Close

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 64
  1. #1

    Domyślnie Kalibracja 80-200 D ED - gdzie, jak i za ile (Wwa najchętniej)?

    Witam serdecznie.
    Od jakiegoś czasu narzekałem dość mocno na ostrość moich zdjęć.
    Brakowało mi detalu itp.
    Myślałem, że to wina puszki, może zły makijaż, albo światło źle dobrane.
    Dziś za radą znajomego fotografa zrobiłem test swojego szkła - Nikkor 80-200 D ED (dwupierścieniowy).
    Wyniki mnie zaszokowały.

    Test na miarce - ostrość ustawiona na punk 30 (30 cm).
    Ostrość jest na 24-25 cm.
    Powtórka kilka razy - to samo.

    Próbowałem mikroregulacji z body, ale to nie przynosi żadnych zmian (?).
    Nie widzę o ogóle różnicy...

    Stąd moje pytanie - gdzie można wyregulować ten AF?
    Jaki jest tego koszt?
    Rozumiem, że potrzebna będzie zarówno body jak i obiektyw?

    Będę wdzięczny za rady.

  2. #2

    Domyślnie

    Obiektywy napędzane z body czyli na tzw. śrubokręt są chyba raczej niekalibrowalne. Bo tam nie ma czego i jak skalibrować. Przekładnie zębate ktore przenoszą napęd AF z body są stałe i niezminne. Jesli nie wystarcza skali mikrokalibracji w body to juz nic tego nie przeskoczy. Tak mnie informowal pewien Pan z serwisu. Mozna ustawic tylko tez silnikiem np. AF-S.
    Ostatnio edytowane przez zeberek1 ; 20-02-2017 o 18:29

  3. #3

    Domyślnie

    Kiedyś dużo szukałem na temat śrubokrętowego Nikkora AF 300/4 i też dotarłem do takich informacji jak napisał zeberek1... Jedyne co to gdzieś na zagranicznej stronie udało mi się znaleźć wzmiankę o kalibracji polegającej na podkladaniu jakichś cieniutkich blaszek ale nie mam pojęcia gdzie się to miało by montować. Aha, nie była to w każdym bądź razie oficjalna serwisowa regulacja tylko opis jakiegoś hobbysty.

    Ps. Ten drugi obiektyw 28-70 jest ok?
    Ostatnio edytowane przez Rossi_PL ; 20-02-2017 o 20:15
    blog|fejsbuk|flickr
    Z6II|20|35|50|85|500

  4. #4

    Domyślnie

    Niestety nie da się skalibrować Nikkorów bez silnika.

    Cytat Zamieszczone przez zeberek1 Zobacz posta
    Obiektywy napędzane z body czyli na tzw. śrubokręt są chyba raczej niekalibrowalne. Bo tam nie ma czego i jak skalibrować. Przekładnie zębate ktore przenoszą napęd AF z body są stałe i niezminne.
    Przy silniku w obiektywie działanie AF jest dokładnie identyczne - niezmienne przekładnie przenoszą napęd z silnika na soczewki.
    Kalibracja AF polega na ustaleniu charakterystyki przebiegu ostrości obiektywu, a nie na zmianie przekładni.
    I obiektywy na śrubokręt też można kalibrować, jeśli ich soft na to pozwala (Sigma, Tamron czy Tokina są kalibrowalne).
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #5

    Domyślnie

    Tak, z 28-70 wszystko wygląda ok.
    Najgorzej wkur.... mnie, że miesiąc czy dwa temu obiektyw był w serwisie Nikona na wymianę pierścienia AF/M - i nie wiem czemu wydaje mi się że do tamtego czasu wszystko działało dobrze.

  6. #6

    Domyślnie

    Skoro serwis przy nim dłubał, to reklamuj usługę...
    D750, S 35:1.4, T 24-70:2.8 G2, SB700

  7. #7

    Domyślnie

    Za późno już.
    To było jakoś w grudniu więc już za dużo czasu minęło.
    .

  8. #8

    Domyślnie

    Mam jeszcze pytanie - pisałem do kilku serwisów i dwa z nich odpisały mi:
    "Kalibracja AF korpusu do obiektywu 200zł. Obiektywów nie kalibrujemy".

    Pytanie w takim razie - czy prócz mikroregulacji, którą mogę zrobić sam z poziomu body, serwisanci mogą coś jeszcze na to poradzić?
    I jak to się będzie miało do pozostałych szkieł (28-70)?

  9. #9

    Domyślnie

    Ustawią Ci moduł czujnikow AF przez fizyczne wyregulowanie jego polozenia w komorze lustra. Teoretycznie powinno to byc zrobione pod obiektyw tzw wzorcowy. Wiec gdyby sie okazalo ze to zoom dluzszy jest cos kopniety to po regulacji na tym drugim moze byc kaszanka. Moze troche mniejsza bo ogniskowe krotsze to tak nie odczujesz błędow AF. Wez tez moze pod uwage pojawiajace sie opinie ze ten Nikkor 80-200 ma podobno czesto tendencje do FF przy dluzszej ogniskowej. Moze w tym lezy problem...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zeberek1 Zobacz posta
    Ustawią Ci moduł czujnikow AF przez fizyczne wyregulowanie jego polozenia w komorze lustra.
    To jest kompletna bzdura. W komorze lustra ustawia się lustra, a nie AF. Grzebanie przy lustrach zmienia ich kąt, a to raczej całkowicie rozreguluje AF.
    Kalibracja AF puszki też jest robiona programowo. W ostateczności ustawia się moduł AF, ale to wymaga specjalistycznego sprzętu z dokładnością rzędu mikrometrów, jak nie jeszcze większą.


    @mini21 : jak chcesz oddać aparat do kalibracji, to najpierw dokładnie się dowiedz jak kalibrują AF, bo jak matoły robią to przez grzebanie pozycją lustra, to taki serwis unikaj szerokim łukiem.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Kalibracja gdzie wysłać??
    By Kamil1985 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-12-2015, 18:59
  2. Kalibracja drukarki. Gdzie?
    By skoras in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 08-06-2009, 14:32
  3. [OT-Stałki] Jakie najchętniej używacie ?
    By mjr in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 60
    Ostatni post / autor: 29-03-2009, 21:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •