Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22
  1. #1

    Domyślnie nikkor 55-300 - mydło na długim końcu

    Witajcie !
    Każdy lubi fotki jak brzytwa ale czasem coś nie wychodzi.
    Przejdźmy do konkretów, sprzęt: D7000 + N18-105 + N55-300. Zaraz po zakupie korpus i kit był w serwisie gdzie ustawiono AF, tele dokupione później.
    Wiadomo, że po zrobieniu kilkunastu tysięcy klapnięć lustra dobrze jest skorygować mikroregulacją działanie AF. Co jakiś czas to robię. Korpus ze szkłem AF obecnie wymaga korekty na poziomie -4 aby uzyskać dobrą ostrość. N18-105 potrzebuje korekty -5/-6 aby w pełnym zakresie ogniskowych działanie AF było zadowalające. Kłopot mam z N55-300, dla zakresu ogniskowych 55-200 korekta na poziomie -7 jest OK. Powyżej 200 mm charakterystyka szkła zmienia się diametralnie, by przy 300 mm wymagać korekty na poziomie bliskim +10. Ostrość obrazka zdecydowanie nie do zaakceptowania. Dla całego zakresu ogniskowych nie da się znaleźć optymalnej wartości korekty.
    Stąd moje pytanie: Czy wada jest do skorygowania w serwisie ? Czy po prostu, ten egzemplarz tak ma, i muszę się z tym pogodzić.

  2. #2

    Domyślnie

    Wada tkwi w obiektywach typu zoom, dla różnych zakresów ogniskowych w większości przypadków wymagana jest inna korekta.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  3. #3

    Domyślnie

    55-300 tak naprawdę tylko do ~200mm nadaje się do używania, jeśli chcesz mieć ostre zdjęcia.
    Powyżej 200mm jest mydło bez znaczenia na ustawienia AF, a na 300mm najczęściej zdjęcia nie są lepsze niż z kompaktu za 300zł.

    Jeśli chodzi natomiast o kalibrację dla różnych ogniskowych - jest szansa, że serwis będzie w stanie to zrobić. Ale tylko szansa, bo nie wiem dokładnie jakie opcje pod tym względem ma soft obiektywu. Ale od razu trzeba im napisać, że mają zrobić kalibrację dla całego zakresu ogniskowych, bo znając serwis Nikona, to zrobią tylko dla jednej.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Aż takiej tragedii nie dostrzegałem na 300mm w tym obiektywie, trzeba przymykać i to nadal nie daje rewelacyjnych efektów, ale jeśli dostrzegasz bf/ff to trzeba by to serwisować, możesz sobie ustawić na manual i kręcić ostrością i sprawdzić czy jest lepiej w jakimś momencie czy cały czas mydło.

  5. #5

    Domyślnie

    Sigma i Tamron zrobili "kapsla" dla swych szkieł a możliwości programu kalibracyjnego są wystarczające by ustalić poprawkę dla kilku ogniskowych. Jeśli serwis nikona potrafi zrobić to tylko dla jednej ogniskowej to ... nazwijmy, że jestem ogromnie zawiedziony.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez merkator Zobacz posta
    Sigma i Tamron zrobili "kapsla" dla swych szkieł a możliwości programu kalibracyjnego są wystarczające by ustalić poprawkę dla kilku ogniskowych. Jeśli serwis nikona potrafi zrobić to tylko dla jednej ogniskowej to ... nazwijmy, że jestem ogromnie zawiedziony.
    A zwróciłeś uwagę, że Sigma i Tamron dają to w obiektywach kilka razy droższych od 55-300 ??
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7

    Domyślnie

    Na ile jako inżynier znam się jako tako na mechanice i elektronice to wydaje mi się, że wszystkie obiektywy składają się mniej więcej z podobnych części, cena chyba nie ma tu większego znaczenia. Kwestia udostępnienia przez Sigme i Tamrona szerszemu gronu użytkowników możliwości kalibracji szkieł poza serwisem jest kwestią polityki, serwis zajmuje się tylko tym czym naprawdę musi.
    Ale wracając do meritum. Zakres 55-200 mm mam skalibrowany OK, natomiast jeśli już szkło jest ciut dłuższe to chciałbym ten zakres wykorzystywać a nie kupować coś nowego. Dla cropowego lustra ekwiwalent 450 mm w zupełności mi wystarcza, ale chciałbym mieć go sprawnym. Czy znacie przypadki "wyprostowania" AF przez serwis czy też lepiej dać sobie spokój i poszukać lepsze szkło ?

  8. #8
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Najnowsze obiektywy sigmy i tamron można sobie kalibrować usb dock, cały ogrom poprzednich modeli trzeba wysyłać do ich serwisów, nikon ustawia dla wszystkich ogniskowych ale trzeba im o tym przypomnieć na wszelki wypadek.

  9. #9

    Domyślnie

    Czyli jest szansa , że da się to zrobić, tylko trzeba ich przypilnować

  10. #10

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że jest to do ogarnięcia przez serwis. Miałem kiedyś 55-300 i było użyteczne w całym zakresie. Nawet 300 mm było zaskakująco ostre. Ale ja wybierałem osobiście w sklepie podpinając pod body...

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Mydło czy nie mydło? NIKON 24-70mm f/2.8G
    By mplutek in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 25-10-2014, 08:56
  2. Nikkor AF-S 50/1.4 G i jego mydło.
    By routine in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 21-06-2014, 22:02
  3. D80+Nikkor AF 24-120 D - nie łapie ostrości na długim końcu
    By kwys in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 21-01-2012, 16:09
  4. Tokina 50-135 f/2.8 - zła jakość na długim końcu
    By kowalski in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 25-02-2009, 14:15
  5. [ Krajobraz ] landszaft na długim końcu
    By NiseriN in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 05-05-2007, 11:29

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •