Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Domyślnie Samyang 500mm 1:6.3 DX, ale pytanie jest generyczne

    Cześć.

    Wszedłem w posiadanie puszeczki jak w tytule.
    Problemem jest że nie umiem jej wyostrzyć; czytałem tu i tam że ten typ tak ma, no badziewne szkło nienadające się do ostrych ujęć, bywa.

    Interesuje mnie za to coś innego - z czego wynika "brak ostrości" w obiektywie? Do kupna tego Samyanga byłem przekonany że KAŻDE szkło da się wyostrzyć na nieskończoność i że bardizej wymagające są bliskie sceny.
    Jaka fizyka za tym stoi? Chodzi o to że ognisko znajduje się za/przed matrycą? Jeśli tak to dlaczego kręcenie pierścieniem który w końcu na to ognisko "przesuwać" nie daje rezultatu?
    Nikon D7100 + Nikkor 18-105 KIT

  2. #2

    Domyślnie

    nie wiem czy tylko ja nie potrafię zrozumieć o czym piszesz. Tyle tego ostrzenia, że chyba o nożach

    Masz problem z precyzyjnym ustawieniem ostrości na określonym punkcie, na nieskończoności czy po prostu ze zmianą odległości ogniskowania? Jakiś czas temu przeglądałem trochę sampli z lustrzanych obiektywów, wiadomo nie jest to ostrość na poziomie Sigmy 500/4, ale mimo wszystko zdjęcia nie były nieużyteczne. Ostrość ustawiasz w LV, czy "na kropkę"?

  3. #3

    Domyślnie

    Prawdopodobnie nie umiem ubrać w słowa tego o co mi chodzi - typowe dla amatora :P ale będzie lepiej z czasem. Tymbardziej dziękuję @odzio za odpowiedź i chęć zrozumienia

    Mam problem z precyzyjnym ustawieniem ostrości, tak na nieskończoność jak i na konkrentym "planie".
    Przykładowe kadry z mieszkania na dystansie 5-6 metrów (raz fokusowałem na ekspres,
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_DSC7294.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	3,58 MB
ID:	60352
    raz na butelkę która stoi może 20cm przed ekspresem)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_DSC7295.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	3,59 MB
ID:	60356

    Drogowskazy z nazwami ulic (jakieś 400 metrów dalej) również są nieczytelne.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_DSC7291.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	4,00 MB
ID:	60353
    Księżyc wychodzi mydlasto
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_DSC8000.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	1,59 MB
ID:	60350Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_DSC7039.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	895,9 KB
ID:	60355

    Nie wiem jak wygląda technika ustawiania "na kropkę" - domyślam się że chodzi Ci o ten piktogram w wizjerze.


    Nie wiem z czego to wynika, ale częściej (z tym obiektywem, pozostałe są ok) migają mi ikonki "> <" naraz aniżeli pojedyncze strzałki oznaczające w którą stronę korekty dokonać. Tutaj zdjęcie w "ostrości z kropką".
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_DSC7271.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	4,02 MB
ID:	60354

    Uprzedzając pytanie - nie, nie podglądam sąsiadek :P Blok był o tyle dobrym materiałem testowym że był nierównomiernie oświetlony, co pozwoliło mi sprawdzić pomysł który wpadł mi do głowy (czy ostrość ma cokolwiek wspólnego z jasnością obiektu).

    Dlatego zwykle korzystam z LV - włączam podgląd, przyciskami + i - przybliżam sobie jakiś kontrastowy fragment zdjęcia i deeeeeelikutaśnie pokręcam pierścieniem ostrości - tyle że bezskutecznie.
    Podczas gdy w innym obiektywie jednostajne kręcenie od jednej skrajnej pozycji do drugiej przechodzi przez etapy: nic nie widać - pojawiają się kontury - żyleta - tracą się kontury - nic nie widać, w tym obiektywie brakuje mi fazy "żyleta".

    Wczoraj udało mi się nagrać kolejną dziwną cechę z którą nie spotkałem się do tej pory w wypadku innych obiektywów - chodzi o to falowanie na krawędzi tarczy księżyca. Aparat stoi na statywie, ja sie nie ruszam ani nic nie kręcę przy nim. Wiatr nie wieje, temperatura uniemożliwiająca falowanie powietrza. "skokowy ruch księżyca w prawo" to youtube, tutaj link do pliku prosto z aparatu.
    https://youtu.be/Nt_MshtmIOY?t=15

    Oczywiście - korzytam ze statywu, wyzwalanie na pilota wraz ze zwłoką 3s między poniesieniem lustra z zwolnieniem migawki, dlatego wykluczam jakiekolwiek drżenie.
    Ostatnio edytowane przez ostatni_wolny_login ; 16-02-2022 o 07:04
    Nikon D7100 + Nikkor 18-105 KIT

  4. #4

    Domyślnie

    Co do zdjęć to postaw aparat na stabilnym statywie - stabilny to co najmniej takli, który nie drży przy dotknięciu.

    Na filmie wyraźnie widać drgania aparatu. Może masz za kiepski statyw i nie jest w stanie utrzymać aparatu z obiektywem o takiej ogniskowej.

    Oczywiście nie wykluczam tego, że obiektyw ma wadę, ale najpierw wyklucz wszystkie inne możliwości.

  5. #5

    Domyślnie

    Uwaga generyczna na przyszłość - jeśli wstawiasz zdjęcia poglądowe, to nie czyść w nich danych EXIF. A jeśli musisz czyścić, to pod każdym zdjęciem wstawiaj opis z parametrami ekspozycji.
    Co do "skakania" księżyca - początek od drgania od dotknięcia aparatu, później mogą być wibracje od wiatru lub drgań budynku (balkonu), na przykład tir przejeżdżający w pobliżu.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  6. #6

    Domyślnie

    Tak na szybko, to zdjęcia 3,4,5 są poruszone. Księżyc przy czasie 1/40s i ogniskowej 500 mm zawsze wyjdzie poruszony, choćbyś wmurował aparat w parapet... to Ziemi nie zatrzymasz Mówiąc kolokwialnie, Księżyc ucieknie z kadru, o ile nie użyjesz specjalnego montażu.

    Natomiast reszta zdjęć jest z grubsza ok. Możesz poeksperymentować z krótszymi czasami, podnieść trochę ISO i przede wszystkim zrobić zdjęcia w słoneczny dzień, ale moim zdaniem pod względem ostrości więcej z tego obiektywu nie wyciągniesz. Zdjęcie w słoneczny dzień, odpowiednio zmniejszone może być nawet akceptowalne. Natomiast powiem brutalnie, masz efekt taki, za jaki zapłaciłeś. Już kilkanaście lat temu było to tanie zastępstwo teleobiektywów, w dzisiejszych aparatach i na ich matrycach będzie tylko gorzej. Pobaw się trochę i szukaj następnego obiektywu.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tbogdanowicz
    Co do zdjęć to postaw aparat na stabilnym statywie - stabilny to co najmniej takli, który nie drży przy dotknięciu.
    Mam Velbon EX-530, fakt, kupiłem w zestawie z aparatem i nie pokusiłem się o szukanie lepszych, bo stwierdziłem ze ilość i zakres regulacji jest spoko i czego mogę wymagać więcej, tymbardziej że fotki na normalnych ogniskowych (18-200) wychodzą rewelacyjnie nawet przy dłuższych ekspozycjach.
    Mógłbyś zarzucić przykładem takiego "stabilnego"?

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill
    nie czyść w nich danych EXIF
    możesz wskazać które zdjęcie nie ma exifa? Pliki wyszły takie jakie wyrenderowałem z nefów, bez obróbki, a nie mam w zwyczaju gmerać przy metadanych (bo i sam z nich korzystam np przy sortowaniu wg obiektywu, czasu migawki itp).
    na przykład tir przejeżdżający w pobliżu.
    :O serio? Widziałem na LV jak obraz drży kiedy chodzę, ale na wibracje nie wpadłem... Chyba faktycznie poczkeam na rekomendacje @tbogdanowicz, chociaż wolałbym najpierw sprawdzić taki statyw przed zakupem żeby znowu nie wtopić milionów monet.
    Ale bardzo cenna uwaga, dziękuję!

    @poste, no właśnie bawię się, ale chciałbym z tej zabawy wyciągnąć naukę, zgodnie z pytaniem w pierwszym poście. Co definiuje "ostrość" obiektywu? Czy ogniskowa 500mm jest z definicji mydłem, czy może chodzi o jasność f/6.3, a może kombinacja obydwu tych parametrów? A może po prostu inżynier Samyanga projektując tę puchę stwierdził "to się zateguje" i wypuścili gniot na rynek?
    Księżyc ucieknie z kadru, o ile nie użyjesz specjalnego montażu.
    No i to jest ********** cenna rada której zupełnie nie brałem pod uwagę- intuicyjnie księżyc przecież wisi se na tym niebie, a jednak wczoraj powoli uciekał z kadru.
    przede wszystkim zrobić zdjęcia w słoneczny dzień
    co miałeś na myśli? Czy to, że im więcej światła (ale światła światła, nie poczarowania z kompensacją EV czy ISO) tym "może być ostrzej"?
    Nikon D7100 + Nikkor 18-105 KIT

  8. #8

    Domyślnie

    Poczytaj o konstrukcji obiektywów lustrzanych, dowiesz się, dlaczego nie osiągają parametrów klasycznych szkiełek z soczewkami. Kuleje zwłaszcza kontrast, dlatego sugeruję zdjęcia w słoneczny dzień. Bardziej kontrastowe zdjęcie, pomniejszone do wymiaru internetowego, będzie znacznie przyjemniejsze w odbiorze, a wady ostrości nie będą aż tak rzucające się w oczy. Czytałeś w ogóle opinie o tym obiektywie przed zakupem? Moim zdaniem w tym modelu ostrzej nie będzie.

    Generalnie sprzęt do zabawy i zdobywania doświadczenia jest ok. Natomiast gdybyś chciał poważniej podejść do hobby i po prostu je realizować, dobrym pomysłem bywa kupienie jakiegoś współczesnego i niezłego teleobiektywu na raty. Kilka piw mniej w miesiącu, rezygnujesz z jakiegoś wyjścia do restauracji, itp. no i możesz oddawać się swojemu hobby bez walki ze sprzętem. Oczywiście zawsze napotka się jakieś ograniczenia finansowe, ale moim zdaniem warto rozważyć taki pomysł, póki mamy raty ok 0%.

  9. #9

    Domyślnie

    Wybierz jakiś słoneczny dzień, żeby było dużo światła.
    Wybierz jakiś obiekt do fotografowania - najlepiej taki, żeby wypełnił Ci większość kadru i nie za daleko, bo ruch powietrza też wpłynie na ostrość.
    Postaw aparat na statywie.
    Dobierz parametry tak, żeby czas był jak najkrótszy, ale nie kosztem ISO - ustawiłbym je na max 400
    Włącz samowyzwalacz - najlepiej na 10/12 sekund (nie pamiętam jaki kolejny po 2 sekundach jest w D7100), ewentualnie jeśli masz pilota to ustaw aparat w tryb "mirror up".
    Zrób kilka zdjęć.

    Wykluczysz w ten sposób czynniki "zewnętrzne" mogące wpłynąć na ostrość i zobaczysz na co "stać" to szkło.
    Nikon FX i Olympus m4/3

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Czytałeś w ogóle opinie o tym obiektywie przed zakupem? Moim zdaniem w tym modelu ostrzej nie będzie.
    No właśnie nie czytałem, to był spontaniczny zakup na zasadzie "a zobaczę co to jest warte". Rzuciłem tylko okiem na kilka zdjęć z flickra

    Dopiero po odebraniu przesyłki i własnoręcznych testach przekonałem się co mógłbyś mieć na myśi mówiąc "zdjęcie, pomniejszone do wymiaru internetowego"

    Jako że staram się w życiu nie ponosić porażek a wyciągać (kosztowne) lekcje to pomyślałem że zapytam Was tutaj o co chodzi, bo domyślam się że 500mm f/6.3 z Sigmy czy Tamrona robi kapitalne zdjęcia, a na papierze "to przeciez to samo".
    Ja wiem że to co piszę brzmi pokrętnie i czasem bez sensu, ale mnie nie wystarczy określenie "ten obiektyw jest słaby", chcę wiedzieć dlaczego jest słaby, jakie jego cechy to definiują i najlepiej dowiedziec się tego empirycznie, wiesz, tak żeby galareta w czaszce "zaskoczyła" ;p. Taki mam proces poznawczy, czasem prowadzący przez meandry fizyki (np rozumiem skąd bierze się aberracja chromatyczna i w jaki sposób jest eliminowana na etapie konstrukcji zestawu optycznego), czasem przez setki prób i błędów, ale uczucie towarzyszące oswiadczeniu "WIEM" jest warte tego wszystkiego :P. To tak na marginesie żeby choć trochę uzasadnić moje debilne pytania.

    Wcześniej kupiłem też trochę tanich szkieł żeby zrozumieć czym różni się badziew od czegoś poważnego, a ten Samyang to był mój lustrzany debiut
    moim zdaniem warto rozważyć taki pomysł, póki mamy raty ok 0%.
    Dziękuję, od rat i mariażu z bankami uchowaj mnie panie borze szumiący. Wyznaję zasadę że albo mnie na coś stać albo nie i zaginanie rzeczywistości "aaa wezmę se na raty" jest poza moim pojęciem. Może to druga skrajność w kontraście do "zakredytowanych pod korek" ale wolę na coś uzbierać i mieć później niż zapożyczyć się i mieć już
    Wracając do współczesnego tele- o jakim przedziale cenowym mówimy? Rozglądałem się też za rybami (mam wewnętrzną potrzebę zrobić kapitalne szerokokątne niebo z Drogą Mleczną na długiej ekspozycji zanim umrę ) i rozpiętość cenowa od 450-1200 za f> 2.8 do 3k - 6kpln za f=< 2.8, po doświadczeniach z samyangiem zapaliły mi lampkę żeby jednak nie kupować na głupa "bo bagnetem pasuje, a reszta jakoś to będzie" ;P

    @August68
    Dzięki, spiszę sobie te rady i wykorzystam przy następnym hasaniu w plenerze
    Ostatnio edytowane przez ostatni_wolny_login ; 16-02-2022 o 11:17
    Nikon D7100 + Nikkor 18-105 KIT

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Sigma AF 5-6.3 APO 170 - 500mm szybkie pytanie.
    By Shievel in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 26-11-2015, 01:59
  2. Samyang 500mm F/6,3 - Kilka Pytań...
    By bboy4 in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 25-08-2011, 17:28
  3. Samyang 500mm - pytanie
    By Grand. in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 07-06-2010, 07:44
  4. Samyang - co jest nie tak ?
    By daromire in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 16-07-2009, 22:46

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •