Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 47
  1. #1

    Domyślnie Tanie makro dla D3300 ???

    Witam Forumowiczów
    Jestem początkującym amatorem fotografii, posiadam aktualnie aparat Nikon D3300 z kitowym obiektywem 18-105 mm. Chciałbym w najbliższym czasie zaopatrzyć się w sprzęt, który pozwoliłby mi na wykonywanie zdjęć makro - konkretnie owadów.
    Niestety, jak przystało na biednego studenta, mój budżet nie jest wysoki, powiedzmy, że jestem w stanie wydać do 700 zł. I teraz pojawia się odwieczne pytanie.
    - Soczewka makro ? (rewelacyjny wydawał się Raynox DCR 250, ale niestety, okazuje się, że z moim obiektywem strasznie winietuje..)
    - Pierścienie pośrednie ? (są takie z dla Nikona z przeniesieniem automatyki za 300 zł, ale ponoć również nie sprawdzają się dobrze z tym obiektywem)
    - Pierścień odwrotnego mocowania ? (chyba ma więcej wad niż zalet)
    - I ostateczność.. Jakiś obiektyw makro (znaczne podwyższenie wydatku). I tutaj znowu problem, jako że body D3300 potrzebuje obiektywu z silnikiem AF. I tutaj, po przejrzeniu mnóstwa zdjęć na Explorecams.com nasuwa mi się tylko jedna opcja: Sigma Macro 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM.

    Czy ktokolwiek zajmuje się makrofotografią z użyciem tego aparatu i mógłby mi doradzić, co czynić? Będę bardzo wdzięczny za pomoc!

  2. #2

    Domyślnie

    Tanie dobre makro, proszę:
    http://allegro.pl/nikkor-55-2-8-macro-i7134805296.html

    I wcale nie dlatego, że ja sprzedaję
    PS: Obiektyw ma skalę 1:2, jeśli chcesz więcej, można dołożyć do niego pierścienie pośrednie.
    PS2: Do makro i tak nie używamy af.
    "Nie chcieć to znaczy chcieć nie chcieć." Mundek

  3. #3

    Domyślnie

    Pokrótce
    - Raynox winietuje? Sprawdzałeś? Coś nie chce mi się wierzyć, żeby to był problem. Na początek to rozwiązanie da trochę zabawy;
    - pierścienie pośrednie 'zabierają" światło, zaraz pojawi się temat lampy, te z automatyką to prawie połowa ceny obiektywu makro, plus z zoomem też nie jest zbyt wygodnie;
    - odwrotne mocowanie z zoomem bez pierścienia przysłony, bez automatyki, pomiaru ekspozycji, bardzo niewygodne (kosztuje to kilkanaście zł, możesz spróbować z ciekawości);
    - obiektyw na dłuższą metę będzie najwygodniejszy, choćby z manualnym ostrzeniem, Sigmy 50, 70 makro, Nikkor 40 mm, 60, Tamron 60, może uda się zmieścić w budżecie przy cierpliwym poszukiwaniu. Oczywiście, im dłuższa ogniskowa do owadów tym lepiej, ale np. S105 przekroczy zakładany budżet.
    Ostatnio edytowane przez poste ; 26-01-2018 o 23:28

  4. #4

    Domyślnie

    Ja tam używałem AF w makro. Bez tego nie wiem, czy cokolwiek bym zrobił w tej dziedzinie.

  5. #5

    Domyślnie

    Ten brak pomiaru światła z d3300 będzie wadził ze starszymi szkłami, które by się jakoś tam nadały do makro
    http://www.kenrockwell.com/nikon/compatibility-lens.htm
    http://www.photosynthesis.co.nz/niko...s.html#55Micro

  6. #6

    Domyślnie

    Sprzedałem chyba jakoś za 900-1000 zł Tamrona 60mm kiedyś. Szukałbym raczej czegoś takiego. W ogóle to było fajne, kontrastowe szkło z ciekawym bokehem i trochę za nim tęsknię.

  7. #7
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jak pierwszy raz wpadł mi w ręce Nikkor 28-105 D to miał raynoxa założonego, sam obiektyw w zakresie 50-105mm ma makro maksymalnie w odwzorowaniu 1:2 i zachowuje się świetnie na dużych matrycach co nie jest takie oczywiste, można by się nad tym zastanowić, oczywiście nie będzie AF bo to śrubokręt ale nawet potem odsprzedając obiektyw nic się nie traci.

  8. #8

    Domyślnie

    Też mam tego Tamrona 60/2 bardzo ostry obiektyw. W okolicach budżetu o którym tutaj mowa, bardziej sensowne rozwiązanie chyba będzie trudno znaleźć. Można oczywiście do makro stosować różne wynalazki, ale wydaje mi się, że dla początkującego amatora w tej dziedzinie będzie to mocno zniechęcające, a włożone w takie eksperymenty pieniądze trudne do odzyskania. Ostrzenie ręczne, podobnie jak użycie statywu, w makro to jednak zasada od której można sporadycznie robić wyjątki, więc obiektyw do makro mógłby być manualny, ale z tą puszką będzie wtedy bez pomiaru światła, a to jest spore utrudnienie. Tego Tamrona jak cierpliwie poszukasz za 900-1000 zł pewnie znajdziesz. Dodatkowo będziesz miał krótkie jasne tele z przysłoną F2, ostre od pełnego otworu np. do portretu i innych uniwersalnych zastosowań. W podobnej cenie może gdzieś się znajdzie jeszcze Nikkor AF-S DX Micro 40 mm f/2.8G, ale ten ma znacznie krótszą ogniskową, a 60mm w Tamronie to już jest mało do takich zastosowań.

  9. #9

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za szybką reakcję i podpowiedzi! Tamron 60 rzeczywiście wydaje się dobrym pomysłem, jest tańszy od Sigmy 105 i obrazy z niego bardzo mi się podobają Tylko, o ile dobrze zrozumiałem, nie będzie AF ?
    Tylko się upewnię, chodzi o poniższy obiektyw?
    https://explorecams.com/photos/pair/...macro-1-1-g005

  10. #10

    Domyślnie

    AF będzie. On ma swój, głośny silnik.

    Też mam tego Tamrona 60/2 bardzo ostry obiektyw.
    Nawet nie wiem, czy go czasem nie kupowałeś ode mnie. :P

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon D3300 - sposób na makro
    By emilus143 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 03-02-2018, 21:23
  2. Obiketyw do D3300, Makro + szeroki
    By Dragonowy in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13-12-2016, 15:19
  3. Tanie makro z 18-55?
    By Jego Nielitościwość in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 27-10-2016, 08:23
  4. Tanie makro do d7100
    By buggie in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 16-06-2015, 11:50
  5. Najostrzejsze tanie makro...
    By nickt in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 52
    Ostatni post / autor: 03-02-2010, 17:03

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •