Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 23
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez yahooo8 Zobacz posta
    http://3tnq86uwda2y7lus1h40j32uu-wpe...Adobe_sRGB.jpg
    Oto co się dzieje w momencie przejścia z AdobeRGB do sRGB
    Bajeczki jakieś. Takie cuda to mogą być w przypadku wyświetlania zdjęcia zapisanego w AdobeRGB w programie który nie obsługuje CM, albo jeśli zapiszesz plik bez profilu. Względnie spaprany CM w systemie operacyjnym.
    FF (Fuji + Fuji)

  2. #12

    Domyślnie

    j.w. Tak się dzieje, jak zapiszesz plik w AdobeRGB z profilem sRGB (to nie jest konwersja, a poważny błąd użytkownika) albo plik w AdobeRGB otworzysz w programie, który nie obsługuje profili (brak CM).
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Merde Zobacz posta
    Bajeczki jakieś. Takie cuda to mogą być w przypadku wyświetlania zdjęcia zapisanego w AdobeRGB w programie który nie obsługuje CM, albo jeśli zapiszesz plik bez profilu. Względnie spaprany CM w systemie operacyjnym.
    Właśnie w tym poście akurat o tym pisałem, że przeglądarki lub programy do przeglądania tak intepretują AdobeRGB, dlatego bezpieczniej dla amatorów pracować na sRGB i się nie martwić. Jak ktoś nie wie można sporo popsuć osadzając plik bez konwersji wcześniejszej itp. Dlatego uważam, że dla znakomitej większości ludzi praca na sRGB od początku wystarczy. Oczywiście jeśli ktoś ogarnia ten temat jak najbardziej można a nawet powinien świadomie obrabiać w AdobeRGB i kontrolować kolory a potem konwertować do potrzebnej przestrzeni. Wesoło się robi dopiero jak wskakujemy na cmyka.
    Sony A7R III / Sony 85mm 1.4 G master / Quadralite Atlas 600
    www.facebook.com/jasinskifoto
    www.instagram.com/marcinjasinskiphoto

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez yahooo8 Zobacz posta
    Właśnie w tym poście akurat o tym pisałem, że przeglądarki lub programy do przeglądania tak intepretują AdobeRGB
    Zatem napisałeś to w mało zrozumiały sposób. I miałeś na myśli dziadowskie/stare przeglądarki i programy, ale to się da w dosyć prosty sposób rozwiązać.
    FF (Fuji + Fuji)

  5. #15

    Domyślnie

    Właśnie, że napisałeś dokładnie co innego:
    Cytat Zamieszczone przez yahooo8 Zobacz posta
    Więc tak, do sieci sRGB obowiązkowo ale wtedy ostro Ci pojedzie z kolorami jeśli pracowałaś na Adobe RGB.
    Do druku obowiązkowo zmieniasz na CMYK i tam pracujesz, chyba, że druk do LABA to wtedy może być też sRGB.
    Zatem, jeśli ma być do sieci i do laba tylko to od razu pracuj na sRGB bo konwertując z Adobe RGB (o ile Twój monitor wyświetla tą przestrzeń) stracisz sporo i cała edycja i dopasowanie kolorystyczne się rozsypie.
    Nie ma tu słowa o złej interpretacji kolorów, a jedynie o tym, że konwertując z Adobe wszystko się rozsypie.
    No i kolejna sprawa - gdzie żeś wyczytał te bzdury o konwersji na CMYK ?? To kompletny idiotyzm. Nigdy nie konwertuje się obrazów na z RGB na CMYK. Od tego jest soft do ripowania. Nie wspominając już o tym, że większość drukarek przyjmuje materiał tylko w RGB.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Właśnie, że napisałeś dokładnie co innego:

    Nie ma tu słowa o złej interpretacji kolorów, a jedynie o tym, że konwertując z Adobe wszystko się rozsypie.
    No i kolejna sprawa - gdzie żeś wyczytał te bzdury o konwersji na CMYK ?? To kompletny idiotyzm. Nigdy nie konwertuje się obrazów na z RGB na CMYK. Od tego jest soft do ripowania. Nie wspominając już o tym, że większość drukarek przyjmuje materiał tylko w RGB.
    Uwierz mi to nie bzdury. Od wielu lat pracuje w DTP-ie i wszystkie materiały są przygotowywane w CMYK. Robię opakowania na offset, flexo itp i tam RGB nie istnieje nie mówiąc o wielu pantonach, które są używane w projektach i nie wyobrażam sobie mieszania pantonów z RGB bo niby jak mam podbijać zielony na zdjęciu kanałem z RGB ?. Zdjęcia często są obrabiane w samym RGB ale i tak finalnie lądują w CMYK-owej przestrzeni.
    Sony A7R III / Sony 85mm 1.4 G master / Quadralite Atlas 600
    www.facebook.com/jasinskifoto
    www.instagram.com/marcinjasinskiphoto

  7. #17
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Poligrafia oparta na offsecie to CMYK, a cyfrowa na RGB, tyle wiem i do tego się dostosowuję, oczywiście jakieś profile i inne wymagania ale ogólnie taka zasada została mi wytłumaczona, jest to tez ważne bo w obu technologiach są różne ceny przy różnej ilości.

    Co do AdobeRGB czy sRGB to mam pytanie, standardowo zawsze robię zdjęcia w sRGB, monitor mam sRGB, zapisuję w sRGB, nie wiem co by uzasadniało stosowanie gdzieś w tym procesie AdobeRGB ?

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Co do AdobeRGB czy sRGB to mam pytanie, standardowo zawsze robię zdjęcia w sRGB, monitor mam sRGB, zapisuję w sRGB, nie wiem co by uzasadniało stosowanie gdzieś w tym procesie AdobeRGB ?
    Nic nie uzasadnia większość zwykłych monitorów nawet całej sRGB nie wyświetli
    Sony A7R III / Sony 85mm 1.4 G master / Quadralite Atlas 600
    www.facebook.com/jasinskifoto
    www.instagram.com/marcinjasinskiphoto

  9. #19
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ale chodzi o to że ja chcę mieć finalnie poprawny materiał mimo że nie posiadam monitora AdobeRGB, na oko to chłop w szpitalu... dlatego opieram się na kalibracji monitora, póki co nikt nigdy na nic nie narzekał i nie przywalił się do błędów z kolorem ale wiem że o półkę wyżej w tym biznesie może być problem.

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Ale chodzi o to że ja chcę mieć finalnie poprawny materiał mimo że nie posiadam monitora AdobeRGB, na oko to chłop w szpitalu... dlatego opieram się na kalibracji monitora, póki co nikt nigdy na nic nie narzekał i nie przywalił się do błędów z kolorem ale wiem że o półkę wyżej w tym biznesie może być problem.
    A do czego potrzebujesz tych materiałów, do druku czy do portfolio do pokazania w internecie ?
    Sony A7R III / Sony 85mm 1.4 G master / Quadralite Atlas 600
    www.facebook.com/jasinskifoto
    www.instagram.com/marcinjasinskiphoto

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. LR3 i przestrzeń barwna
    By mancini in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 14-11-2010, 11:51
  2. Przestrzeń barwna
    By koniksk in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 01-09-2008, 16:51
  3. Przestrzen barwna - workflow HOWTO
    By kamil in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 51
    Ostatni post / autor: 20-02-2007, 23:55
  4. Jak przestrzeń barwna do labu?
    By esioletz in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 12-10-2006, 10:50
  5. Jaka przestrzen barwna
    By Gamling in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 26-10-2004, 22:15

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •