Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Dozownik kropli DIY

    Witam!

    Chciałbym się pochwalić projektem który popełniłem ostatnio, mianowicie urządzeniem do dozowania kropli w ściśle określonych odstępach czasu ale może zacznę od początku.

    Pomysł na takie urządzenie zrodził się gdy po wielu sesjach zdjęciowych spadających kropel wody, zaczęła mnie denerwować nieprzewidywalność prostych sposobów otrzymywania kropel. Testowałem wiele rozwiązań od worków foliowych z dziurką aż po aparaturę do kroplówek, ale kontrola nad tymi sprzętami była praktycznie żadna, jedyne na co miałem wpływ to częstotliwość z jaką wypadają krople z "pojemnika", i to z bardzo dużą niedokładnością. Szukając rozwiązań tego problemu na miarę XXI wieku odkryłem że, istnieją urządzenia dedykowane do tego rodzaju fotografii ale jak przystało na sprzęt specjalistyczny kosztują ogromne pieniądze. Tak więc żeby nie wydawać zbyt dużych środków na "gadżety" postanowiłem że, sam spróbuje coś takiego wykonać.
    Po tygodniu myślenia, koncepcja była już gotowa do realizacji prototypu który prezentuję poniżej:
    1.


    Sercem urządzenia są dwie strzykawki 1ml których tłoczki są sprzęgnięte z orczykami serwomechanizmów modelarskich, dzięki czemu mam możliwość dozować jednocześnie dwa płyny o różnym kolorze/gęstości, do sterowania serw wykorzystuję arduino które zamocowałem na płytce stykowej i to wszystko razem na wysięgniku aluminiowym przymocowanym na taśmę izolacyjną/dwustronną do taniego statywu. całość prezentuję się tak:
    2.


    3.


    Do sterowania całym procesem dozowania kropli zdecydowałem że wykorzystam komputer, mogłem zrobić jakiś prosty panel sterujący ale to urządzenie z założenia miało być stacjonarne więc zasilanie 230V i komputer zupełnie mi nie przeszkadzają, w związku z tym napisałem prosty program do komunikacji z urządzeniem:

    4.


    Jak widać program jeszcze nie jest skończony gdyż, nie posada możliwości sterowania dwoma kanałami jednocześnie, a jedynie osobno. aczkolwiek efekty jakie można uzyskać wykorzystując tylko jeden kanał jak dla mnie są i tak bardzo satysfakcjonujące.
    Poniżej klika zdjęć z sesji jak i rezultatów jakie można uzyskać przy pomocy tego urządzenia:

    5.


    6.


    Zdjęcia z próbnej sesji testowej: https://drive.google.com/open?id=0B8...kszNmo2YlJwRTg

    Koszty jakie poniosłem to jedynie strzykawki za których cały pakiet o różnych pojemnościach zapłaciłem 2zł i serwomechanizmy po 25zł sztuka.
    Resztę podzespołów miałem pochowane gdzieś po różnych kątach w warsztacie ale nie powinny być duże. Myślę że poniżej 100zł da się zmieścić łącznie z tanim statywem

    Jeżeli kogoś to urządzenie zainspirowało i postanowi zbudować podobne urządzenie, służę pomocą merytoryczną.

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Urządzenie fajne. Ja swoje kupiłem z ebay-a i bazuje na tubie z której idzie wężyk z płynem na elektrozawór, który jest
    następnie sterowany przez procesor. Ustawia się ile kropel ma lecieć , jaki czas otwarcia itd. Generalnie daje rade.
    Największy problem mam z płynami. Trudno mi dobrać odpowiednie mieszaniny. Napisz proszę (może być na PW)
    jakie Ty używasz, proporcje, rodzaje itd. Efekty jak na tak prostą konstrukcję super.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja używam głównie wody i mleka, a zabarwiam barwnikami do areografu spożywczego. Proporcje jakich używam są różne, w zależności od potrzeb, woda jest przejrzysta więc mimo że zabarwiona to słabo widoczne są barwy, wtedy warto zamętnić ją trochę mlekiem, wtedy barwy są bardziej wyraźne. Z drugiej strony barwniki w płynie(te które ja stosuje) za cholerę nie chcą się rozpuszczać w mleku więc trzeba zmieszać wodę z mlekiem tak żeby barwnik się rozpuścił w wodzie a woda w mleku(woda z mlekiem się dość dobrze miesza). Ale dodając barwnika bezpośrednio do mleka też można uzyskać ciekawy efekt, otóż barwnik mający mniejszą gęstość będzie unosił się na powierzchni tworząc lustro wodne o bardzo intensywnym kolorze. Barwników w proszku nie testowałem, ale mam w planach zamówić i ostrzelać, zobaczymy co z tego wyjdzie. To tyle jeżeli chodzi o kolor. Drugą sprawą jest gęstość. Z testów zauważyłem że gęstsze substancje (np mleko), tworzą mniejsze korony ale za to odbity kikut(nie wiem jak to nazwać) potrafi wznieść się bardzo wysoko, ponadto figury powstałe ze zderzeń są bardziej obłe, tworząc takie abstrakcyjne kształty, mniej gęste substancje tworzą większe korony a kształty są bardziej ostro zarysowane. Można jeszcze wpływać na napięcie powierzchniowe np, zmieniając temperaturę lub dodając np, alkoholu, ale przyznam że, jeszcze nie doszedłem do tego etapu.

    Prośba do Ciebie, mógłbyś zdradzić nazwę tego zaworu i koszty?

  4. #4

    Domyślnie

    Mam taki komplet :
    http://www.mjkzz.com/
    http://www.mjkzz.com/product-page/th...water-drop-kit

    i taką inspiracje:
    http://www.jblaminsky.com/krople.html

    W sieci jest jeszcze kilka innych modeli, ale ten od Jarka jest sprawdzony.
    Niestety póki co nie udaje mi się uzyskać jego poziomu , niestety troche brak czasu i cierpliwości.

  5. #5

    Domyślnie

    Zamówiłem właśnie na allegro zawór pneumatyczny, podobny do tego z obrazka, sterownik dorobię i pochwalę się efektami, zobaczymy co z tego wyjdzie. Ale to niestety dopiero w weekend.

  6. #6

    Domyślnie

    A nie lepiej kupić używaną pompę infuzyjną? Można dostać nawet za stówkę.

    FRD-L09 Rulez
    D600 , N50/1,4 , , To16-28/2,8 , N24-70/2,8 , N28-300 , S70-200/2,8 , N70-300, S150-500 , itd...

    Ludzie marzą o Aniołach, ja miałem jednego Krabbika w ramionach...

  7. #7

    Domyślnie

    Taka pompka nie rozwiązuje sprawy. Puści tylko kropelkę i nie wiadomo czy jest w stanie pościć kolejna w ciągu np.200ms.Aby uchwycić taką powstającą wskutek zderzenia się dwóch kropli „parasolkę”
    potrzeba jeszcze synchronizacji otwarcia migawki i wyzwolenia błysku lampy. Bardziej zaawansowane sterowniki mają możliwość sterowania kilkoma zaworami, aparatem i lampą błyskową.
    Ciekawe jak koledze sprawdza się ten zawór o którym pisał ?

  8. #8

    Domyślnie

    Napiszę tak. Mam "niestety" pompę infuzyjną taką jakie mają w szpitalach. Ma ona możliwość "obsługi" różnych strzykawek i różnych prędkości. Teraz tylko muszę załatwić taką rurkę do kroplówki z zaworkiem regulującym wielkość otworu i zobaczę co mi z tego wyjdzie. Może dam radę.

    Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka
    D600 , N50/1,4 , , To16-28/2,8 , N24-70/2,8 , N28-300 , S70-200/2,8 , N70-300, S150-500 , itd...

    Ludzie marzą o Aniołach, ja miałem jednego Krabbika w ramionach...

  9. #9

    Domyślnie

    Sorki, że tak długo mnie nie było. Zawór przyszedł już przestrzelony i efekty są nieporównywalnie lepsze od tych nieszczęsnych strzykawek. Przynajmniej mogę liczyć na większą powtarzalność i dodałem sterowanie migawką więc teraz nie muszę nic robić bo zdjęcia się same robią W najbliższym czasie planuje zebrać się i wrzucić nowe strzały na flickra i jak to zrobię to zapodam link
    Co do pompki to miałem dylemat czy strzykawki czy pompka perystaltyczna, postawiłem na strzykawki ze względu na to, że serwomechanizm wydawał mi się szybszy niż silniczek krokowy napędzający pompkę. nie wiem jak z pompką infuzyjną, ale jestem bardzo ciekaw efektów

  10. #10

    Domyślnie

    To może i ja pochwalę się sterownikiem kropel jaki udało mi się zmontować. Sam sterownik opracował i wraz z oprogramowaniem udostępnił Martyn Currey na swojej stronie
    http://www.dropcontroller.com/
    Sterownikiem jest moduł Arduino Nano, a polecenia wydaje aplikacja zainstalowana na telefonie z systemem Android. Wszystko dokładnie opisał Autor, za co należą się mu duże podziękowania.
    Jest to chyba najlepsze rozwiązanie jakie można chyba zastosować do tego typu fotografii.Pozwala sterować do sześciu zaworami, wyzwalać lampę błyskową i migawkę aparatu.Wszystkie czasy można
    dowolnie programować lub zaprogramować opóźnienie lub przyśpieszenie któregoś czasu o zadaną wartość.Mimo, że z elektroniką mam niewiele do czynienia i moja wiedza w tej dziedzinie jest raczej
    niewielka, udało mi się zmontować i uruchomić układ bez większych problemów. Zawory kupione na Alle... są przeznaczone do odcinania dopływu paliwa w samochodach.Zamocowane są do małych
    głowiczek kulowych i przy pomocy zacisków mocuje je do meblowej półki w kuchni.Być może w przyszłości zbuduje specjalną rampę do tego celu.
    W tej chwili jestem po trzech próbach i wydaje mi się, że efekty są dosyć obiecujące, na razie muszę jeszcze dopracować konstrukcję mechaniczna mocowania zaworów.Pomimo, iż są na
    głowiczkach kulowych to trudno ustawić je tak by kropelki pochodzące z różnych zaworów spotykały się w określonym punkcie.W ostatniej próbie używałem dwóch zaworów, a sterownik mam
    zbudowany na trzy.

    sterownik i jego wnętrze




    "stanowisko " gotowe do pracy



    efekty pierwszych prób z kropelkami





    zabarwiona woda i spadająca kropla mleka z jednego zaworu







    zabarwiona woda z dodatkiem gumy gaur, dwie krople z jednego zaworu i jedna z drugiego



    Mam nadzieję, że kol Zochan, założyciel tego wątku się nie pogniewa, że ten wpis zamieściłem tutaj , ale nie chciałem dublować wątku o tym samym urządzeniu.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Pozostałe ] dobry do ostatniej kropli
    By słowografia in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 05-04-2010, 00:13
  2. kropli kilka
    By mateo912 in forum Martwa natura, makro, zdj produktowe, abstrakcyjne
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 28-03-2010, 12:58
  3. [ Makro ] Kropli pare
    By _Rx_ in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 15-02-2010, 21:44
  4. [ Makro ] zdjęcie kropli
    By piter 78 in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-10-2009, 18:55
  5. [ Makro ] Uścisk kropli..
    By bastek73 in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 07-07-2008, 19:07

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •