Close

Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy ... 345
Pokaż wyniki od 41 do 49 z 49
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bizon96 Zobacz posta
    @Wujot, dzięki za odpowiedź. Teoretycznie natężenie światła sumuje się liniowo, a nie wykładniczo. Czyli jeżeli przyjmiemy, że jedna lampa błyskowa ma moc 70Ws , to 4 lampy powinny nam dac 280Ws mocy. To już wygląda obiecująco.
    Jednak koszt:
    czterech lamp Yongnuo YN-568EX (zależy nam na TTL) około 330 euro
    nadajnik Yongnuo YN-622N-TX 42 euro
    cztery odbiorniki Yongnuo YN-622N 160 euro
    daje nam sumę ponad 530 euro (przepraszam za walutę, ale nie mieszkam w Polsce i tak jest mi łatwiej).
    Przy czym koszt lampy Quadralite DP-600 z akumulatorem Quadralite batterypack DP-6 to około 326 euro.
    No i mamy 600Ws , a nie prawie 300, które da się wykorzystac z większą ilością modyfikatorów i bardziej efektownie.
    Do tego nawet dokupując zestaw 2xYongnuo YN-560 IV i kontroler YN560-TX jesteśmy poniżej 530 euro pierwszej propozycji czterech lamp.
    1. Specjalnie podkreśliłem, że porównywanie mocy elektrycznych nie jest zasadne ale ponieważ nie jest łatwo dojść do mocy świetlnej to można zgrubnie porównywać elektryczną.
    2. Pytanie co jest lepsze 2 silne jednostki na dużych akumulatorach czy cztery lampy reporterskie. I tu znów nie ma odpowiedzi. W reportażu w tłumie czy robocie stolikowej te drugie będą lepsze (poręczność w pierwszym temacie, ilość w drugim). Dlatego zestaw o którym pisaliśmy:
    - lampa reporterska
    - lampa akumulatorowa
    - 2xlampa studyjna
    Moim zdaniem jest lepszy gdyż sprawdzi się w studio (cztery punkty i duża moc, co prawda jedna jednostka słaba ale pewnie się też przyda), w reportażu w tłoku lampa reporterska, w reportażu gdzie można dostawić jeden statyw dokładamy tę akumulatorową a w plenerze korzystamy z akumulatorowej. Co do synchronizacji to wystarczą dwa odbiorniki i nadajnik.
    Nie chciało mi się sprawdzać cen ale lampy studyjne są tanie więc taki zestaw nie powinien być dużo droższy od "Twojego" a być może jest tańszy.

    Pozdro
    Wiesiek

  2. #42
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    No i tak się wzajemnie docierając mamy z Wujot podobny pogląd na optymalny zestaw.
    Z punktu widzenia zainteresowanego - brak TTL w lampach studyjnych i studyjno - akumulatorowych. Tzn w lampach które są tanie. Bo są lamy studyjne (i akumulatorowe) z TTL, ale wtedy wpadamy w wyższe ceny.
    Praca z lampami w manualu nie jest taka straszna. Ba, w studiu mając TTL to na 200% bym tego nie używał. W plenerze - nie wiem, zależy jaki by dawał rozrzut ekspozycji gdy się zmienia kadr.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 02-03-2017 o 12:24

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    No i tak się wzajemnie docierając mamy z Wujot podobny pogląd na optymalny zestaw.
    Z punktu widzenia zainteresowanego - brak TTL w lampach studyjnych i studyjno - akumulatorowych. Tzn w lampach które są tanie. Bo są lamy studyjne (i akumulatorowe) z TTL, ale wtedy wpadamy w wyższe ceny.
    Praca z lampami w manualu nie jest taka straszna. Ba, w studiu mając TTL to na 200% bym tego nie używał. W plenerze - nie wiem, zależy jaki by dawał rozrzut ekspozycji gdy się zmienia kadr.
    W plenerze zakładam "studiowaną" fotografię więc manual i tak będzie lepszy. Główny zysk z TTL jest na szybkości ale tutaj się nie spieszy. A przy grupie lamp TTL to raczej nieporozumienie jest - nawet jak pracuję w tym trybie to poprawki są typu 2 EV.

    pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 02-03-2017 o 12:25

  4. #44
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Ty to wiesz, ja to wiem, ale ktoś bez doświadczenia będzie myślał, że to tak wielkie udogodnienie jak w reporterce gdzie TTL to podstawa. W efekcie przy wyborze sprzętu będzie mocno patrzył na kryterium bez większego znaczenia. I kupi reporterskie lampki bo mają TTL.

  5. #45
    Oszczędny w słowach Awatar bizon96
    Dołączył
    10 2016
    Miasto
    Navan, Irlandia
    Posty
    18

    Domyślnie

    Właśnie dlatego kupiłem sobie zestaw 2xYongnuo YN-560 IV i kontroler YN560-TX, oraz Quadralite DP-600 z akumulatorem Quadralite batterypack DP-6. Z modyfikatorów 120cm octa na DP-600, 4 różne plastry miodu, dwie parasolki, transparętna i srebrna odbijająca Do tego mam jeszcze akumulator żelowy, ale jeszcze go nie testowałem.
    Zdobyłem też tanio (w miarę tanio) używany światłomierz. Nic, tylko się bawić Niestety praca, do tego kurs dokształcający przez następne dwa miesiące i zostaje tylko niedziela. A w niedzielę zakupy, no i czas trzeba żonie poświęcić, hehe.
    Mam parę pomysłów, tylko czasu brak i czekam na trochę lepszą pogodę. Na razie bawię się programem set.a.light 3D STUDIO. Świetny program, można sobie potestować różne ustawienia.
    Jak coś zrobię to się pochwalę.
    Nikon D7200, Sigma 17-50 mm f/2.8, nikon af-p dx 70-300mm f/4.5-6.3g ed vr

  6. #46

    Domyślnie

    Przyznam się, że pisząc o przenośnych lampach akumulatorowych miałem na myśli raczej rozwiązania typu Quadralite Atlas 600 lub Reporter 360. Choć to drugie już z wątpliwościami bo nie systemowe, dwa pakunki z kablami jakieś to kulawe - za to ten Atlas mi się bardzo ale to bardzo podoba. Pewnie cena jest zbyt wysoka jak na oczekiwania autora wątku ale moim zdaniem jak za te możliwości to naprawdę jest nieźle.

    Mam sporo fotografii wyjazdowej na które biorę oświetlenie studyjne. Mam tam czas na podłączenia i pracę ale rezygnacja z kablologii bezcenna. Ile to waży i miejsca zajmuje - bo przedłużacze zawsze trzeba mieć. I zawsze ktoś się może potknąć a jeśli się zmienia stanowisko pracy to ciągła walka z kablami jest upierdliwa. Najgorsze, że taka zamiana nie uzasadnia się ekonomicznie - zdjęcia lepsze nie będą a w kieszeni konkretna suma mniej. Tak, że się ciągle przyglądam - jakby pojawiła się wersja 300 Ws w cenie 1500 zł/szt (i troszkę mniejsza) to pewnie bym się skusił.

    Pozdro
    Wiesiek

  7. #47

    Domyślnie

    W sąsiednim dziale forum (o lampach błyskowych) pojawił się wątek na temat kolejnej nowości, Godox AD200: lampa o mocy 200Ws, wielkości troszkę większej od dużej lampy reporterskiej, z wewnętrznym (wymiennym) akumulatorem wystarczającym na 500 błysków pełnej mocy, ciekawostką jest wymienna głowica - można mieć albo wystający palnik, albo "tubus z fresnelem" jak w reporterskich. Oczywiście jest wbudowany odbiornik radiowy, obsługuje TTL.
    http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=280098

  8. #48

    Domyślnie

    Metodologia pracy fotografów także w zakresie oświetlania jest bardzo indywidualna
    Zdążyłem już zauważyć, że każdy ma swoje sposoby i przyzwyczajenia. Liczyłem się z tym, że odpowiedzi na pytanie o najbardziej optymalny zestaw modyfikatorów będą subiektywne i różne.
    Na Twoją odpowiedź Wujot mocno liczyłem, z uwagi, że fotografia reklamowa, advertorial i edytorial to Twoje dziedziny, a mnie zaczynają interesować.

    zrozumiałem, że czasem bardzo się z nimi męczyłem. Zmieniłem technikę świecenia na parabole plus blendy
    Masz na myśli reflektory paraboliczne? (takie okrągłe, głębokie octy) Jaką one mają przewagę nad softboxami oktagonalnymi? Bo w cenie znaczną

    nie zajmują już miejsca po złożeniu, są duże (poprzednie były po prostu za małe)
    O jakich rozmiarach mówimy?

    2. Jacek napisał, że lampa plus ekran to podstawowy zestaw.
    Właśnie Jacku, masz jakieś linki gdzie mogę zdobyć informacje o ich wykorzystaniu, ustawienia itp.?

    ze zmęczenia ustawiłem 5 reflektorów (powinno być 6)
    Jakich reflektorów używasz? Studyjnych lamp manualnych?

    dokładniejsze są zastawki
    Wybacz, ale nie wiem co to zastawki. (oczywiście wklepałem w google zanim zapytałem)

    Parabole plus blendy, zastawki i murzyny
    Panowie, zaczynacie mówić slangiem, który próbuję rozszyfrować w google, ale bezskutecznie, jest jakiś słownik?
    Nie mogę znaleźć informacji o parabolach, zastawkach i murzynach.

    Odpowiedzią na Twoją listę byłyby więc
    - 4 x blenda ( okrągła 50 cm, prostokątna 2 x 120 i 180-200 cm)
    Dziękuję, generalnie rozumem, że spełni to zadanie powierzchni dyfuzyjnej, ale mam dwie wątpliwości:
    a. czy w pomieszczeniu nie zrobi mi chaosu świetlnego?
    b. jak to przymocować stabilnie do statywu i połączyć z lampą; która musi być przecież odsunięta od dyfuzora?
    Czy nie trzeba będzie 2 statywów: na jednym lampa a przed nią drugi statyw z zamocowaną jakoś (jak?) blendą?
    Proszę Wieśku podaj mi jakiś link do zastosowania blend przepuszczających w praktyce. Nie umiem sobie wyobrazić jak to ma wyglądać dokładnie.

    - statywy do murzynów i zastawek (reporterskie) - 5 szt
    Mogę również prosić o przykład? Bo nie chciał bym źle zrozumieć. Jakie to statywy? Jakie mocowania?
    Mam 4 oświetlenowe elfo, i jakieś chińczyki, ale obawiam się, że masz zupełnie inne na myśli.

    No chyba, że zakupisz lampę studyjną bo w sumie to nie wiem o co pytasz.
    W pierwszej kolejności pytałem o zestaw modyfikatorów w sytuacji kiedy już kupię polecany przez Ciebie i Jacka i R_m zestaw czyli:
    - lampa reporterska
    - lampa akumulatorowa
    - 2xlampa studyjna
    ale chętnie wcześniej przeczytam odpowiedzi na powyższe pytania, bo jeszcze trochę czasu minie zanim zamienię swoje YN.

    Wszystkie modyfikatory były konstrukcji parasolki i przystosowane do reporterówek.
    A jakich Ty Jacku modyfikatorów używasz? Lub jakie byś polecił?

    Dopiero później zainwestowałem w uchwyt T do bowens i Disha 70cm, w którym używałem lampy systemowej z mydelniczką.
    i jak To się sprawuje?

    Planuję jednak zakup Reporter 360TTL
    Też mi się podoba ta lampa.


    Ty to wiesz, ja to wiem, ale ktoś bez doświadczenia będzie myślał, że to tak wielkie udogodnienie jak w reporterce gdzie TTL to podstawa. W efekcie przy wyborze sprzętu będzie mocno patrzył na kryterium bez większego znaczenia. I kupi reporterskie lampki bo mają TTL.
    Nie koniecznie Ja zrozumiałem, że ttl tylko potrzebny będzie w reporterskiej.
    Ale będzie jeszcze potrzebny nam światłomierz do Waszego zestawu.
    Te reporterskie lampy mi się podobały bo miałbym ich sporo do nauki świecenia z wielu kierunków za sensowną cenę, ale nie podoba mi się charakterystyka świecenia ( schowany palnik) trzeba dużo kombinować.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez zaralleg ; 05-03-2017 o 00:19
    T11-20 f2.8, T17-50 f2.8, C50 f1.4, T60 f2 macro, 2xYN600ex rt plus wyzwalacz Yongnuo Yn-e3-rt, 2 parasolki srebrna i biała 150cm, 2 parasolki transparentne 110cm. Blenda b duża, średnia i mała.

  9. #49

    Domyślnie

    @zaralleg

    Próbujesz przeskoczyć lata pracy a to najnormalniej się nie da. Chcąc rzetelnie odpowiedzieć na Twoje pytania musiałbym jakiś internetowy kurs urządzić. Najogólniej.
    1. Blenda i softbox to te same powierzchnie świecące. Ta pierwsza świeci w dwie strony - czyli do reflektora i to światło co przez nią przejdzie. Główne niebezpieczeństwo światła odbitego od powierzchni to refleksy w aparacie. Wpływ na światło wypełniające jest mniejszy jak się wydaje bo to przeciwny kierunek.
    2. Blendy można powiesić na statywie - albo bezpośrednio albo za pomocą dedykowanego uchwytu.
    3. Konieczne wymiary urządzeń świecących w praktyce w większości tematów zawierają się w przedziale od 20 do 200 cm (średnicy). Bardzo często chcielibyśmy aby kształt tych plam był np wydłużonym prostokątem.
    4. Parabol to podstawowa czasza dająca względnie uporządkowany strumień. Kat rozsyłu to około 45 stopni. Do tego wrota umożliwiające odcięcie części światła i plaster miodu 10 i 40 stopni. To najczęściej używany u mnie reflektor
    5. zastawka to pionowy samodzielnie stojący ekran który może być użyty do odcinania światła lub odbicia a i pewnie jako fragment dekoracji.

    Musisz szybko odwrócić w swojej głowie relację "do czego służą dane urządzenia" na "co chcę osiągnąć i jak to zrobić". Wpierw jest wizja a później zastanawianie się jak to zrobić.

    pozdro
    Wiesiek

Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy ... 345

Podobne wątki

  1. Palnik lampy błyskowej
    By asche in forum Serwis
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 03-11-2016, 17:54
  2. bezprzewodowe wyzwolenie lampy sb910
    By pawcio0404 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 25-10-2014, 22:54
  3. Softbox pod lampę sb910
    By raf1313 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-04-2014, 12:47
  4. Przenośny softbox do lampy błyskowej
    By Zbigniew in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 23-10-2009, 23:22
  5. Zasilanie lampy błyskowej
    By ropusz in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 02-06-2009, 10:31

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •