Close

Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 49
  1. #31
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    Murzyn to ... czarny ekran. Odwrotność białego. Biały odbija światło i rozjaśnia cienie. Zmniejsza kontrast. Czarny ekran czyli murzyn pochłania światło i zwiększa kontrast i cienie.

    Myślę ze 5 lamp na początek to za dużo.
    Generalnie zalecam zaczynanie od jednej lampy plus ekran. Można zacząć od trzech, jak juz chcesz mieć duźo lamp , a potem w miarę zbierania doswiadczeń dokupić lampę nr 4 i potem 5. I jak popracujesz na trzech to będziesz wiedział co za lampa nr 4 i 5 ci jest potrzebna.

  2. #32

    Domyślnie

    @zaralleg

    Jesteś dociekliwy, dokładny i do tego chcesz się uczyć - dobrze to rokuje dla rozwoju umiejętności. Najcenniejsze są zawsze własne doświadczenia a te zgromadzisz pracując tym co masz bo z pewnością można tym wykonać wyszukane oświetleniowo foty.
    Zdecydowanie polecałbym bardzo solidne ugruntowanie sobie wiedzy z podstaw optyki - rozkłady i rodzaje emisji powierzchni świecącej, kontrasty (własny, oświetlenia, sceny) rodzaje emisji, konstrukcja reflektorów, cień a półcień charakterystyki odbić powierzchni itd. Z literaturą jest bardzo słabo ale trochę znajdziesz w podręcznikach fizyki, trochę w oświetleniu filmowym, coś tam u Dederki, może dojdziesz do materiałów wykładowych (np Pytlińskiego). Warto bardzo dokładnie zrozumieć konsekwencje prawa Lamberta. Zastanowić się (albo policzyć) jak wyglądają powierzchnie izoluksów w przypadku softboxa prostokątnego a okty itd.

    Pomijając, że świecenie to tylko jeden z wymiarów tworzenia obrazów.
    Jestem dziwnie spokojny, że sobie poradzisz.

    Powodzenia
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 26-02-2017 o 14:48

  3. #33

    Domyślnie

    @zaralleg

    Jak Twój angielski?
    Każdy by chciał 5 lamp na początek, jednak najważniejsze bezie jak wspomniał @Wujot, ugruntowanie wiedzy.
    Polecam tutorial Zacka Ariasa One Light 2.0. Trochę kosztuje, ale warto. Ciężko u nas dostać pierwszą wersję tego szkolenia, ale drugą można łatwo kupić ze strony Zacka.
    Jest tam szczegółowe pokazanie wielu rodzajów lamp, modyfikatorów i sposobów synchronizacji i ogromna wiedza teoretyczna z przykładami.
    Później Zack robi kilka konkretnych sesji i wszystko zawsze z zastosowaniem jednego źródła światła.

    5 lamp jest fajnie, ale do 80% ładny zdjęć wystarczy Ci jedna i blenda. Ewentualnie dla dołożenia mocy potrzeba kilka w plenerze, ale wtedy może wygodniej jedna mocniejsza... to wszystko zależy.
    Najlepiej jak będziesz robił zdjęcia tym co masz tak długo, aż Ci w końcu zabraknie tej jednej dodatkowej lampy i nie będziesz mógł obejść tego inaczej bez kupowania tej kolejnej.
    Zwłaszcza, że modele, które chcesz kupić nie są tymi najtańszymi. W plenerze możesz zamiast wkładać 5 lamp do jednego softa, poczekać na złotą godzinę i wystarczy Ci nawet jedna. A jakie niebo będzie piękne w tle
    Jak bezie tylko opcja sesji o 12:00 latem, to schowaj się w cień i może 2-3 lampy uciągną, ale 5 nie będziesz musiał targać.

    Ogólnie dużo można pisać i radzić ale jak sam nie sprawdzisz to się nie dowiesz

  4. #34

    Domyślnie

    Murzyn to ... czarny ekran.
    Dzięki Jacku.

    Generalnie zalecam zaczynanie od jednej lampy plus ekran. Można zacząć od trzech, jak juz chcesz mieć duźo lamp
    Zacznę od dwóch i blendy, nie na przekór, tylko dlatego, że je już mam

    polecałbym bardzo solidne ugruntowanie sobie wiedzy z podstaw optyki
    Dziękuję za rady @Wujot, jak pislałem w fotografii jestem jeszcze bardzo zielony, zdecydowanie za późno się zainteresowałem. Dużo czytam artykułów, oraz wątków tutaj i na innych forach, a teraz właśne przymierzałem się do jakiejś usystematyzowanej literatury, czytałem pozytywne opinie o "Światło magia i nauka" i to miało iść na pierwszy ogień, ale teraz nie wiem. Tu pytanie nie tylko do Wiesława, ale pozostałych, jakie 3 ksiażki byście przeczytali jako pierwsze, gdybyście znów zaczynali?

    Nawiasem po tak miłym słowie Wieśka trochę się boję zadawać "laickich" pytań, ale jak mówią: "kto pyta nie błądzi "

    Polecam tutorial Zacka Ariasa One Light 2.0.
    Dzięki Jacku, napewno sięgnę po niego, dla odmiany od często wielu godzin czytania

    i nie będziesz mógł obejść tego inaczej bez kupowania tej kolejnej.
    Własciwie już wiem czego chcę, tylko nie jestem pewnien czy robić zamieszanie w sprzęcie, sprzedawaniem i kupowaniem od nowa, czy poprostu wykorzystać możliwości moich yh i za jakiś czas zaczać budować swój system.

    Marzy mi się jedna lampa studyjna dość mocna ok 600ws, godox/genesis/quantum reporter 360 oraz 2 systemówki, tylko żeby wszystko się ze sobą dogadywało. Cos jak planowalem z moimi yn na poczatku wątku. Jeden nadajnik, ktory zakładam na aparat i na raz mogę wyzwolić (oczywiście jeśli istnieje taka potrzeba) lampę studyjną, plenerową i systemową. Nalepiej wszystkie z ttl i żeby lampy miały wbudowane radio (brak konieczności posiadania dodatkowych odbiorników).
    Nie wiem czy coś takiego istnieje, nie zbadałem rynku jeszcze ale @r_m wspominał, że godox ma spójny system, quantum/genesis zapewne też. Musze jeszcze poczytać, bo narazie kojarzę, że najnowsza wersja reportera 360 ttl ma wbudowane radio, jakieś systemówki rownież, i można wszytko odpalać przez navigator x, nie wiem tylko czy studyjne mają wbudowany odbiornik czy trzeba dokupic jakiś odbiornik?
    Wybaczcie nie powinienem wdawać się w dyskusję w temacie o którym jeszcze nie zdażyłem poczytać.

    Więc zmienię na chwilę temat i zadam kolejne pytanie.

    Załóżmy Panowie, ze mam już swoje 4 czy nawet 5 lamp.
    Jakie modyfikatory byście polecili do w miarę uniwersalnego użytkowania? W celu uściślenia, to na dzień dzisiejszy interesuje mnie fotografia produktowa, w tym odzieży na płasko i manekinie/modelu i ludzie, żeby było trudniej chciałbym czasem miec możliwość oświetlić całą sylwetkę.

    O czym ja myślałem (weźcie poprawkę, że się nie znam):

    -czasza
    -strumienica
    -beauty dish (70cm?)
    -2x softbox prostokątny (lub tylko 1x? I jaki rozmiar?)
    -1x octa (jaki rozmiar?)

    Co do softboxów to mam wątpliwości co do rozmiarów, obserwując rynek widzę, że masowo sprzedają się 60×90, oraz octy 80cm, jednak spotykam się z wypowiedziami, że do całej sylwetki potrzeba 80x120, i octa 150 jednak taki zestaw traci na mobilności w plenerze i wiatr daje się we znaki.

    Chciałbym mieć różne modyfikatory, ale nie chcę kupować po kilka takich samych tylko w różnych rozmiarach, raz ze względów finansowych a dwa to jestem "maksymalnym minimalistą", chciałbym zawsze mieć maksimum możliwości przy minimum "gratów". Więc myślę o jakimś złotym środku.
    Co Wy byście wybrali starając się ograniczyć liczbę modyfikatorów do minimum, a jednocześnie zachowując jak największe możliwości?

    Listę możecie zmienić całkowicie, jeśli ma to uzasadnienie, to tylko mój pomysł.

    Więc jakie 5/6 modyfikatorów zakupilibyście w pierwszej kolejności, i w jakich wymiarach?

    Pozdrawiam i dziekuję za dotychczasową pomoc.
    Jeśli powyższy wpis jest haotyczny (mam takie wrażenie) to przepraszam, późno juź
    T11-20 f2.8, T17-50 f2.8, C50 f1.4, T60 f2 macro, 2xYN600ex rt plus wyzwalacz Yongnuo Yn-e3-rt, 2 parasolki srebrna i biała 150cm, 2 parasolki transparentne 110cm. Blenda b duża, średnia i mała.

  5. #35

    Domyślnie

    1. Metodologia pracy fotografów także w zakresie oświetlania jest bardzo indywidualna. I po sobie mogę powiedzieć, że zmienia się w czasie. Ja np bardzo szybko zacząłem używać softbox-ów - w 1990 roku. Dopiero po latach zrozumiałem, że czasem bardzo się z nimi męczyłem. Zmieniłem technikę świecenia na parabole plus blendy a softy coraz bardziej się kurzyły aż uznałem, że zajmują mi za dużo miejsca i wywaliłem. Tak, że na >>10 lat całkowicie zniknęły z mojego studia. W momencie gdy pojawiły się te szybko rozkładane (na bazie solidnego parasola) z powrotem trzy kupiłem - nie zajmują już miejsca po złożeniu, są duże (poprzednie były po prostu za małe) i czasem je stosuję. czyli zestaw oświetleniowy to bardzo indywidualna sprawa.
    2. Jacek napisał, że lampa plus ekran to podstawowy zestaw. Ja jestem z zupełnie innej bajki - praktycznie nigdy nie używam ekranu odbijającego. Za podstawowy uważam zestaw 3 lamp. Jedna modelująca (wiadomo), jedna tłowa (kolor i intensywność oświetlenia tła) i trzecia do regulacji kontrastu oświetlenia (czyli tzw światła wypełniającego). Takie podejście umożliwia mi na dowolną zmianę właściwości każdego podstawowego wybranego elementu planu bez ruszania pozostałych. Ekranów zaś nie używam bo trzeba je stawiać blisko i dają wtedy gradientowe przebiegi bez zresztą jakiejkolwiek kontroli. Trzy lampy to zresztą bardzo skromny zestaw. A gdzie kontry, lokalne doświetlenia? Wczoraj zrobiłem realizację (co ją postaram się opisać za tydzień, dwa) gdzie tylko ze zmęczenia ustawiłem 5 reflektorów (powinno być 6) a celem było uzyskanie "naturalnego" światła (i to się udało).
    3. W Twoim przypadku patrząc z moich doświadczeń jedyne co Ci na pewno trzeba to blendy (przechodzące). Całkiem sensownym gadżetem są wrota do lamp reporterskich - pracują całkiem precyzyjnie. Ale zdecydowanie dokładniejsze są zastawki. Dlatego snoot też jest niekonieczny. Jeszcze raz podkreślę lampa reporterska to odpowiednik kompaktowej z parabolem (w dodatku z "regulowanym" kątem rozsyłu). Parabole plus blendy, zastawki i murzyny pozwolą skonstruować dowolne powierzchnie świecące dokładnie dopasowane do tematu. Gotowe końcówki zaś są wygodne ale mają dokładnie określoną charakterystykę. Wszystkie są do zastąpienia z wyjątkiem srebrnego BD z plastrem miodu - czyli mocno ukierunkowanego światła o dużej powierzchni i stromej granicy.
    4. Główną zaletą gotowych końcówek jest ograniczenie rozsyłanego światła do tego na plan, szybkość i wygoda pracy. Ceną są ograniczone (małe) rozmiary, kupa miejsca na składowanie, cena i kompromis w sprawie bardzo precyzyjnej pracy.

    Załóżmy Panowie, ze mam już swoje 4 czy nawet 5 lamp.
    Jakie modyfikatory byście polecili do w miarę uniwersalnego użytkowania? W celu uściślenia, to na dzień dzisiejszy interesuje mnie fotografia produktowa, w tym odzieży na płasko i manekinie/modelu i ludzie, żeby było trudniej chciałbym czasem miec możliwość oświetlić całą sylwetkę.
    Odpowiedzią na Twoją listę byłyby więc
    - 4 x blenda ( okrągła 50 cm, prostokątna 2 x 120 i 180-200 cm)
    - statywy do murzynów i zastawek (reporterskie) - 5 szt

    kupno BD nie ma najmniejszego sensu, strumienicy raczej też nie (bo ma okrągły kształt a przeważnie trzeba poświecić szczeliną więc i tak trzeba kombinować), czasza w przypadku lamp reporterskich nie jest potrzebna. Tak jak napisałem lampa reporterska najlepiej będzie pracować z blendą. No chyba, że zakupisz lampę studyjną bo w sumie to nie wiem o co pytasz.

    Pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 28-02-2017 o 12:51

  6. #36

    Domyślnie

    Ja się za to wychowałem w erze strobingu i inwestowałem prawie wyłącznie w lampy reporterskie.
    Wszystkie modyfikatory były konstrukcji parasolki i przystosowane do reporterówek.
    Dopiero później zainwestowałem w uchwyt T do bowens i Disha 70cm, w którym używałem lampy systemowej z mydelniczką.
    Teraz mam dodatkowo jedną lampę z bowens, ale i tak nie chce mi się jej dźwigać, więc częściej sięgam po chińczyki ze zdalnym sterowaniem mocą.
    Planuję jednak zakup Reporter 360TTL ze względu na goły palnik, moc i gabaryty

  7. #37
    Oszczędny w słowach Awatar bizon96
    Dołączył
    10 2016
    Miasto
    Navan, Irlandia
    Posty
    18

    Domyślnie

    Niech mnie ktoś poprawi jeżeli się mylę, ale zwiększenie mocy o 1EV lamp przez dodanie następnych do zestawu wzrasta wykładniczo, czyli 1+1+2+4+8...itd. Jeżeli tak jest to dodawanie piątej lampy daje niewymierny efekt moim zdaniem.
    Teraz pytanie, ile trzeba lamp, baterii i jaki jest koszt takiego zestawu żeby zrównoważyć moc zestawu lamp systemowych z lampą studyjną 400Ws?
    Czy zestaw 1xPowerlux VT-400P AC/DC, 2xlampa systemowa nie jest zestawem tańszym i bardziej efektywnym od 5xlampa systemowa?
    Ostatnio edytowane przez bizon96 ; 01-03-2017 o 03:28
    Nikon D7200, Sigma 17-50 mm f/2.8, nikon af-p dx 70-300mm f/4.5-6.3g ed vr

  8. #38

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bizon96 Zobacz posta
    Teraz pytanie, ile trzeba lamp, baterii i jaki jest koszt takiego zestawu żeby zrównoważyć moc zestawu lamp systemowych z lampą studyjną 400Ws?

    Czy zestaw 1xPowerlux VT-400P AC/DC, 2xlampa systemowa nie jest zestawem tańszym i bardziej efektywnym od 5xlampa systemowa?
    1. Na to pytanie nie ma odpowiedzi wprost. Należałoby porównać moc świetlną co przy różnych kątach sferycznych promieniowania lamp reporterskich w ogóle nie ma sensu (choćby dlatego, ze są zmienne). Prawdopodobnie lampy reporterskie wypadną lepiej jeśli porównasz ostre światło (nie modyfikowane) a w takim softboxie, który w jakimś stopniu łapie całe światło z gołego palnika lampy studyjnej będzie gorzej. A jeszcze inaczej byłoby gdyby ktoś uparł się aby cztery reporterskie wpakować do BD ale udałoby się ustawić ich palniki pod kątem 45 stopni (czyli optymalnie) - wtedy mogłoby się okazać, że jest nawet lepiej niż przy pierwszej sytuacji.
    Napisałem, ze wydaje mi się, że pod względem mocy 4 lampy reporterskiej mogą być porównywane z 300 Ws ale być może ktoś ma inne zdanie - niech się też wypowie. Zresztą moc to tylko jeden z problemów - liczy się też często szybkość. Na 500 strzałach 3 sekundy oszczędności daje drobne pół godziny czasu. O tym, że posiadanie pilota też przyspiesza pracę nie wspomnę.

    2. Lampy systemowe w ogóle nie są efektywne, ich cena w dobie tanich a niezłych chińczyków jest z kosmosu, uwzględniając jeszcze, że nie mają komunikacji radiowej (a podczerwień to słabizna) to kupowanie tego jako systemu nie ma już większego uzasadnienia ekonomicznego.

    Aby nie było to mam pojęcie o czym piszę - wśród kilkudziesięciu źródeł światła jakie mam jest też zestaw 5 lamp systemowych Nikona z wszystkimi końcówkami (snooty, wrota, softy, kula). I nawet tego trochę używałem.

    pozdro
    Wiesiek

  9. #39
    Oszczędny w słowach Awatar bizon96
    Dołączył
    10 2016
    Miasto
    Navan, Irlandia
    Posty
    18

    Domyślnie

    @Wujot, dzięki za odpowiedź. Teoretycznie natężenie światła sumuje się liniowo, a nie wykładniczo. Czyli jeżeli przyjmiemy, że jedna lampa błyskowa ma moc 70Ws , to 4 lampy powinny nam dac 280Ws mocy. To już wygląda obiecująco.
    Jednak koszt:
    czterech lamp Yongnuo YN-568EX (zależy nam na TTL) około 330 euro
    nadajnik Yongnuo YN-622N-TX 42 euro
    cztery odbiorniki Yongnuo YN-622N 160 euro
    daje nam sumę ponad 530 euro (przepraszam za walutę, ale nie mieszkam w Polsce i tak jest mi łatwiej).
    Przy czym koszt lampy Quadralite DP-600 z akumulatorem Quadralite batterypack DP-6 to około 326 euro.
    No i mamy 600Ws , a nie prawie 300, które da się wykorzystac z większą ilością modyfikatorów i bardziej efektownie.
    Do tego nawet dokupując zestaw 2xYongnuo YN-560 IV i kontroler YN560-TX jesteśmy poniżej 530 euro pierwszej propozycji czterech lamp.
    Ostatnio edytowane przez bizon96 ; 02-03-2017 o 04:11
    Nikon D7200, Sigma 17-50 mm f/2.8, nikon af-p dx 70-300mm f/4.5-6.3g ed vr

  10. #40

    Domyślnie

    Zgadza się, z dwoma uwagami:
    - lampy YN685 mają wbudowany odbiornik YN622, więc prawdopodobnie będzie trochę taniej
    - napisałeś "zależy nam na TTL", a zestaw DP-600 i YN560 nie ma TTL
    Wybierając lampę plenerowo-studyjną z TTL, porównanie cen może być już inne.

Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Palnik lampy błyskowej
    By asche in forum Serwis
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 03-11-2016, 17:54
  2. bezprzewodowe wyzwolenie lampy sb910
    By pawcio0404 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 25-10-2014, 22:54
  3. Softbox pod lampę sb910
    By raf1313 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-04-2014, 12:47
  4. Przenośny softbox do lampy błyskowej
    By Zbigniew in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 23-10-2009, 23:22
  5. Zasilanie lampy błyskowej
    By ropusz in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 02-06-2009, 10:31

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •