Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Kalibracja obiektywów z kilkoma body. Jak?

    No właśnie. Podobno od nadmiaru głowa nie boli. Pytanie kieruję do posiadaczy kilku puszek. Sam proces dopasowywania obiektywu z aparatem poprzez mikroregulację jest dosyć upierdliwy. Problem robi się większy w przypadku kilku szkieł i body. Tak się zastanawiam, czy można ten proces uprościć przyjmując pewne założenie... Jeśli np. skalibruję obiektyw z jedną puszką i otrzymamy wartość "3", a potem skalibrujemy go z drugą puszką i otrzymamy wartość "-1", to można przyjąć założenie, że podobne zależności będą obowiązywać w przypadku innych szkieł? Tzn. jeśli wezmę kolejny obiektyw i na pierwszym body uzyskam wynik "5", to przy drugim body można sobie po prostu ustawić "1" (różnica 4-ech jednostek pomiędzy obydwoma body uzyskana w trakcie poprzedniego obiektywu z obydwoma puszkami)?
    Innymi słowy, można założyć, że skoro dla jednego szkła kalibrowanego pod oba body otrzymałem różnicę czterech jednostek mikroregulacji, to dla innych szkieł można przyjąć tą samą zasadę? Nie próbowałem jeszcze sprawdzać tego organoleptycznie, a zabawa ze wszystkimi szkłami i obiektywami na zasadzie "każde z osobna" wydaje mi się zbyt czasochłonna. Z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że szkła o różnych ogniskowych mogą zachowywać się różnie. Pomijam fakt, że kalibracja zoomów to już inna bajka (ja kalibruję na ogniskowej, której używam najczęściej).
    FOTO-ZABAWKI SPRZEDANE.

  2. #2

    Domyślnie

    Wiesz co nie znam się, ale na chłopski rozum chyba tak to nie będzie działało, bo każde szkło może być inne optycznie i po to jest regulacja żeby dostosować każde z osobna, a np. Poświęcić raz czas na kalibracje i wyniki podpisywać na kartce a potem już tylko wprowadzać dobre wartości kalibracji nie byłyby jakimś rozwiązaniem?

  3. #3

    Domyślnie

    Za każdym razem masz niezmienny rozjazd obiektywu i zmienny (charakterystyczny dla korpusu) rozjazd AF. Więc skąd by się wzięła stała poprawka w AF? Ta metoda w zasadzie by była w jakiejś mierze skuteczna, gdybyś miał wszystkie korpusy z idealnie skalibrowanym AF.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  4. #4

    Domyślnie

    Ja ostatnio znalazłem rozwiązanie tego problemu... Spakowałem swoje aparaty i szkła Nikkora, wysłałem do Studia5s i skalibrowano je do wzorca. Teraz w każdym aparacie wszystko działa tak samo... Polecam. Oszczędza czas i nerwy

  5. #5

    Domyślnie

    też zrobiłem jak zosiek, polecam
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za sugestie. Jest to jakieś rozwiązanie, ale w przypadku 4 korpusów i kilku teleobiektywów zabawa dosyć ryzykowna (wysyłka sprzętu).
    Akurat ostatnio bawiłem się w kalibrację z D500, gdzie ten proces jest dosyć przyjemny i pomyślałem, że można potem jakoś odnieść się z pozostałymi korpusami do wyników z D500, zakładając pewne uproszczenia. Ale obawiam się, że przyniosłoby to więcej szkód niż pożytku.
    FOTO-ZABAWKI SPRZEDANE.

  7. #7

    Domyślnie

    studio5s polecam jak najbardziej ! szkoda nerwow na inne serwisy
    d750 + d800+dk17m+dk19+ gripy newell+> nikkor 28 1.8g , Jupiter 37a, sigma 35 art, sigma 24 art, sigma 50 art, sigma 85 art +> sb910 + 400ws z aku +yn685 -> kiev 60 + sonnar 180
    https://500px.com/witoldpiotrowski

Podobne wątki

  1. Kalibracja obiektywów z AF - polecane serwisy
    By Adam001 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 17-04-2018, 10:44
  2. kalibracja body czy obiektywu?
    By matiax in forum Serwis
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 26-10-2012, 21:54
  3. Kalibracja Tamrona pod body
    By Michaelg in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 26-03-2011, 13:51
  4. Kalibracja obiektywow
    By prezio in forum Serwis
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 29-06-2010, 19:42
  5. d300 +kalibracja obiektywów
    By robopod in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 31-10-2008, 14:53

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •