Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 17 z 17
  1. #11

    Domyślnie

    Nie ma takiej opcji jak wierne odtwarzanie kolorów jeśli ja na nie patrzę to odbieram je swoim umysłem i wszystkie absolutnie wszystkie monitory po kalibracji które oglądałem były dla mnie zaniebieszczone. Być może dla kogoś inne i bankowo tak jest były by mniej zaniebieszczone, a jeden kumpel mówił , że widzi zazielenienie , a inny, ze lekkie zażółcenie
    Subiektywnie idealne ustawienie kolorów kalibratorami potrzebne jest tam gdzie na każdym etapie pracy nad zdjęciem musi być 100% kontrola i pewność odwzorowania kolorów i przekazanie tej informacji do osoby do osoby pracującej nad materiałem, nad danym zdjęciem. Zapewne w porządnej fotografii produktowej jest to niezbędne absolutnie, gdzie na zdjęcia produktów patrzy nie mala populacja kolegów fotografów, a miliony odbiorców.
    Mój kalibrator to mój umysł i oczy. Przecież nie będę wierzył monitorom za kilka stówek czy nawet 2 tys zł, czy kalibratorom za 1500 zl jak Bozia mnie obdarzyła świetną percepcja kolorów :P
    przy takich sprzętach za takie pieniądze nie zawracać sobie głowy
    Ostatnio edytowane przez robin102 ; 28-02-2017 o 22:37
    Kręcąc zomem tak się napinam, że w ogóle nie puszczam bąków. Bąki wędrują do głowy i tak powstają posrane pomysły na kadry

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez robin102 Zobacz posta
    Nie ma takiej opcji jak wierne odtwarzanie kolorów jeśli ja na nie patrzę to odbieram je swoim umysłem i wszystkie absolutnie wszystkie monitory po kalibracji które oglądałem były dla mnie zaniebieszczone. Być może dla kogoś inne i bankowo tak jest były by mniej zaniebieszczone, a jeden kumpel mówił , że widzi zazielenienie , a inny, ze lekkie zażółcenie
    Subiektywnie idealne ustawienie kolorów kalibratorami potrzebne jest tam gdzie na każdym etapie pracy nad zdjęciem musi być 100% kontrola i pewność odwzorowania kolorów i przekazanie tej informacji do osoby do osoby pracującej nad materiałem, nad danym zdjęciem. Zapewne w porządnej fotografii produktowej jest to niezbędne absolutnie, gdzie na zdjęcia produktów patrzy nie mala populacja kolegów fotografów, a miliony odbiorców.
    Mój kalibrator to mój umysł i oczy. Przecież nie będę wierzył monitorom za kilka stówek czy nawet 2 tys zł, czy kalibratorom za 1500 zl jak Bozia mnie obdarzyła świetną percepcja kolorów :P
    przy takich sprzętach za takie pieniądze nie zawracać sobie głowy
    Nie byłbym taki pewny tej "ocznej" kalibracji kolorów. Wzrok ludzki adaptuje się do widzianych kolorów. Używając "zazielenionego" monitora powodujemy że nasz wzrok się dostosuje i zazielenioną biel będzie widział jako czystą biel. Dlatego ważne jest mieć monitor który prezentuje nam jak najdokładniej kolory. Lepiej jest więc pracować na skalibrowanym monitorze i w miarę jednakowym oświetleniu.

  3. #13

    Domyślnie

    Może dla Ciebie kalibracja się nie opłaca, ale to Twój konkretny przy przypadek. Monitor, który ma służyć do pracy z kolorem powinien być skalibrowany, a jeżeli Ty widzisz zaniebieszczenie, na poprawnie skalibrowanym monitorze, w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu, to może warto się udać do okulisty ?
    Właśnie dla tego, że ludzki zmysł wzroku nie jest idealny, zostały stworzone takie urządzenia jak kalibratory, które pozwalają nam obiektywnie, w pewnej tolerancji błędu, zmierzyć parametry monitora i dostosować go.
    d70s + N18-70 + N55-200

  4. #14

    Domyślnie

    Robert poruszył problem "niebieskiego" punktu bieli. Faktycznie może tak być, że typowy, wynikający ze standardu D65 jest niebieski. Bo jest. Większość ludzi akceptuje taką biel, ale część jednak nie. Należy wówczas przeregulować monitor na niższą CCT a mózg się zaadoptuje do zmienionej kolorystyki. Nic w tym złego.

    W kalibracjach chodzi jednak o znacznie ważniejszą rzecz. Kontrolę i korektę tzw krzywej odpowiedzi tonalnej, czyli przebiegu zmian od czerni do pełnego nasycenia dla każdego kanału RGB. Wbrew pozorom, nawet tanie kalibratory na tanich monitorach ustawiają ją względnie poprawnie a różnica przed/po jest bardzo widoczna. Inna sprawa, równie ważna to definicja przestrzeni barwnej. Jeśli monitor różni się od sRGB i takiej definicji nie ma w profilu, nie ma mowy o poprawnym wyświetlaniu nasyceń. Zawsze będą za duże, tym bardziej, im większy gamut monitora.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez robin102 Zobacz posta
    Bozia mnie obdarzyła świetną percepcja kolorów :P
    "Prawdziwy mężczyzna rozróżnia tylko trzy kolory".
    FF (Fuji + Fuji)

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Merde Zobacz posta
    "Prawdziwy mężczyzna rozróżnia tylko trzy kolory".
    Ładny, brzydki i *ujowy?
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Robert poruszył problem "niebieskiego" punktu bieli. Faktycznie może tak być, że typowy, wynikający ze standardu D65 jest niebieski. Bo jest. Większość ludzi akceptuje taką biel, ale część jednak nie. Należy wówczas przeregulować monitor na niższą CCT a mózg się zaadoptuje do zmienionej kolorystyki. Nic w tym złego....
    No i wiadomo o co chozzzi jak doświadczony człowiek głos zabierze.
    Ja potrzebie kalibracji nie przeczę, ale jako heretyk z dobrym okiem do swoich zdjęć daje radę bezzzz
    Kręcąc zomem tak się napinam, że w ogóle nie puszczam bąków. Bąki wędrują do głowy i tak powstają posrane pomysły na kadry

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •