Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23
  1. #1

    Domyślnie przestrzeń barwna i rozdzielczość zdjęć do druku i do sieci

    Witam,
    Obrabiam zdjęcia do sieci, a teraz też przymierzam się do druku. W PS wykonuję lwią część obróbki, chodzi o to żeby wykonywać ją raz, a mam mały problem gdzie (czy w PS czy w LR czy w obu??) i jak ustawić przestrzeń barwną, nie jestem też pewna rozdzielczości.

    Moja kolejność:
    1. Najpierw podstawowa obróbka w LR.
    Ustawienia w LR:
    - edycja -> edycja zewnętrzna -> ustawiam: tiff, 16 bit, Adobe RGB, rozdzielczość 300, kompresja brak
    - eksport po podstawowej obróbce ustawiam: tiff, 16-bit, Adobe RGB, jakość 100%, nie skaluję, nie wyostrzam
    2. Po podstawowej obróbce w LR otwieram TIFF w PS.
    Ustawienia w PS:
    - edycja -> ustawienia kolorów -> przestrzeń robocza Adobe RGB
    - przerabiam zdjęcie w PS i potem:
    * do druku (zmniejszam jeśli trzeba, wyostrzam po zmniejszeniu) - zapisuję w jpg: rozdzielczość 300, jakość 100%, nie zaznaczam konwertuj na sRGB (wtedy zapisuje się ta, na której pracowałam czyli Adobe RGB??)
    * do sieci (CZY lepiej zmienić rozdzielczość na 72??, zmniejszam do pożądanej wielkości, wyostrzam po zmniejszeniu) - zapisuję dla sieci, jakość zaznaczam prawie zawsze 100% bo zależy mi na dobrej jakości, zaznaczam osadź profil kolorów ??, konwertuj na sRGB

    Tam gdzie są znaki zapytania mam wątpliwości (jak można się domyślić), tam gdzie ich nie ma a robię coś nieprawidłowo też można mnie poprawić. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.
    Pozdrawiam
    Kachna

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kachna Zobacz posta
    * do druku (zmniejszam jeśli trzeba, wyostrzam po zmniejszeniu) - zapisuję w jpg: rozdzielczość 300, jakość 100%, nie zaznaczam konwertuj na sRGB (wtedy zapisuje się ta, na której pracowałam czyli Adobe RGB??)
    Kachna
    tak_____

  3. #3

    Domyślnie

    Nie do końca tak.
    Wszystko zależy od tego jaki masz monitor. Jak nie ma on pokrycia Adobe RGB, to wszystko zapisujesz finalnie w sRGB, bo inaczej prosisz się o problemy z kolorem. Nie mając możliwość zobaczenia kolorów z szerszej przestrzeni, nie wiesz jak tak naprawdę zdjęcie wygląda.

    Mając monitor z pokryciem AdobeRGB, to cała obróbkę robi się w AdobeRGB, a do sieci konwertuje do sRGB.
    Oczywiście obróbka w minimum 16 bitach.


    I jeszcze jedna sprawa - w Lr nie ustawia się przestrzeni barwnej. W LR obróbka jest w ProPhoto (moduł develop), a wyświetlanie w pozostałych modułach jest w AdobeRGB.
    Wszystko z uwzględnieniem profilu monitora, aby poprawnie były wyświetlane kolory.

    _------------
    Edit:
    Do obróbki najlepiej używać największej dostępnej przestrzeni. Dlatego z LR dobrze eksportować do PS w ProPhoto.
    Zmniejszy to ilość strat w kolorze w wyniku obróbki na granicy mniejszych przestrzeni.
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 02-03-2017 o 19:40
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4

    Domyślnie

    A w czym Cię ogranicza moduł ACR, że używasz i LR i PS-a ? Może prościej tylko w jednym programie ?

  5. #5

    Domyślnie

    GonzoG - w Lr chodziło mi o edycja-> preferencje ->edycja zewnętrzna i tam mogę sobie ustawić profil kolorów. Poza tym dzieki za radę.
    jalk - nie ogranicza mnie, po prostu go nie znam, przyzwyczaiłam się do LR + PS

  6. #6

    Domyślnie

    Więc tak, do sieci sRGB obowiązkowo ale wtedy ostro Ci pojedzie z kolorami jeśli pracowałaś na Adobe RGB.
    Do druku obowiązkowo zmieniasz na CMYK i tam pracujesz, chyba, że druk do LABA to wtedy może być też sRGB.
    Zatem, jeśli ma być do sieci i do laba tylko to od razu pracuj na sRGB bo konwertując z Adobe RGB (o ile Twój monitor wyświetla tą przestrzeń) stracisz sporo i cała edycja i dopasowanie kolorystyczne się rozsypie.
    Sony A7R III / Sony 85mm 1.4 G master / Quadralite Atlas 600
    www.facebook.com/jasinskifoto
    www.instagram.com/marcinjasinskiphoto

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez yahooo8 Zobacz posta
    Więc tak, do sieci sRGB obowiązkowo ale wtedy ostro Ci pojedzie z kolorami jeśli pracowałaś na Adobe RGB.
    Do druku obowiązkowo zmieniasz na CMYK i tam pracujesz, chyba, że druk do LABA to wtedy może być też sRGB.
    Zatem, jeśli ma być do sieci i do laba tylko to od razu pracuj na sRGB bo konwertując z Adobe RGB (o ile Twój monitor wyświetla tą przestrzeń) stracisz sporo i cała edycja i dopasowanie kolorystyczne się rozsypie.
    To jest najgorsza rada jaka może być.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    To jest najgorsza rada jaka może być.
    Czyli jesteś za obróbką w Adobe RGB a potem konwersji do sRGB, która wytnie i wypierze wszystkie kolory ? Oczywiście bardzo świadomy grafik czy składacz obrobi tak zdjęcie w Adobe RGB aby zawierało się w przestrzeni sRGB i przy konwersji nie straci się informacji ale jest to rzadkość i nie wiem czy przy zwykłej obróbce do neta czy laba jest sens w takie zabawy.
    Sony A7R III / Sony 85mm 1.4 G master / Quadralite Atlas 600
    www.facebook.com/jasinskifoto
    www.instagram.com/marcinjasinskiphoto

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez yahooo8 Zobacz posta
    Czyli jesteś za obróbką w Adobe RGB a potem konwersji do sRGB, która wytnie i wypierze wszystkie kolory ? Oczywiście bardzo świadomy grafik czy składacz obrobi tak zdjęcie w Adobe RGB aby zawierało się w przestrzeni sRGB i przy konwersji nie straci się informacji ale jest to rzadkość i nie wiem czy przy zwykłej obróbce do neta czy laba jest sens w takie zabawy.
    Widać, że nie wiesz o czym piszesz.
    Konwersja z Adobe RGB do sRGB nic nie wypiera, nic nie wycina. Konwersja z Adobe RGB do sRGB obcina barwy niedostępne w sRGB i na tym koniec.
    A jeśli uważasz, że wypiera zdjęcia z kolorów, to wyobraź sobie co by musiało się dziać ze zdjęciami, gdy LR konwertuje je z ProPhoto (w takiej przestrzeni pracuje LR) do sRGB...
    A bardzo świadomy grafik będzie obrabiał wszystko w 16b ProPhoto i tak z resztą powinien robić każdy.
    Adobe w stosunku do sRGB nie ma prawie żadnych zalet jeśli chodzi o obróbkę, bo przestrzeń jest większa jedynie w kierunku zielonego. W niebieskim i czerwonym jest to samo, więc przy obróbce kolorystycznej i tak będą straty w tych barwach.


    Adobe RGB i sRGB to przestrzenie końcowe, w których zapisuje się gotowy plik, a nie przestrzenie do obróbki. Polecanie ich do obróbki zdjęć jest równoznaczne niemal równoznaczne z polecaniem robienia zdjęć pod obróbkę w JPEG.



    W tym stwierdzeniu:
    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Mając monitor z pokryciem AdobeRGB, to cała obróbkę robi się w AdobeRGB, a do sieci konwertuje do sRGB.
    Oczywiście obróbka w minimum 16 bitach.
    chodzi o ustawioną przestrzeń wyświetlania w programie, nie przestrzeń w pliku.
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 30-03-2017 o 10:57
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #10

    Domyślnie

    http://3tnq86uwda2y7lus1h40j32uu-wpe...Adobe_sRGB.jpg
    Oto co się dzieje w momencie przejścia z AdobeRGB do sRGB
    Oczywiście pracując w wywoływarce mam AdobeRgb ale już wywołując Raw-a ustawiam na konwersję do sRGB z czym bardzo dobrze sobie wywoływarki radzą, ale potem właściwą obróbkę w Photoshopie w przypadku źródła jakim ma być internet zawsze robię w sRGB. Przegląradki internetowe (większość) czy też przeglądarki zdjęć, lub monitory w większości przypadków wyświetlają jedynie sRGB dlatego wolę mieć kontrolę nad tym co się ostatecznie wyświetli komuś innemu na ekranie. Co z tego, że mój ekran i programy korzystają z profilu AdobeRGB, jeżeli taki plik potem zostanie u innych wyświetlony fatalnie. W photoshopie wolę sam zobaczyć efekt i przygotować plik odpowiednio z osadzonym profilem sRGB.
    Ostatnio edytowane przez yahooo8 ; 30-03-2017 o 21:54
    Sony A7R III / Sony 85mm 1.4 G master / Quadralite Atlas 600
    www.facebook.com/jasinskifoto
    www.instagram.com/marcinjasinskiphoto

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. LR3 i przestrzeń barwna
    By mancini in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 14-11-2010, 11:51
  2. Przestrzeń barwna
    By koniksk in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 01-09-2008, 16:51
  3. Przestrzen barwna - workflow HOWTO
    By kamil in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 51
    Ostatni post / autor: 20-02-2007, 23:55
  4. Jak przestrzeń barwna do labu?
    By esioletz in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 12-10-2006, 10:50
  5. Jaka przestrzen barwna
    By Gamling in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 26-10-2004, 22:15

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •