Close

Strona 10 z 21 PierwszyPierwszy ... 8910111220 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 91 do 100 z 204
  1. #91

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Aeon88 Zobacz posta
    Chodzi mi o to że u mnie nigdy od 2011r odkąd robię zdjęcia chyba nikt nie zapytał o mpix, nikt nie narzekał że zdjęcia za małe czy za duże, nikt nie wybierał oferty po rozmiarze zdjęć, zawsze oddawałem takie na jakie pozwalał mi sprzęt który mam, kiedyś 12mpix z D700, teraz 36mpix z D800. Interesuje mnie konkretne dlaczego oddawanie dużych zdjęć to samobój, biorąc pod uwagę że nie chcę specjalnie pomniejszać jakości/rozdzielczości żeby ktoś kto chce duży wydruk przychodził do mnie i płacił drugi raz.
    Panowie, to może PW?
    ;]

  2. #92

    Domyślnie

    Zaraz, zaraz. Czy ja dobrze rozumiem? Jeśli zamawiałbym zdjęcia dajmy na to w jpeg w pełnej rozdziejczości i jakości z jaką zostały zrobione oraz dodatkowo np. w rozdzielczości 1920 pikseli na dłuższym boku i założeniu, że wielkość pliku będzie ok. 1,5 MB a na dodatek w formacie RAW w celach archiwizacyjnych to zostanę skasowany potrójnie? Za pracę wykonaną raz ktoś miałby czelność pobierać opłatę trzykrotnie? Nie było mi dane jeszcze brać ślubu stąd nie wiem jak to jest.
    Ostatnio edytowane przez bbart79 ; 10-03-2017 o 16:05
    Nikon D610, N28 f1.8 G, N50 f1.8 G, N24-85 VR, T70-300 VC USD, SB-700

  3. #93

    Domyślnie

    Ja dobrze poszukasz to zapewne znajdziesz kogoś kto Ci to wszystko za darmo zrobi.
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  4. #94
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bbart79 Zobacz posta
    Zaraz, zaraz. Czy ja dobrze rozumiem?...
    Nie. Zupełnie nic nie zrozumiałeś.

    Cytat Zamieszczone przez bbart79 Zobacz posta
    Jeśli zamawiałbym zdjęcia dajmy na to w jpeg w pełnej rozdziejczości ...
    To byś dostał to co zamawiałeś - zdjęcia w pełnej rozdzielczości, za cenę za jaką się umówiłeś z fotografem.
    zauważ, że Aeon88 i kilka innych osób tu powiedziało, że klienci nie pytają o Mpx. Zapewne co najmniej 90% fotografów ślubnych nie ma żadnych zapisów o ty jakim sprzętem będą robione zdjęcia, ile Mpx będą miały pliki. Prawie nikt nie oddaje Rawów - i to uważam za zdrowy odruch. W umowach ma się generalnie wpisaną rozmiar i ilość zdjęć. Rozmiar w cm, nie w pikselach.

  5. #95

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pawel Pawlak Zobacz posta
    Ja dobrze poszukasz to zapewne znajdziesz kogoś kto Ci to wszystko za darmo zrobi.
    Twój komentarz jest co najmniej nie na miejscu lub nie przeczytałeś tego co napisałem. Mój przypadek był konkretny i nijak nie mogę zrozumieć o co Ci chodzi.
    Jacek_Z rzeczywiście podany przeze mnie przypadek chyba nie pasuje do sytuacji opisanych powyżej, gdyż przez myśl mi nawet nie przeszło, że w dzisiejszych czasach ktokolwiek mógłby zamawiać zdjęcia (papierowe odbitki) u fotografa. W moim otoczeniu nie spotkałem przypadku aby Państwo Młodzi taką usługę zamawiali. No może jakiś pojedynczy przypadek jakiegoś małego albumu (w sensie ilości zdjęć) i to wszystko.
    W moim wyobrażeniu płacę wykonawcy za czas, dojazd, koszty różnego rodzaju zezwoleń itp. oraz amortyzację sprzętu, pracę ze sprzętem podczas uroczystości oraz za wywołanie i obróbkę zdjęć przez niego zrobionych. Wiem że to generuje koszty i wymaga pracy, którą musi on wykonać. Nie mogę natomiast zrozumieć jak wybór formatu przy eksporcie ma generować dodatkowe koszty? Czy chodzi o te dodatkowe trzy kliknięcia w lightroomie, które razem trwają może z sekundę? Czy to właśnie miał na myśli Pawel Pawlak, że napisał tak beznadziejną odpowiedź na mój post?
    Nikon D610, N28 f1.8 G, N50 f1.8 G, N24-85 VR, T70-300 VC USD, SB-700

  6. #96

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bbart79 Zobacz posta
    Zaraz, zaraz. Czy ja dobrze rozumiem? Jeśli zamawiałbym zdjęcia dajmy na to w jpeg w pełnej rozdziejczości i jakości z jaką zostały zrobione oraz dodatkowo np. w rozdzielczości 1920 pikseli na dłuższym boku i założeniu, że wielkość pliku będzie ok. 1,5 MB a na dodatek w formacie RAW w celach archiwizacyjnych to zostanę skasowany potrójnie? Za pracę wykonaną raz ktoś miałby czelność pobierać opłatę trzykrotnie? Nie było mi dane jeszcze brać ślubu stąd nie wiem jak to jest.
    Zapłaciłbyś 2 razy. Tzn, np. ode mnie za cenę umówioną i ustaloną w umowie otrzymałbyś zdjęcia w pełnej rozdzielczości na jaką pozwala aparat (- czasem jakieś kadrowanie), czyli ok 7300pix na dłuższym boku oraz te same zdjęcia pomniejszone do 900pix na dłuższym boku z moim logo. Dodaję małe zdjęcia bo: 1. ludzie lubią je wstawiać na fb, mam darmową reklamę jak jest na nich logo 2. ludzie lubią je przesyłać do innych ludziow, więc mają gotowe pliki które mogą w dużych ilościach wysłać np mailem. 3. Nawet jak ktoś nie chce dodawać małego zdjęcia z moim logiem gdziekolwiek to ma dużą wersję, bez loga, pomniejszy sobie i wstawi.

    Za to RAWów nie oddaję praktycznie nigdy. Jesli już ktoś je bardzo chce to za RAWy dopłaca. Mamy w umowie określoną ilość zdjęć jakie masz dostać w JPG, obrobione, i tyle dostajesz. Jeśli chcesz dodatkowe kilkaset zdjęć (średnio z wesela przywożę 700-800 a oddaję ok. 300-350) i to w RAW, to musisz dopłacić.

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    W umowach ma się generalnie wpisaną rozmiar i ilość zdjęć. Rozmiar w cm, nie w pikselach.
    Podawanie rozmiaru w cm jest bez sensu bez podania DPI. Ludzie z reguły nie umieją przeliczyć jaką rozdzielczość da rozmiar w cm przy podanym dpi, a rozdzielczość, w mpix, kojarzy każdy, więc jak już dawać rozmiar to lepiej w mpix. Nawet jeśli rozmiar w cm im wystarczy, to bez dpi nie wiedzą jakiej jakości zdjęcia dostaną. Mogą dostać w podanym rozmiarze ale z 300dpi a mogą dostać 50dpi czy 72. Różnica jest diametralna.
    ;]

  7. #97
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    Ludzie nie wiedzą co to dpi - zgoda. I co, wpisujesz w umowę dpi?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #98

    Domyślnie

    Ja z moim wydawcą mam układ prosty: dostarczam fotki w tif-ach w maksymalnej rozdzielczości. Rawów nie daję. Często zdarza się, że wykorzystuje on pełny kadr na okładkę, a potem wykorzystuje foto powtórnie w artykule robiąc jakiegoś cropa detalu. Układ, wg mnie uczciwy, bo każde wykorzystanie tego samego foto liczone oddzielnie. Poza tym nie muszę się martwić odpowiednim kadrowaniem, bo za to odpowiada edytor i wydawca. Piszę to dla wyjaśnienia sytuacji na linii fotograf-wydawnictwo (przecież na tym świecie nie funkcjonują wyłącznie "ślubniacy").

    PS. D800 robi u mnie ciągle fotki, choć generalnie przestawiłem się na D810. Unikam tylko nim pracy w trybie seryjnym (z ogólnie znanych powodów związanych z wytłumieniem lustra).

    ALDAM... D800e to, niestety, te same ograniczenia, co D800 (nie polecam do pracy w trybie seryjnym).
    Ostatnio edytowane przez Yanis ; 11-03-2017 o 13:22
    FOTO-ZABAWKI SPRZEDANE.

  9. #99

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Ludzie nie wiedzą co to dpi - zgoda. I co, wpisujesz w umowę dpi?
    Nie, nie wpisuję rozmiaru zdjęć w ogóle. Mam różne puszki, z różną rozdzielczością, nie piszę nigdzie rozmiaru. Tylko ilość. A Ty? Nie wpisujesz DPI wpisując rozmiar w cm? Rozumiem, że nie. Bo zapewne podajesz rozmiar w cm przy DPI 300 lub 240, co da wydruk dobrej jakości więc nie wdrabniasz sie w szczegoly. Znaleźli by się jednak tacy co zdjęcie miało by podany rozmiar w cm przy DPI 50, potem by mówili że ich taka jakość satysfakcjonuje, to takie oddają, i że przecież nie było DPI w umowie... Także jak juz rozmiar miałbym podawać to w mpix. Wtedy wiadomo co się dostaje. Tak jak zdjęcie kupujesz na stocku, to podane masz rozdzielczość w pixelach, a nie jaki z tego wydruk możesz zrobić. Sprzedajesz zdjęcia w formie elektronicznej to podawaj rozmiar formy elektronicznej, a nie potencjalny wydruk.

    Zresztą, rób jak uważasz. To nie moja sprawa. Ostatnio za dużo obrywam po uszach za mówienie co myślę, i chyba sobie trochę odpocznę od wypowiadania sie. Pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez Aeon88 ; 11-03-2017 o 15:40
    ;]

  10. #100

    Domyślnie

    Witam.
    Mam do Was prośbę o radę...
    Myślę coraz bardziej o wymianie D700 na D800.
    Zastosowanie typowo studyjne + portrety (reporterka niet).
    Czy myślicie, że warto się przesiąść?
    Idealnym kompromisem byłby D750, ale nie bardzo podoba mi się jego wykonanie, więc zostaje D800.
    D810 znów niestety cenowo jest poza moimi granicami.

    Waszym zdaniem, ile powinen kosztować taki używany "dziadek"?
    I jaki przebieg maks. jest Waszym zdaniem do zaakceptowania?
    Szukałem trochę po portalach aukcyjnych i widzę tam sporo egzemplarzy które mają 100 - 140 tyś. klapnięć i obawiam się, że to już kres migawki.

    Na co zwrócić ewentualnie uwagę pryz zakupie?

    Z góry dziękuję za pomoc.

Strona 10 z 21 PierwszyPierwszy ... 8910111220 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Czas na zmianę, d5200?
    By mikis in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 31-03-2015, 13:16
  2. Czy jest sens się jeszcze edukować - czyli szkoła foto - jaką wybrać
    By mini21 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 62
    Ostatni post / autor: 15-10-2013, 23:06
  3. [ Krajobraz ] Czas na zmianę opatrunku :)
    By nimnull in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 29-08-2012, 11:44
  4. Czas na zmianę D50
    By fotoMichal in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 74
    Ostatni post / autor: 24-08-2008, 19:45
  5. Czas na zmianę systemu
    By kiemlo in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 16-09-2006, 21:10

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •