Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Droga do zostania Fotoreporterem

    Witam starszych kolegów po fachu !

    Niedawno uzyskałem tytuł fototechnika, poszukując pracy w swoim zawodzie przebrnąłem przez fotografię ślubów, produktową oraz pracę w studiu. Chciałbym obecnie spróbować czegoś nowego a konkretnie zostać fotoreporterem ale... tutaj pojawia się moje pytanie ponieważ nie mam bladego pojęcia od czego zacząć. Czytając wszystkie wątki związane tym tematem na forum dowiedziałem się, że nie da się z tego wyżyć i dołączenie do agencji fotograficznej nie ma sensu. W takim razie pisać do gazet i wysyłać portfolio ? Szczerze mówiąc w tych tematach na forum nie spotkałem się z pozytywną opinią nt. bycia fotoreporterem czy na prawdę to wszystko wygląda tak czarno ? Dziennikarze robią zdjęcia telefonami a fotograf o ile zostanie poproszony do sfotografowania jakiegoś tematu do dostaje grosze ? Przerażają mnie nieliczne oferty pracy ponieważ 80 % serwisów internetowych nie zapewnia wynagrodzenia (?!). Niestety nie mam teleobiektywu aby zająć się sportem myślałem o pozostałych tematach (wydarzenia, koncerty). A może ktoś mógłby polecić mi jakąś agencje fotograficzną na Śląsku ? Im bardziej zagłębiam się w to wszystko mam wrażenie, że wyżyć można tylko z fotografii ślubnej ale... skoro tak to skąd te wszystkie konkursy, reklamy sprzętu foto skierowane do fotoreporterów?

    Bardzo dziękuje za wszystkie rady
    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Z perspektywy robienia zdjęc dla agencji foto:
    Problem z reporterką jest jeden.
    Nawet w dużym mieście(nie będącym Warszawą) jest to zajęcie na jakieś 0-kilkanaście godzin tygodniowo. Trudno wyżyć z czegoś czym zarabia się kilka-kilkanście godzin w miesiącu
    Dodatkowo nie mając przyzwoitego/dobrego sprzętu nie wybijesz się w agencjach. Konkurencja jest spora, jest kilka większych agencji(Pap, East News, Reporter, Forum, PressFocus, NewsPix), które często mają na jednym wydarzeniu więcej niż jedną osobę. Dlaczego akurat twoje zdjęcie miałby się sprzedać? Musiałoby być albo lepsze(gdzie sprzęt często będzie ograniczał) albo szybciej dostarczone(gdzie ograniczać będzie brak doświadczenia).

    Zarobki w przeliczeniu na godzinę? Zdarzyło mi się nie sprzedać żadnego zdjęcia z danego wydarzenia, zdarzyło mi się za dwugodzinne zdjęcia+obróbkę zarobić 4-cyfrową kwotę. Ale ogólnie stosunek zarobki/(konieczna wiedza + inwestuje(idące w dziesiątki tysięcy zł)) jest słaby.

    Gazety bym sobie całkowicie odpuścił, lepiej wyjdziesz finansowo pracując gdzieś indziej i łącząc to z reporterką w wolnym czasie(tak, mogą się przydać trochę elastyczne godziny w "normalnej" pracy ).

  3. #3

    Domyślnie

    Nie chcę marudzić i zniechęcać ... ale moim zdaniem lepiej było skończyć przez te dwa lata jakieś hotelarstwo, robić w zawodzie jakiś etat ... a fotografii uczyć się indywidualnie, budując sobie PF. Tytuły naukowe w tej branży są mało istotne. Chociaż mam znajomego który po studium fotograficznym dostał pracę w fotolabie w markecie Zleceń nie ma bo ma słabe portfolio i kiepski marketing...
    Ostatnio edytowane przez kurczeblade ; 14-02-2017 o 22:00

  4. #4

    Domyślnie

    Fotoreporter to zawód wymierający. Teraz każdy, uzbrojony w smartfon, może nim być. Być może pozostaną tylko sportowi, z długimi lufami, którym na razie smartfon nie zagraża. A i papierowe gazety za chwilę staną się przeżytkiem, więc na co fotoreporterowi aparat 20+ mpx, gdy w necie starczy parę megapikseli.

  5. #5
    Rycerz
    Gość

    Domyślnie

    wszystko zależy jak dobry jesteś w tym co robisz i gdzie chcesz mieszkać/żyć. Zrobiłeś ostatnio jakiś reportaż?

  6. #6

    Domyślnie

    Najwięcej w branży fotoreporterskiej zarabiają chyba paparazzo. Ale to praca wymagająca ogromnego poświęcenia czasu, nerwów i zdrowia.
    ;]

Podobne wątki

  1. Autorskie spotkanie z fotoreporterem Mariuszem Janiszewskim - Warszawa
    By wsfoto in forum Wydarzenia, aktualności fotograficzne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-12-2014, 18:53
  2. Spotkanie z fotoreporterem - Mariuszem Foreckim w Warszawie
    By wsfoto in forum Wydarzenia, aktualności fotograficzne
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 02-04-2012, 00:18
  3. Spotkanie z fotoreporterem - Mariuszem Foreckim w Warszawie
    By wsfoto in forum Wydarzenia, aktualności fotograficzne
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 19-03-2012, 11:23
  4. [ Krajobraz ] droga w prawo | droga w lewo
    By <| MICHAŁ |> in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 31-01-2011, 23:24
  5. Plusy i Minusy bycia Fotografem-Fotoreporterem
    By gregzorba in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 23-04-2010, 13:42

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •