Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1

    Domyślnie Problem z ostrością i światłem w trudnym oświetleniu.

    Witam serdecznie
    Od bardzo krótkiego czasu jestem posiadaczką Nikona D7100 i obiektywu Sigma 18-35mm f/1,8. Zdjęcia robię hobbystycznie od paru lat, do tej pory bardzo amatorską lustrzanką innej marki. Postanowiłam, że zostanę trochę mniejszą amatorką, więc żeby móc bez przeszkód ćwiczyć zakupiłam w/w sprzęt.
    Ostatnio miałam okazję robić zdjęcia na występie tanecznym, na którym panowały trudne warunki oświetleniowe.
    Ponieważ Nikona się dopiero uczę to nie do końca jestem zadowolona z efektów. Tylko nie wiem, czy moją winą jest właśnie nie idealna znajomość sprzętu (trochę na pewno) czy nie odpowiedni do tego sprzęt. I tu proszę o pomoc Was drodzy Nikoniarze
    Zdjęcia, z których jestem zadowolona (Wasza ocena bardzo cenna):
    1. 2. 3.
    I zdjęcia, z których zadowolona nie jestem a mogłabym gdybym wiedziała co zrobiłam nie tak:
    1. 2. 3.
    Oczywiście wiem, że przy takich warunkach ciężko jest yuzyskać 100% idealnych zdjęć, mimo wszystko jestem sobą rozczarowana.
    Było mi bardzo trudno złapać ostrość czy to ręcznie, czy zdając się na automatykę. Próbowałam z różnymi ustawieniami AF i z niczego nie byłam zadowolona (tutaj pewnie wychodzi przesiadka na Nikona i nie znajomość obsługi, więc bardzo proszę mna pokierować).
    Dodatkowo te rozmazane postaci. Tragedia. A wiem, że się dało zrobić dobre, ostre zdjęcia całego planu, ponieważ widziałam zdjęcia innych osób. I tu mam pytanie JAK? Nie widziałam, żeby ktoś z nich używał lampy, zresztą to teatr, więc nawet nie wolno, a mimo to ich zdjęcia są ostre w całym kadrze, co przy fotografowaniu grupy ma jednak bardzo duże znaczenie.

    Bardzo Was proszę o pomoc i wyrozumiałość, ponieważ tak jak pisałam fotografem nie jestem, a chciałabym zrozumieć.
    Ostatnio edytowane przez tamtasiamta ; 13-02-2017 o 19:15

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Umieść gdzieś zdjęcie w formacie raw żeby był podgląd do exif bo inaczej to wróżenie i zgadywanie.

    Obiektyw i aparat pozwala na zdjęcia w takich warunkach jeśli dobrze ustawisz wszystko.

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    Pomoże ktoś?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tamtasiamta Zobacz posta
    Dodatkowo te rozmazane postaci. Tragedia.
    A jakie chciałaś mieć przy czasie 1/40 sekundy, hmm?
    FF (Fuji + Fuji)

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Merde Zobacz posta
    A jakie chciałaś mieć przy czasie 1/40 sekundy, hmm?
    Próbowałam z różnymi czasami. Tutaj wsyawilam te które wyszły najgorzej.
    Czas nie jest aż tak wielkim problemem dla mnie, jak ta ostrość, której nie mógłam złapać w całym kadrze.
    Czy jakaś podpowiedź co do tego problemu?

  7. #7

    Domyślnie

    Kłaniają się podstawy fotografii:
    1. czas migawki i jaki ma wpływ na ruch na zdjęciu
    2. przesłona i jaki ma wpływ na ostrość na zdjęciu
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tamtasiamta Zobacz posta
    Próbowałam z różnymi czasami. Tutaj wsyawilam te które wyszły najgorzej.
    Czas nie jest aż tak wielkim problemem dla mnie, jak ta ostrość, której nie mógłam złapać w całym kadrze.
    Wszystkie 6 przykładów, które nieumiejętnie linkowałaś wyżej było zrobione na 1/40 sekundy, przysłony i czułości różne.
    Wniosek: aparat ustawiony w trybie preselekcji czasu (w Nicponiu to bodajże tryb "S") z włączonym autoiso.
    Przy 1/40 sekundy jakikolwiek ruch osoby fotografowanej = rozmycie. Dodatkowo istnieje spore ryzyko rozmycia wprowadzonego przez poruszenie aparatem.

    Czy jakaś podpowiedź co do tego problemu?
    Niestety, również link do dropboksa wstawiłaś niepoprawnie, a obrazki powyżej to w większości "znaczki pocztowe".
    Ciężko ocenić na ile nieostrości spowodowane są poruszeniem, a na ile nietrafioną ostrością.
    To też jest możliwe, ta Sigma nie ma zbyt dobrych opinii jeśli chodzi o pracę AF.
    FF (Fuji + Fuji)

  9. #9
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Zrób sobie taki test, ustaw auto ISO i w trybie S czas ustaw na 1/200s, ta sigma po kalibracji ma dać rewelacyjnie ostre zdjęcie.

  10. #10

    Domyślnie

    Nigdy nie musiałam z tego korzystać, stąd niepoprawnie wstawione linki. Jeśli mi wytlumaczysz jak to zrobić dobrze, to z pewnością to zrobię.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Zrób sobie taki test, ustaw auto ISO i w trybie S czas ustaw na 1/200s, ta sigma po kalibracji ma dać rewelacyjnie ostre zdjęcie.
    Będę próbowac na ten weekend, natomiast sugerujesz, że jednak powinnam oddać ją do kalibracji? Czytałam że tak może się okazać, ale były też informacje ze nie zawsze jest to konieczne.
    W każdym razie już rozumiem, że nadal nie czaję zależności między czasem, a przysłona. Niestety mój umysł jest zbyt humanistyczny i takie rzeczy potrzebuje krok po kroku łopatologicznie.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Problem z ostrością
    By smuggie in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 04-06-2015, 12:00
  2. Problem z ostrością
    By bazyli in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 24-12-2014, 12:15
  3. Problem z ostrością
    By awedpk in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 23-12-2010, 12:54
  4. Problem z ostrością
    By dzwiedziu in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 08-09-2010, 15:40
  5. Problem ze światłem??
    By romq in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-03-2009, 17:28

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •