Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2017
    Miasto
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    9

    Domyślnie Nikon Micro-Nikkor 55mm F/2.8

    Witajcie Nikoniarze.

    Z drżeniem serca o złamanie regulaminu i nie znalezieniu odpowiedniego tematu przez wyszukiwarkę piszę do Was w sprawie tego obiektywu.

    http://www.nikon.pl/pl_PL/product/ni...8-micro-nikkor

    Od lat robię zdjęcia owadom jednak zawsze korzystałem z full automatycznych układów kompakt-mikroskop, gdzie właściwie niewiele trzeba było ustawiać.

    Zdobyłem sobie ten obiektyw, odkurzyłem mojego starego Nikona D80 i po zaopatrzeniu się w lampę błyskową, wężyk, komplet pierścieni zaczałem robić zdjęcia licząc na efekty choćby zbliżone do tych oglądanych w internecie.

    Niestety nie poszło łatwo...generalnie jest syf i poziom całkowicie dla mnie nieakceptowalny. Od trzech dni robię zdjęcia i eksperymentuje z różnymi patentami/ustawieniami i wciąż nie jest to to o co mi chodzi.

    Brak ostrości, brak głębi...

    Zdjęcia pokazywać mi wstyd, ale zanim dojdziemy do konkretów pytanie ogólne.
    Czy ktoś ma jakiekolwiek doświadczenia z tym obiektywem. Piszą o nim jako o "legendarnym". Ja jestem całkowitym laikiem w tym zakresie na początku mojej makro drogi.

    Zajmuje się fotografią studyjną, nie w terenie. Robie zdjęcia spreparowanym okazom rzędu 2-3 mm.

    Będę wdzięczny za jakiekolwiek kometarze w tym zakresie.
    Jakby ktoś miał jakies fotki zrobione tym sprzętem to było by super je zobaczyć.

    Potem wrzucę swoje i będę czekał na wyrok

    Pozdrawiam

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jednak wrzuć coś nawet brzydkiego najlepiej w raw albo jpg i dokładne dane ekspozycji, ja nie mam wielkiego doświadczenia ale coś tam sobie próbowałem i wiem że makro z prawdziwego zdarzenia to ciężka sprawa z oświetleniem i często bez stackowania nie obędzie się.

  3. #3

    Domyślnie

    Kilka lat temu miałem ten obiektyw i zapewniam że można nim robić piękne zdjęcia.
    Jeśli jednak chodzi o fotografię makro, to sprawdza się on średnio ze względu na skalę odwzorowania 1;2.
    Pokaż jakieś zdjęcia i napisz dokładnie, co według Ciebie jest z nimi nie tak?
    Może masz uszkodzoną sztukę?

  4. #4

    Domyślnie

    Jeśli się domyślam, to znamy się Miłosz z innego forum

    Masz na początek ten problem, że D80 nie mierzy światła z Twoim Nikkorem. Lampa też musi być w full manualu. Niestety, musisz poćwiczyć i znaleźć odpowiednie ustawienie.
    Jakiś czas temu pracowałem na podobnym zestawie: Nikon D70s, obiektyw Industar 50/2.8 (M42, więc bez żadnego potwierdzenia), lampy w trybie manualnym. Efekty wyszły chyba całkiem przyzwoite.

    Przy skalach poniżej 1:2, nawet po przymknięciu, głębia będzie bardzo mała, więc bez stackingu się nie obejdzie przy Twoich okazach.
    Ostatnio edytowane przez Dark ; 03-03-2017 o 21:44
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2017
    Miasto
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cześć Darku

    Jakże muszę być zdesperowany, że się odważyłem tutaj wejść. :P

    Twoje zdjęcia jak dla mnie zapierają dech.
    Jak wiesz stacking mi nie straszny.

    Ludzie, jak się tutaj fotki wrzuca?
    Tylko przez URL (insert image)?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Miłosz Zobacz posta
    Ludzie, jak się tutaj fotki wrzuca?
    Tylko przez URL (insert image)?
    Nom. Nie jak na entomologicznym, gdzie admin uznaje tylko załączniki

    Musisz wrzucić na jakiś zewnętrzny serwer i dać link do zdjęcia. Ja korzystam z photobucket.com, ale jest sporo innych serwisów hostingowych.
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2017
    Miasto
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    9

    Domyślnie

    No to wrzucam parę nieudanych fotek.

    Storczyka robiłem testowo na większym obiekcie.
    Pozostałe robaczki mają wielkość do 5 mm. Zdjęcia robię na możliwie wysokiej przesłonie, zwykle 16, 22.
    Obiektyw maksymalnie wysunięty, do tego komplet pierścieni (poza storczykiem). Statyw, sanki, lampa blyskowa z dyfuzorem.
    Niektóre zdjęcia mają za dużo światła, ale i tak głebia słaba wychodzi.
    Patrząc na zdjęcia Darka podobnym obiektywem widać drastyczną różnicę.

    Nie wiem czy mozę sam obiektyw nie jest uszkodzony. Choć większe obiekty (2-3 cm) wyglądają całkiem przyzwoicie.

    Choćby to


    Reszta tutaj






    Miejcie litość koledzy
    Ostatnio edytowane przez Miłosz ; 04-03-2017 o 15:10 Powód: błedny link

  8. #8

    Domyślnie

    Nie widać fotek...
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  9. #9

  10. #10

    Domyślnie

    Teraz widzę.

    O ile po takich miniaturach można ocenić ostrość szkła, to generalnie wydaje się OK. 7207 raczej nie trafione z ostrością.
    Przy tych skalach głębia ostrości będzie bardzo mała i wydaje mi się, że tu też "wszystko jest zgodne ze sztuką". Możesz domknąć obiektyw, ale nie domykałbym go maksymalnie (dyfrakcja). Najczęściej pracuję w zakresie f16-20.

    Co do światła. Lampa ewidentnie błyska zbyt mocno. Musiałbyś ustawić jej moc na mniejszą i patrząc na histogram w aparacie, dobierać moc błysku tak, by nie przepalać jasnych obszarów. Niezależnie od tego, zrób sobie jakiś dyfuzor, aby światło rozproszyć i zlikwidować te brzydkie cienie. Część odblasków dałoby się zdjąć z użyciem filtra polaryzacyjnego, ale niestety tracisz z nim sporo światła. To raczej jako dodatkowa opcja.

    Możesz też skorzystać z patentu Jacka Kurzawy. Zrobił sobie oświetlacz z taśmy LED, wyklejając nią wnętrze jakiegoś tekturowego krążka. W ten sposób uzyskał stałe, jasne, bezcieniowe oświetlenie. Całość zamocował na statywie, bodaj od powiększalnika, dzięki czemu mógł precyzyjnie wykonać serię zdjęć do stacka opuszczając aparat w dół o zadaną wysokość. Możesz też użyć plastikowego, białego kubeczka jako otoczenia dla okazu na szpilce i doświetlić z 2-3 stron mocnymi, punktowymi lampkami.

    Moim zdaniem Twoim głównym problemem jest właśnie światło. Niestety D80, przez brak pomiaru światła, będzie Tobie życie trochę utrudniał. To był powód, dla którego kiedyś przeskoczyłem z serii D70/D80 na D200. Ten przynajmniej dobrze współpracuje z manualami w makro
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Micro-nikkor 55mm f2.8MF w stosunku do micro nikkor 55/3,5MF
    By Plessis in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 18-11-2010, 20:12
  2. Nikkor Micro 55mm/2.8
    By patu in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 19-08-2010, 17:33
  3. Nikkor 55mm 2.8 Micro
    By Lamas in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 31-08-2007, 21:19

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •