Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: D40 i Helios

  1. #1

    Domyślnie D40 i Helios

    Witam, mam na stanie starego D40 który nadal daje rade i lubie czasem nim pofotografować. Na strychu znalazłem starego Zenita FF z obiektywem Helios 44m-2. wpadłem na pomysł aby go podpiąc pod nikona.

    Mam przejsciówkę pod ten gwint z soczewką, zamontowałem i śmiga (jedynie musiałem przerobić bolczyk w obiektywie aby cała przeysłona chodziła.

    Mam pytanie o to jak fotografować takim zestawem, jakieś protipy ostrzenie dość ciężkie - w okularze mam niby żylete a na zdjęciu rozmycia. ciężko się wstrzelić. robie głównie na f2, tak aby uzyskać fajny bookeh. aparat działa mi tylko w trybie M, lampa wbudowana rozumiem, że nie zadziała? (mi wyskakuje komunikat o błędzie ttl).

  2. #2

    Domyślnie

    Próbowałeś przełączyć lampę w tryb manualny?

  3. #3

    Domyślnie

    Również czasami focę takim Heliosem i przy f2 ten obiektyw tak ma ma bardzo specyficzne i wąskie pole ostrości, przełącz f na wyższą wartość to zobaczysz że pole ostrości się zwiększy. Ja osobiście podczas ostrzenia zwracam uwagę na komtrolkę w wizjerze, jak się świeci to jest ostrość, jak mruga lub się nie świeci to brak ostrości.

    Wysłane z Sony Xperia Z3
    Nikon D3300 - Sigma 17-50 F2.8 EX DC OS HSM - AF-S Nikkor 18-105 VR 1:3.5 - 5.6 G ED - Zenit Helios 44M 2/58 - Nikkor AF-P DX 70-300mm f/4.5-6.3G ED VR - fotografowanie amatorskie

  4. #4
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Fajna metoda to robienie seriami zdjęć gdzie kręcimy pierścieniem ostrości i jest szansa że np jedno z pięciu zdjęć złapie nam ostrość tak jak chcemy, oczywiście jest szansa że soczewka psuje całość lub za długi czas ?

  5. #5

    Domyślnie

    Obstawiam, że przede wszystkim soczewka adaptera psuje jakość. Dopiero po przymknięciu szkieł o 2-3 działki, obraz robi się wystarczająco kontrastowy i ostry. "Pleśniakami" robię głównie makro, więc korzystam z adapterów bez soczewki. Niestety, Nikon i większość manuali nie bardzo się lubią

    Lampa, jak ktoś wspomniał, jeśli pójdzie to tylko w manualu, bo aparat nie ma żadnej informacji z obiektywu, a sam korpus został wykastrowany z pomiaru światła z obiektywów bez CPU.
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  6. #6

    Domyślnie

    mniej wiecej takie efekty uzyskuje w tym połączeniu:


  7. #7

    Domyślnie

    Zmienić aparat na bezlustro Fuji lub Sony.

  8. #8

    Domyślnie

    @Umbra, a co dołożysz się do różnicy pomiędzy D40 a bezlustrem Fuji lub Sony?

Podobne wątki

  1. Helios 44mm
    By kacza01 in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 05-02-2017, 10:39
  2. [ Pozostałe ] Kino Helios
    By drdln in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 12-12-2010, 01:49
  3. Helios 81H
    By kroma in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 06-06-2008, 18:38

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •