Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1

    Domyślnie sposob na ostre zdjecia?

    Witam! Od niedawna jestem posiadaczem tamrona 70-300 f/4-5.6 di ld macro 1:2. Jak wiadomo jest to obiektyw bez stabilizacji mechanicznej. Tutaj moje pytanie może trochę banalne lecz szukałem na necie i wszystko było odpowiedzią VR. Czy ktoś zna jakiś "styl" sposób by łatwiej robić albo ułatwić by zdjęcie wychodzimy częściej ostre. Używam body d3100 nikon. Chyba ze jest cos takiego jak przejściówka ktora ma wbudowany stabilizator - o ile takie cos istnieje xd

  2. #2

    Domyślnie

    Statyw, podniesienie lustra przed zrobieniem zdjęcia i voila

    A tak ogólniej to co masz na myśli pisząc "ostre"? Jeżeli zdjęcia nie są faktycznie ostre to masz bf/ff (lub domknij przysłonę bardziej)... jeżeli są jednak PORUSZONE no to statyw lub robienie zdjęć z czasami 1/ogniskowa obiektywu. Czyli dla maksymalnej ogniskowej czasy powinieneś mieć nie dłuższe niż 1/300.
    Ostatnio edytowane przez spiritus ; 23-02-2017 o 16:18
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  3. #3

    Domyślnie

    Przez ostre chodzi mi o to by trzymając aparat zrobic zdjecie "nie rozmazane" oczywiscie przy 300 badz macro jest to bez statywu bardzo ciezkie - przynajmniej dla mnie. Ogolnie uzywam automata gdyz jestem apatorem. A zdjecia chce robic w zamknietym pomieszczeniu

  4. #4
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Pokarz te nieostre zdjęcia najlepiej raw żeby sprawdzić, stabilizacja pomaga ale nie jest konieczna do robienia ostrych zdjęć.

    Zdjęcia w pomieszczeniu z tak ciemnym obiektywem i to jeszcze makro wymagają dużo światła albo statywu i wtedy długie czasy, nie da się inaczej.

  5. #5

    Domyślnie

    Dodatkowo ten obiektyw jest chyba bardzo słaby optycznie... dokup sobie coś jasnego. Jak do makro to polecam 60/2.8 D. Tylko jeden problem będzie... nie będzie Ci działał AF
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  6. #6

    Domyślnie

    Wydaje mi sie ze jak na amatora to ten obiektyw jest az nadto ;] On mi bardziej sluzy okazjonalnie anizeli chodzic i robic zdjęcia. A co do ostrosci to nie chodzi mi ze aparat jej nie lapie chodzi mi raczej o "techniki" jal latwiej jest ja zlapac na zdjecia pokaze ze na jednym jest a na drugim juz nie do konca ;]
    Ostatnio edytowane przez Sayax ; 23-02-2017 o 18:49

  7. #7
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Poruszone, mała głębia, duże ISO, czyli norma jak na tryb automatyczny.
    Tym obiektywem mimo że jest tragiczny spokojnie możesz zrobić takie zdjęcia, potrzebujesz statyw, światło i nauka jak ustawić całość.

  8. #8

    Domyślnie

    Jak mowilem to jest full automat. Na weekend jade na IEM (kto wie co to to mnei cieszy) no i tak nie bardzo jest czas na nauke dlatego pytam czy sa jakies takie mozliwosci zeby to zredukowac ;] jakas technika zeby lapa mnie drzala czy cus takiego ;]

  9. #9

    Domyślnie

    EXIF mówi wszystko - NIKON D3100, 185mm, F4.5, 1/20s, ISO3200
    Ogólna zasada, tak jak napisał @spiritus - minimalny czas do uzyskania ostrego zdjęcia to jest 1/tutaj wstaw czas odpowiadający ogniskowej, w przypadku pokazanego zdjęcia to 185. Oczywiście to jest ogólna zasada, jak ktoś ma super stabilne ręce i dobrą technikę to można robić na dłuższym czasie, jak jest stabilizacja to też inaczej. Przy zdjęciu, które pokazałeś jedynie statyw uratuje sytuacje, bo już masz ISO3200, a czas tylko 1/20s - czyli mało światła. Na statywie możesz dać f8, ISO200 i wtedy dla uzyskania takiej samej ekspozycji czas musi być 2.5 sekundy - będzie ostre i nie zaszumione.
    Pozdrawiam | D610 | 16-35 | 35 | 50 | 85 | 70-300 | X100T | X70 + WCL | thewanderingpath.com | instagram

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez smogg9 Zobacz posta
    EXIF mówi wszystko - NIKON D3100, 185mm, F4.5, 1/20s, ISO3200
    Ogólna zasada, tak jak napisał @spiritus - minimalny czas do uzyskania ostrego zdjęcia to jest 1/tutaj wstaw czas odpowiadający ogniskowej, w przypadku pokazanego zdjęcia to 185. Oczywiście to jest ogólna zasada, jak ktoś ma super stabilne ręce i dobrą technikę to można robić na dłuższym czasie, jak jest stabilizacja to też inaczej. Przy zdjęciu, które pokazałeś jedynie statyw uratuje sytuacje, bo już masz ISO3200, a czas tylko 1/20s - czyli mało światła. Na statywie możesz dać f8, ISO200 i wtedy dla uzyskania takiej samej ekspozycji czas musi być 2.5 sekundy - będzie ostre i nie zaszumione.
    Dokładnie.

    Zrób test.
    Połóż aparat na stole (chyba, że masz statyw to na statyw). Pod obiektyw wsuń jakąś książkę aby było równo. Skieruj obiektyw na coś (jakiś wiszący kwietnik, półkę z książkami, leniuchującego kota co się nie ruszy przez kilka sekund ). Ustaw ISO 200, wartość przysłony najmniejsza możliwa dla danej ogniskowej, tryb A, ustaw ostrość i rób zdjęcie. Nie dotykaj aparatu
    Jak już zrobisz to domknij przysłonę do wartości 8 i znów zrób zdjęcie.

    Oba zdjęcia wstaw na forum... W DOZWOLONYM ROZMIARZE!
    Widzę, że próbujesz wstawić coś ale one są okropnie duże... takich nie wrzucaj
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Ostre zdjęcia makro w fotografii stomatologicznej
    By Echelon in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 20-12-2016, 13:25
  2. ostre zdjecia krajobrazu
    By duzodobry in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 46
    Ostatni post / autor: 11-12-2011, 22:36
  3. Ostre zdjęcia jadących samochodów - którędy droga?
    By daroooo in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 06-12-2011, 13:01
  4. Ciemna sala weselna - ostre zdjęcia
    By manfred in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 67
    Ostatni post / autor: 18-06-2010, 12:39
  5. Ostre zdjęcia w tańcu - wasze patenty
    By Agraf in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 13-01-2010, 12:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •