się z koniem. Spróbuję jednak dla @Witek.K wyjaśnić to, co "po przeczytaniu wielu książek", a także w czasie ogromnej 40letniej praktyki fotograficznej, gdzieś mu umknęło.

    Cytat Zamieszczone przez FelTom Zobacz posta
    Ależ zapewniam Cię, że zdarzy mi się wykonać portret 35mm a nawet 20mm... I też jestem zadowolony... Ale jak mówię / piszę portretówka, to nie je mam na myśli. ...

    Tak, odległość jest ważna. Można zrobić portret i 20mm... Ale jeśli w kadrze będzie samo popiersie, to słabo... Ale jak portret w pracowni np, to i 20mm będzie dobrze.
    Cytat Zamieszczone przez Witek.K Zobacz posta
    W calej dyskusji tylko FelTom twierdzil, ze jedyna sluszna ogniskowa, to 130mm. Podobno wszytkie pozostale znieksztalcaja....
    Miałem dać sobie spokój, bo mądremu dwa słowa wystarczą, a drugiemu to i elaboratu mało... Jeśli moje dwa akapity były niejasne, poniżej lepsze wyjaśnienie całego zagadnienia. Pokazują też, że delikatnie mówiąc mijasz się z prawdą, pisząc o tym, jakobym twierdził, że poza 130 portretu nie da się zrobić.
    Cytat Zamieszczone przez wyrwiflak Zobacz posta
    *Każdym portretowym obiektywem da się uzyskać tą samą perspektywę* jeno przy nieco innej odległości od modelu. Clue sporu tkwi chyba w subiektywnym zrozumieniu określenia "klasyczny portret" które chyba to FelTom zawęża do sporego zbliżenia twarzy - w takim wypadku faktycznie najlepiej się sprawdzi jasny ekwiwalent 135mm i tutaj Fuji daje do dyspozycji XF90/2 oraz XF50-140/2,8. Sony do cropowego E proponuje jedną z drogich pełnoklatkowych alternatyw: kilka fe 85tek, fe70-200/4oss i... nic więcej. M43 również nie rozpieszcza cenami dostępnych szkieł w tym zakresie... Warto jednak pamiętać ze gdy piszemy o portrecie każdy z nas może mieć nieco inny kadr na myśli - przypuszczalnie zakres od ciasnego przybliżenia twarzy aż do sylwetki od pasa w górę. O ile do tego ostatniego przypadku ekwiwalent 50mm sprawdzi się świetnie i da bliską ideałowi perspektywę to jednak ekw. 135mm da już przesadnie spłaszczoną postać.
    Powyżej masz wszystko wyjaśnione, skoro moje dwa wcześniejsze akapity są zbyt zawiłe. A poniżej - przykłady graficzne, gdy tłumaczenie nie pomaga.
    * Powinno chyba brzmieć, "Każdym obiektywem da się uzyskać taki sam kadr, tylko przy różnej odległości."*. Różne odległości pociągną za sobą zmianę perspektywy. Różnice w perspektywie będą najbardziej widoczne przy bliskich odległościach. A te występują w portrecie przy fotografowaniu twarzy, szczególnie krótszymi ogniskowymi. Poniżej zobrazowanie tego zjawiska, jeśli na słowo ktoś mi nie wierzy.

    Cytat Zamieszczone przez Witek.K Zobacz posta
    W calej dyskusji tylko FelTom twierdzil, ze jedyna sluszna ogniskowa, to 130mm. Podobno wszytkie pozostale znieksztalcaja....
    Screen z Fot. Stephen Eastwood, użytych na co najmniej kilku stronach poświęconych tej tematyce.
    http://www.swiatobrazu.pl/mobile/opt...z-1-32372.html
    http://fotografwpodrozy.pl/sprzet-dl...fowania-ludzi/
    Nie mam pojęcia, jak to możliwe, że przeczytałeś wiele książek, a nigdy się z tym nie spotkałeś? Każda, lub co druga książka foto o tym wspomina. Przez 40 lat nie wykonałeś żadnego portretu samej twarzy?
    Może nie widzisz różnic, to nic tylko "się cieszyć". Jak napisałeś, mam ten problem, że widzę. Nic także na to nie poradzę, że te wykonane 130 uważam za najlepsze. W drugiej kolejności przy około 100.
    Kilka razy już tu padło - za portretowe ogniskowe uznaje się te z zakresu 85-135. Z nich najbardziej odpowiadają mi tem najdłuższe. Tak tylko przypomnę, że w Fuji do tego zakresu łapie się to też słynne 56, bo 50 na DX daje już 75, a nie 85. Co po przedstawionych zdjęciach prezentuje się jeszcze gorzej.
    Cytat Zamieszczone przez wyrwiflak Zobacz posta
    ...Clue sporu tkwi chyba w subiektywnym zrozumieniu określenia "klasyczny portret" które chyba to FelTom zawęża do sporego zbliżenia twarzy - w takim wypadku faktycznie najlepiej się sprawdzi jasny ekwiwalent 135mm...
    Faktycznie, to może być clue sporu. Celna uwaga. Nie tyle może zawężam portret do zbliżenia twarzy, co przy każdej takiej okazji, chciałbym taki wykonać. W końcu sama twarz mówi o człowieku najwięcej. Jeden taki kadr z całej sesji, to chyba niewygórowane żądanie.

    Cytat Zamieszczone przez Witek.K Zobacz posta
    [B]... Skoro ta ogniskowa jest taka "klasyczna", dlaczego nikt nie produkuje takich obiektywow? Owszem sa 135mm, ale one od zarania fotografii, nie liczac kilku wyjatkow, byly po prostu tanimi konstrukcjami, dajacymi namiastke teleobiektywu, ktory ze wzgledu na prostote konstrukcji mozna bylo zawsze miec przy sobie i zakrecic na bagnet w razie potrzeby.
    To dopiero jest załamka. 40 lat fotografowania z takim przekonaniem... Obiektywów 135mm było produkowanych na pęczki. Masę prostych i kilka bardziej skomplikowanych konstrukcji, jak słusznie napisałeś. Twoje niezrozumienie polega na tym, że do portretu nie jest potrzebna bardzo skomplikowana konstrukcja obiektywu, ani bardzo duża jasność, ani nawet ostrość. Liczy się subiektywnie pojęta plastyka i bokeh. Stąd Twoje przekonanie, o wyższości tych 85, bo więcej jasnych 1.8, a nawet 1.4... Zaś to Fuji 1.2 to rozumiem, że już szczyt marzeń.
    Obiektywy 135mm od zawsze były uważane za klasykę portretu, a nie za "dające namiastkę teleobiektywu".

    Poniżej ciekawa wypowiedź z wątku dotyczącego Nikona 135DC, dotycząca obiektywów portretowych z okolic 135mm. Myślę, że lepiej tego nie ujmę.
    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    ...
    Jak zwykle spróbuję to jakoś podsumować. Subiektywnie.
    135 DC jest portretówką. Tzn rysuje podręcznikowo jak.. portretówka Podobnie jak 105DC. Nie są one "doskonałe" optycznie. Ba, wręcz celowo przy użyciu DC zwiększa się aberracje sferyczną - czyli daje się możliwość powiększenia wad optycznych.
    Są inne szkła o ogniskowych identycznych, ale rysujące inaczej. Ostrzejsze, bardziej kontrastowe itd. Tańsze czy gorsze - nieistotne. Bo tu bym lokował Zeissa i Samyanga. Ceny do sprawdzenia Także Nikon ma ogniskową 105 w macro - ta sama ogniskowa co 105 DC - ale rysuje inaczej.
    Kwestia rozmycia, separacji planów w głównej mierze jest zależna od formatu klatki i ogniskowej. 135 to już dość długie szkło, separuje fajnie, szczególnie jak jest jasne i umożliwia małą GO.
    Ogniskowa "portretowa" to jedna kwestia. Ale nie oznacza to, że to jest obiektyw portretowy.
    Oczywistością jest, że portrety można zrobić najróżniejszymi szkłami. I nawet tymi o "nieportretowych" ogniskowych. Ba, ile ja się nawalczę, gdy masa ludzi poleca tu do portretów 35 DX. To już przegięcie, ale ... portrety można nim zrobić. No robi się, więc można. Czy jeśli szkłem się robi portrety to staje się ono portretówką? Nie.
    Fantastyczne portrety, świetną separacje tła można osiągnąć jasnymi teleobiektywami. Czy Nikkor 200/2 jest portretówką? Wg tego jak ja opisuję tu portretówki to on nim nie jest. Nie jest też nią Zeiss 135/2, Samyang też nie. To świetne jasne teleobiektywy, uniwersalne.

    Tematem wątku jest 135 DC. Te szkiełko ma alternatywy. Bardzo różne. 135 Samyanga czy 135 ZF2 Zeissa dające sie podpiąć do body Nikona. W innych systemach też jest coś - Canonowska L 135/2, a jeszcze ciekawiej jest w systemie Sony, gdzie są Zeiss 135/1.8 oraz ... 135 STF - szkło gdzie również bardziej niż o ostrość chodzi o rozmycia (tu głównie o rozmycie źródeł światła w bokehu).

    Czekamy na następcę 135 DC (wiem, że nie tylko ja czekam), choć chyba nikt już nie liczy na to, że to będzie szkło typowo portretowe i z DC na pokładzie. Chyba pierwsza będzie Sigma. Dziwne, że do tej pory ten producent nie dał takiej stałki.
    Byłbym bardzo ciekaw testów 135DC na optycznych. Szczególnie tego jak duża jest aberracja sferyczna gdy jest użyte DC, oraz z DC na zero.
    No dokładnie tak. Dwa wątki, jeden o Nikonie 135DC, drugi o Sigmie 135/1.8... Oba z wypowiedziami pod kątem portretu... A w tym wątku jakiś ignorant takie obiektywy rozpatruje jako "namiastkę tele". Jeśli komuś nie odpowiada taka ogniskowa, nigdy nie używał - lepiej chyba nie wypowiadać się.

    Cytat Zamieszczone przez Witek.K Zobacz posta
    KLASYKA to 85mm i dlatego produkuje sie je we wszystkich mozliwych odslonach i nie wyjezdzaj mi z literatura, bo to ty masz chyba spore zaleglosci, a sadzac po zadjeciach to i w praktyce rowniez.

    KONIEC dyskusji z mojej strony, dla mnie mozesz sobie uwzac co chesz, ja fotografuje juz od ok. 40 lat i przeczytalem wiecej ksiazek o fotografii niz to jest wskazane Pozdrawiam i dalszych sukcesow zycze.

    *OK. Z twojej www wynika, ze masz 39lat, wiec fotografuje dluzej niz ty jestes na swiecie. OK, to nie mialoby wiekszego? znaczenia, ale niestety od twoich wypowiedzi "zalatuje" cyfrowka
    Powyższy fragment to kwintesencja żenady. Jak coś Tobie zalatuje, to zachowaj te doznania dla siebie.
    85 robi się więcej, bo łatwiej takie obiektywy o większej jasności wykonać, niż te 135. Łatwiej i są tańsze. 50tek jest jeszcze więcej, bo są jeszcze jaśniejsze i jeszcze tańsze, a nie znaczy to wcale, że są portretowe.
    Bardzo się cieszę, że przeczytałeś wiele książek fotograficznych. Jedyne, co przychodzi mi na myśl, że najważniejsze jest ile uda się z tego zrozumieć i zapamiętać.
    http://fotoblysk.com/wplyw-ogniskowej-na-zdjecia/
    To ostatnia próba - chyba najprostsze przedstawienie sprawy.

    Również Pozdrawiam.
    Ps No chyba, że kogoś razi, że upraszczam ogniskowe 135 i 130 (zarówno jako stałki jak i znaczniki na zoomach) do jednego worka. Te 100 i 105 do drugiego. Zaś 30 i 35 do kolejnego... 85 i 90 do kolejnego... W luźnej rozmowie o perspektywie to chyba nie grzech.
    Światła i cienie...
    http://nozaki.flog.pl
    Samsung i Nikon

  8. #98

    Domyślnie

    Poczytaj sobie, bo mało wiesz:

    Mój kolega kupił sobie kiedyś 135-tkę do pełnoklatkowego Canona, postanowił ją od razu przetestować, zaciągnął mnie w, jego zdaniem, interesujący plener, żeby przestrzelić swoją nowość. Efekt tego był taki, że moja dość okrągła twarz stała się naleśnikiem. W tym wypadku wziął sobie kiepskiego modela lub bardziej jednak kiepski obiektyw do konkretnego człowieka…. To trochę tak, jakby na koncert Pearl Jamu wybrać się w klasycznie skrojonym garniturze, albo do filharmonii przyjść w ładnym swetrze. Za każdym razem świetne ciuchy, tylko niedobrane do okazji. Inaczej będziemy fotografować prezesa, inaczej clowna. Choć i tak wszystko będzie uzależnione od pomysłu.
    http://fotoblogia.pl/10355,redaktorz...h-portretowych

    50 nie jest portretowe, dlatego Agate Serge robi nimi portrety (a nawet szerszymi obiektywami) i jeszcze ją wystawiają!

    Nie ma czegoś takiego jak portretowy obiektyw. Każdy może być portretowym. Wszystko zależy od efektu, jaki chce się osiągnąć.
    Ostatnio edytowane przez Umbra ; 12-04-2017 o 18:41

  9. #99

    Domyślnie

    135 mm to klasyczna ogniskowa do portretu, a pozycja na misjonarza to klasyczna pozycja seksualna. Nadużywanie obu może świadczyć o braku wyobraźni
    www.sarwinski.coml | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  10. #100

    Domyślnie

    Żebym był w pełni ukontentowany, to przydalaby się jeszcze dyskusja definiujaca pojęcie portretu. Tylko proszę nie mówić, że pojęcie takie nie istnieje bo zawęża twórców.
    Pozdrawiam, Jurek.

Strona 10 z 12 PierwszyPierwszy ... 89101112 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 92
    Ostatni post / autor: 18-04-2017, 13:17
  2. Fuji X-T10 vs Sony A6000 vs Olympus OM-D E-M10
    By ogranicznik in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 25-11-2016, 10:14
  3. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 19-11-2016, 11:29
  4. Fuji X30 czy Sony RX100 I
    By waldek in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 09-03-2015, 14:30
  5. Sony 16-50 vs Sony 20
    By motoluka in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 04-02-2015, 15:20

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •