Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Znaczenie karty graficznej w programach do obróbki PS-LR

    Witam

    Konfiguracja mojego komputera:
    -płyta AsRock Z68 Extreme3 Gen3
    -procesor: i5-2400
    -8GB RAM
    -Radeon HD 4600

    Po aktualizacji PS i LR do wersji CC (wcześniej 2015), poważniejsza obróbka stała się baaardzo uciążliwa. Większość zdjęć obrabiam w LR (PS tylko do poważniejszych zadań) i po dodaniu wielu małych albo kilku dużych lokalnych filtrów LR zwalnia niemiłosiernie. Wiem, że na pewno muszę dołożyć pamięci (sam LR zajmuje 3-5 GB) podczas pracy.

    Procesor nie jest może najmocniejszy, ale porównując go do topowych modeli, które mogę włożyć na płytę, wcale jakoś nie odstaje.

    Pytanie zasadnicze - karta graficzna jest prawie zabytkowa. Czy jej wymiana na coś nowego z-powiedzmy środkowej półki ma sens? Nie mam pojęcia na ile karty graficzne wspomagają obróbkę zdjęć 2D w programach Adobe.

    Dzięki za wszelkie sugestie

  2. #2

    Domyślnie

    Zauważysz sporą różnicę w dopaleniu Open GL przy LR. W zależności od budżetu - dysponując kwotą 500 zł kup GTX 1050 2GB, za 750 1050 Ti 4GB a dużo wydajniejsza za niewielką w sumie dopłatą jest 1060 3GB za 950 zł. Szybszych kart do wspomagania obróbki raczej bym nie brał, szkoda kasy.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  3. #3
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Na tym komputerze co podałeś powinno chodzić znośnie, z tego co pamiętam możesz kręcić taki zestaw mnożnikiem turbo w bios, dysk ssd i świeży win10 na start bym dał, więcej pamięci tak ale dla Ps, karta graficzna pomaga kosmetycznie bo jest mało narzędzi w Lr, które przejmuje gpu.

  4. #4

    Domyślnie

    Wiadomość z ostatniej chwili. Właśnie włożyłem Quadrę K620 i wyłączyłem Intel HD 4600. Może o ułamek sekundy szybciej reaguje na suwaki w module Develoop. Poprawy wydajności szukaj gdzie indziej. Dyski SSD, RAM, optymalizacja. Jest trochę informacji w pomocy Adobe.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez DaroD300S Zobacz posta
    Wiadomość z ostatniej chwili. Właśnie włożyłem Quadrę K620 i wyłączyłem Intel HD 4600. Może o ułamek sekundy szybciej reaguje na suwaki w module Develoop. Poprawy wydajności szukaj gdzie indziej. Dyski SSD, RAM, optymalizacja. Jest trochę informacji w pomocy Adobe.
    A jaki masz procesor ? On ma i5-2400 (3.1-3.4), ja przy i5-2500K (3.3-4.0) widziałem sporą różnicę w suwakach. Przy lepszych procesorach różnica nie musi być aż tak widoczna. A karta Quadro K620 to raczej słabizna wydajnościowa, taki 1050 Ti jest 3 razy mocniejsza. Quadro, ale raczej z tych mocniejszych to raczej do edycji Video - 3D.
    Ostatnio edytowane przez Cichy ; 21-02-2017 o 11:11
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Cichy Zobacz posta
    A jaki masz procesor ? On ma i5-2400 (3.1-3.4), ja przy i5-2500K (3.3-4.0) widziałem sporą różnicę w suwakach. Przy lepszych procesorach różnica nie musi być aż tak widoczna. A karta Quadro K620 to raczej słabizna wydajnościowa, taki 1050 Ti jest 3 razy mocniejsza. Quadro, ale raczej z tych mocniejszych to raczej do edycji Video - 3D.
    Mam i5-4690K SSD i 16GB ramu.

  7. #7

    Domyślnie

    @Cichy - dziękuję za sugestie jeśli chodzi o kartę graficzną. Dziękuję też za wszystkie inne sugestie. System chodzi na SSD ale dysk nie należy do najszybszych, a i system chyba wymaga w końcu przeinstalowania. Co robić - po kilku już dobrych latach trzeba doinwestować w sprzęt i poświęcić dzień na instalację.

    Dużo pomogło pozbycie się programu archiwizującego mi zdjęcia z NextCloud na zewnętrznym serwerze. Wygląda na to, że zamiast po prostu uaktualniać pliki co jakiś czas, próbował je synchronizować w czasie rzeczywistym. Czyli dodatkowo trzeba ogarnąć inną metodę na backup.

  8. #8

    Domyślnie

    Jako ciekawostkę dodam, że w moim przypadku karta nie pomaga Lightroomowi, ale wyraźnie spowalnia działanie modułu Develop (tylko w tym module karta wspomaga procesor, w żadnym innym, przy eksporcie /imporcie też nie działa). No ale mam i7-7700K @5Ghz, karta GTX1060OC6GB. Co dziwne w innych aplikacjach (np. konwersja Video) wspomaganie kartą jest bardzo zauważalne, konwersja 100 MB pliku video z 6D zajęła bez wspomagania 39 sekund, a ze wspomaganiem CUDA zaledwie sekund 14... SSD nawet, jeśli nie najszybszy to i tak jest niebo lepszy od każdego HDD.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 26-01-2015, 23:17
  2. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-10-2013, 10:34
  3. Rozdzielczosci karty graficznej
    By MARTINK in forum Komputery
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 01-04-2010, 10:57
  4. Wybór Karty Graficznej
    By ragnar in forum Komputery
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 23-04-2008, 20:35
  5. proszę o poradę w sprawie karty graficznej..
    By malyandrzejek in forum Komputery
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 07-03-2008, 17:46

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •